Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

> Zasady pisania na forum Pro

Tematy na forum Pro mogą zakładać jedynie moderatorzy. W otwartych tematach może pisać każdy, kto ma coś fachowego do powiedzenia. Wszystkie posty nie wnoszące nic do tematu będą natychmiast usuwane, a ich autorzy dostaną ostrzeżenie.
Jeśli uważasz, że jakiś temat jest warty dyskusji na tym forum, zgłoś go w temacie Propozycje.

6 Stron V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> php a duże projekty., Jakie środowisko używać.
bela
post 4.10.2006, 08:32:21
Post #41


Administrator PHPedia.pl


Grupa: Developerzy
Postów: 1 102
Pomógł: 2
Dołączył: 14.09.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Prph @ 4.10.2006, 07:10:34 ) *
Wyobraz sobie, ze uprawnienia najbardziej ograniczyly mnie w projekcie...

A z jakiego korzystalem? Z wlasnego winksmiley.jpg W sygnaturze mam linki do Rapide.

Adrian.

Hm, po to m. in. programuje się obiektowo, zeby mozna latwo zamieniac implementacje poszczegolnych interfejsow. Wiec nie wiem jaki tu problem. Jak klasa nie pasujesz to piszesz nowa i juz.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Prph
post 4.10.2006, 13:50:32
Post #42





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 338
Pomógł: 2
Dołączył: 4.03.2006
Skąd: Łódź

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie twierdze, ze nie dalo sie tego wymienic na inny system, ale w takim wypadku lepiej jest stworzyc cos bardzo prostego i miec wieksza elastycznosc pracy.
Go to the top of the page
+Quote Post
sadu
post 7.10.2006, 13:13:04
Post #43





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 30
Pomógł: 0
Dołączył: 25.04.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Heja

Pytanie na temat, ale troche z innej strony. Duzych projektow zwykle nie robi sie samodzielnie lecz jakas grupa programistow, grafikow itp... Jakich narzedzi uzywacie wspomagajacych prace grupowa ?

Pozdrawiam i z gory dzieki
Go to the top of the page
+Quote Post
anas
post 8.10.2006, 11:51:47
Post #44





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 172
Pomógł: 0
Dołączył: 22.09.2002
Skąd: Gorzów Wlkp

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hej.

Jak najbardziej chodziło mi o pracę grupową. Wspomagamy się Subversion, do raportowania błędów używamy flayspray'a, MS Project do zarządzania projektem i oczywiście inne narzędzia przy etapie projektowania. Pytanie dotyczyło technologii która ułatwi sam etap implementacji, a dodatkowo będzie bardzo wydajne ze względu na wielkość projektu i jego docelowo dociążenie.

Pozdrawiam.

anas
Go to the top of the page
+Quote Post
patrycjusz
post 8.10.2006, 19:27:27
Post #45





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 263
Pomógł: 0
Dołączył: 13.07.2003
Skąd: wawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


continuum+ant lub trac+phpunit


--------------------
www.tigroup.pl Rozwiązania informatyczne dla sektora MSP.
Projektowanie i tworzenie stron www, dedykowane rozwiązania e-biznes, outsourcing usług programis
Go to the top of the page
+Quote Post
jarrod
post 14.10.2006, 20:45:10
Post #46





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 312
Pomógł: 9
Dołączył: 14.10.2006
Skąd: warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam.

Myślę że php + mysql całkiem dobrze sobie radzi nawet w dużych projektach... Ale nie mam zamiary się wdawać w dyskucje na temat co jest lepsze bo to głupota...

Myślę również że czas spędzony nad tworzeniem kodu jest zależny od umiejętności programistów. Nic nowego ale dodam że im większe umiejętności to ten czas się ... wydłuża. Lepiej zabezpieczmy, kombinujemy etc.

To jak się pracuje w php zależy od tego jaki framework sobie stworzymy.
W mojej firmie na php + mysql działa kilka serisów mających w jednej bazie ponad 430K userów. Przy czym najpopularniejszy serwis w sezonie internetowym (mam na myśli wrzesień - październik) ma 2M odsłon dziennie.
Muszę przyznać że jeszcze nie mieliśmy problemów z przeciążeniem serwera... Dzięki dobrze skonstrowanemu cachowaniu można poważnie odciążyć serwer bez kompromisów.

