Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: aleja-architektów.pl
Forum PHP.pl > Inne > Oceny
czachor
Witam,

popełniono ostatnio dla firmy w której pracuję serwis Aleja-Architektów.pl. Nie będę pisać, czym jest ani do kogo skierowany, bo chciałbym, żebyście oceniali go z punktu użytkownika, który wszedł chcąc/nie chcąc na stronę. No i oczywiście z punktu widzenia zawodowców siedzących w tworzeniu www na różnych płaszczyznach. Wytykajcie wszelkie błędy, niedociągnięcia, pozytywy, plusy, minusy...

Na pewno strona nie jest - jeszcze - w3c-zgodna. Tego proszę już nie wymieniać.

Ciągle wprowadzamy poprawki, także Wasze uwagi będą cenne.
strife
Hej,

Nareszcie do oceny projekt, który trzyma jakiś poziom smile.gif

Najpierw zacznę od strony graficznej. Layout jest bardzo przyjemny, przejrzysty i czytelny. Logo też jest bardzo fajne.

Zmieniłbym trochę linki takie jak "Zarejestruj się" i "Zaloguj się", widzę że pewnie specjalnie są one takiego rozmiaru i w tym miejscu, aby użytkownik się nie zgubił, jednak wydaje mi się, że dobrze by było jakoś to upiększyć - może zrobić te linki w formie graficznych buttonów?

Na stronie głównej jest sekcja, w której są ostatnio dodane projekty (taki slider 1, 2, 3,4 etc), które automatycznie się zmieniają, niestety ale jak klikałem w miniaturkę w tej małej galeryjce (w numerze 3) to bardzo szybko mi pozostałe miniaturki znikały, tak że nic nie można dalej zrobić.

Dodawanie do listy podręcznej - myślę, że należało by poinformować o tym użytkownika, że zostało coś dodane, bo teraz po kliknięciu nie dostaje żadnej informacji.

Strona logowania - jak się pomyliłem i źle wpisałem hasło to znika mi to co wpisywałem wyżej czyli login, powinno być tak, że jedynie hasło znika.

Rejestracja - po kliknięciu na podpis dla pola które chce edytować, np. "Nazwa firmy", kursor (klawiatury) powinien się przenieść w pole tekstowe, a nic się nie dzieje. Nazewnictwo "Wyślij" nie lepiej zmienić na "Zarejestruj się"? Dodatkowo uwidocznił bym go jakoś bardziej, można by się również pokusić o podpicowanie błędów dla poszczególnych pól, chodzi mi aby wyglądało to wszystko bardziej przyjaźnie graficznie (na tej podstronie wygląda to przyjemniej http://aleja-architektow.pl/public/suggestForm), no i w przypadku błędu przy rejestracji to obramowanie powinno mieć kolor czerwony, a nie tekst.

Na stronie głównej w tej przewijałce, gdzie są numerki 1, 2, 3 etc. po kliknięciu na tag nic się nie dzieje. A niżej "Polecamy najnowsze prezentacje", tutaj po kliknięciu na tag za cholerę bym się nie domyślił, że muszę coś jeszcze zrobić - niby jest opis niżej, ale jest on sporo niżej i przez to trochę to nieczytelne.

Fajnie by było, abyś dał login i hasło dla konta demo, abyśmy nie musieli się rejestrować ;-)

Ogólnie strona całkiem przyjemna, wymaga drobnych czysto kosmetycznych poprawek, bardzo podoba mi się całe logo, myślę że oddaje charakter serwisu bardzo dobrze, więc podsumowując podoba mi się smile.gif
krzysztof_kf
Witam jeśli chodzi o design jest zrobiony profesjonalnie tak na szybkiego co ci mogę polecić dla linków daj jakiś hover żeby bardziej było widać w co się klika na dodatek w opcji gotowe scenariusza kiepska kompresja zdjęć ;/ smile.gif
thomson89
Brakuje mi wartości dla stanu hover dla linków.

Piękny layout i pięknie dobrane kolory.

