Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [Kohana][Symfony][ZendFramework]Framework z polską dokumentacją
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Frameworki
szajens
Witam, czy oprócz Symfony znacie może jakiegoś frameworka z całkowicie polską dokumentacją?
Który jest na bieżąco rozwijany. I posiada aktualną polska dokumentacje np z 2013 roku.
Dopiero zamierzam się uczyć jakiegoś frameworka.
Zastanawiam się między Symfony, Zend Framework i Kohana, czego wy używacie i co polecacie?
Lejto
Ja z mojej strony polecam Ci ZF w wejsji>2, też się go uczę tongue.gif
Co do polskich źdódeł to nie znajdziesz wiele, ponieważ jak coś nowego wychodzi to jest odrazu w manualu ZF. Radzę się więc przemóc i podstudiować trochę angielskiego. W sieci krąży też kilka ciekawych ebookow o ZF2 jak i na pewno innych Frameworkach.
Dużo ciekawych tutoliali można znaleźć również na yt.
szajens
Dziekuje za odpowiedz, dopiero znalazlem temat ktory jest podczepiony jak byk na podobny temat smile.gif, takze przepraszam za kolejny. wiekszosc ludzi szuka wiekszej kontroli we frameworkach, ja zas szukam czegos co maksymalnie mi uprosci prace, chcialbym sie jedynie skupic na logice aplikacji. czy zend bedzie odpowiedni?

ctom
Cytat(szajens @ 5.01.2014, 11:45:46 ) *
ja zas szukam czegos co maksymalnie mi uprosci prace, chcialbym sie jedynie skupic na logice aplikacji.


Laravel
szajens
Cytat(ctom @ 5.01.2014, 11:48:23 ) *
Laravel

A jak ten framework wyglada w kwesti wydajnosciowej?
phpion
Nie nastawiaj się na polską dokumentację, lepiej od razu pogódź się z tym, że będziesz musiał czytać materiały w języku angielskim. Sama dokumentacja to jedno, ale w trakcie nauki na pewno wyjdą pytania/problemy, na które odpowiedzi nie znajdziesz w dokumentacji. Wówczas pozostanie Ci przeglądanie informacji na serwisach typu stackoverflow. Tak więc moim zdaniem język angielski to podstawa. Nie musisz rozumieć wszystkiego w 100%, ważne żebyś mógł zrozumieć sens wypowiedzi i wykorzystać wklejane fragmenty kodu.

Co do maksymalnego uproszczenia pracy: jeśli zaczynasz z frameworkiem to moim zdaniem wszelkie generatory czy inne fajerwerki tylko uprzykrzą Ci życie. Jeśli w tle odbywa się jakaś magia to tak naprawdę nie wiesz co się dzieje. Prędzej czy później zawiesisz się na jakimś błahym problemie.

PS: Z mojej strony Kohana. Mimo, że rozwój tego frameworka nie wygląda na chwilę obecną obiecująco, to dla mnie jest to najlepszy framework. Do tego masz wsparcie polskiej społeczności na http://forum.webmastah.pl (dawniej typowe forum Kohany). Może nie jest to jakaś wybitnie duża grupa, ale ktoś zawsze pomoże lub chociaż nakieruje na rozwiązanie.
gitbejbe
co do frameworka na początek polecam Codeigniter. Sam od niego zaczynałem i bardzo dobrze mi sie pracowało. Jest bardzo lekki - co za tym równiez idzie mało funkcjonalny jesli porównać do innych - ale mimo to ma wszystko co wg mnie najważniejsze.

pełna dokumentacja pl jest na stronie http://podrecznik.codeigniter.org.pl/

masz tutaj wszystko i szczerze musze napisać, że jest to chyba najlepsza dokumentacja dla frameworka jaką w życiu widziałem - czyli bez zbędnych pierdół, wszystko prosto i na temat + przykłady do każdego zagadnienia. Kohana to tez dobry wybór - bazuje na codeigniterze, ale mimo to jak na początek to polecam CI : ) Łatwo później przerzucić się i zrozumieć inne frameworki
phpion
CI faktycznie będzie również całkiem dobrym startem. Wprawdzie nie do końca wiadomo co z jego przyszłością, ale do rozeznania gruntu może się nadać. Szkoda tylko, że korzysta z bzdurnych $this->load (w miejsce normalnego automatycznego wczytywania plików), helperów w postaci funkcji (jak dla mnie wygodniejsze są klasy z metodami statycznymi) oraz że nie posiada wbudowanego mechanizmu modułów (są niby packages'y, ale to nie to samo, są również osobne dodatki ale wg mnie to powinno być w standardzie). Na tle CI Kohana posiada poza tym szereg usprawnień jak np. kaskadowy system wczytywania plików, świetny (moim zdaniem) system walidacji danych oraz query builder, w którym w dowolnym miejscu można wstawić dowolne wyrażenie.
gitbejbe
UP

