Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [PHP]tworzenie stron www
Forum PHP.pl > Forum > Przedszkole
drobny2992
Witam

jestem początkującym programistą w języku php. Od tego języka oczekuję tylko tego by pomógł mi tworzyć strony www. I tutaj mam do Was drodzy użytkownicy pytanie co konkretnie mi się przyda do tworzenia stron www. Chodzi mi o to czego muszę się nauczyć z php a tworzyć strony www. Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuję smile.gif
Spawnm
html i css znasz? bo to jest podstawa do tworzenia stron www
kajzur
Myślę że cały jezyk się przyda. Ogólnie już fajne efekty może dać znajomość bazy mysql oraz pętl. Wszystko zalezy od tego co chcesz osiagnać smile.gif
debian
xHTML, CSS podstawa. Połądczenia z mysql i obsługa bazy danych to też jest ważne, do tego pętle i instrukcje warunkowe. Ogólnie dużo lepiej się naumieć tongue.gif
drobny2992
Umiem świetnie html a w poznaniu języka programowania php pomaga mi pascal , którego się uczę w szkole bo jest bardzo podobne i dzięki temu szybko się uczę php. Css nie umiem, xhtml-a też .
decha-design
php jest podobne do pascala? jakoś nie widze podobieństwa ..

do C++, owszem ...
drobny2992
No nie umiem C++ a do pascla z tego względu widzę podobieństwo bo np w pascalu też są podobne typy zmiennych np intiger,real. Są tablice i w podobny sposób się je twoorzy smile.gif

Czyli aby dobrze się nauczyć php muszę się nauczyć css?questionmark.gif
pyro
@decha-design, myślę, że koledze chodziło bardziej o merytoryczne podobieństwo języków. Niemal w każdym języku programowania są takie elementy jak pętle, zmienne czy tego typu rzeczy smile.gif. To co innego niż styl pisania

Cytat(drobny2992 @ 9.05.2009, 15:45:44 ) *
Czyli aby dobrze się nauczyć php muszę się nauczyć css? questionmark.gif


Nie. 100% fałszywe twierdzenie
kajzur
Wiesz, css to raczej sprawa graficzna bo to arkusz styli, a programista nie musi być też grafikiem. Znam programistów php, ktrórzy albo płacą grafiką, albo nawiązują współpracę. PHP jest podobny do C++, tak jakby PHP było okrojoną wersją C++ smile.gif
Fifi209
PHP najbardziej jest podobny do C.

Więcej na: http://pl.wikipedia.org/wiki/PHP

Ja bym powiedział tak:
- zmienne
- tablice
- pętle (for, while, do while, foreach)
- obsługa baz danych
- obsługa xml
- polecam nauczenie się OOP, więcej na: http://pl.wikipedia.org/wiki/Programowanie_obiektowe

Wszystko to i wiele innych, znajdziesz w manualu.
http://php.net/
drobny2992
Chłopaki dziękuję wam za wszystkie odpowiedzi smile.gif pyro ma rację chodziło mi o merytoryczne podobieństwo:D To aby dobrze zrozumieć i nauczyć się tworzyć skrypty php czego muszę się najpierw nauczyć?questionmark.gif Xhtml, Css,questionmark.gif?
pyro
Postaram się to w jakiś prosty sposób wytłumaczyć tongue.gif

XHTML, CSS -> wygląd strony
PHP -> dynamika strony (server side), np. logowanie i tego typu rzeczy.
drobny2992
No dobra dziękuję za wszystko ale moje pytanie nie uzyskało odpowiedzi. Wasze podpowiedzi bardzo mi pomogły ale co z php jest mi konkretnie potrzebne do tworzenia stron www?questionmark.gif Pętle, instrukcje warunkowe. Co jeszcze?questionmark.gif
pyro
Ja bym bardziej powiedział, że wszystko. Sytuacje są różne tongue.gif
drobny2992
Aha no ok. A znacie jakiś dobry kurs php?? Taki dla ludzi, którzy uczą się go od podstaw?questionmark.gif I oczywiście najlepiej jak by był w języku polskim biggrin.gif
Spawnm
masz przyklejony temat z kursami...
drobny2992
Sory nie wiedziałem że jest na tym forum coś takiego (jestem zarejestrowany od kilku dni). Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy się wypowiedzieli w tym temacie biggrin.gif
kajzur
Ja tam polecam książki ;p
drobny2992
Np jaką byś mi poleciłquestionmark.gif?
Spawnm
jest to tego osobne forum , tam poszukaj smile.gif
korkie
Witam.

