Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [inne] serwis og³oszeniowy - jak zacz±æ
Forum PHP.pl > Inne > Hydepark
superrybex
Witam!

Chcia³bym za³o¿yæ serwis og³oszeniowy, ale jest jeden problem. Za bardzo nie wiem jak siê do tego zabraæ. Mam podstawowe do¶wiadczenie w budowaniu stron i programowaniu, ale to wszystko zatrzyma³o siê na HTML, CSS i na C++. Generalnie jestem w stanie nauczyæ siê programowaæ w PHP – nawet mam ksi±¿ki do tego potrzebna, ale jako¶ zawsze brakuje czasu i zaciêcia. Dawno wypad³em z tematu projektowania stron czy serwisów.

Zdaje sobie sprawê z tego, ¿e je¿eli mia³bym robiæ wszystko na w³asn± rêkê to najprawdopodobniej zajê³o by mi to sporo czasu i do tego skutek nie by³by taki jaki chcia³bym, ¿eby by³.

Do sedna. Serwis ma byæ konkurencyjny i ma traktowaæ o szeroko pojêtym zakwaterowaniu w moim regionie. Chcia³bym, ¿eby by³o to co¶ naprawdê dobrego. Wiecie … szata graficzna prosta, tematyczna, zachêcaj±ca itd. itd. – tego nie jestem w stanie zrobiæ sam bo z grafik± nigdy nie udawa³o mi siê zrobiæ niczego konkretnego. Sama strona natomiast musi byæ bardzo interaktywna, z nowatorskimi rozwi±zaniami, które zachêci³yby u¿ytkownika nowego serwisu og³oszeniowego.

Jak siê za to zabraæ? Zdajê sobie sprawê, ¿e design nale¿y powierzyæ grafikowi, ale gdzie takowego szukaæ? Na allegro? – Naczyta³em siê na tym forum ju¿ , ¿e na allegro cokolwiek profesjonalnego ciê¿ko znale¼æ.

Nastêpnie kod … Tak jak pisa³em … napisaæ samemu? – potrzebny czas, ale nie chce, ¿eby co¶ w trakcie siê wykrzacza³o przez moje niekompetencje. Czy mo¿e skorzystaæ z jakiego¶ CMS’a jak Joomla?

Domenê ju¿ mam i serwer te¿.

Wiem, ¿e moje pytania mog± wydaæ siê trywialne, ale naprawdê ju¿ dawno wypad³em z obiegu, a chcia³bym wróciæ  Z Góry dziêki za wszelkie pomys³y i uwagi!
Turson
Jak siê za to zabraæ? Zdajê sobie sprawê, ¿e design nale¿y powierzyæ grafikowi, ale gdzie takowego szukaæ? Na allegro?
>>tablica, oferia, gumtree

Nastêpnie kod … Tak jak pisa³em … napisaæ samemu? – potrzebny czas, ale nie chce, ¿eby co¶ w trakcie siê wykrzacza³o przez moje niekompetencje. Czy mo¿e skorzystaæ z jakiego¶ CMS’a jak Joomla?
>>jak ju¿ na powa¿nie my¶lisz o tym ca³ym projekcie, to zainwestuj we w³asny system
Posio
³eee tam nie pisz nic, powiedz który to jest "Twój rejon" i my siê tym zajmiemy ;D