Myślę że można zaprojektować w php odpowiedni framework niemal do wszystkiego (portal czy chociażby newsletter). My sobie taki stworzyliśmy i każdu pomysł jaki nam teraz przyjdzie do głowy to kwestia dopisania odpowiedniej klasy.

Fakt jednak jest faktem że aby stworzyć DOBRY framework potrzebna jest dobrze zgrana drużyna programistów którzy mają doświadczenie w programowaniu więcej niż jednym języku.

Pozdrawiam
Go to the top of the page
+Quote Post
Ociu
post 15.10.2006, 07:57:10
Post #47





Grupa: Moderatorzy
Postów: 1 566
Pomógł: 37
Dołączył: 14.05.2003
Skąd: Kraków




@jarrod: imho nie php+mysql, a php+$db gdzie !in_array('mysql', $db) == true. MySQl jest dość słabą bazą, nie korzystałem z 5, także wypowiedziałem się na temat 4. Myśle, że wielkie projekty można opisać na 'mocniejszych' bazach , np. pgsql.
Go to the top of the page
+Quote Post
Sh4dow
post 23.10.2006, 14:18:31
Post #48





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 569
Pomógł: 0
Dołączył: 17.08.2003
Skąd: Dąbrowa Górnicza

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Z tego co anas sie wypowiedział że to tak duży projekt to na dzieńdoby powienien pogadac z adminami na temat mozliwosci i architektury sprzetowej całości. Bo jesli to ma działać na jednej maszynce to juz sobie dajcie spokoj. Bo jesli ktos mowi o paru tysiacach ludzi online i złożonej funkcjonalnosci to rozumiem ze to raczej powazna firma ktora ma powazna kase i wlasne zaplecze serverowe.
Z tym ze MySQL sie nie nadaje do duzych projektow, to albo nie widział duzych projektów albo nie umie wykozystac MySQL'a. Podchodze krytycznie do tego i takich tekstów bo jak na razie nic nie było w stanie przekonac mnie ze MySQL nie potrafi obsluzyc duzych baz danych czy tez nie poradzi sobie z duzym ruchem. Jakos przacowałem przy dużym sklepie na MySQL'u gdzie była wielo gigabajtowa baza i chodziło szybko i bez problemów. Aktualnie pracuje przy impementacji klastra mysql ktory takze posiada duże możliwosci których nie potrafił zapewnić postresql, a na oracle nas niestety jeszcze nie stać.
Proponuje przez serverami z apache postawic loadbalancer'a. Podejzewam ze to bedzie apache a nie lighthttpd poniewaz on obsluguje dobrze rzeczy statyczne. Co za tym idzie podzielenie serwerow na serwery generujace strony i na serwer z danymi statycznymi da duży wzrost wydajnosci.
Przy takiej aplikacji raczejbym stawiał na własne wyspecjalizowane rozwiazania aby uzyskać dużą wydajność. Wszystkie rzeczy, które są bardzo elastyczne, do najbardziej wydajnych nie należą. Dobra budowa Bazy danych tez jest wazne.
Wszystkie elementy sa bardzo wazne przy takich aplikacjach wiec nie mozna zostawiac tego tylko w kwestii samej aplikacji.


--------------------
Warsztat: Linux: PHP, MySQL, Apache, NetBeans, C++, Qt-Creator
Użytkownik, słowo którego specjaliści IT używają, gdy chcą powiedzieć idiota
Zarządzaj swoim budżetem domowym
Go to the top of the page
+Quote Post
Bora
post 11.11.2006, 00:58:01
Post #49





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 270
Pomógł: 0
Dołączył: 15.06.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mysql wspiera np synchronizacje baz danych co pozwala na rozbicie na pare serwerów.
Go to the top of the page
+Quote Post
MStaniszczak
post 24.11.2006, 12:23:37
Post #50





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 71
Pomógł: 1
Dołączył: 3.10.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


a może Bizgres? http://www.bizgres.org/home.php Pamiętam że ktoś na pl.comp.bazy-danych miał z ta bazą do czynienia i chyba nawet mile wspominał jako alternatywa dla czystego PostgreSQL-a w "dużych zastosowaniach".

