Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Magneto 2 czy Symfony ?
Forum PHP.pl > Inne > Hydepark
marcin909090
Witam,
od 4 lat programuję komercyjnie w PHP. Ostatnie 3 miesiące pracowałem w Magento 2. Mimo całego skomplikowania tej platformy podoba mi się ten system.
Stoję na rozdrożu i nie wiem co wybrać. Mam ofertę pracy w Symfony oraz Magento 2.
Z Symfony też nie mam dużego doświadczenia.
Pytanie do was, co jest bardziej przyszłościowe, a mianowicie:

1.Jaka kasa jest np. po 2 latach doświadczenia w Magento2, a jaka w Symfony (widełki).

2.Wiadomo ze Magento to praca w "firemkach" e-commercyjnych, więc ciągły pośpiech. Z obecnych moich doświadczeń wyniki, że 80% pracy to łatanie dziur w modułach, naprawa błędów i mało ambitne grzebanie w kodzie Magento. Może się mylę i ktoś mnie poprawi, kto w tym pracuje ?

3.Czy praca w Symfony nie jest bardziej wciągająca, satysfakcjonująca, pozwalająca zrobić coś "fajnego" od podstaw ?

Proszę o opinie, bo nie mam pomysłu, w którą stronę iść smile.gif
Pyton_000
Symfony to ogół, a Magento to szczegół. W SF masz więcej ofert, ale za to specjalista od Magento też sporo zarabia (czasami sporo więcej niż gość od SF)
athabus
Pracuję w Magento 2. Zarobki b2b (poza Warszawą):
- mid 8-12k netto
- senior 12-16k netto

W Warszawie możesz do tego dołożyć jakieś 2k.

Jest sporo pracy zdalnej. To co robisz zależy od wielkości firmy - w małych pewnie jest jak piszesz. W dużych projektach są fajne i ciekawe taski - dużo integracji z innymi systemami itp. Mi się ogólnie praca w Magento podoba. Na pewno trzeba bardzo dobrze mówić po angielsku bo większość klientów to klienci anglojęzyczni. W Magento jest też fajne to, że nie ma zbyt dużej konkurencji bo programiści PHP jako masa są dość słabi, a Magento ma sporą barierę wejścia, więc jak już się ktoś przebije to z pracą raczej nie ma problemów.

Największy minus Magento to dla mnie to, że nie da się tego robić na pół gwizdka. Zamykasz się w jednym systemie, a od czasu przejęcia przez Adobe Magento bardzo stawia na komercję. Pytanie czy takie podejście przetrwa próbę czasu. Z jednej strony wchodzą duzi gracze przyciągnięci marką Adobe z drugiej system robi się nieopłacalny dla mniejszych firm, bo w Stanach godzina pracy agencji to już 100-200$, a pracując z Magento wiesz ile w tym systemie najbardziej trywialne rzeczy zajmują czasu.

Praca z Symfony wydaje się bardziej rozwojowa jako całość o ile trafisz do firmy, która pisze porządny kod - ale znowu w świecie PHP to wcale nie jest takie pewne.

Ja póki co zdecydowałem się rozwijać dalej w Magento, czas pokaże czy to dobra decyzja.
Pyton_000
Tylko widzisz siedząc w Magento będzie Ci łatwiej przejść do SF niż z SF do Magento.
athabus
No coś w tym jest, zwłaszcza że zazwyczaj człowiek coś tam na boku zawsze robi i łatwiej na boku robić w Symfony niż w Magento, gdzie bariera wejścia jest bardzo duża - na tyle dużą, że raczej nikt hobbystycznie w ten system nie wchodzi, tylko firmy szkolą pracowników na własny koszt.

Aha jeszcze jedna wada M2 mi się przypomniała - relatywnie mało się koduje własnych rozwiązań. 90% to wpinanie czegoś w logikę Magento trudno więc o coś takiego, że piszesz wszystko po swojemu. Dopiero w sporych projektach pojawia się taka potrzeba, gdzie trzeba napisać na przykład całą warstwę integracji z kilkoma zewnętrznymi systemami itp. W moim przypadku większość zadań to jednak 9h czytania kodu aby zrozumieć jak coś działa i 1h kodowania.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.