Ogólnie moim zdaniem mijasz siê z celem, bo nie tak wygl±da "robienie hajsu". Je¶li nie potrafisz zrobiæ samemu NIC - a na to wychodzi, bo nauka programowania to nie tydzieñ dwa czy miesi±c to idziesz ca³kiem nie w t± stronê.
Znajd¼ ekipê (nie, nie z allegro) z 2 programistów i grafika, zrób dok³adn± dokumentacjê co chcesz osi±gn±æ wchodz±c w szczegó³y. Zap³aæ im dobre pieni±dze i czerp profity o ile pomys³ jest na tyle dobry. Je¶li chcesz pisaæ samemu kod i chcesz szukaæ grafika w cenie \
~200 z³ to odpu¶æ sobie z góry (to samo tyczy siê programisty). Je¶li nie masz wiedzy i nie masz pieniêdzy, to niepotrzebnie kupowa³e¶ serwer/domenê bo i tak nie zrobisz niczego innowacyjnego , czego¶ co mog³oby stanowiæ konkurencjê dla wiêkszych serwisów. Po pierwsze reklama (bo kto w tych czasach szuka ofert na jaki¶ niszowych portalach zamiast wej¶æ na noclegi.x.x zarejestrowaæ siê z bani i mieæ spokój i to nie tylko w Polsce ? Po drugie czêsto zatrudniaj± tam
programistów a nie "programistów" no i najwa¿niejsze, staæ ich na inwestycje.
PrinceOfPersia
Cytat
Sama strona natomiast musi byæ bardzo interaktywna, z nowatorskimi rozwi±zaniami, które zachêci³yby u¿ytkownika nowego serwisu og³oszeniowego.

serwis z og³oszeniami nie musi byæ "bardzo interaktywny" czy "z nowatorskimi rozwi±zaniami", tylko powinien posiadaæ przejrzyst± strukturê, u³atwiaj±c± wyszukiwanie/dodawanie zleceñ (spójrz na stronê g³ówn± google - przez wiele lat by³a to prosta ma³o interaktywna stronka, dopiero stosunkowo niedawno dodali jakie¶ bajery. Liczy siê tre¶æ i usability.
superrybex
Cytat
tylko powinien posiadaæ przejrzyst± strukturê, u³atwiaj±c± wyszukiwanie/dodawanie zleceñ


Dok³adnie mia³em to na my¶li smile.gif Mo¿e trochê ¼le siê wyrazi³em. Chodzi³o mi o takie rzeczy jak interaktywna mapka z miejscami noclegów. Oczywi¶cie strona musi byæ darmowa, a dopiero pó¼niej wchodz± takie elementy jak promowane og³oszenia czy inne formy zarabiania na stronie.

Cytat
bo nie tak wygl±da "robienie hajsu"


Hajs mam z czego innego. A jestem in¿ynierem systemów oprogramowania wiêc jako tako pojêcie mam, ale wiecie jak to jest jak co¶ siê koñczy³o parê ³adnych lat temu i nie pracuje siê zgodnie z uzyskanym wykszta³ceniem, a jest tym informatyka to wiedza ucieka szybciutko, a do tego wszystko idzie do przodu ...

Cytat
Je¶li nie potrafisz zrobiæ samemu NIC - a na to wychodzi, bo nauka programowania to nie tydzieñ dwa czy miesi±c to idziesz ca³kiem nie w t± stronê.


Zgadzam siê z Tob±. Mam tak± wiedzê, ¿e potencjalny wykonawca nie móg³by wcisn±æ mi byle czego smile.gif

Cytat
bo i tak nie zrobisz niczego innowacyjnego , czego¶ co mog³oby stanowiæ konkurencjê dla wiêkszych serwisów


Wiecie jak to jest z regionalnymi serwisami og³oszeniowymi... Je¿eli ju¿ jaki¶ czas istniej± to nie wygl±daj± najlepiej i jakie¶ nowum pojawia siê tak z opó¼nieniem. Ja chcia³bym mieæ serwis napisany bardzo ³adnie, zoptymalizowany, pracuj±cy stabilnie itd. itd. Przecie¿ nie bêdê robi³ konkurencji dla allegro, czy google tongue.gif

Cytat
jak ju¿ na powa¿nie my¶lisz o tym ca³ym projekcie, to zainwestuj we w³asny system


Znaczy siê ... wszystko ma byæ napisane od przys³owiowego zera??


Ile to w takim wypadku mia³oby kosztowaæquestionmark.gif
PrinceOfPersia
Pewnie kilka tysiêcy co najmniej.

Cytat
Znaczy siê ... wszystko ma byæ napisane od przys³owiowego zera??

Zaraz, zaraz. Przecie¿ napisa³e¶, ¿e to ma byc nowatorski serwis, interaktywny, zoptymalizowany.
Ciê¿ko co¶ takiego zrobiæ na Joomli (mo¿e siê mylê, ale kojarzy mi siê ze straszn± koby³±).

