Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: DDD - agregat a CRUD
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Object-oriented programming
deser11
Witam,

Mam agregat Product. Produkt może mieć wiele komentarzy, ale komentarze to zwykła encja crudowa, i mogę nimi zarządzać w jakimś tam panelu zupełnie poza moją domeną.

Czy w takim wypadku:

1. Comment powinien być moim modelem domenowym? (encją) [a może do cruda model crudowy, a w domenie drugi?)
2. Produkt powinien zawierać tylko referencję do komentarzy np. CommentsIds czy cały obiekt CommentsCollection (czy coś w stylu kolekcji)?

Przede wszystkim chodzi mi o to jak modeluje się domenę, gdy wiem, że gdzieś tam część modeli będzie też zarządzana crudowo.

Dzięki!
destroyerr
DDD wykorzystuje się dla modelowania złożonych dziedzin. Jeżeli Twoja dziedzina składa się z produktu i komentarza i nie ma żadnych innych wymagań to nie jest to złożona dziedzina. Dla modelowania takiego przypadku służy właśnie CRUD. Jeżeli już koniecznie chcesz mieć DDD, to produkt i komentarz są encjami tego samego agregatu a produkt jest jego korzeniem. Skoro są w jednym agregacie to produkt zawiera komentarze, a nie referencje do nich. To jest wszystko co można zrobić dla tak zawężonego kontekstu.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2021 Invision Power Services, Inc.