Rozpikselowane grafiki w tym menu z gotowymi scenariuszami.
deha21
Zgadzam się z poprzednikami, fajny layout.
Ale brakuje tego hovera na linkach i przyciskach (bo w pierwszej chwili myślałem ze coś mi przeglądarka szwankuje).
W Gotowych scenariuszach powiększyć odstęp od obrazka do tekstu poniżej. Wydaje mi się, że obrazek (oprócz tego że trzeba zmniejszyć kompresje) lepiej wyglądałby bardziej kwadratowo.
Przycisk "Przejdź do Generatora zapytań" - czemu jest taki ściśnięty tekst? Więcej paddingu winksmiley.jpg Chyba że to u mnie na Chrome/Mac wyświetla tak dziwnie.
Menu głównej chyba lepiej by wyglądało jakby je podnieść trochę do góry (bo teraz jest nie równo w stosunku do napisu z logo. I może warto zobaczyć jakby wyglądało przesunięte na prawo.
Miniaturki zdjęć w "Polecamy najnowsze projekty" przydałoby się zrobić w tym samym rozmiarze. Domyślam się, ze będą różne rozmiary ale warto się pomęczyć i zrobić skrypt tworzący miniaturki o tych samych rozmiarach.

Ale ogólnie jest fajne winksmiley.jpg
czachor
Dzięki za cenne uwagi, część już jest wdrożona, pozostałe (np. hovery) są w trakcie opracowywania. Przewijanie obrazków w trakcie poprawiania (thx @strife). Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś komentarze i sugestie - zapraszam.
webasek
W przeglądarkach jak jest firma z logo to w zakładce kontakt to logo zasłania pole nadawca po za tym wygląda jakby przy usługach strona się rozjeżdżała? Chyba, że tak ma być ale trochę dziwnie to wygląda.
Skoro i tak już dużo js to zmieniłbym pasek przewijania na głównej z tego standard na coś bardziej wyszukanego smile.gif
czachor
A mógłbyś wrzucić gdzieś screena i zaznaczyć o co chodzi? Bo powiem szczerze, że nie wiem do końca...
Pawel_W
zabezpieczenie rejestracji trochę mizerne, za każdym razem to samo pytanie:
Cytat
Podaj wynik działania zapisany cyframi: pięć + pięć = ?
smile.gif

tak jak wyżej napisali, zarejestruj i zaloguj troszkę wymagają dopracowania, wg mnie powinny być albo mniejsze albo bardziej, hmm, kolorowe? smile.gif

kolorystyka bardzo dobra, osobiście lubię połączenia białego i zielonego smile.gif
Daiquiri
Ode mnie jak zawsze lista:
[-] Zbyt wysoka (jak na moje oko) kompresja obrazków "Mieszkanie", "Dom", "Biuro" itd. w "Gotowe scenariusze". Widać straszną pikselozę,
[-] Nie jestem przekonana co do "przejścia" kolorów w belkach "generator zapytań" i "wyszukiwarka". Na pierwszy rzut oka ciężko stwierdzić, że to ta sama beka - a nie dwie różne. Jak klikam na trójkącik to zawartość się zwija, natomiast jak kliknę na tekst to ładuje się nowa zawartość. Generalnie uważam, że ciężko będzie się w tym połapać typowemu użytkownikowi nietechnicznemu,
[-] Uważam, że zawartość strony jest zbyt ściśnięta, przez co z większą niechęcią w ogóle szukam czegoś wzrokiem na stronie.
[-] Jestem zdania, że znaki pod stopką ("Innowacyjna gospodarka" czy PARP) - powinny być klikalne, ponadto jakoś "nie leży" mi fakt, że coś w ogóle znajduje się pod stopką, czyli pod zamknięciem strony,
[-] Menu Strona główna/Generator/Firmy/Prezentacje jest mało zauważalne,
[-] Usability* w moich oczach niestety leży,

Listę plusów pozwolę sobie ominąć na rzecz szerszego opisu. Strona jest niewątpliwie estetyczna i chociaż kolorystyka jakoś mi nie pasuje do tematyki - kolory są fajnie dobrane. Dobrze, że logo jest klikalne i prowadzi do strony głównej, a zarejestruj się i zaloguj nie walczy z treścią o uwagę ;-). Ogólnie projekt jest na pewno ciekawy, ale jak już wspomniałam - usability* jest potraktowane po trochę macoszemu. Ciężko jest powiedzieć, że strona (czy jej nawigacja) jest kompletnie nieintuicyjna, ale uważam, że ciężko jest się w niej odnaleźć. Być może większe przerwy pomiędzy elementami sprawiłby, że projekt złapałby oddechu i jednocześnie stał się czytelniejszy. Mogłabym się przyczepić jeszcze, że projekt jest "za biały", ale to pewnie kwestia tego o czym pisałam powyżej.