Cytat
Zgadzam siê z Tob±. Mam tak± wiedzê, ¿e potencjalny wykonawca nie móg³by wcisn±æ mi byle czego

taa... wink.gif przypuszczam, ¿e to mo¿e byæ stwierdzenie na wyrost. Przecie¿ napisa³e¶ w temacie, ¿e wypad³e¶ z tematu tworzenia stron.
superrybex
Pewnie i masz racje smile.gif Kontynuuj±c moj± absencjê w informatyce kto¶ kojarzy ile to powinno kosztowaæ? Ile dla grafika za prosty i przejrzysty i chwytaj±cy layout strony, a ile dla programisty? Rzeczywi¶cie lepiej jest i¶æ w jako¶æ.
PrinceOfPersia
Cytat
Ile dla grafika

Cytat
a ile dla programisty?

¼le na to patrzysz. To s± (co najmniej) 3 elementy/zakresy odpowiedzialno¶ci, a nie tylko 2:

1. grafika - photoshop, t³a, zdjêcia, ciêcie szablonów, tworzenie logo, pliki JPG etc.

2. "twarde" programowanie po stronie serwera (np. w PHP), komunikacja z baz± danych, konfiguracja serwera. Czyli wszystko czego nie widaæ bezpo¶rednio, ale co jest bardzo wa¿ne.

3. HTML/CSS oraz interfejs u¿ytkownika - czyli te wszystkie interaktywne elementy jak mapki, a tak¿e buttony,
ogólny wygl±d strony, interakcja z u¿ytkownikem. Pisze siê to w JavaScripcie. Nie powinno siê tego myliæ ani z grafik±, ani z programowaniem PHP (zaraz napiszê dlaczego).

1. przewarto¶ciowujesz pierwszy element: po co zaawansowana grafika do strony czysto informacyjnej? Wejd¼ sobie na
Facebooka, Google Plus, Digg.com, czy stronê BBC - jedyne elementy, gdzie potrzeba rêki grafika to ikonki (ale ikonki mo¿na darmowe ¶ci±gn±æ z internetu), a ca³o¶æ strony opiera siê na ró¿nej wielko¶ci boxach z tekstem, obramowaniach, nag³ówkach, buttonach, ikonkach. To mo¿na zrobiæ w HTMLu.

Dzisiaj strony bywaj± bardzo proste (a jednocze¶nie przejrzyste, funkcjonalne), a piêkne fotoszopowe layouty czê¶ciej ju¿ mo¿na spotkaæ prêdzej na stronach tematycznych czy stronach wizytówkach jakich¶ firm, a nie w serwisach informacyjnych/u¿ytkowych. Mo¿na by siê wiêc pokusiæ w ogóle o niezatrudnianie grafika w celu redukcji kosztów.

2. tu powiniene¶ znale¼æ kogo¶ odpowiedniego, wa¿ne ¿eby ta osoba zna³a siê na bazach danych

3. Jak sobie wyobra¿asz "interaktywny" serwis je¶li nie bêdzie osoby, która ci tê interaktywno¶æ zaprogramuje? Interaktywno¶ci nie da siê zaprogramowaæ w PHP, nie zrobi ci te¿ jej ¿aden grafik (który dostarczy ci jedynie statycznego jpega). Stety czy niestety, interaktywno¶æ na stronach robi siê w JavaScript oraz w HTML/CSS - a o ile podstaw JS/HTML/CSS mo¿na siê w miarê ³atwo nauczyæ, to ¿eby zrobiæ co¶ na miarê twoich ambicji (w koñcu ma byæ to powalaj±cy, interaktywny serwis) - powinno byæ to zrobione dobrze przez osobê, która siê na tym zna, a nie przez osobê, która zrobi to byle jak.