Ci jest już na githubie w wersji 3.0 (beta), ale fakt na rewolucje nie ma co liczyć i wg mnie ten framework ma policzone swoje dni.
- " Szkoda tylko, że korzysta z bzdurnych $this->load (w miejsce normalnego automatycznego wczytywania plików)" - nie czaje ? ;d Mógłbyś mi to wyjaśnić ? helpery to faktycznie zwykłe funkcje, do których możemy dodatkowo pobrać instancje, ale jak dla mnie to akurat drobny szczegół bo spełniają swoją role ,a cała reszta jak sam napisałeś - jest bo jest i mogłaby być lepsza. Mimo to, jak dla mnie idealny do nauki, ma wsio co trzeba umieć żeby móc iść dalej. Poznałem go chyba w 3 dni jako laik - pamiętam jak srałem się z routingiem, tworzeniem pierwszych kontrolerów, activerekords itd hehe : ) Nie to żebym miał coś do kohany, ale mimo wszystko pod względem dokumentacji nic nie przebije CI
phpion
$this->load - wolę móc po prostu tworzyć instancje klas poprzez new Model_User() i nie martwić się we wczytywanie klas. Tyczy to wszystkiego: bibliotek, modeli, helperów. Po prostu tworzę obiekt, a autoloader sam ładuje mi klasę.
helpery jako funkcje - nie przeładujesz takiego helpera. Przykładowo: Kohana dostarcza Kohana_Form::input(). Jeśli chciałbym, żeby u mnie wszystkie inputy były jako textarea to po prostu robię klasę Form extends Kohana_Form i nadpisuję metodę input. Wówczas wszędzie, gdzie korzystam z Form::input mam textarea. Na funkcjach tego nie osiągniesz, musiałbyś wszędzie zmieniać input na np. my_input.
szajens
Dziekuje za odpowiedzi, pisze z telefonu, nie mialem okazji przejzec jeszcze podanych informacji, ale nie dlugo postudiuje. Zastanawiam sie tylko czy nie bedzie szybciej napisac mi klas czy funkcji w php do obslugi bazy,walidacji itd niz uczyc sie frameworka. Napewno zyskam na wydajnosci. Zastanawiam sie czy jakies duze serwisy typu allegro kozystaja z frameworkow. Raczej bede probowal wybrac raz a pozadnie, tj wybrac frameworka i przy nim zostac jezeli juz sie na taki wybor zdecyduje smile.gif nie jestem programista, raczej hobbista
q3trm
Cytat(ctom @ 5.01.2014, 11:48:23 ) *
Laravel

Cytat(szajens @ 6.01.2014, 11:14:23 ) *
A jak ten framework wyglada w kwesti wydajnosciowej?




Również polecam Laravel bardzo dobrze przemyślany framework, prosty, klarowna dokumentacja no i ciągle rosnąca społeczność.
stud3nt
Po opanowaniu CodeIgnitera i Kohany zacząłem się rozglądać za czymś bardziej rozbudowanym i przypadkiem odkryłem, że Yii też ma polską dokumentację: http://www.yiiframework.com/doc/guide/1.1/pl Tak samo Laravel: http://laravel-docs.pl/ i Symfony 2: http://symfony-docs.pl/ (chociaż nie jestem w stanie na szybko zweryfikować, czy aktualne i na ile wyczerpują temat).

Z własnych obserwacji: jeśli nauczysz się CI, to przeskok na Kohanę będzie stosunkowo prosty - udało się bez większego problemu nawet mnie, a angielski znam raczej słabo.
daro0
Od niedawna zaczynam swoją przygodę z PHP i jestem narazie zielony w temacie, więc chciałbym uzyskać jakąś podpowiedź. Poznaję teraz framework Kohana 3.3.2 i PHP 5.4. Kohana jest dość proste do opanowania a i jest duże wsparcie. Ale nie o to mi chodzi. Pytanie jest takie: do jakich zastosowań jest ten framework kohana 3.3?

Zakładając że miałbym napisać aplikację tego pokroju co NK.pl albo Goldenline czy nawet Facebook, bazując np. na PostgreSQL 8.4, pytanie jest takie: czy ten framework nadaje się do tworzenia poważnych i dużych serwisów webowych takich jak tu wymieniłem? Zakładam tu dużą liczbę użytkowników i dużą liczbę wejść? Da się w tym pisać coś poważniejszego, żeby to było wydajne czy tylko mniejsze aplikacje webowe?

W ramach ćwiczeń napisałem taki menedżer finansów, dla wielu użytkowników czyli z rejestracją użytkownika, aktywacja przez email (klikając na link), logowaniem, administracją i td. na localhoście i Postgresie (8.4) działa znakomicie. Pytanie czy taka aplikacja, zakładając dużą liczbę użytkowników i dużą liczbę odwiedzin, bazując na postgresie będzie tak samo dobrze działać w realu?
phpion
Nie masz co porównywać aplikacji przy natężeniu 1 użytkownika, a np. 1000 użytkowników jednocześnie. Przy takiej samej konfiguracji sprzętowej nie ma fizycznych szans żeby jakakolwiek aplikacja działała tak samo wydajnie. W Kohanie pisałem dobre 5-6 lat (od 2.3.1 do 3.3), mniejsze i większe serwisy. Brałem również udział w pracach przy serwisach pewnej znanej organizacji charytatywnej, a także przy pewnym serwisie z ogłoszeniami pań do towarzystwa. W obu przypadkach były to serwisy odnotowujące spory ruch. Przy napisaniu aplikacji z głową (m.in. dbanie o minimalizowanie zapytań SQL, optymalizacja kodu oraz zapytań SQL, stosowanie cache) Kohana sprawdza się bardzo dobrze. Niestety Kohana w wersji 3.3 to ostatnia oficjalna wersja tego frameworka, kolejnej nie będzie. Jedyna szansa to by społeczność wzięła sprawy w swoje ręce, ale osobiście czarno to widzę. Tak więc moim zdaniem framework bardzo fajny, ale niestety bez perspektyw dalszego rozwoju.
daro0
Na Githubie są jakieś dodatkowe moduły np. do połączenia z PostgreSQL czy np. pagination albo też np. swiftmailer, specjalnie pod Kohana dzięki czemu łatwo jest zrealizować taką funkcjonalność jak np. wysłanie linka do aktywacji konta czy wysyłanie maili. Z drugiej strony CodeIgnither też jest dość prostym i ciekawym frameworkiem, więc to jakaś alternatywa.
Turson
CI nie bazuje nawet na PHP 5.3, ba nawet nie 5.2. Szkoda czasu na naukę od podstaw.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.