takie zadanko
Cytat
Temat:

Zaprojektuj bazę danych o pacjentach małego szpitala, który posiada następujące oddziały:

ogólny
zakaźny
skórny
kardiologiczny
chemioterapii

W szpitalu pracuje 15 lekarzy (nazwiska dobrać samodzielnie). Na wszystkich oddziałach może znajdować się do 40 chorych. W bazie danych należy umieszczać następujące informacje dotyczące pacjenta:

Nazwisko
Imię
Miasto
Adres
Wiek
Oddział
Lekarz prowadzący
Historia choroby pacjenta

Zadania:

1. W osobnej tabeli o nazwie Uczniowie zapisz informacje o uczestnikach grupy realizującej to ćwiczenie.
2. Zastanów się, które dane będą wspólne dla pacjentów szpitala. Dane wspólne (powtarzające się) umieszczamy w osobnych tabelach. Dobierz dla tabel odpowiednie nazwy i utwórz relacje pomiędzy nimi.
3. Zaprojektuj formularze, które w wygodny sposób pozwolą dopisywać do bazy danych nowych pacjentów oraz usuwać pacjentów wypisanych ze szpitala.
4. Zaprojektuj kwerendy wyszukujące pacjentów:
- wg nazwiska
- wg miasta
- wg nazwy ulicy
- w danym przedziale wiekowym (od... do...)
- wg oddziału
- wg nazwiska lub imienia lekarza prowadzącego
5 Zaprojektuj raport podsumowujący wszystkich pacjentów szpitala, w którym znajdzie się informacja o nazwisku pacjenta, jego adresie, oddziale oraz lekarzu prowadzącym..
Dla każdej kwerendy zaprojektuj odpowiedni raport.

ja sobie zalozylem, ze zrobie 5 lekarzy i paru pacjentów
no i wiadomo, formularz i raport to lajt ale potrzebuje pomocy z relacjami (kto by sie spodziewał haha.gif)


3 tabele: pacjenci, lekarze, oddzialy
1#
Kod
id_pacjenta, imie, naziwsko etc etc

2#
Kod
id lekarza, imie, nazwisko, odzial(id oddzialu?)

3#
Kod
id oddzialu, nazwa, lekarz


no i mam pytanie jak zrobic takie relacje, ze mamy 2 tabele, obie klucz podstawowy i jak to polaczyc relacja jeden do wielu? widzialem, ze sie da ale jak ja lacze to zawsze wyskakuje jeden do jednego

a chcilem zrobic tak, ze
Lekarze do pacjentów (jeden do wielu0
lekarz do oddzialu (jeden do jednego )
oddzial do pacjentow(jeden do wielu)


wat to do