Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

> Zasady pisania na forum Pro

Tematy na forum Pro mogą zakładać jedynie moderatorzy. W otwartych tematach może pisać każdy, kto ma coś fachowego do powiedzenia. Wszystkie posty nie wnoszące nic do tematu będą natychmiast usuwane, a ich autorzy dostaną ostrzeżenie.
Jeśli uważasz, że jakiś temat jest warty dyskusji na tym forum, zgłoś go w temacie Propozycje.

4 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> ActiveRecord, ORM
seaquest
post 19.03.2007, 12:58:19
Post #1





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 790
Pomógł: 7
Dołączył: 6.02.2003
Skąd: Polska

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Na początek po reorganizacji forum chcielibyśmy zaproponować wam temat dotyczący mapowania tabel z baz danych na obiekty w PHP.


--------------------
Michał Płachta
Warsztat: Mac OS X Leopard, PostgreSQL, Text Mate, Retrospectiva + SVN
Go to the top of the page
+Quote Post
Sh4dow
post 19.03.2007, 13:36:04
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 569
Pomógł: 0
Dołączył: 17.08.2003
Skąd: Dąbrowa Górnicza

Ostrzeżenie: (0%)
-----


czy czegos podobnego nie robi propel ? Bardzo ciekawe rozwiazanie. Niedawno znalazlem i zachwycam sie co jakis czas biggrin.gif Poza łatwością i przyjemnością w pisaniu, nie miałem okazji przetestować wszystkiego pod względem wydajności.

Edit:
Chociaz przy propel'u to by sie przydalo narzedzie do tworzenia tablic w XML'u. Coś podobnego w stylu tworzenia tablic w phpMyAdmin. Bo na większą skale jest to kosmar tak pisac biggrin.gif

Ten post edytował Sh4dow 19.03.2007, 13:44:13


--------------------
Warsztat: Linux: PHP, MySQL, Apache, NetBeans, C++, Qt-Creator
Użytkownik, słowo którego specjaliści IT używają, gdy chcą powiedzieć idiota
Zarządzaj swoim budżetem domowym
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 19.03.2007, 14:02:56
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Moje doświadczenia z klasami tego typu są dość małe. Zastanawia mnie jednak kwestia wydajności. Dla przykładu ZF ma klasę Zend_Db_Table, która jest implementacja Active Record. Zauważyłem, że już przy inicjacji takiej klasy wykonywane jest jedno dodatkowe zapytanie -> w tym przypadku Describe Table. Czyli np, aby odczytać wiersz o id=5 muszę wykonać 2 zapytania - 1 opisujące strukturę tabeli, drugie odczytujące wiersz. Powiem szczerze, że trochę mnie to zniechęca do tego rozwiązania - stosuje je tylko w panelu administracyjnym, gdzie mogę sobie pozwolić na wykonywanie dodatkowych zapytań - na stronach, które są "mocniej oblegane" raczej wolę sam optymalizować zapytania.

Druga sprawa to obiekty oparte o ActiveRecord stoją trochę w sprzeczności z ideą OOP i dają publiczny dostęp do wszystkich swoich składowych. Sam np. nadpisałem Klasę Zend_Db_Record tak aby była możliwość określenia parametrów publicznych i prywatnych oraz zakresu wartości jakie przyjmują.

Trzecia sprawa to to, że początkowy zysk w postaci szybszego kodowania jest opłacony przez mniejszą przejrzystość kodu w przyszłości.

Z drugiej jednak strony muszę przyznać, że jest to kolosalne ułatwienie przy pisaniu i praca idzie znacznie szybciej - nie trzeba "klepać" ręcznie każdego małego obiektu.
Go to the top of the page
+Quote Post
Sh4dow
post 19.03.2007, 14:12:36
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 569
Pomógł: 0
Dołączył: 17.08.2003
Skąd: Dąbrowa Górnicza

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie znam framework'a zend'a ale propel dzieli sie na dwie czesci, ta ktora generuje klasy dla bazy danych i druga gdzie wykozystujesz juz gotowe obiekty, ktore nie za bardzo sa sprzeczne z OOP, raczej idealnie wpasowywują się w założenia OOP.
Osobiscie znam jedynie propela, jeśli chodzi o tego typu skrypty. Czy jest ktoś w stanie podać jakieś inne z którymi miał jakąś styczność ?


