Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [zend framework] walidacja danych
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Frameworki
hugo_amv
Witam
Czy walidacje danych pochodzących z formularza wykonywać wewnątrz modelu czy w kontrolerze?
Np. w manualu Zend_Db_Table jest sugestia aby nadpisywać metody insert, update i w nich wykonywać walidacje danych. Mi taka forma odpowiada, w razie wystąpienia błędu - wyrzucam sobie wyjątek i odpowiednio obsługuje w kontrolerze.
hwao
Dla mnie idealnym miejscem do tego jest Model. Tak przykładowo jest w Ruby on rails
hugo_amv
Cytat(hwao @ 12.11.2006, 20:17:44 ) *
Dla mnie idealnym miejscem do tego jest Model. Tak przykładowo jest w Ruby on rails

Trochę odgrzeje temat. A może jednak lepszym miejscem do walidacji jest filtr, który jest odpalany przed wykonaniem akcji? W pliki ini definiujemy zasady jakie muszą spełniać parametry (wymagany, mail, jest większa od, itd), a w kontrolerze sprawdzamy czy wszystkie dane są poprawe, jeśli nie odpalany jest widok z odpowiednia informacją.
sf
Osobiście mam walidację przed akcją, ale nie mam do tego filtru, tylko po prostu metodę w akcji. Łatwiej mi się to waliduje niż w przypadku umieszczenia tego w modelu - czasem są wyjątki, które łatwiej obsłużyć w akcji niz kilka różnych przypadków umieszczać w modelu.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.