Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: książka, programowanie zorientowane obiektowo
Forum PHP.pl > Inne > Książki
tukan
Witam,
Proszę o polecenie mi jakiejś książki, która "wyznaczy mi tory prawidłowego" programowania obiektowego. Może to być pod PHP, ale nie koniecznie, może być "ogólna". Chodzi mi o to, abym po takiej książce wiedział jak napisać CMS i strony obiektowo, tak, aby to miało ręce i nogi.
pozdrawiam
vokiel
Biorąc pod uwagę, że ostatnio nowych publikacji raczej nie było to nadal aktualne są te wymieniane w innych wątkach w tym dziale, czyli głównie:

Trzecia odsłona znakomitej książki: PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia. Wydanie III
Programowanie obiektowe w PHP 5
PHP5. Zaawansowane programowanie
PHP 5. Narzędzia dla ekspertów

Moim zdaniem na chwilę obecną te pozycję wyczerpują temat OOP w PHP.
tukan
dziękuję za odpowiedź,
4 to raczej na razie nie kupię biggrin.gif
więc proszę, którą spośród tych 4 polecasz mi wybrać?
Tak jak mówiłem, podstawy już mam, a tak na prawdę to nie chodzi mi o samą "gramatykę obiektowości" tylko o sposób podejścia realizowania projektów/problemów w obiektowości.
Pozdrawiam
vokiel
Wg mnie kolejność tak jak napisałem. 2 pierwsze najciekawsze, najwięcej wnoszą.
Spawnm
Vokiel - Powiesz coś więcej o PHP 5. Narzędzia dla ekspertów?
vokiel
Nie jest tak bardzo o OOP ale raczej z takiej strony developerskiej. Porusza aspekty jakości kodu, ważność dokumentacji (rozdział o phpDocumentor), testy, debugowanie, continuous integration. Jest też trochę o OOP - jeden rozdział o frameworkach, krótki, przeleciane po łebkach najpopularniejsze rozwiązania. Jest o wersjonowaniu - ale niestety Subversion.

Dobra dla kogoś kto jeszcze nie ma wypracowanego sposobu pracy na wyższym poziomie. W sensie, że pisze, ale bardziej aby działało, bez skupiania się na dokumentacji, testach, środowisku. Książka pomaga trochę się zorganizować, pisać kod łatwiejszy do późniejszego rozwijania.
tukan
vokiel,
a możesz coś powiedzieć na temat tej książki:
"PHP5. Zaawansowane programowanie"?
vokiel
Jak widać na zdjęciu części jednej z półek mojej domowej biblioteczki jest to książka "na długie zimowe wieczory".


Jak zapewne zauważyłeś, jest to książka z 2005 r, zatem nie ma w niej nowości z PHP 5.3. Opisywana wersja to bodajże PHP 5.03. Ale nie to jest najważniejsze.

Książka generalnie jest dla osób, które już znają podstawy PHP (składnie, operatory, funkcje itd). Jak sam tytuł wskazuje traktuje o zaawansowanym programowaniu. Wiele z poruszanych aspektów jest opisywane uniwersalnie, bez nacisku na jakikolwiek język programowania. Jak widać w spisie treści porusza bardzo dużo kwestii z szeroko-pojętej inżynierii programowania.

Od pierwszego rozdziału zapoznaje z programowaniem obiektowym, rozpoczynając od podstawowego pokazania obiektów na przykładzie świata rzeczywistego idąc w bardziej praktyczne (informatyczne) aspekty (dziedziczenie, interfejsy, hermetyzacja etc). Bardzo fajnie, szybko i sprawnie opisuje diagramy UML, które później są często wykorzystywane w innych częściach książki. Jest rozdział o wzorcach projektowych (wzorzec złożony, obserwator, dekorator, fasada, budowniczy, reżyser). Później jest kilka rozdziałów z dużą ilością kodu wink.gif (Collection, CollectionIterator, GenericObject).

Dalej ciekawą częścią jest opis programowania opartego na zdarzeniach. O SOAP'ie jest bardzo mało, w zasadzie prosty serwer i niewiele bardziej rozbudowany klient. Oczywiście nie zabrakło hitu ostatnich lat: MVC. Jest o tym rozdział, z tym, że szablony opisane są na podstawie Smarty. Fajną rzeczą jest wstęp do testowania, opisali PHPUnit.

Ostania część (kilka rozdziałów) jest jednym wielkim case study. Przedstawia proces powstania projektu od założeń, przez wykorzystanie metod zarządzania projektami (bardziej praktyczne zasady, nie ma opisu metodyk typu PRINCE2, Scrum, XP, Agile etc). Praktycznie przechodzą przez każdy etap tworzenia projektu: planowanie (tu jest napomknięcie o metodykach zwinnych), wybór architektury, opis etapów powstawania aplikacji (z testami jednostkowymi), refaktoring. Później raporty, trochę o jakości i testach funkcjonalnych, obciążenia, użyteczności. Dalej ważna kwestia - wdrożenie, czyli wybór środowiska, instalacja napisanego systemu.


Generalnie w książce prawie nie ma zrzutów ekranowych. Jest bardzo dużo tekstu - dużo przydatnej wiedzy. Wiedzy, która idzie z doświadczenia, przydatne wskazówki, pokazanie drogi do bardziej profesjonalnego programowania. Kładzie duży nacisk na programowanie obiektowe, pokazuje wiele sposobów bardziej zaawansowanego pisania kodu niż tylko dziedziczenie i tworzenie obiektów w obiektach. Pomimo, że jest z 2005r, to jeszcze przez długi czas będzie aktualna. Można by rzec, że jest bardziej książką o inżynierii programowania na podstawie PHP5.
tukan
Bardzo dziękuję za pomoc, pewnie kupię tą książkę, dziękuję za dokładnie opisanie jej smile.gif
pozdrawiam
tukan
Piotr_BB
Witajcie, bardzo pozyteczna dyskusja sie wywiazala wink.gif

Chcialbym sie podpytac. Czy ksiazka Analiza i projektowanie obiektowe. Rusz głową! bylaby dobrym uzupelnieniem (jako trzeci zakup) dla dwoch pierwszych wymienionych tutaj ksiazek, jezeli chodzi o sam aspekt tworzenia (projektowania) oprogramowania zorientowanego obiektowo, czy jednak jest to juz zawarte w ksiazkach z pierwszych dwoch pozycji tutaj wymienionych.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.