Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Pomoc w access
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > Access
grzes22
Witam na forum. Mam taka duza(dla mnie) prosbe.
robie sobie baze danych jakiegos malego hoteliku i tu mam problem.
dowiedzialem sie jak juz obliczyc liczbe dni miedzy poczatkiem a koncem wynajmu i teraz pytanie mam inne?? a nawet kilka.
1.jak mam polaczyc NrPokoju z CenaZaDobe??
nastepnie
2.Aby CenaZaDobe mnozonna byla z LiczbaDni i zostala wyswietlona w polu Zaplata??
3.I czy do polaliczby dni tworzyc nowa tabele czy kwerende, czy moge ja umiescic w tabeli Wynajem.

O to moje tabele

Klienci

-IDKlienta

-Imie

-Nazwisko

-Adres





Pracownicy

-IDPracownika

-Imie

-Nazwisko

-Stanowisko

-Adres

-DataZatrudnienia



Pokoje

-NrPokoju

-TypPokoju

-CenaZaDobe

-Lazienka(tak/nie)

-TV(tak/nie)

-Internet(tak/nie)



Wynajem

-IDWynajmu

-IDKlienta

-IDPracownika

-PoczatekWynajmu

-KoniecWynajmu

-Zaplata

czekam na rady, niekoniecznie napisane krok po kroku co mam zrobic, ale jakies podpowiedzi??
spook
Witam
Cytat
1.jak mam polaczyc NrPokoju z CenaZaDobe??

Co tu chcesz łączyć? Pola te są przecież w jednej tabeli.
Cytat
2.Aby CenaZaDobe mnozonna byla z LiczbaDni i zostala wyswietlona w polu Zaplata??

Większej filozofii tutaj raczej nie potrzeba - wystarczy te pola przez siebie pomnożyć.
Cytat
3.I czy do polaliczby dni tworzyc nowa tabele czy kwerende, czy moge ja umiescic w tabeli Wynajem.

Nowa tabela!!!! Kategorycznie nie. Tak na marginesie to wyrzuciłbym z tabeli "Wynajem" pole "Zapłata". Jest to pole wyliczane i błędem jest umieszczanie taki pól w tabelach. W każdej chwili przecież możesz te dane obliczyć czy to w kwerendzie, formularzu, czy też w raporcie.

Pozdrawiam
grzes22
Ok dzieki.
A z tym laczenie NrPokoju z CenaZaDobe to moze sie zle wyrazilem,
chodzi mi o to zeby po wpisaniu do formularza numeru pokoju np.1 bylo wiadomo ze kosztuje on powiedzmy 50zł, i wtedy ta wartosc byla mnozona przez liczbe dni.
spook
Towrzenie pola kombi:
1. Utwórz nowy formularz ze źródłem danych w tabeli "Pokoje"
2. W sekcji szczegóły umieść wszystkie interesujące Cię pola (między innymi CenaZaDobę)
3. W przyborniku kliknij "Pole kombi"
4. Przenieś myszkę na nagłówek formularza i i utwórz pole kombi. Wyszkoczy okno dialogowe "Kreator pól kombi"
5. Zaznacz opcję "Znajdź rekord w formularzu w oparciu o wartość I wybraną przeze mnie w obiecie pole kombi."
6. Przerzuć NrPokoju na prawą stronę
7. Przejdź dalej w okienku z szerokością kolumn
8. Nadaj etykietę
9 ZAKOŃCZ

Powodzenia
grzes22
To juz chyba moje ostatnie pytanie.
Dlaczego w mojej kwerendzie jest wyswietlany 3 razy ten sam rekord??

http://rapidshare.com/files/70301493/Piotr...iarski.mdb.html

albo tu:

http://www.tucznik22.cba.pl/PiotrSwiniarski
spook
Na Einsteina i Pitagorasa!!!!! A gdzie masz zdefiniowane połączenia między tabelami!!!!
grzes22
http://www.tucznik22.cba.pl/PiotrSwiniarski2

zrobile relacje, jak bys mogl to zerknij na to.
Po polaczeniu pola Nrpokoju z CenaZaDobe nie moge dodac do formularza pol PoczatekWynajmu i KoniecWynajmu bo jako zródło rekordów jest ustawiona tabela pokoje.
A jak sam definiuje to wyskakuja bledy #Blad albo #nazwa
spook
Nie odbierz tego źle, ale to co zrobiłeś jest karygodne. Radze poczytać trochę o projektowaniu relacyjnych baz danych, a dopiero później brać się za ich implementację.

Pozdrawiam
grzes22
ok rozumiem.
a mozesz mi wytknac niektóre błędy??
bym był bardzo wdzięcznny.
spook
Witam

Czemu połączyłeś kwerendy z tabelami! Wyrzuć obie kwerendy. Trochę mnie to dziwi, gdyż masz bardzo dobrze zdefiniowane klucze główne, obce jak i same zresztą tabelę. Wystarczy teraz tylko wszystkie klucze główne połączyć relacją jeden-do-wielu z odpowiednimi kluczami obcymi w tabeli "Wynajem" i projekt jest jak najbardziej prawidłowy, a i dalsza implementacja jak zuważysz zacznie działać tak jak sobie tego życzysz.

Pozdrawiam
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.