Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

> Zasady pisania na forum Pro

Tematy na forum Pro mogą zakładać jedynie moderatorzy. W otwartych tematach może pisać każdy, kto ma coś fachowego do powiedzenia. Wszystkie posty nie wnoszące nic do tematu będą natychmiast usuwane, a ich autorzy dostaną ostrzeżenie.
Jeśli uważasz, że jakiś temat jest warty dyskusji na tym forum, zgłoś go w temacie Propozycje.

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Widok - renderowanie widoku, sposoby implementacji, różnice w istniejacych rozwiązaniach
Cysiaczek
post 12.09.2008, 15:38:06
Post #1





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 465
Pomógł: 137
Dołączył: 26.03.2004
Skąd: Gorzów Wlkp.




Mam nadzieję, że trafię w gusta z takim tematem.
Dyskusja dotyczy szeroko rozumianego V w architekturze MVC, jego budowy i sposobów działania w różnych frameworkach i rozwiązaniach własnych.

Terminologia A
Proponuję przyjąć taką terminologię , aby nie było w dyskusji nieporozumień.

Widok to inaczej warstwa prezentacji wyników użytkownikowi. W budowie występują: format i renderer
Formatami są np. HTML, XML, plik tekstowy, obrazek
Rendererami dla formatu HTML są np. (gołe)PHP, Smarty, OPT


Dane widoku to wszelkie dane, przekazane do widoku przez kontroler lub dane, do których widok ma dostęp w inny sposób.
Proszę zatem nie pisać, "że widok pobiera dane z modelu", bo jeśli ma do niego dostęp, to model jest daną, którą widok potrafi zinterpretować.


Mile widziane diagramy UML lub inne, byle miały ręce i nogi smile.gif
Proszę nie zadawać pytań przedszkolnych!

P.S Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje terminologii, proszę zgłosić mi, albo któremuś moderatorowi - jeśli będa sensowne, zostaną dodane w tym poście.
Jeśli ktoś się nie zgadza z tą terminologią, niech zaproponuje inną i zaznacza, której używa w dyskusji smile.gif Następna nazwa to 'B', potem 'C' itd

Pozdrawiam.


--------------------
To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability, to inform yourself.
Think for yourself. Question authority.
Go to the top of the page
+Quote Post
starach
post 12.09.2008, 17:23:25
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 999
Pomógł: 30
Dołączył: 14.01.2007
Skąd: wiesz ?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dobra to ja doleję oliwy do ognia i zacznę.
Format HTML versus XML. Jestem za pierwszym. Standard sprawdzony zaimplementowany w wielu projektach jak Wordpress.
Moim skromnym zdaniem główną jego przewagą nad formatem XML jest możliwość szczegółowej definicji sposobu wyświetlania w kodzie HTML.
Renderer taki jak Smarty parsuje 'pseudo-kod' który pozwala na zmianę formatowania poszczególnych elementów.
Tak niestety nie jest przy Rendererach XML. Załóżmy że FronController modułu wywołuje Controller akcji ( np. edytuj wpis w blogu )
Po czym dane są umieszczane, a nie przekazywane, bezpośrednio w widoku który jest plikiem XML. Zachodzi tutaj potrzeba utworzenia dodatkowej klasy która odpowiadałaby za manipulację widokiem lub rozszerzenie funkcji kontrolera akcji co mogłoby prowadzić do LavaFlow.
Jest to wielkim utrudnieniem jeśli praca jest podzielona między programistę i webmastera który ma za zadanie sformatować tylko sposób wyświetlania danych i wystarczyłaby mu odrobiona znajomości pseudokodu np. pakietu Smarty.

edit>
Jest to moim zdaniem o tyle bezsensu co przerzucanie się z dnia na dzień co chwile z różnych języków programowania.
Sprawa jest tutaj o tyle gorsza że PHP i HTML / XHTML mają ze sobą tylko tyle wspólnego że pierwszy używa dwóch pozostałych do prezentacji danych.
Więc jest to swojego rodzaju wybijanie się z rytmu.

edit>>
No co jest. Na prawdę liczyłem że ktoś mnie opieprzy i uświadomi że się baaaardzo mylę...

