Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

> Zasady pisania na forum Pro

Tematy na forum Pro mogą zakładać jedynie moderatorzy. W otwartych tematach może pisać każdy, kto ma coś fachowego do powiedzenia. Wszystkie posty nie wnoszące nic do tematu będą natychmiast usuwane, a ich autorzy dostaną ostrzeżenie.
Jeśli uważasz, że jakiś temat jest warty dyskusji na tym forum, zgłoś go w temacie Propozycje.

2 Stron V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> PHP w erze Cloud Computing
darko
post 16.05.2011, 20:16:57
Post #21





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 885
Pomógł: 463
Dołączył: 3.10.2009
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Linki może i nie są pierwszej świeżości, jednak nie zapominajmy, że były to niegdysiejsze hot-newsy dot. chmury właśnie i zapewne opisujące stan jej ewolucji jeszcze sprzed podziału na odrębne modele biznesowo-funkcjonalne (iaas, saas, pass). Bardziej przeraża mnie fakt, że ktoś, gdzieś jest w stanie przeprowadzić skuteczny atak na połączone w jedną sieć komputery dysponujące nie lada zasobami obliczeniowymi, dysponując zapewne potężnym botnetem. Swoją drogą ciekawe jest, że dopiero teraz tak głośno zrobiło się na rodzimym rynku na temat cloud computing, zwłaszcza, że koncepcja sama w sobie nie jest nowa i - jak można wyczytać chociażby na stronach angielskiej wikipedii - pochodzi z lat 60.tych XX wieku, a pierwsze użycie terminu "chmura obliczeniowa" miało miejsce w 1997 roku.


--------------------
Nie pomagam na pw, tylko forum.
Go to the top of the page
+Quote Post
ixpack
post 25.05.2011, 17:14:28
Post #22





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 248
Pomógł: 55
Dołączył: 1.06.2010
Skąd: mam to wiedzieć?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(starach @ 16.05.2011, 10:15:33 ) *
Nagły rozwój popularności chmury wydaje mi się być spowodowany dwiema sprawami. Pierwszą jest ogromna kampania...


100% się zgadzam z powyższym cytatem. Dlaczego apple jest popularne? Marketing. Dlaczego CloudC jest teraz popularne? Bo wielcy to lansują. IMO jest jeszcze za wcześnie na to rozwiązanie, jest za drogo, choć warunki techniczne umożliwiają teraz zbicie tych cen wielokrotnie (czytałem niedawno artykuł, nieco tendencyjny, nie zapisałem w zakładkach - ja zły), ale jest jeszcze za mała konkurencja na tym rynku. Cofnijcie się kilka lat wstecz - jak drogie były dedyki, a jakie są teraz w porównaniu do przeszłości?

Moim zdaniem chmura będzie idealnym rozwiązaniem dla takich serwisów, które mogą wybuchnąć w mgnieniu oka - jak niegdyś nasza klasa. Co się z nimi stało? A co teraz się dzieje? Popularność ich spada, trafik się unormował i teraz powinni z chmury przejść na swoje serwery. Choć fakt wszystko dzieje się w Polsce, nie globalnie...

Teraz być w chmurze to tak jakby "być cool", mieć iphone'a, mieć tablet (?!), słuchać dubstep'u, grać w minecraft'a - to jest popularne, ale nie dla każdego.


--------------------
Łatwo jest być odważnym za murami własnego zamku.
Go to the top of the page
+Quote Post
everth
post 25.05.2011, 18:18:19
Post #23





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 782
Pomógł: 153
Dołączył: 21.07.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


W dłuższej perspektywie to jednak chmura będzie bardziej ekonomicznym wyborem. Po prostu to rozwiązanie współdzielone, oszczędzasz na energii, konserwacji sprzętu, zatrudnianiu adminów. A ta koncepcja ma znacznie większe możliwości dostosowania oferty zarówno do małych stron jak i dużych niż tradycyjne hostingi. Bezpieczeństwo - na razie jesteśmy w fazie eksperymentu na żywym organizmie, się zobaczy. Ja tam jestem zresztą pesymistą w tym względzie - już dzisiaj botnety zbierają znacznie wartościowsze informacje, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe wiedzą o tobie więcej niż twoja rodzina a do sieci wyciekają (albo raczej są sprzedawane) całe bazy danych. Chmura raczej nic w tym względzie nie zmieni. Ot kolejny cel na strzelnicy.

A marketingowy szum - ktoś w korpo wreszcie zrozumiał że utrzymują ponadnormatywne moce obliczeniowe w swoich centrach danych i postanowił to sprzedać. W końcu po co tracić na pustych cyklach procesora?

@ixpack
W sieci dotyczy to prawie każdego ogólnodostępnego serwisu -> efekt 'wykopu'. I przy czymś takim chmura (jeszcze jak ceny zejdą w dół) będzie bezkonkurencyjna.


--------------------
Już mi się ani wiedzieć, ani tym bardziej myśleć nie chce.
[Think different]!
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.03.2024 - 03:36