Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: INSERT gdy auto_increment osiągnął maksimum ?
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
sobstel
jak rozwiązać problem kiedy np. kolumna jest typu TINYINT i auto_increment osiągnął już liczbę 255? wtedy przy dodawaniu mysql probuje dodac nastepny rekord z id 127 i pojawia się błąd "Duplicate entry".

przykladowa struktura tabeli : id tinyint NOT NULL auto_increment
zapytanie : INSERT INTO tabela VALUES (0)
mhs
hmm ... zmienic typ kolumny na int polceniem ALTER TABLE ?
revyag
A co chcesz żeby się wtedy działo ?
SongoQ
Cytat
przykladowa struktura tabeli : id tinyint NOT NULL auto_increment
zapytanie : INSERT INTO tabela VALUES (0)

Przeciez to Ci zawsze wstawia 0 do tabeli.

A apropo przekroczenia zakresu, co masz takiego w bazie ze udalo Ci sie przekroczyc zakres tinyint?
sobstel
@revyag, przypuscmy ze mam 10 rekordow w tabeli ktore maja id porzrzucane powiedzmy gdzies pomiedzy 50 a 255. chcialbym zeby nowy rekord dostal pierwsze wolne id, czyli w tym przykladzie 1.
przepraszam, ale wczesniej nie dalem jasno znac ze chodzi mi o sytucje jak powyzej tzn. kiedy tabela nie jest wypelniona wszystkimi 255 rekordami i sa jeszcze wolne miejsca.

@mhs, chcialbym to zrobic bez zmiany struktury tabeli.

@songq, 1) nie wstawia mi 0, tylko kolejny id wg. wartosci w auto_increment. 2) co do tinyint to sarkazm? jesli tak to niezbyt go zrozumialem.
nospor
autoincrement wstawia o 1 więcej od ostatnio dodanego.
jesli chcesz, żeby ci wypełnialo wolne ID, to se musisz skrypcik napisac, który będzie szukał wolnych id i potem wstawiać ręcznie do bazy to id
revyag
To się chyba nie uda. Zobacz, powiedzmy że znajdziesz pierwszy wolny rekord i wstawisz tam dane. Wtedy id zostanie automatycznie zwiększone i następnym razem znowu będziesz musiał szukać wolnego rekordu. Istnienie pola autoincrement traci wtedy sens.
Poza tym nie wiem czy nie będzie błedu, kiedy autoincrement zwięszy id o 1, a takie id będzie już istniało w tabeli.
sobstel
ok. mialem nadzieje, ze da sie jakos zgrabniej to obejsc.
jedyne co mi przychodzilo do glowy to :

  1. ALTER TABLE tabela DROP id
  2. ALTER TABLE tabela ADD id TINYINT NOT NULL AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY FIRST;
SongoQ
Cytat
nie wstawia mi 0, tylko kolejny id wg. wartosci w auto_increment.
2) co do tinyint to sarkazm? jesli tak to niezbyt go zrozumialem.

Auto_increment wstawia tam gdzie jest null

Ad.2. Chyba cos zle zrozumialem. Zakladasz pole i przypisujesz typ taki aby Twoje dane miescily sie w zakresie. Jesli ma byc tinyint to wiadomo do czego sie ograniczasz. Chodzilo mi o to po co zakladac pole, skoro wiesz ze i tak je przekroczysz, a jesli przekroczysz to baza zwraca blad, poniewaz nie mozna zwiekszyc wartosci i wartosc np dla tinyint zostaje 127(Duplicate entry)
sobstel
Cytat(SongoQ @ 2005-04-20 14:27:37)
Cytat

nie wstawia mi 0, tylko kolejny id wg. wartosci w auto_increment.
2) co do tinyint to sarkazm? jesli tak to niezbyt go zrozumialem.

Auto_increment wstawia tam gdzie jest null

Ad.2. Chyba cos zle zrozumialem. Zakladasz pole i przypisujesz typ taki aby Twoje dane miescily sie w zakresie. Jesli ma byc tinyint to wiadomo do czego sie ograniczasz. Chodzilo mi o to po co zakladac pole, skoro wiesz ze i tak je przekroczysz, a jesli przekroczysz to baza zwraca blad, poniewaz nie mozna zwiekszyc wartosci i wartosc np dla tinyint zostaje 127(Duplicate entry)

1) tam gdzie 0 tez. sprawdz samemu. nie psze tu czegos czego nie uzywalem...

2) tak jak pisalem wyzej, chcialbym wypelnic pierwszy wolny rekord. dane w tabeli są często dodawane i usuwane (ale w danym czasie nie ma ich więcej niż zakres TINYINT), więc auto_increment szybko się wyczerpuje a miejsce w tabeli wciąż jest, więc zakres wystarcza (teoretycznie).
SongoQ
Cytat
1) tam gdzie 0 tez. sprawdz samemu. nie psze tu czegos czego nie uzywalem...

No faktycznie masz racje. Sprawdzilem i kiedy podajesz 0 wtedy uzywa incrament. Wydaje mi sie ze to jest nie prawidlowe, w bazie ORACLE i Postgres takie cos bez problemu przechodzi, ale wsumie tam nie ma autonumerowania tylko sa seqwencje, moze to dlatego.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.