Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Kurs online, czy książka? Oto jest pytanie.
Forum PHP.pl > Inne > Książki
Asmox
Myślę, że bardzo mało osób na tym forum jest total pr0, aby rzucić stwierdzenie, że wiedzą już wystarczająco dużo lub nawet wszystko. Może nawet w ogóle takich nie ma... nieważne.
Żeby uzupełnić brakującą wiedzę, trzeba się jakoś nauczyć. I tu jest pytanie: Książka czy Kurs online? Czy kursy online są naprawdę do niczego? A może nie ma sensu już kupować książek, skoro kursy w internecie są dobre i to za darmo? Czy w końcu obydwa są dobre?
Jeśli nie za bardzo wiecie, które jest lepsze, to odpowiedzcie na waszym przykładzie smile.gif
Bardzo chciałbym poznać wasze opinie, zwłaszcza, że już chciałem kupić 2 książki biggrin.gif .
pyro
To zależy... np. jakiś framework może mieć dobre (i darmowe) tutoriale i manuala, więc wtedy nie ma sensu kupować książki, ale generalnie prócz takich sytuacji jestem zdecydowanie za książkami.
Lejto
również jestem za książkami lepiej się czyta jest się bardziej skupionym ale od czasu w jakiegoś pdfa z kursem też zaglądam
Daiquiri
Czytanie dłuższych tekstów z monitora mnie po prostu męczy - preferuję papier. Jeżeli znajdę fajny kurs, to robię sobie jego przedruk. Kursy online zbyt często dotykają tematów pobieżnie, problemy rozwiązywane są linearnie. Żeby znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania często musiałam korzystać z kilku kursów. Książki zaś mają to do siebie, że zawierają błędy, które są poprawiane dopiero w następnym wydaniu. W kursie autor nanosi poprawkę i tyle party.gif . Nie wspominam też o szybkiej dezaktualizacji. Ponadto ostatnimi czasy książek pisze się na pęczki... coraz trudniej wybrać rozsądną pozycję.

Uważam, że kombinacja fajna książka + Internet jest najlepsza. Sam Internet nie da mi tego co książka, a książka tego co Internet.
Asmox
Widzę, że książki obejmują prowadzenie...
BTW.: Właśnie chciałem kupić sobie książkę do JS, ale zastanawiam się, czy do popularnych języków programowania/skryptowych nie lepsze będą kursy.
sztosz
Jak zaczynasz bawić się danym językiem to kup książkę. Ale jak już coś tam umiesz napisać, potrafisz napisać program który z czyta poprzez SOAP funkcję kwadratową, sprawdzi czy to postać kanoniczna czy wielomianowa, potem zapisze wyniki do XML'a i umieści w bazie danych to większość podręczników przestaje być potrzebna, bo wtedy mając konkretny problem idziesz do wujka Google i ten Ci poda rozwiązanie problemu. Ale jak masz problem z tym żeby napisać prostą klasę której jedyny atrybut to string "Hello World", a jedyna metoda służy do jego wyświetlania, to bierz książkę.

Pojawiły się nowe posty nad moim więc coś dopiszę. Jeden z lepszych argumentów przemawiających za książką jest to zmęczenie oczu. Ale z drugiej strony można sobie tekst wydrukować.

A kolejny argument przeciw większości książek... ileż razy można czytać o tym co to funkcja, co to zmienna, co to programowanie obiektowe czy pętle. W ostatniej książce którą czytałem, zostało to zawarte na 100 stronach. Informacji interesujących, bo opisujących ten język o którym czytałem, jak wygląda akurat jego składnia można by zmieścić spokojnie na 5 stronach. Potem kolejne 20 stron o bazach danych i dostępie do nich, z czego nie ma prawie nic o ORM, ani ODBC, czy chociażby różnicach w tym jak się dostać do PostgreSQL a jak do MSSQL.

Z 600 stron 1/6 prawie do niczego mi nie potrzebna :/
batman
Wszystko zależy od poziomu osoby, która chce się uczyć. Na początku książka jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ wyjaśnia podstawy i uczy myślenia w kategoriach danego języka. Jednak z czasem książki przestają wystarczać, trzeba szukać bardziej wyspecjalizowanych pozycji, o które bardzo ciężko, nawet w obcych językach. I tutaj wkracza internet. Kursy on-line czy blogi stają idealnym źródłem informacji, ponieważ zawierają specyficzną wiedzę, opisującą konkretny problem, a nie ogół języka. Dlatego też wybór książka, czy internet sprowadza się do określenia swojego poziomu w danym języku.
alegorn
hm. moim zdaniem - zalezy tak naprawde czego chcesz sie uczyc.
jesli jest to jakas wiedza bardziej formalna, SQL, PHP itp, to fakt: znajdziesz sensowne podreczniki, i pierwsze kroki zaczynac wlasnie od tego, a dalsza wiedze szlifowac na manualach, forach etc.

jesli jest to cos malo znanego, lub cos co dosc szybko ewoluuje - raczej manual, tutorial, forum. nie ma sensu szukac i uczyc sie z kiepskiego i nieaktualnego podrecznika.