1. PHP może się wydawać podobny do Pascala, bo wszystkie języki wysokiego poziomu są podobne.
PHP nie jest w istocie podobny do Pascala, ponieważ posiada dynamiczne deklarowanie typów prostych.
Nie musisz osobno deklarować, że $zmienna = 100; jest typu integer, a $zmienna="coś"; typu string.
PHP to wie.

2. Co ci się przyda na początek do prostych skryptów ?
-do wszystkiego: pętle, instrukcje warunkowe, operatory (oprócz bitowych), obsługa tablic, funkcje na łańcuchach (m.in. strlen, strpos i stripos, strstr i stristr,strtolower, strtoupper, addslashes, stripslashes, str_replace, trim, str_pod, ucfirst, ucwords, itp.),
funkcje include i require, funkcje podstawowe.
- do obsługi formularzy - znajomość MySQL o ile chcoś zrobić coś więcej niż logowanie się.

Na początek nie wydaje mi się potrzebne m.in. programowanie obiektowe, obsługa bibliotek, konwersja danych na znaczniki daty i czasu.

3. Dobra, ale bardzo prosta i tania książka to "Poradnik dla webmasterów - Programowanie w PHP" z "Biblioteczki Komputer Swiata" -ok 12 zł.
Jednak powinieneś też używać PHP manuala:
http://php.net.pl/manual/pl/index.php

4. Bez CSS nie potniesz strony, a to oznacza, że trudniej ci będzie programować wybrane "place-holdery", wyłącznie przy użyciu HTML.
Porada - z góry olej tabelki w HTML (to przestarzałe i nieadekwatnie problematyczne), naucz się lepiej CSS. Kilka wiczorów wystarczy.
No i nie próbuj robić stron przy użyciu ramek, tej metody już nawet indianie nie pamiętają.
drobny2992
korkie ogromnie dziękuję za odpowiedź.
peter13135
dorzucęteż moje zdanie, chyba nikt tego nie powiedział

no więc, jeśli chcesz robić strony www, to naucz sie html+css+grafika, i php na końcu

a jeśli chcesz nauczyć sie programować w php, to wiedza z zakresu html i css ci sie do tej nauki nie przyda, ale znajomość php bez html i css jest bezwartościowa, od programisty php oczekuje sie że zna html i css, grafike nie koniecznie

jak ktoś powiedział php to część logiczna, a html i css to wygląd

i z tego co mi wiadomo php jest wzorowane na c i javie, wiele funkcji zostało żywcem z c przeniesionych do php, ale php jest znacznie uproszczone

oprócz tego java, c++ i php pochodzą z c
Spawnm
ale brednie , grafiką zawsze zajmuje się grafik , chyba że mowa o jakimś człowieku orkiestrze ...
html+css jeśli chcesz być koderem , grafika jeśli chcesz być grafikiem , php + html , css jeśli chcesz być programistą ,
dodam że z czasem html będziesz mało używać bo będzie tym zajmować się koder.
peter13135
Cytat
ale brednie , grafiką zawsze zajmuje się grafik , chyba że mowa o jakimś człowieku orkiestrze ...


akurat w przypadku robienia layoutów/szablonów stron, to często grafike i kodowanie wykonuje jedna osoba, nie wyobrażam sobie webmastera, który zna tylko html i css, grafike zleca grafikowi, a skrypt programiście

uważam że html+css to podstawy których łatwo sie naczyć, i powinien to znać zarówno programista php, jak i grafik który robi grafike do stron

oczywiście programista nie musi znać sie na grafice, a grafik na programowaniu
korkie
"korkie ogromnie dziękuję za odpowiedź."

