Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Projektowanie architektury aplikacji
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Object-oriented programming
jarexx
Tak czytam sobie zakładkę o programowaniu obiektowym i brakuje mi wpisów wyjaśniających zasady budowy architektury aplikacji.
Co z tego, że opanowałem teorię dotyczącą budowy i używania klas, interfejsow etc. Do pełni szczęścia brakuje właśnie tej tajemnej wiedzy jak taka struktura aplikacji powinna wyglądać i jak obiekty powinny ze sobą współpracować.
Ja próbuję coś tam klecić, ale nie wiem czy podążam w dobrym kierunku. Moje obiekty trzymają głównie dane, a ich metodami są zazwyczaj tylko settery i gettery. Pobieranie danych z bazy oraz wszelkie operacje deleguję do innej klasy i właśnie mam dylemat, czy to nie przerost formy nad treścią i czy przypadkiem operacje na bazie danych nie powinny być zawarte w klasie definiującej np. obiekt news. W chwili obecnej mam np. klasę News definiującą pojedynczego newsa i towarzyszącą klasę NewsDB, która operuje na bazie danych - tworzy tablicę obiektów news, dodaje newsa, edytuje newsa itd.
Może ktoś napisze kilka zdań jak powinno się zabrać za projektowanie struktury aplikacji. Brakuje takiej wiedzy w Internecie. Może któryś z doświadczonych kolegów zamieściłby jakiś przykładowy diagram klas np. jakiegoś prostego CMS-a.
Myślę, że wielu czytelników szuka takiej wiedzy.
jaslanin
Najlepszą obecnie architekturą aplikacji webowych jest MVC (i różne jej wariacje). To co opisujesz jest do niej bardzo podobne.

Temat: MVC
smentek
Wybierz sobie jakiś nowoczesny framework i naucz się go. Reszta przyjdzie z czasem.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.