--------------------
Warsztat: Linux: PHP, MySQL, Apache, NetBeans, C++, Qt-Creator
Użytkownik, słowo którego specjaliści IT używają, gdy chcą powiedzieć idiota
Zarządzaj swoim budżetem domowym
Go to the top of the page
+Quote Post
mike
post 19.03.2007, 14:15:21
Post #5





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 7 494
Pomógł: 302
Dołączył: 31.03.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(athabus @ 19.03.2007, 14:02:56 ) *
Zauważyłem, że już przy inicjacji takiej klasy wykonywane jest jedno dodatkowe zapytanie -> w tym przypadku Describe Table. Czyli np, aby odczytać wiersz o id=5 muszę wykonać 2 zapytania - 1 opisujące strukturę tabeli, drugie odczytujące wiersz.
W Propelu przy takich operacjach jest wykonywane tylko jedno zapytanie.
  1. <?php
  2.  
  3. $user = UserPeer::retrieveByPK(5);
  4.  
  5. ?>
I mamy użytkownika o identyfikatorze 5. Całościowo w jednym zapytaniu.

Cytat(athabus @ 19.03.2007, 14:02:56 ) *
Druga sprawa to obiekty oparte o ActiveRecord stoją trochę w sprzeczności z ideą OOP i dają publiczny dostęp do wszystkich swoich składowych. Sam np. nadpisałem Klasę Zend_Db_Record tak aby była możliwość określenia parametrów publicznych i prywatnych oraz zakresu wartości jakie przyjmują.
To akurat błąd w ZF a nie w idei ActiveRecordu.
Propel na przykład nie pozwala na takie rzeczy i ma settery i gettery do swoich właściwości.

Cytat(athabus @ 19.03.2007, 14:02:56 ) *
Trzecia sprawa to to, że początkowy zysk w postaci szybszego kodowania jest opłacony przez mniejszą przejrzystość kodu w przyszłości.
No coś ty?
  1. <?php
  2.  
  3. $author = new Author();
  4. $author->setFirstName("Jack");
  5. $author->setLastName("London");
  6. $author->save();
  7.  
  8. ?>
Moim zdaniem przejrzystość idzie tylko na plus.
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 19.03.2007, 14:30:13
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Propela jeszcze nie próbowałem, ale z przykładów, które podajesz widzę, że moje przekonania są błędne. Niestety w ZF nie działa to, aż tak fajnie i trochę mnie to rozwiązanie zniechęcało.

Co do przejrzystości kodu to znowu -> jeśli tak jest jak piszesz, to zmienia postać rzeczy. W ZF tworzysz klasę dziedziczącą po Zend_Db_Table i ona nie definiuje ani pól ani ich typów. Później piszesz np.

  1. <?php
  2. $author->setField('name', 'Szymon');
  3. ?>

Tyle tylko, że pole name nie jest nigdzie zdefiniowane - po prostu musi istnieć w tabeli. To miałem na myśli.
Tak jak pisałem wcześniej udało mi się to nieco obejść i utworzyć nową klasę wiersza, która narzucała różne rzeczy.
Jeśli Propel definiuje cały kod klasy wraz z setterami i getterami to mnie to ostatecznie przekonuje aby przetestować to rozwiązanie.
Go to the top of the page
+Quote Post
splatch
post 19.03.2007, 23:18:38
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 487
Pomógł: 7
Dołączył: 7.01.2004
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Sh4dow @ 19.03.2007, 13:36:04 ) *
czy czegos podobnego nie robi propel ? Bardzo ciekawe rozwiazanie. Niedawno znalazlem i zachwycam sie co jakis czas biggrin.gif Poza łatwością i przyjemnością w pisaniu, nie miałem okazji przetestować wszystkiego pod względem wydajności.

