Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Studenci i oddziały
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > Access
matjanos
Witam!

Mam za zadanie zrobić coś takiego:

Mam kilkanaście list zajęć. Na każdej liście kilkudziesięciu studentów. Studenci powtarzają się na różnych listach (to znaczy: student Jan Kowalski może uczestniczyć równocześnie w zajęciach A jak i w zajęciach B ).

Ostatecznym celem jest zliczenie studentów, którzy uczestniczą w więcej niż jednych zajęciach i sprawdzenie ilu z nich to mężczyźni, a ile to kobiety. Nie ukrywam, że bardzo chciałbym, aby stworzona struktura tej bazy pozwalała na wykonanie też innych operacji na tej bazie. Dopuszczam możliwość stworzenia pewnej kwerendy, która wyeksportowana np. do Excela, dopiero w nim zliczy wyniki, ale wolałbym, żeby to była ostateczność.

Zależy mi na prostocie wprowadzania danych. Najlepiej, żeby po prostu przepisywać listy.

Pytanie brzmi: czy macie Państwo pomysł, w jaki sposób się za to zabrać? Uznałem, że narzędzie Access będzie najłatwiejszym rozwiązaniem, ale jestem otwarty na propozycje. Jest to dla mnie pierwsza, bardziej skomplikowana baza (bardziej złożona, niż 2 tabele o nazwach 'Książki' i 'Klienci' w bazie 'Biblioteka' połączone jedną relacją). wstydnis.gif

Z góry proszę o wyrozumiałość ; )
thek
Ależ ten problem jest podobnej trudności.
Tabele:
student - id, imię, nazwisko, płeć
lista - id, nazwa
student_na_liście - id_studenta, id_listy

To wystarcza by zrobić to, czego chcesz.

Bazowa tabela student_na_liście łączy się (JOIN) z tabelą student po wiadomym kluczu. Następuje grupowanie po (GROUP BY) id studenta i wybiera się tylko te rekordy, gdzie dla jednego studenta przypada więcej niż jedna lista(HAVING). W zależności od tego jak zapiszesz płeć może zliczanie osób z danej być mniej lub bardziej upierdliwe.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2021 Invision Power Services, Inc.