Ten post edytował orglee 13.09.2008, 14:19:08
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 13.09.2008, 21:16:47
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mnie osobiście denerwuje, że w MVC rozpowszechnionym przez ROR brakuje rzeczywistego podziału pomiędzy Widokiem, a Kontrolerem (lub akcją – umownie będę stosował termin kontroler).

Symfony:
  1. <?php
  2. // Proszę nie traktować poniższego przykładu dosłownie, wiem, że można
  3. // to po części zautomatyzować, ale chcę pokazać, że nie da się całkowicie uniknąć.
  4. class PostActions extends sfActions
  5. {
  6.  public function executeRead()
  7.  {
  8.   // pobieramy dane z modelu
  9.  
  10.  if ($this->getRequestParameter("type") == "pdf") {
  11.    // Generujemy post jako PDF
  12.    $this->getResponse()->setContentType('application/pdf');
  13.    // reszta kodu wykorzystująca np. Zend_Pdf
  14.  elseif ($this->getRequestParameter("type") == "mp3" ) {
  15.    // Generujemy post jako dźwięk – czyta Michał Żebrowski 
  16.    $this->getResponse()->setContentType('audio/mpeg3');
  17.    // reszta kodu wykorzystująca… cokolwiek co będzie dostępne pewnie za 50 lat
  18.  } else {
  19.     // to zapewne jest domyślne, ale zostawiam dla przejrzystości
  20.     $this->getResponse()->setContentType('text/xml');
  21.     // reszta kodu…
  22.  }
  23. }
  24. ?>


Podobnie ma się z innymi frameworkami tj. Cake, Zend, czy Kohana. Widok istnieje w nich bardziej jako abstrakcyjny byt. Fakt można to obejść – ZF proponuje zaimplementowanie logiki widoku w szablonach. Ale przecież szablon nie musi być PHPowy, może to być phpTAL, Smarty czy cokolwiek innego, pełniąc rolę tylko prezentacyjną (np. żadnego ustawiania nagłówków).
Co za tym idzie – w wymienionych przeze mnie frameworkach - nie ma miejsca na odseparowaną logikę widoku. Wszystko jest wszyte w kontroler – co mija się z jego celem jako pośrednika pomiędzy Modelem, a Widokiem.


@orglee - nie do końca rozumiem co napisałeś.
Chodzi Tobie o szablony, które są parsowane przez renderery, tak?
Go to the top of the page
+Quote Post
starach
post 13.09.2008, 22:29:43
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 999
Pomógł: 30
Dołączył: 14.01.2007
Skąd: wiesz ?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No właśnie otóż to. Dla mnie widok jest to plik szablonu napisany w html czy xml czy czymkolwiek innym i przepuszczony przez renderer (np. smarty). Pisanie klasy widoku robiącej to co można zrobić za pomocą dosłownie odrobiny pseudokodu jest bez sensu. Nie wspominając że w dużej części frameworków, widok musi dziedziczyć po jakiejś super-duper specjalnej klasie w które jest 10 linijek kodu na krzyż i właściwie służy ona jedynie za kontener.

W moim poprzednim tekście chciałem dokonać porównania rendererów operujących na HTML i XML.
Może trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem bo smarty można zastosować w obu przypadkach. Jednak do plików XML wydaje mi się że częściej są używane narzędzia bibliotek DOM jak również renderery korzystające z tych bibliotek. To samo w sobie narzuca konieczność tworzenia klas dla każdego widoku, nie robiących nic za wyjątkiem wklejania danych w odpowiednie miejsca.
Zapewne dalej jest to niewystarczające... ale cóż poradzić... analfabeta ze mnie.

Postaram się to trochę obrazowo wyjaśnić.
Smarty: FrontController.php, ControllerDisplay.php, ControllerEdit.php - model pomijam - display.html, edit.html
FW -> FC(akcja?) -> CD / CE -> dis / ed - Prosto i zrozumiale bez względu na to czy FC wywoła dis / ed czy zrobi to CD lub CE

DOMDocument(lub inne korzystające z niego): Smarty: FrontController.php, ControllerDisplay.php, ControllerEdit.php - model pomijam - display.view.php + display.xml, edit.view.php + edit.xml - Tutaj na pierwszy rzut oka widać że doszły pliki które mają manipulować widokiem. Już nie wystarczy jak przy smartach użyć assign i fetch tylko trzeba wiedzieć co gdzie wrzucić i właśnie umieszczenie danych z modelu następuje poprzez kod PHP w plikach *.view.php, co jest zwyczajnie niewygodne i niepotrzebnie komplikuje cały proces pisania widoku. Nie wspominając o ewentualnych modyfikacjach tego kodu.

edit>
Bardzo możliwe że mylę pojęcia w jakiś sposób.