Edit:
Chociaz przy propel'u to by sie przydalo narzedzie do tworzenia tablic w XML'u. Coś podobnego w stylu tworzenia tablic w phpMyAdmin. Bo na większą skale jest to kosmar tak pisac biggrin.gif


Kod
propel_gen project-name creole
propel_gen project-name om


Krótki opis całości znajdziecie na moim blogu.

Cytat(Sh4dow @ 19.03.2007, 14:12:36 ) *
Nie znam framework'a zend'a ale propel dzieli sie na dwie czesci, ta ktora generuje klasy dla bazy danych i druga gdzie wykozystujesz juz gotowe obiekty, ktore nie za bardzo sa sprzeczne z OOP, raczej idealnie wpasowywują się w założenia OOP.

Dwa autonomiczne elementy propela to generator oraz runtime. Pierwszy do działania nie potrzebuje drugiego a drugi pierwszego, ponieważ mają one zupełnie inne zadania.

Cytat(mike_mech @ 19.03.2007, 14:15:21 ) *
W Propelu przy takich operacjach jest wykonywane tylko jedno zapytanie.
  1. <?php
  2.  
  3. $user = UserPeer::retrieveByPK(5);
  4.  
  5. ?>
I mamy użytkownika o identyfikatorze 5. Całościowo w jednym zapytaniu.

To akurat błąd w ZF a nie w idei ActiveRecordu.
Propel na przykład nie pozwala na takie rzeczy i ma settery i gettery do swoich właściwości.

News - w przyszłości mają pojawić się "lekkie obiekty", które nie będą miał standardowych setterów i getterów.

ORM to nie tylko AR, są różne strategie implementowania odwzorowań jak i ich zachowań. Spektrum problemu jest wbrew pozorom dość duże i obejmuje rzeczy tak elementarne jak klucze główne i tak złożone jak hierarchie dziedziczenia czy tak abstrakcyjne jak identyfikowanie raz stworzonego obiektu.

Myślę, że warto odwiedzających zachęcić do lektury PoEAA. Jeśli idzie o implementację mechanizmów O/R jest to czołowa pozycja, z której można wynieść bardzo wiele.

Myślę, że porównywanie Propela i Active Recorda to tak jak dyskusja o tym co jest lepsze - Abstract Factory czy Factory Method? Fakt jest jeden - to zależy.


--------------------
Łukasz Dywicki
Independent Java and open source software consultant.
Blog - Java, OSGi, integracja oprogramowania..
Go to the top of the page
+Quote Post
ActivePlayer
post 20.03.2007, 00:09:17
Post #8





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 1 224
Pomógł: 40
Dołączył: 6.07.2004
Skąd: Wuppertal

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A ja sobie napisałem swoją klasę (swego czasu opisywaną w phpsolutions) i to z niej korzystam. Zestaw Finderów wraz z obiektami (które wszystkie są dokładnie takie jak mi się to wymarzy, nic nie narzuca mi propel) to wg mnie najlepsza sprawa na jaką mogłem wpaść.
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 20.03.2007, 08:13:36
Post #9





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 429
Pomógł: 6289
Dołączył: 27.12.2004




Ja mam podobnie (tak mi sie wydaje) jak ActivePlayer. Własna klasa, nawet nie wiem jak dziają te inne zendowe czy propelowe smile.gif
Klasa bazowa, która zawiera operacje zapisu i odczytu tabeli oraz zawiera wspolne pole dla wszystkich tabel (akurat u mnie w projektach tak mam).
Nastepnie dla danej tabeli tworze klase, ktora dziedziczy po bazowej i zawiera definicje dodatkowych pol tabeli, ktorych nie ma w bazowej. I to wszystko.
Jesli podczas zapisywywania danej tabeli potrzebuje wykonac jakies dodatkowe operacje, to nadpisuje metode save z bazowej i robie tam co mi potrzeba.

Rozwiązanie jest banalnie proste, elastyczne i przejrzyste. Jak musze cos kombinowa przy tabeli, to robie to tylko w danej klasie tabeli, nie latam juz po zadnych innych czesciach aplikacji.