BTW juz dawno nie znalazlem sensownego sensownego podrecznika dla php ktory bylby mnie w stanie nauczyc czegos nowego, na chwile obecna - dla kogos kto ma opanowane podstawy oop - nie znajdziesz sensownego podrecznika ktory potrafilby poszerzyc horyzonty czytelnika.
jesli juz - to raczej podreczniki o teorii ogolnej, najczesciej dla innych jezykow.
Asmox
Ojej, chyba po prostu źle zadałem pytanie - moja wina.
Bo właśnie chodziło mi o to, które z w/w się nada dla osób początkujących w danej dziedzinie.
batman
Cytat(Asmox @ 21.08.2009, 12:08:03 ) *
Bo właśnie chodziło mi o to, które z w/w się nada dla osób początkujących w danej dziedzinie.
Książka.
PawelC
Tak jak większość zagłosowała, zdecydowanie książka.
Posiadanie książki ma same plusy, chociażby takie, że zawsze masz ją pod ręką, a w razie problemu wystarczy z niej skorzystać.
neosatan
z nauka jakiegos jezyka programowania jest tak, ze niestety jest tego duzo. Sama nauka skladni i takich rzeczy nie wystarcza i potrzeba tez sie nauczyc bibliotek i frameworkow. Tu znajduje sie problem, bo kursy online bardzo nieczesto mowia nam, ze istnieja jakies uzupelniania do tych bibliotek, a ksiazki i owszem. Wyjasniaja naprawde duzo. Raczej bym reflektowal na dobra ksiazke nizeli kurs online. przykladem moze byc moja nauka QT4, przerobilem kilka kursow online (beznadziejne nawiasem mowiac byly, bo mieszaly wersje QT) i nic nie umialem zbudowac, ale oficialny podrecznik mi pomogl na tyle, ze zbudowalem to co potrzebowalem. Zreszta podobnie bylo z nauka C/C++. SQL takze.
mackowiak
Cytat(sztosz @ 21.08.2009, 09:39:39 ) *
Jak zaczynasz bawić się danym językiem to kup książkę. Ale jak już coś tam umiesz napisać, potrafisz napisać program który z czyta poprzez SOAP funkcję kwadratową, sprawdzi czy to postać kanoniczna czy wielomianowa, potem zapisze wyniki do XML'a i umieści w bazie danych to większość podręczników przestaje być potrzebna, bo wtedy mając konkretny problem idziesz do wujka Google i ten Ci poda rozwiązanie problemu. Ale jak masz problem z tym żeby napisać prostą klasę której jedyny atrybut to string "Hello World", a jedyna metoda służy do jego wyświetlania, to bierz książkę.


esencja tematu smile.gif
bardzo mi sie ta wypowiedz podobqa.
a nie chce zakladac nowego watku, tylko zmodyfikowac nieco pytanie.
co myslicie o kursach na kompendium albo np. szkola linuksa albo akademia linuksa.
pytam w kontekscie tego ze pracuje poza branza i mam deficyt czasu, wiec nie do konca moge eksperymentowac teraz i wymyslilem sobie ze przygotuje sie do takiego czegos:
http://szkolenia-php.pl/pl/kurs-php-sql/ - tu zamierzam dac rade sam, natomiast chcac zwiekszyc swoje szanse na rynku pracy i nie majac czasu na randki z google pozmyslalem, ze wspomoge sie nastepujacym kursem:
http://szkolenia-php.pl/pl/zaawansowany-deweloper-webowy/

co Wy na to?
no i moje pytanie brzmi:
ksiazka, kurs online, czy kurs w jakiejs placowce?
pozdrawiam
emtiej
Książka, książka i jeszcze raz książka jest najlepsza. Dobre wydanie książkowe jest dużo lepsze od poradnika internetowego lub nawet od tej samej książki w wydaniu elektronicznym (e-book), e-booki i poradniki/kursy w necie zdecydowanie gorzej się czyta i są że tak powiem dość męczące, książkę chwycisz w wolnym czasie, oczy się tak nie męczą i zawsze ją masz pod ręką, jeżeli masz jakiś problem, do tego jakieś tablice informatyczne, żebyś miał wszystko w jednym miejscu i można PHP się uczyć smile.gif.
Pawel_W
Książka na 100%, przed komputerem się nie zasypia a nad książką można winksmiley.jpg Ale tak na serio to lepiej szanować oczy winksmiley.jpg
blojayble
Sorki że trochę odkopię temat, ale jeszcze był na pierwszej stronie w dziale więc nie jest tak źle.