Ten post edytował orglee 13.09.2008, 22:50:07
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 13.09.2008, 23:17:06
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(orglee @ 13.09.2008, 23:29:43 ) *
No właśnie otóż to. Dla mnie widok jest to plik szablonu napisany w html czy xml czy czymkolwiek innym i przepuszczony przez renderer (np. smarty). Pisanie klasy widoku robiącej to co można zrobić za pomocą dosłownie odrobiny pseudokodu jest bez sensu. Nie wspominając że w dużej części frameworków, widok musi dziedziczyć po jakiejś super-duper specjalnej klasie w które jest 10 linijek kodu na krzyż i właściwie służy ona jedynie za kontener.


Nie zapominaj, że Smarty nie zrobi wszystkiego. PDF Tobie nie wygeneruje - bez czystego PHP się nie obejdzie.
Ale to część dyskusji, którą chciałem ja podjąć. Bardziej to związane z architekturą frameworków niż samymi rendererami. Jak będziesz miał ochotę zapraszam do dyskusji.

Cytat(orglee @ 13.09.2008, 23:29:43 ) *
W moim poprzednim tekście chciałem dokonać porównania rendererów operujących na HTML i XML.


Jako XHTML rozumiesz zagnieżdżony PHP w XHTML, tak?

Cytat(orglee @ 13.09.2008, 23:29:43 ) *
Może trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem bo smarty można zastosować w obu przypadkach. Jednak do plików XML wydaje mi się że częściej są używane narzędzia bibliotek DOM jak również renderery korzystające z tych bibliotek. To samo w sobie narzuca konieczność tworzenia klas dla każdego widoku, nie robiących nic za wyjątkiem wklejania danych w odpowiednie miejsca.
Zapewne dalej jest to niewystarczające... ale cóż poradzić... analfabeta ze mnie.

Postaram się to trochę obrazowo wyjaśnić.
Smarty: FrontController.php, ControllerDisplay.php, ControllerEdit.php - model pomijam - display.html, edit.html
FW -> FC(akcja?) -> CD / CE -> dis / ed - Prosto i zrozumiale bez względu na to czy FC wywoła dis / ed czy zrobi to CD lub CE

DOMDocument(lub inne korzystające z niego): Smarty: FrontController.php, ControllerDisplay.php, ControllerEdit.php - model pomijam - display.view.php + display.xml, edit.view.php + edit.xml - Tutaj na pierwszy rzut oka widać że doszły pliki które mają manipulować widokiem. Już nie wystarczy jak przy smartach użyć assign i fetch tylko trzeba wiedzieć co gdzie wrzucić i właśnie umieszczenie danych z modelu następuje poprzez kod PHP w plikach *.view.php, co jest zwyczajnie niewygodne i niepotrzebnie komplikuje cały proces pisania widoku. Nie wspominając o ewentualnych modyfikacjach tego kodu.

Bardzo możliwe że mylę pojęcia w jakiś sposób.


Zgubiłeś sens Widoku i renderów we frameworkach. Najczęściej to są nakładki na systemy szablonów. Rozchodzi się o integrację. Jak będzie zrobiona umiejętnie z perspektywy Kontrolera/Akcji nie zauważysz różnicy, czy używasz Smarty, czy OPT.
Go to the top of the page
+Quote Post
Cysiaczek
post 13.09.2008, 23:31:24
Post #6





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 465
Pomógł: 137
Dołączył: 26.03.2004
Skąd: Gorzów Wlkp.