Pozdrawiam,
Marcin Staniszczak
Go to the top of the page
+Quote Post
rashid
post 26.01.2007, 13:17:44
Post #51





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 27
Pomógł: 0
Dołączył: 22.11.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(anas @ 27.08.2006, 22:03:12 ) *
Witam.

Od jakiegoś czasu jako firma realizujemy w miarę duże projekty bazując częściowo na własnych rozwiązaniach (jak to już w świecie php bywa - każdy pisze własny framework). Interesuje mnie wasza opinia czy warto dalej brnąć w tworzenie własnych fundamentów, czy np. nie lepiej pozostawić to innym (Zend Framework, Symfony, itd). [...]

Chodzi mi o solidną platformę - czy ktoś z was pracował na jakimś dobrym ogólnodostępnym frameworku, nad podobnej wielkości projektem i może zdradzić mi jak się zachowywał? A może inne narzędzia? Czego wy używacie przy naprawdę dużych projektach?

Ps. Zależy mi również na szybkości pracy - przy np. 4 programistach nad takim projektem koszta mają dla mnie duże znaczenie.

Pozdrawiam dzięki za sugestie.

anas


Trudno jest jednoznacznie ocenic czym jest 'w miare duzy projekt', ale mysle ze wspolnym mianownikiem dla takowych jest brak mozliwosci skorzystania z gotowych rozwiazan bez ich modyfikacji. Wiekszosc frameworkow jest pisana pod malej/sredniej wielkosci serwisy: blogi i przegladarki bazy danych. Duze projekty maja to do siebie, ze podczas ich pisania wychodza zupelnie nieprzewidywalne problemy wydajnosciowe (np. powolnosc __autoload) i wtedy trzeba usiasc i zmienic implementacje na lepsza dla specyficznych wymagan projektu. Przywiazanie do frameworka w takiej sytuacji moze bolec. Trzeba moc powiedziec 'stop', odpiac sie od drzewa rozwojowego frameworka i zrobic jego wyspecjalizowana wersje.

Sama wydajnosc jest zwodnicza. Programista zawsze chcialby, zeby wszystko bylo ladnie i szybko, ale ilu z Was zastanawialo sie co o tym mysli klient? Niektore zapytania raportowe zawsze beda trwaly kilka godzin, a czasami klient korzystajacy z aplikacji siedzi po drugiej stronie oceanu i jest mu zupelnie obojetnie czy serwis reaguje w 5ms czy w 100ms, bo u siebie i tak ma to z 200ms opoznienia. Nie odgaduj wymagan klienta, sam ci powie czego oczekuje.

Piszac duzy system musisz byc elastyczny, scisle trzymanie sie frameworkow zmniejsza elastycznosc.


--------------------
Robert Janeczek
G-Forces Web Management Polska
robert.janeczek@gforces.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
DeyV
post 6.02.2007, 19:51:46
Post #52





Grupa: Zarząd
Postów: 2 277
Pomógł: 6
Dołączył: 27.12.2002
Skąd: Wołów/Wrocław




Rozmowa o frameworkach zawsze stanowi pewien problem, tak jak i wymagania zawsze są inne.

Wydaje mi się więc, że jedyne rozwiązania które mogą się sprawdzić w różnorakich zastosowaniach i nie stanowić zbyt dużego obciążenia dla wydajności do zestawy klas typu EZ compontents albo ZF - dobrze przemyślane mechanizmy realizujące konkretne zadania w szybki i skuteczny sposób.
Są to jedyne 'frameworki' które uznaję, bo w ich przypadku nie mam cały czas wrażenia, ze 'za chwilę' okaże się, że wykorzystywany przeze mnie szkielet nie będzie wstanie czegoś zrobić. W przypadku wykorzystywania ZF oznaczać to może po prostu, że należy coś inaczej zestawić, wykorzystać inny komponent, lub po prostu coś dopisać.

Oczywiście narzędzia typu Prado albo Symfony również mogą się wielu ludziom przydać, szczególnie w przypadku braku własnych narzędzi i sprawdzonych rozwiązań, jednak ich użyteczność jest znacznie mocniej ograniczona.


--------------------
"Niezależnie od tego, jakie masz osiągnięcia, ktoś Ci pomaga..."
Go to the top of the page
+Quote Post
mike
post 6.02.2007, 20:07:41
Post #53





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 7 494
Pomógł: 302
Dołączył: 31.03.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(DeyV @ 6.02.2007, 19:51:46 ) *
(...) jednak ich użyteczność jest znacznie mocniej ograniczona.