Niemniej jednak gratuluję całkiem udanego projektu.

*Proszę o wybaczenie, ale polski odpowiednik tego określenia (tj. użyteczność) kompletnie mi nie odpowiada. Jeżeli ktoś preferuje wyłącznie polskie tłumaczenie to skorzystam z pojęcia "ergonomii strony" ;-).

PS. Można zalogować się z loginem, np. aa'aa - korzystając z Waszej domeny jako e-maila ;-). Dodatkowo wybierając nieistniejącego architekta (np. ręcznie zmieniając adres w pasku), otrzymuję wielki czerwony komunikat: "Nie ma takiej firmy w bazie danych. Nieoczenikwany wyjątek: questionmark.gifquestionmark.gifquestionmark.gif"


czachor
Daiquiri - dzięki za szeroki opis. Przeanalizujemy Twoje spostrzeżenia - i oczywiście pozostałych też smile.gif

Mam do Was pytanie - prezentacje firm mają przypisane tagi. Jak według Was działa system tagów? Jest intuicyjny?
Daiquiri
Trochę spaliłeś temat "tłumacząc" jak to działa smile.gif. Mi to odpowiada, aczkolwiek siła przyzwyczajenia mówi mi kliknięcie = wejście. Takie pytanie powinny być kierowane do Waszej grupy docelowej.
czachor
No fakt, mogłem nie tłumaczyć smile.gif Wyedytowałem posta, jeśli ktoś będzie chciał przetestować, nie będzie miał już opisanej zasady działania.

Grupą docelową są architekci (w tym również projektanci wnętrz i ogrodów) oraz osoby poszukujące usług z zakresu ich działalności - to tak w kwestii informacyjnej.
Daiquiri
W takim układzie solidnie zastanowiłabym się nad webusability strony. Testowałam kiedyś portal związany z uczelnią i w tej małej grupie "fockus'owej" znalazła się pani architekt. Wbrew temu, że sporo pracowała przy komputerze (nie tylko przy grafice 3d) to nie odstawała zbytnio (wzwyż) od reszty grupy jeżeli mówimy o umiejętności np. znalezienia informacji na stronie. Portal był mniej skomplikowany niż Aleja Architektów.

Próbowaliście robić coś a la Heat Maps? Coś takiego oferuje np. CrazyEgg czy ClickDensity.
zegarek84
jak każdemu i mnie layout się spodobał. Z tagami fajny pomysł, choć nie typowy i może warto by było jeszcze powtórzyć tą informację pod napisem "Szukaj prezentacji wg słów kluczowych"... ale jednak te tagi z kolei w "Polecamy najnowsze prezentacje" są oderwane od całości deczko i nie każdy wpadnie o co chodzi (z tych co pierwszy raz odwiedzą stronę)... i faktycznie aż się chce kliknąć i że to zwykły link (może chociaż zmiana kursora na jakiś inny - ale też nie ładować jakichś zewnętrznych - no nie wiem...)...

Skoro już tyle tego JS jest to dodam, że przy tych mini galeriach aż się prosi o zdarzenie onMouseWheel - dokładniej to nie mam na myśli nic ze zmiany wyglądu tylko, żeby scrollem szybko te zdjęcia przewinąć jak np. tutaj: http://imageflow.finnrudolph.de/ - a tak przy okazji - aktywne zdjęcie jakby delikatnie wyróżnićquestionmark.gif np. border czy cokolwiek??
djmati11
Ładna strona, tyle że: http://validator.w3.org/check?uri=http://a...ine&group=0.
Co to jest: 4 Errors, 230 warning(s)?

Ale za wygląd i funkcje daję 7/10.
czachor
Cytat(czachor @ 25.03.2010, 18:26:28 ) *
Na pewno strona nie jest - jeszcze - w3c-zgodna. Tego proszę już nie wymieniać.

Wiemy o tym, zgłosiliśmy już to, ale oczywiście dzięki.

@Daiquiri - dzięki za ciekawe linki, na pewno skorzystamy. Popracujemy również nad usability.

@zegarek84 - dzięki za uwagi, wrzucamy do "to do" również tematy poruszone przez Ciebie.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.