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
Sh4dow
post 21.03.2007, 10:18:24
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 569
Pomógł: 0
Dołączył: 17.08.2003
Skąd: Dąbrowa Górnicza

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No to robisz prawie tak samo jak propel, Tylko ze propel generuje ci wszystko na podstawie xml'a. Masz obiekty dla tablic, masz plik sql zeby zrobic insert do bazy. Osobiście zapoznaje się jedynie z propelem, bo zend jakos mi nie podchodzi. I musze powiedziec ze trzeba sie troche przedstawic zeby wykozystac w pełni możliwości.
Jedyne co mnie martwi to wydajność której chyba na razie nikt nie sprawdził, jak bardzo tracimy na wydajności. Bo wygoda to jedno a wydajnosc to drugie. z czego chyba bardziej by mi zalezalo na tym drugim.


--------------------
Warsztat: Linux: PHP, MySQL, Apache, NetBeans, C++, Qt-Creator
Użytkownik, słowo którego specjaliści IT używają, gdy chcą powiedzieć idiota
Zarządzaj swoim budżetem domowym
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 25.03.2007, 20:14:56
Post #11





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 429
Pomógł: 6289
Dołączył: 27.12.2004




Cytat
Jedyne co mnie martwi to wydajność której chyba na razie nikt nie sprawdził, jak bardzo tracimy na wydajności.

To zalezy czy umiejetnie tego uzywasz czy nie. Przyklad:
mamy liste id. iterujemy tę listę i dla kazdego id z tej listy tworzymy obiekt reprezentujacy dany rekord dla danego id. Czyli dla kazdego id leci zapytanie do bazy - delikatnie rzecz mowiąc "średnio" optymalne smile.gif

Przyklad2 (edycja rekordu):
majac id rekordu ktory chcemy edytowac tworzymy dla niego obiekt a dane z obiektu przekazujemy do forma. Potem modyfikujemy dane w formie i zapisujemy. Dane z forma trafiaja do obiektu, a obiekt robi save w bazie - sposob przyjemny i zbytnio nie traci na optymalności. Jedyne zbedne zapytanie moze byc w momencie wcisniecia "zapisz" na formie i pobraniu danych rekordu, ktore i tak zachwile zostana zmodyfikowane (pod warunkiem ze form przeszedl walidacje). Ale mozemy sobie na to pozwolic

Przyklad3 (usuwanie rekordu):
Majac id rekordu do usunięcie tworzymy obiekt (wczytujemy dane z bazy) a nastepnie wywolujemy metodę Remove danego obiektu, ktora usuwa rekord z bazy. Zbedne wydaje się tu pobieranie danych rekordu, ktory i tak za chwile zostanie usuniety. Ale czy oby napewno? Czasami potrzebne nam są te dodatkowe dane zanim jeszcze usuniemy rekord. Chociazby poto by zapamietac informacje o tym, ze taki a taki user usunal taki a taki rekord

Podsumowujac:
Rozsądne używanie ActiveRecord umila życie programiście a jednocześnie nie obciąża zbytnio aplikacji


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
splatch
post 27.03.2007, 21:59:00
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 487
Pomógł: 7
Dołączył: 7.01.2004
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Pragnę nadmienić, że w przypadku Propela nie trzeba każdorazowo powoływać do życia instancji obiektu. W chwili gdy mamy do czynienia z odpytaniem na rzecz tabeli możemy wykorzystać obiekt Criteria i przy jego pomocy wymodelować zapytanie delete. Troszkę problematyczny jest update. W przypadku wstawiania danych zapytanie jest wykonywane dopiero po wykonaniu metody save(), a więc, bez zbędnych dodatków.


--------------------
Łukasz Dywicki
Independent Java and open source software consultant.
Blog - Java, OSGi, integracja oprogramowania..
Go to the top of the page
+Quote Post
Sedziwoj
post 28.03.2007, 00:25:53
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 793
Pomógł: 32
Dołączył: 23.11.2006
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Może się wyda dziwne pytanie, ale czy obiekt nie może wyciągać danych z bazy, tylko kiedy są mu potrzebne a ich nie ma? Czyli nie podczas tworzenia a podczas odczytu (podkreślam kiedy ich nie ma).


