Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: sortowanie podwojne - ale dlaczego nie
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
seek
Witam

Mam pytanie:

musze wyswietlic posortowane dane z tabeli wedlug dwoch kolumn.

daje mu zapytanie

select * FROM tabela ORDER kolumna1,kolumna2 ASC;

lub

select * from tabela ORDER kolumna1 ASC,kolumna2 ASC;

ktore niby powinny dzialac, ale niestety w obu przypadkach sortuje tylko wedlug kolumny ktora wpisze jako pierwsza..

Czy ktos mi moze powiedziec co zle robie, w czym lezy problem?

Z gory dziekuje za szybka odpowiedz:)

Pozdrawiam
Wankster
A nie powinno być[sql:1:418ec688ed]SELECT * FROM tabela ORDER BY komulna1 ASC, kolumna2 ASC[/sql:1:418ec688ed]
seek
No no faktycznie zapomnialem w poscie napisac ORDER BY ale w skrypcie swoim mam dobrze, a i tak nie dziala..

pisze dokladnie tak

SELECT * FROM tabela ORDER BY kolumna1 ASC, kolumna2 ASC


dlaczego to nie dziala?!
dragossani
Na 99,999% działa. Wrzuć na forum przykładowe 10 linii wyniku które zwraca to zapytanie - tak żeby było widać miejsce w którym coś się nie zgadza.
spenalzo
Ja miałem podobny problem ostatnio, i się to okazało moim niedopatrzeniem smile.gif, więc to musi być chyba jakaś Twoja pomyłka.
GeoS
A no pewnie dlatego, ze wedlug drugiego parametru sortuje dopiero przy duplikacie pierwszego.

Reasumujac, drugi czynnik jest brany pod uwage przy rezultatach typu:
wartosc1 wartosc2
1 2
1 3
1 4
2 4
2 9
4 1
...
patrycjusz
hmmm a ja zadam pytanie a jak zrobic by sortowalo rowniez druga kolumne ale nawet w momencie braku duplikatu w pierwszej?
rolleyes.gif
DeyV
Nie da się, ponieważ wiersz jest wierszem - nie można go pociąć. A to oznacza, że albo będzie sortowany w oparciu o jeden system, albo drugi - nie oba na raz.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.