Nie ma sprawy.
Jeśli w mojej poprzedniej wypowiedzi są jakieś niejasne słowa, np "instrukcje warunkowe"
to myślę, że w Google błyskawicznie znajdziesz co to jest, chociaż przy nauce Pascala
już to pewnie spotkałeś.
Jeśli pytasz się o to samo też na innych forach, np. "Rubo on Rails forum"
lub "Java forum" to podpowiem ci tylko, że php jest najlepsze na początek,
jeśli nie ma się wiedzy sys-admina.
Nie ma drugiego języka programowania do stron www, gdzie swoje "dzieło"
tak prosto i łatwo się umieszcza na serwerze, jak w przypadku PHP.
Osobiście na początek bardzo polecam jeszcze książke "PHP i MySQL - dynamiczne strony www"
Larry Ullman (wydawnictwo Helion).
Te lektury, które ci podałem z każdego początkującego zrobią "wtajemniczonego pehapowca".
Omijaj lektury, które napisali twórcy PHP (np. Andi Gutmans) bo to sama "chińszczyzna"
dla zaawansowanych.
Jeśli chodzi o rzeczy, które powinni początkujący omijać, to należą do nich również:
- buforowanie,
- repozytorium PERL i PECL,
- frameworki,
- wyrażenia regularne,
- wydajność.
Polecam też serwer lokalny (konieczny do tworzenia w php) 'Webserv 2.0' lub
'Wampserver' jeśli tamten nie pójdzie na Viscie, ewentualnie 'Krasnal'.
Są darmowe.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.
.radex
Cytat(peter13135 @ 10.05.2009, 19:47:17 ) *
akurat w przypadku robienia layoutów/szablonów stron, to często grafike i kodowanie wykonuje jedna osoba, nie wyobrażam sobie webmastera, który zna tylko html i css, grafike zleca grafikowi, a skrypt programiście

uważam że html+css to podstawy których łatwo sie naczyć, i powinien to znać zarówno programista php, jak i grafik który robi grafike do stron

oczywiście programista nie musi znać sie na grafice, a grafik na programowaniu


To ja nie wiem gdzie ty pracujesz...

Pewną wiedzę z zakresu HTML programista PHP powinien posiadać, dlatego tego też się naucz. Natomiast CSS jest mniej istotny. Możesz go znać jak najbardziej, ale jeśli tworzenie layoutów Cię nie kręci to będzie to zupełnie zbędne, dlatego nie skupiaj się na tym.
drobny2992
korkie powiem Ci tyle że ja już dużo czytałem z tego php i nieco już rozumiem. Umiem pętle, instrukcje warunkowe, pracę na zmiennych, otwieranie pliku poleceniem include i fopen. Idzie mi to dość cięzko ale mam zapał do tego i chcę się tego nauczyć. Ogromnie Ci dziekuję za obszerne wypowiedzi smile.gif

Zdobyłem ksiązki i mam takie pytanie do Was od której najlepiej zacząć?questionmark.gif
ignas1987
Cytat(korkie @ 10.05.2009, 13:59:00 ) *
4. Bez CSS nie potniesz strony, a to oznacza, że trudniej ci będzie programować wybrane "place-holdery", wyłącznie przy użyciu HTML.
Porada - z góry olej tabelki w HTML (to przestarzałe i nieadekwatnie problematyczne), naucz się lepiej CSS. Kilka wiczorów wystarczy.
No i nie próbuj robić stron przy użyciu ramek, tej metody już nawet indianie nie pamiętają.


hmmm... tabelki? przestarzałe?? Nie wiem, od niedawna bawie sie stronami, ale css... do tego by podzielić odpowiednio stronę? Kurczaki... JESTEM 100 lat za murzynami w takim razie... Powiem tak... zależy jaką stronę się buduje - tak jak moja - prosta i przejrzysta - potrzebuje HTML, PHP... a jeżeli musze utworzyć jakąś baze danych to tworzę ją w pliku winksmiley.jpg ale... ja dopiero raczkuje, komuś może się to nie podobać. Do nauki kupiłem książkę daaawno, dawno temu "101 praktycznych skryptów" książka zawiera troche błędów, ale sam dochodziłem czego brakuje... winksmiley.jpg
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.