Ale nie "przyszedłem" tu mówić o tym, ale o takim gadżecie jak kursy video. To ani nie książka, ani nie pdf, ani jakiś kurs online.


Przyjmijmy za przykład np. TEN kurs Video.



Ogólnie prezentuje się ciekawie, 33 godziny kursu opinie pozytywne. Porusza wątki podstawowe jak i już bardziej zaawansowane rzeczy jak pisanie własnego bloga we frameworku.


Kiedyś spróbuję takiego kursu, nie jest to tak sobie napisane, wszystko jest pokazywane jak zrobić a koleś tłumaczy co trzeba więc wszystko przebiega sprawnie.



Myślę że to może być mocną alternatywą dla książek i pdf'ów i innych metod nauki.



Co do poprzedniego postu: czytanie książek przy złym świetle też psuje oczy. smile.gif


Pozdrawiam.
vokiel
@blojayble
Photoshopa się uczyłem z video-kursu, była kiedyś taka seria Total Training. W przypadku grafiki taki rodzaj nauki ma znaczenie, dobrze jest widzieć krok po kroku co się dzieje, screeny to nie to samo.

Przydaje się 2 monitory, na jednym odtwarzany kurs, na drugim pracujesz, dużo szybciej.
darko
Nie ma jak pachnąca nowością książka, którą można zabrać ze sobą pod pachę, usiąść na świeżym powietrzu i - nie martwiąc się kończącą się baterię w laptopie - rozkoszować się lekturą. Minus jest taki, że brakuje czasami opcji ctrl + f
gigzorr
html/css ->kursy online

php/mysq=ksiazka smile.gif chociaz podstaw mozna sie nauczyc z neta.
B.S.
jeżeli po pracy chcesz zrobić stronę o wędkowaniu to kursy online są dla ciebie
jeżeli chcesz robić to zawodowo/profesjonalnie książki są niezbędne
darophp
eduweb.pl - zapraszam tongue.gif
erix
Ale odgrzewacie kotlety... tongue.gif
B.S.
odgrzewane są najlepsze guitar.gif
darophp
Cytat(darko @ 8.04.2010, 09:37:13 ) *
Nie ma jak pachnąca nowością książka, którą można zabrać ze sobą pod pachę, usiąść na świeżym powietrzu i - nie martwiąc się kończącą się baterię w laptopie - rozkoszować się lekturą. Minus jest taki, że brakuje czasami opcji ctrl + f

Korciło mnie, .... od tego jest skorowidz laugh.gif
darko
Cytat(darophp @ 13.08.2010, 17:21:45 ) *
Korciło mnie, .... od tego jest skorowidz laugh.gif

Jak powszechnie wiadomo - w skorowidzu nie wyszukasz konkretnej treści, mam na myśli każdego wystąpienia np. nazwy jakiejś funkcji, a pdf Ci to umożliwia.
retep86
Ja zdecydowanie wolę książki, ale kursami on-line się podpieram i często korzystam z internetu, aby znaleźć jakąś funkcję itp.
123kamil123
Jak dla mnie ksiązka, lepiej się przyswaja wiedze z takich materiałów winksmiley.jpg
TYtoJA
Hm... jak dla mnie to podzielna sprawa. Z jednej strony książka jest wygodniejsza i tradycyjna. Kurs online? Też dobry pomysł, ma się wszystko w jednym miejscu. Jeżeli chce się zagłębić w pewnym temacie, trzeba skorzystać z jak największej ilości materiałów, także jak dla mnie - zarówno książka jak i kurs online jest jak najbardziej wskazana.
Griffin77
Zdecydowanie bardziej wolę książkę. Mam dosyć ślęczenia przed kompem na co dzień, więc jeśli jeszcze jakieś e-kursy miałyby mi zajmować czas po pracy to już jakiś kosmos by dla mnie był worriedsmiley.gif W ogóle nie lubię czytać jakichś dłuższych treści na komputerze, dlatego wszelkiej maści ebooki i inne tego typu cuda omijam szerokim łukiem smile.gif Książka to ksiązka - przynajmniej nie męczy tak jak komputer (mówię oczywiście o dłuższym siedzeniu przed kompem) ;/
modern-web
Wszystkie kursy zamieszczone w internecie są niestety wybrakowane i od początku uczą przestarzałych metod...
Podsumowując: książka + manual = nie ma sobie równych smile.gif
Do tego wystarczy trochę zdrowego rozsądku, kreatywne myślenie i przede wszystkim praktyki...
mikajlo
Dla mnie może być materiał z sieci, ale musi być on w miare poukładany i najlepiej wydrukowany.
papigo
Ksiazki sa za bardzo sprzeczne, wiec zostaje tylko kurs online.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.