--------------------
Algorytmy w PHP, czy ktoś o tym słyszał?
Dlaczego tak mało kobiet programuje? ponieważ nie zajmują się głupotami.
Go to the top of the page
+Quote Post
Hacker
post 29.03.2007, 18:43:47
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 225
Pomógł: 0
Dołączył: 1.11.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Eeeee...
@Sedziwoj czy mi się zdaje czy mówisz o leniwej konkretyzacji??


--------------------
(\.../)This is Bunny
(O.o)Copy Bunny into your signature to help him...
(> <)...on his way to world domination
Go to the top of the page
+Quote Post
Sedziwoj
post 29.03.2007, 23:11:06
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 793
Pomógł: 32
Dołączył: 23.11.2006
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja piszę to co myślę, tak kochane 'wzorce projektowania' czy inne aspekty jak się okazało mi są obce, jak również zbędne, da się samemu wymyślić.

A chodzi mi o to co napisałem, chyba wyraziłem się jasno?
Że pobieramy dane nie przy tworzeniu obiektu, a przy wybieraniu nich.

A jako że nie mam zbytniego doświadczenia, pytam się o słuszność takiego postępowania, bo ma ono pewne zalety ale też wady. Tylko że ja mogę wszystkich nie widzieć (patrz brak doświadczenia) więc pytam, a że nie było to poruszane uważam, że jest na miejscu. (nie podaję tu swoich wywodów, bo oczekuję ich weryfikacji, ponieważ mogą okazać się moimi wymysłami tylko)


--------------------
Algorytmy w PHP, czy ktoś o tym słyszał?
Dlaczego tak mało kobiet programuje? ponieważ nie zajmują się głupotami.
Go to the top of the page
+Quote Post
splatch
post 31.03.2007, 11:03:35
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 487
Pomógł: 7
Dołączył: 7.01.2004
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Sedziwoj @ 28.03.2007, 01:25:53 ) *
Może się wyda dziwne pytanie, ale czy obiekt nie może wyciągać danych z bazy, tylko kiedy są mu potrzebne a ich nie ma? Czyli nie podczas tworzenia a podczas odczytu (podkreślam kiedy ich nie ma).


Takie zachowanie jest wskazane a nawet konieczne. Często jeden obiekt referuje do kilku innych, z kolei te referują gdzieś dalej. Gdyby tworzyć wszystkie obiekty w fazie inicjowania obiektu orm cały proces byłby znacznie wydłużony. Technika wczytywania na żądanie zwie się lazy load. Zachowuje się to dokładnie tak jak opisywałeś swój problem. Może na przykładzie propela.

  1. <?php
  2. // pobieramy obiekt, Propel wykona zapytanie:
  3. // SELECT FROM authors WHERE author_id = 11
  4. $author = AuthorsPeer::retrieveByPK(11);
  5. while($book = $author->getBooks()) {
  6. // przegladamy ksiazki, tutaj jest wykonywane zapytanie:
  7. // SELECT FROM books WHERE author_id = 11
  8. echo $book->getTitle() .'<br />';
  9. }
  10. ?>


Lazy load jest wygodny, aczkolwiek warto pamiętać by go nie nadużywać ponieważ w pewnym momencie jego wpływ na działanie aplikacji stanie się ujemny i inicjowanie obiektu na początku wszystkimi wartościami będzie bardziej wskazane.


--------------------
Łukasz Dywicki
Independent Java and open source software consultant.
Blog - Java, OSGi, integracja oprogramowania..
Go to the top of the page
+Quote Post
pawel_k
post 26.04.2007, 14:16:59
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 211
Pomógł: 3
Dołączył: 29.07.2005
Skąd: Szczebrzeszyn

