Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [MySql] Projekt bazy z filmami
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
French
Witam
Chciałbym stworzyć baze danych z tytulami filmow. Wczesniej moja baza wygladala tak:

Tabela filmy


Kod
id | tutul | kto_ma

zapytanie : SELECT * FROM filmy order by id DESC

Ale teraz chciałbym troche przerobic skrypt i zrobic tak zeby filmy o tym
samym tytule pojawiały się jeden pod drugim, ale zeby nadal były posortowane po dacie dodania.

np. dane z tabeli


Kod
1 | Tytul1 | Jacek
2 | Tytul2 | Marek
3 | Tytul3 | Jacek
4 | Tytul1 | Monika




Wyświetlały się w kolejności:
Kod
1| Tytul1 | Jacek
4| Tytul1 | Monika
2 | Tytul2 | Marek
3 | Tytul3 | Jacek



Jak powinienem zaprojektować baze danych i jak powinny wyglądać zapytania?
Za każdą podpowiedź dziękuje smile.gif
Foxx
  1. SELECT * FROM filmy ORDER BY tytul, id


Jeżeli chcesz być precyzyjny to powinieneś zrobić pole "data_dodania" i wtedy będziesz mógł mówić o sortowaniu po dacie dodania. Teraz to jest sortowanie po identyfikatorze.
French
Dzięki, ale nie o to chodziło. Teraz filmy wyświetlałyby się od A do Z a jesli bylyby takie same tytuly to liczyłaby sie data dodania.

  1. SELECT * FROM filmy ORDER BY id, tytul


Tez nie będzie tym czego oczekuje, ponieważ najpierw wyswietlane byłyby np. dane z jednego dnia, a jeśli film zostałby dodany miesiąc późiej to byłyb juz w innym miejscu.

Próbowałem z group by ale wtedy dostaje tylko jedno pole 'kto_ma' nawet gdy filma posiada kilka osób.
Foxx
Chyba Cię nie zrozumiałem, ale wydaje mi się, że przykłady, które podałeś są nieadekawatne.
Rozumiem to tak: najpierw sortuje po tytułach a jeżeli np. 5 filmów ma taki sam tytuł to w obrębie
tej piątki sortowanie będzie po id.

Zobacz:
Cytat
(...) zrobic tak zeby filmy o tym
samym tytule pojawiały się jeden pod drugim, ale zeby nadal były posortowane po dacie dodania.


Cytat
(...) nie o to chodziło. Teraz filmy wyświetlałyby się od A do Z a jesli bylyby takie same tytuly to liczyłaby sie data dodania.
French
Myśle dobrze, piszę źle. winksmiley.jpg

Filmy powinny wyświetlać się GŁÓWNIE według daty dodania. (w uproszczeniu pole ID). 

I teraz: chcę aby filmy o tym samym tytule były wyświetlane pod sobą. Czyli na przykład z tabeli:

Kod
1| Tytul1 | Jacek
//100 innych filmów
2 | Tytul1 | Marek




Powinnno wyświetlić



Kod
1| Tytul1 | Jacek
2 | Tytul1 | Marek
//100 innych filmów


Ale rezta tytulow jest posortowana wg. daty.

 

To tak jakbym chciał zrobić 'group by tytul', ale musze znać imiona wszystkich osób, które mają dany film.

Wiesz o co mi chodzi?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.