Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: wyszukiwanie po pierwszej literze wyrazu
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
maciu
Mam tabele z imionami i nazwiskami ludzi:
Kod
id nazwisko
1  patryk sitarz
2  adam mickiewicz
3  pawel abramowicz
4  michal podolski


jak zrobić, aby wyświetlił osoby z tej tabeli których imie LUB nazwisko zaczyna się od konkretnej litery, np. dla litery A powinny się wyśweitlić rekordy:
Adam Mickiewicz
Pawel Abramowicz

wiem, że najprościj by było rozdzielić imie i nazwisko do osobnych kolumn, ale niestety struktura bazy musi zostać zachowana.
nospor
  1. SELECT *
  2. FROM tabela WHERE nazwisko LIKE 'a%' OR nazwisko LIKE '% a%'
maciu
zapytanie, które zaproponowałeś pokaże wszystkie rekordy z których znajdzie się litera A, a nie te które zaczynają się na litere A
nospor
a przetestwoales je? bo ja tak i zwraca pozadany wynik

najpierw sprawdza czy zaczyna się coś na "a", jesli nie to sprawdza czy jest nazwisko z dowolnymi znakami potem spacja (czyli nazwisko po spacji) a potem znowu litera "a" i dowolne znaki.
Co w tym jest źle? Raczej nic.
Owszem, mogłoby byc źle, jabyś w nazwisku mial losowo wstawiane spacje, tylko to już nie byloby nazwisko tongue.gif
SongoQ
@maciu Jak bys przetestowal to bys zobaczyl ze @nospor podal Ci poprawne rozwiazanie.

Jesli zawsze nazwisko bedzie w 2 kolejnosci to mozna tylko dac jeden warunek

  1. SELECT *
  2. FROM tabela WHERE nazwisko LIKE '% a%'


mozesz jeszczce dodac zeby sprawdzal po duzych i malych literach
maciu
ja też testowałem i wybrało np. rekord z nazwiskiem Michal Wrona. Może nie testowaliście dokładnie, albo czegoś tu nierozumiem.
Użyłem takiego kodu
  1. <?php
  2.  
  3. $sql = 'SELECT nazwisko from tabela where nazwisko like \"'.$litera.'%\" or nazwisko like \"%'. $litera.'%\" ';
  4.  
  5. ?>
nospor
kolego, jak nie umiesz zbudowac zapytania na wzorcu to już nie nasza wina:

  1. <?php
  2.  
  3. $sql = 'SELECT nazwisko from tabela where nazwisko like \"'.$litera.'%\" or nazwisko like \"% '.$litera.'%\"';
  4.  
  5. ?>
maciu
faktycznie mój błąd, kurcze zawsze mam problemy z tymi cudzysłowiami. Kolega mi podał też takie rozwiązanie:
  1. SELECT *
  2. FROM `tabela` WHERE `nazwisko` REGEXP '(^A| A)'


ale chyba lepsze jest to z LIKE, bo nie zwraca uwagi na wielkość liter prawda? Bo chyba innyh różnic nie ma
taktiken
Czesc,
w tym samym temacie, ale z polskimi znaczkami.

mam zapytanie
  1. SELECT *
  2. FROM tabela WHERE pole LIKE '%Ą%'


Zapytanie zwraca tylko te rekordy w ktorych występuje Ą a nie zwraca tych w których występuje ą.
Co należy zrobić aby wyświetlał oba rekordy niezależne od wielkości polskich znaków?
Dzięki za pomoc.
Jacek
NuLL
Co do początku - a o funckji LEFT nie słyszeliście ? Wydaje mi się, że będzie działać szybciej smile.gif
SongoQ
Cytat
Co do początku - a o funckji LEFT nie słyszeliście ? Wydaje mi się, że będzie działać szybciej

Jak bys chcial uzyc LEFT

Co do wielkosci liter
  1. SELECT *
  2. FROM tabela WHERE upper(pole) LIKE upper('%Ą%')
taktiken
dzieku SongoQ.
poradzilem sobie przez:
  1. SELECT *
  2. FROM tabela WHERE pole REGEXP '[Ąą]'

pozdro.
j
SongoQ
Wydaje mi sie ze LIKE jest szybszy.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.