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@splatch - nie do konca dobry przyklad
pobierajac w propelu wiersz zwracany jest obiekt. problem w tym ze czesto chcesz pobrac np. tylko tytuly stron bez ich tresci, a samą treść tylko przy jej wyświetleniu w akcji show (która dajmy na to jest jeszcze w aplikacji cachowana). ustawiając w propelu lazy_load dla kolumny content w tabeli pages wartosc content pobierana jest tylko gdy wykonasz getContent() na obiekcie a nie zawsze gdy pobierasz dowolna ilosc obiektow pages.
jesli sie myle niech ktos mnie poprawi winksmiley.jpg
Go to the top of the page
+Quote Post
cicik
post 27.04.2007, 09:15:45
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 219
Pomógł: 5
Dołączył: 18.07.2006
Skąd: Piekary Śląskie

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mnie przed ORMami odstrasza jedna rzecz.
Jeżeli mam powiedzmy użytkownika, który należy do jakiejś grupy.
I teraz chce dostać jego imię, nazwisko i nazwę grupy do której należy to w przybliżeniu musiałbym zrobić coś takiego:

$user = new User($id);
$group = $user->getGroup();

Co powoduje wykonanie dwóch selectów zamiast jednego używającego złączenia tabel.
Poza tym wszędzie gdzie czytam o ORMach to zawsze podawany jest przykład taki jak powyżej, który ma być uzasadnieniem tego, że to jest fajne.
Ale co w sytuacjach kiedy potrzebuję mieć zapytanie z kilkoma złączeniami, limitem, sortowaniem, funkcjami specjalnymi typu CONCAT, funkcjami agregującymi itp? Mam wtedy dla takiego zapytania zrobić perspektywę i użyć wzorca Active Record do opisania tej perspektywy? Niby tak można ale wtedy w bazie będę miał 10 razy więcej perspektyw niż tabel...


--------------------
CMS dla Twojej firmy
Wojciech Małota
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 27.04.2007, 10:09:51
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie wiem jak to jest w innych ORM'ach ale właśnie zaczynam uczyć się propela i tam jest to dosyć ciekawie rozwiązane.

Z miejsca masz wygenerowane metody, służące do robienia joinow po foreign key. Możesz zarówno pobrać tylko jedną wybraną tablę, złączyć ją z jakąś tabelą, albo złączyć ją ze wszystkimi możliwymi tabelami.

Poza tym zawsze zostaje ci samemu odczytać odpowiednie dane wywołując odpowiednie zapytanie sql i użyć metody populateObject, która służy do wypełnienia obiektów ręcznie pobranymi danymi.

Ogólnie ORM'y (na przykładzie propela) mają swoje wady - chociażby dość duża ilośc kodu do przeparsowania (klasy propela są dość sporawe), ale jeśli chodzi o optymalność zapytań sql to zawsze idze je jakoś podrasować. Trzeba tylko sobie zdawać sprawę, że mechanizmy takie jak propel są po to, aby ułatwiać standardowe zadania i proste operacje - jeśli chodzi o te bardziej złożone to nikt tego za programistę nie zrobi.

Do niedawna miałem podobne zdanie do Ciebie, ale teraz gdy poznaje propela (dzięki właśnie temu tematowi) to zmieniam poglądy. Propel zdjął ze mnie konieczność pisania banalnego kodu do operacji CRUD i mogę się bardziej skupić nad logiką aplikacji jako całości. Jeśli chodzi o wydajność - to zgodzę się, że ORM nigdy nie będzie tak wydajny jak własne klasy - ale nie są to różnice na tyle duże aby sobie nimi zaprzątać głowę - co z tego, że aplikacja będzie chodziła 0,05s wolniej, jeśli dzięki temu zamiast pisać ją przez dwa tygodnie, zrobię to w 4-5 dni.
Go to the top of the page
+Quote Post
dr_bonzo
post 27.04.2007, 10:10:38
Post #20





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 5 724
Pomógł: 259
Dołączył: 13.04.2004
Skąd: N/A

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie, chocby w Railsach masz :include => 'group' i wykona ci zapytanie z JOINEm do grup przy znajdywaniu usera (User::find($id)). Dodatkowo dodajesz ORDER i LIMITY. Po SQLu tez da sie znalezc obiekty


--------------------
Nie lubię jednorożców.
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.03.2024 - 09:39