Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Pomoc przy wprowadzeniu do SQLite (konfiguracja, zarządzanie)
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > SQLite
Sajrox
Witam,

Czy mogę prosić kogoś o krótkie opisanie takich zagadnien z SQLite jak:

1. Konfiguracja pod PDO (jakiś mały przykład i wyjaśnienie w 1-2 zdaniach)

2. Utworzenie bazy i jej używanie w SQLiteManager na localhoście oraz na serwerze zewnętrznym(czyli jak utworzyć bazę tak żeby mozna było jej używać na stronie)




Mam nadzieję że dzięki temu wiecej osób się skusi na korzystanie z tej bazy, a co za tym idzie może większa popularność i szybszy rozwój smile.gif
dr_bonzo
1. Przeciez to masz w manualu: przyklad + wyjasnienie
2. jw http://code.google.com/p/sqlite-manager/wiki/FAQ

Wiec co tu pisac wiecej?
Sajrox
Manual jest w wersji angielskiej sad.gif Niestety nie każdy umie się nim sprawie posługiwać. sad.gif

Po za tymn tutaj nie ma opisane jak skonfigurować php, w sensie jak to zrobić za pomocą PDO. Próbowałem róznych poradników w necie których jest bardzo mało i nie chce działać. jestem ciekaw czy tylko ja mam takie problemy z tym.
Riklaunim
Bazy nie trzeba tworzyć - jeżeli plik nie istnieje to zostanie stworzony. W PDO dla SQLite jedyne co ważne to $dbh = new PDO('sqlite:mojabaza.db'); i reszta standardowo względem API PDO. Baza SQLite nie ma hasła, użytkownika, ani hosta i mieści się w jednym pliku o podanej nazwie.
Sajrox
A w przypadku jak mam baze na serwerze w katalogu głownym i chce nią zarządzać. To jak mam ją wczytać do Sqlite Managera w dodatku do firefoxa ? Tam jest tylko możliwosc wczytania bazy z komputera lokalnego lub utworzenie nowej na naszym komputerze.

Jak wygląda zarządzanie tą bazą na serwerze ?
Riklaunim
Cytat(Sajrox @ 1.08.2009, 00:22:57 ) *
A w przypadku jak mam baze na serwerze w katalogu głownym i chce nią zarządzać. To jak mam ją wczytać do Sqlite Managera w dodatku do firefoxa ? Tam jest tylko możliwosc wczytania bazy z komputera lokalnego lub utworzenie nowej na naszym komputerze.

Jak wygląda zarządzanie tą bazą na serwerze ?


Kopiujesz plik na swój komputer, dokonujesz zmian, wrzucasz zmodyfikowany plik na serwer.
Sajrox
NO troche to mało wygodne. Za każdym razem kopiować gdy chcemy coś dodać lub zmienić w strukturze bazy :/

Moim zdaniem w SQLite brakuje kilka kluczowych elementów które utrudniają korzystanie z niej:
1. Zdalne zarządzanie bazą na serwerze bez jej ściągania na dysk
2. Brak kluczy obcych
3. Brakuje narzędzia do wizualizacji tej bazy w formie graficznej (jak np w przypadku MySql Workbench)

Gdyby te pkt zostały naprawione to SQLite jest świetną alternatywą gdyż nie ogranicza nas do iloci baz danych która jest zwykle ograniczona na serwerach.
dr_bonzo
Cytat
NO troche to mało wygodne. Za każdym razem kopiować gdy chcemy coś dodać lub zmienić w strukturze bazy :/

Moim zdaniem w SQLite brakuje kilka kluczowych elementów które utrudniają korzystanie z niej:
1. Zdalne zarządzanie bazą na serwerze bez jej ściągania na dysk
2. Brak kluczy obcych


To po co uzywasz SQLite - przeciez masz MySQLa - praktycznie wszedzie

"Lite" w nazwie do czegos zobowiazuje - wiec nie masz wszystkich ficzerow.

No i zagladales tutaj? http://www.sqlite.org/cvstrac/wiki?p=ManagementTools


Cytat
Gdyby te pkt zostały naprawione to SQLite jest świetną alternatywą gdyż nie ogranicza nas do iloci baz danych która jest zwykle ograniczona na serwerach.

No i oczywiscie masz obsluge sqlite na tych wszystkich darmowych/gorszych hostingach gdie masz limimty ilosci baz?
Sajrox
Cięzko tutaj porównywać SQLite do MySql. Rozumiem że ta pierwsza baza jest o wiele mniej rozbudowana, ale skoro ma takie elementy jak widoki, wyzwalacze to dziwnje że nie posiada także kluczy obcych. Jednak jestem dobrej mysli że uda się to zaimplementować w przyszłych wersjach.

Co do serwerów oraz ich ograniczenia co do ilości baz danych to osobiście korzystam z home.pl z pakietu Business Starter i bardzo boli mnie to że maksymalna ilość baz danych wynosi 5. Staram się nadrabiać to trzymajac kilka serwisów na jednej bazie zmieniając tylko prefixy co skutkuje spadkiem wydajności.
SQLite nie ogranicza nas w ten sposób, można mieć 10, 50, lub 200 serwisów opartych o SQLite na jednym serwerze co jest dużym plusem. Brakuje tylko mi kluczy obcych.
Reszte da się jakoś przeżyć smile.gif

Ciekawie czy autorzy bazy mają na uwadze wprowadzenie ich w przyszłości bo wątpię w to że nie jest to możliwe.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.