Jeśli porównując Symfony do ZF mówisz że Symfony jest przy nim ograniczone to nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz.
Najzwyklej nie znasz Symfony.
Go to the top of the page
+Quote Post
DeyV
post 6.02.2007, 22:14:02
Post #54





Grupa: Zarząd
Postów: 2 277
Pomógł: 6
Dołączył: 27.12.2002
Skąd: Wołów/Wrocław




mike_mech - myślę jednak, że tym razem nie przeczytałeś ze zrozumieniem.

Symfony jest bardzo rozbudowaną aplikacją, w bardzo zaawansowany sposób wspierająca programistę. I ja dobrze sobie z tego zdaję sprawę, choć osobiście nie przepadam za tego typu rozwiązaniami.

Z przekonaniem będę jednak bronił stanowiska, że:
1) narzędzia typu ZF czy eZComponents można zastosować w o wiele większej ilości przypadków - są bardziej elastyczne i pozwalają na bardziej "wybiórcze" wykorzystanie
2) zarówno Symfony jak i PRADO - mimo bardzo rozbudowanych systemów cache i sporej optymalizacji kodu - narzucają spory bagaż na wydajność aplikacji. W takim przypadku chęć optymalizacji pewnych elementów, ich uproszczenie lub 'rozczłonkowanie' może być na tyle trudne, że łatwiej byłoby pewnie napisanie tych elementów od zera.

A w Symfony osobiście nie lubię nadmiernego pracowania "za" programistę i oraz wykorzystywanie XML'owego DAO, choć wiem, że to akurat można ominąć.

@Turgon - a Twoja wypowiedź jak zawsze - ma bardzo dużo sensu. Żeby choć była gramatyczna... (kurcze - tylko nie tłumacz się potem, że znów byłeś chory)


--------------------
"Niezależnie od tego, jakie masz osiągnięcia, ktoś Ci pomaga..."
Go to the top of the page
+Quote Post
menic
post 7.02.2007, 11:29:45
Post #55





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 493
Pomógł: 0
Dołączył: 14.06.2003
Skąd: Tomaszów Lubelski/Rzeszów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


To że symfony jest wolne i krowiaste to niestety fakt. Ale ze sie wygodnie na nim pracuje to co innego winksmiley.jpg, chociaż brakuje pare rzeczy dry.gif


--------------------
Jak masz cos zrobic dobrze...
...To musisz zrobić to sam.

Uchwycić moment...
Go to the top of the page
+Quote Post
bela
post 7.02.2007, 18:44:01
Post #56


Administrator PHPedia.pl


Grupa: Developerzy
Postów: 1 102
Pomógł: 2
Dołączył: 14.09.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(DeyV @ 6.02.2007, 22:14:02 ) *
1) narzędzia typu ZF czy eZComponents można zastosować w o wiele większej ilości przypadków - są bardziej elastyczne i pozwalają na bardziej "wybiórcze" wykorzystanie
2) zarówno Symfony jak i PRADO - mimo bardzo rozbudowanych systemów cache i sporej optymalizacji kodu - narzucają spory bagaż na wydajność aplikacji. W takim przypadku chęć optymalizacji pewnych elementów, ich uproszczenie lub 'rozczłonkowanie' może być na tyle trudne, że łatwiej byłoby pewnie napisanie tych elementów od zera.

ZF może da się użyć w dużej ilości wypadków, ale trzeba jeszcze dużego nakładu pracy aby powiązać to w miarę sprawnie. I właśnie na tym polu Symfony wygrywa, gdyż rozwiązanie zostało sprawdzone wielokrotnie, a do ZF trzeba obsluge podstawowych czynności dopisać (odpalanie akcji, filtow etc) a jak praktyka wielokrotnie dowiodła rozwiązania dopiero co wprowadzone w 99% będą wolniejsze.

Cytat(menic @ 7.02.2007, 11:29:45 ) *
To że symfony jest wolne i krowiaste to niestety fakt. Ale ze sie wygodnie na nim pracuje to co innego winksmiley.jpg, chociaż brakuje pare rzeczy dry.gif

1) Czy duża biblioteka znaczy, że rzecz jest krowiasta? Jakiś konkretny dowód masz odnośnie Symfony?
2) Czego brakuje?