Generalnie wiêc zacz±³bym za rozejrzeniem siê trochê w czym i jak siê dzisiaj robi strony. No i od przemy¶lenia szczegó³owej koncepcji (³atwo powiedzieæ "interaktywna strona", trudno ustaliæ na czym ta interaktywno¶c mia³aby polegaæ)
semafor1985
Cytat(PrinceOfPersia @ 30.01.2014, 19:20:26 ) *
Mo¿na by siê wiêc pokusiæ w ogóle o niezatrudnianie grafika w celu redukcji kosztów.


ka¿da strona, nawet prosta musi byæ wizualnie jako¶ zaprojektowana
moim zdaniem grafik to nie tylko robienie ikonek ale równie¿ zmys³ estetyczny, troche duszy artysty
który zaprojektuje strone tak ¿eby ³adnie wygl±da³a. Jeste¶ programist±? jeste¶ w stanie zrobiæ co¶ nowego, ³adnego od strony wizualnej (nie kopiuj±c pomys³ów z innych stron)?
superrybex
Zawsze jak projektowa³em jakie¶ strony to polega³o to na skopiowaniu gotowego layoutu i przerobieniu go do w³asnych potrzeb. W tym przypadku mo¿na zrezygnowaæ z grafika, ale tylko w przypadku je¿eli osoba od HTNL/CSS bêdzie mia³a bardzo wysoki zmys³ estetyczny, ale czy to ju¿ nie zakrawa o grafika komputerowego?

Bardzo podoba mi siê uk³ad BBC smile.gif W³a¶nie o tak± prostotê mi chodzi, a mo¿naby³oby to wykorzystaæ pod serwis og³oszeniowy z ofertami pokoi, domków itd.
Turson
Tak jeszcze mi siê przypomnia³o.
Cytat
Sama strona natomiast musi byæ bardzo interaktywna

Wydaje mi siê, ¿e serwis og³oszeniowy powinien byæ prosty, ale estetyczny. Interaktywno¶æ = ociê¿a³o¶æ w wielu przypadkach przez zastosowanie masy pluginów. Pamiêtaj, ¿e u¿ytkownik chce wej¶æ na stronê i znale¼æ np. ofertê domku gdzie jedzie na wakacje, a nie ogl±daæ bajery jquery lub co gorsza flashowe smile.gif
PrinceOfPersia
Cytat
ka¿da strona, nawet prosta musi byæ wizualnie jako¶ zaprojektowana
moim zdaniem grafik to nie tylko robienie ikonek ale równie¿ zmys³ estetyczny, troche duszy artysty

ale projektowanie stron to nie tylko "zmys³ estetyczny, troche duszy artysty". Widzia³em ju¿ strony, które ³adnie wygl±da³y, widaæ by³o, ¿e robi³ je grafk, ale beznadziejnie by³y zaprojektowane, nie by³y przejrzyste, mo¿na by³o kilka minut szukaæ jednej opcji i w ogóle mia³y masê ozdobników, które niczemu nie s³u¿y³y. Poniewa¿ grafik "odlecia³ w chmury".

Cytat
W tym przypadku mo¿na zrezygnowaæ z grafika, ale tylko w przypadku je¿eli osoba od HTNL/CSS bêdzie mia³a bardzo wysoki zmys³ estetyczny, ale czy to ju¿ nie zakrawa o grafika komputerowego?

No ale czy taka osoba siê nazywa webdesigner a nie grafik? Webdesigner mo¿e byæ równie¿ grafikiem, ale jednak jest przede wszystkim projektantem stron, a nie fotoszopowcem, czytaj: zna siê na HTML, CSS, trendach w webdesignie, usability etc.

Cytat
Jeste¶ programist±? jeste¶ w stanie zrobiæ co¶ nowego, ³adnego od strony wizualnej (nie kopiuj±c pomys³ów z innych stron)?

kopiowanie nie zawsze jest z³e, bo tworz± siê standardy. (Ikonka lupy, zamiast "szukaj", klikniêcie w logo odsy³a do g³ównej strony, bread crumbs, czy przyjazny oku layout sprawdzony na tysi±cach innych stron i przetestowany na telefonach komórkowych). No i masz praktycznie tysi±c inspiracji do kopiowania, nie musisz nigdy wymy¶laæ czego¶ ca³kowicie od zera.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.