Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [klasa][php5]peselValidator
Forum PHP.pl > Forum > Gotowe rozwiązania > Algorytmy, klasy, funkcje
Cysiaczek
Witam,

peselValidator 1.0

Na nowy rok oddaję w Wasze rączki klasę walidującą poprawność numeru PESEL.
Oczywiście to nie wszystko, co można zrobić z ta klasą, bo potrafi ona:

* Walidować poprawność numeru PESEL
* Wyłuskać datę w formacie YYYYMMDD (to nie takie proste jak się wydaje)
* Porównać datę znalezioną w PESELu z inną - podaną w formacie YYYYMMDD
* Sprawdzić płeć osoby, do której należy numer

Wszelkie opinie mile widziane. Życzę miłego używania.

Pozdrawiam.
sticker
Przydałby sie taki cały pakiet narzędzi do validacji urzędowych numerków (pesel, nip, i jakies inne rzeczy) tongue.gif

a przyczepiłbym sie do ostatniej metody
  1. <?php
  2. public static function checkStack(array $pesels)
  3. ?>


to zadanie powinno być realizowane przez klase adapterową połączoną jakimś interfejsem zwracającym iterator, przynajmniej według mojej wiedzy i umiejętności ;P
Cysiaczek
To samo pomyślałem, gdy czytałem o PESELu. Jest jednak problem - niektóre algorytmy to zgadywanki - nie ma pewności, że takie same są w dokumentacji.
sticker
no tu masz racje z nipem to bywa różnie i nip np osoby prywatnej może sie pokrywać z nipem firmy (różni sie tylko układ "-" )
Cysiaczek
Co to tej metody, masz rację - ta funkcjonalność powinna być inaczej zaimplementowana. Nawet wiem, jak ładnie można by to zrobić z iteratorami, ale znów kod straci na prostocie, a pożytek niewielki.

Np. filtry
  1. <?php
  2. class validPeselFilter extends peselFilter{}
  3. class malePeselFilter extends peselFilter{}
  4. class femalePeselFilter extends peselFilter{}
  5. ?>


Może nawet napiszę jakiś wrapper, ale najpierw to przemyślę smile.gif

Pozdrawiam i dzięki za uwagii.
k@zio
Cytat(sticker @ 1.01.2008, 17:15:45 ) *
no tu masz racje z nipem to bywa różnie i nip np osoby prywatnej może sie pokrywać z nipem firmy (różni sie tylko układ "-" )

NIP nie może się pokrywać, a jeżeli się pokrywa to jest to wina człeka nie kresek "-" (na zasadzie identycznej jak czasami istnieją dwa takie same pesele).
Przyjęło się, że osoby fizyczne mają zapis w formacie 3322, a firmy 3223. Dla US NIP to są cyferki bez myślników. Ostatnio zresztą odchodzi się całkowicie od myślników i podaje się same cyfry. Dla przykładu: 111-222-33-44 i 111-22-23-344 jest jednym numerem.

Sprawdzacz PESELU to fajna rzecz. A czy ktoś się spotkał z jakimś skryptem do sprawdzania poprawności numeru nowego dowodu ? Algorytm gdzieś tam w sieci jest dostępny, jednak jakoś jeszcze nie znalazłem gotowego "sprawdzacza".
sticker
może sie pokrywać. Przykład pana z Wrocławia którego urząd skarbowy obciążył odetkami za kilka milionów nieopłaconego podatku winksmiley.jpg Wszystko wina inforatyzacji która nie przewidziała że te numery nie są unikalne dla prywatnych osób i dla firm ;] (wlasnie rózniły sie "-")
kwiateusz
jesli rzucisz jakims linkiem do algortytmu to na pewno da sie go przekuc na php winksmiley.jpg
romekromek
W sprawdzaczu na http://wipos.p.lodz.pl/zylla/ut/js-pesel.html
jest od końca 2006 roku sprawdzanie numeru dowodu osobistego.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.