A ja będę dalej dawać za przykład tego, że Symfony nie jest krowiaste i nieelastyczne Yahoo Bookmarks


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Krolik
post 12.02.2007, 12:12:08
Post #57





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 53
Pomógł: 0
Dołączył: 16.11.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jak już o frameworkach mowa: czy w php są jakieś LEKKIE frameworki do budowy aplikacji?
Przez lekki rozumiem framework, który nie narzuca określonego sposobu pisania kodu - możesz wziąć z frameworka tylko tyle ile chcesz, a reszty swojego kodu nie musisz do tego dostosowywać.
Przykładem lekkich frameworków dla Javy jest SPRING. Mozna pisać kod w Springu, który jest 100% czystym kodem Javy bez używania jakichkolwiek importów ze Springa.

I drugie pytanie:
Czy jest dla php jakiś framework wspierający IoC? IoC bardzo ułatwia tworzenie i testowanie dużych projektów.


--------------------
Projekty: PLAY, optymalizator baz danych
Go to the top of the page
+Quote Post
nrm
post 12.02.2007, 12:31:23
Post #58





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 627
Pomógł: 33
Dołączył: 1.05.2005
Skąd: Katowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


CodeIgniter albo ZendFramework przy czym chyba ZF by ci bardziej spasował skoro chcesz poszczególne klasy sklecić wg. własnego 'widzimisie'.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
anas
post 19.02.2007, 22:17:19
Post #59





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 172
Pomógł: 0
Dołączył: 22.09.2002
Skąd: Gorzów Wlkp

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam,

jako że jestem autorem wątku, postaram się odnieść do wypowiedzi powyżej i tego na co ostatecznie postawiliśmy:

Symfony Framework - za jego wydajność, skalowalność, szybkość kodowania, dokumentację, wsparcie, wydajność, wydajność, wydajność, szybkość kodowania, wsparcie, dokumentację, wydajność... smile.gif

MySQL w wersji 5.1.x obsługiwany za pomocą ORM'a - pewnie za raz padną teksty, że nie ma to prawa bytu, a ja na to jak na lato - bo to działa bez zarzutu - co ciekawe nie jestem jedyny, na grupach Symfony pojawiły się posty w których to autor prezentował wyniki działania aplikacji opartej o Symofny mającej ponad 25, a może i 35 mln rekordów w bazie danych. Wszystko to stoi na 2 serwerach (jeden do obsługi ruchu WWW, a drugi do obsługi serwera baz danych - MySQL.

Od kilku miesięcy cała moja firma, a tym samym programiście w niej pracujący kodują większość rozwiązań PHP'owych właśnie w oparciu o Symfony. Klienci są zadowoleni z wydajności pracy, ja z kasy, serwery z małej ilości pracy przy dobrej konfiguracji środowiska produkcyjnego.

Dodam że dziś wyszła stabilna wersja 1.0 Symfony, niedawno opublikowana została książka - za darmo dostępna na stronach projektu, a np. takie dodatki jak obiekt $browser (odsyłam do dokumentacji) do testowania wydajności aplikacji mówią mi że jako kierownik projektów postawiłem na dobre rozwiązanie.

Co do innych rozwiązań, jak ZF czy EZ Components - można wybiórczo użyć w Symfony, albo napisać sobie plugin, ehhh po co pisać pewnie już jest napisany biggrin.gif.

Pozdrawiam, anas
Go to the top of the page
+Quote Post
splatch
post 20.02.2007, 08:11:04
Post #60





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 487
Pomógł: 7
Dołączył: 7.01.2004
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(normanos @ 20.02.2007, 00:12:30 ) *
a potem się obudziłeś? biggrin.gif Różne rzeczy można powiedzieć o Symfony (nawet dobre he he) ale wydajność? winksmiley.jpg


Wbrew pozorom, symfony nie jest najwolniejsze. Z moich testów, które przeprowadziłem przy pomocy XDebuga wynika, że było szybsze niż Agavi (+Smarty). winksmiley.jpg


--------------------
Łukasz Dywicki
Independent Java and open source software consultant.
Blog - Java, OSGi, integracja oprogramowania..
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Stron V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.03.2024 - 08:11