@orglee - To, że dla użytkownika frameworka model działania ogranicza się do: akcja - szablona nie oznacza, że cała ta warstwa jest taka prosta. Owszem, tworzenie za każdym razem klasy akcjaSzablon extends megaView jest idiotyczne z użytkowego punktu widzenia. Sam widok to jest mała aplikacja. Zawiera kontroler, który przed przed zleceniem przeparsowania szablonu dokonuje wyboru formatu i jego renderera. Musi to sprawdzić w konfiguracji, zareagować na żądania użytkownika (takie np. jak pokazał ~LBO w swoim poście). Mógłbym w akcji umieścić kod
  1. <?php
  2. $this->view->setRenderer('smarty');
  3. ?>

a w drugiej akcji
  1. <?php
  2. $this->view->setRenderer('opt');
  3. ?>

i jedyne o co musiałbym zadbać, to odpowiedni plik szablonu z kodem czytelnym dla tych rendererów.
Ba!
  1. <?php
  2. $this->view->setFormat('pdf');
  3. $this->view->setRenderer('myCoolPDFCreator');
  4. ?>

I już kontroler widoku musi wiedzieć, że poleci plik PDF, a nie HTML i odpowiednio przygotować nagłówki odpowiedzi, plugin z rendererem, przekazać mu dane i na końcu go uruchomić. Tym się właśnie zajmuje widok jako warstwa. Dlatego nie można go nazwać szablonem.

@LBO - gdzieś jednak musi zostać podjęta decyzja o formacie odpowiedzi. Można się pobawić w inteligentne rozpoznawanie, czego najprostszym przykładem są rozszerzenia
http://domain.pl/news.hml
http://domain.pl/news.xml
http://domain.pl/news.pdf
http://domain.pl/news.img

Teraz kontroler widoku może sam ustalić co zwróci do przeglądarki. Wystarczy, że w konfiguracji ustalimy taką dyrektywę i już smile.gif (nie mówię tu o Symfony, tylko o hipotetycznym FW, w którym można ustalać takie rzeczy poprzez wpisy w konfiguracji i przełączniki). W tym momencie kontroler (akcja) nic nie musi robić. W SF też domyślnie jest zwracany widok sfView::SUCCESS dla akcji jeśli w jej ciele nie zdecydujesz inaczej. Tak jak wspomniałem - gdzieś ta kontrola musi być zawarta.

Pozdrawiam


--------------------
To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability, to inform yourself.
Think for yourself. Question authority.
Go to the top of the page
+Quote Post
starach
post 13.09.2008, 23:59:15
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 999
Pomógł: 30
Dołączył: 14.01.2007
Skąd: wiesz ?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Nie zapominaj, że Smarty nie zrobi wszystkiego. PDF Tobie nie wygeneruje - bez czystego PHP się nie obejdzie.
Ale to część dyskusji, którą chciałem ja podjąć. Bardziej to związane z architekturą frameworków niż samymi rendererami. Jak będziesz miał ochotę zapraszam do dyskusji.
Hmm owszem. To jest coś czego pod uwagę nie brałem. Przy moim podejściu gdybym miał wygenerować PDF,
umieściłbym cały proces jego generacji w kontrolerze co zdaje się było by błędem i burzyłoby schemat MVC.
Cytat
Jako XHTML rozumiesz zagnieżdżony PHP w XHTML, tak?
Przez XHTML rozumiem język służący do prezentowania wyników tak jak HTML i nawet Flash czy wspomniany przez ciebie PDF. Natomiast przez PHP zagnieżdżone w XHTML czy HTML rozumiem sposób pobierania danych z modelu. Swoją drogą moim zdaniem nie najlepszy, bo słabo czytelny.

Cytat(Cysiaczek @ 14.09.2008, 00:31:24 ) *
(...)
No dobrze, ale mnie chodzi o prostotę wykonania. Czy byłoby wielkim zgrzytem w architekturze MVC gdybym w podanym przez LBO przykładzie z PDF'em zamiast uruchamiać widok którym jest dla mnie plik (x)html z pseudo-kodem smartów uruchomił bibliotekę w której specjalnie bym zaprogramował cały proces pobierania danych z modelu i generowania PDF'a ?
Może tutaj powinienem na dobrą sprawę zadać jeszcze inne pytanie. Czy mój sposób widzenia MVC jako wzorca w którym nie jest potrzebna odrębna klasa zajmująca się widokiem jest poprawny.
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 14.09.2008, 00:31:40
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Cysiaczek @ 14.09.2008, 00:31:24 ) *
@LBO - gdzieś jednak musi zostać podjęta decyzja o formacie odpowiedzi. Można się pobawić w inteligentne rozpoznawanie, czego najprostszym przykładem są rozszerzenia
[url="http://domain.pl/news.hml"]http://domain.pl/new... /ciach/


To się rozumie samo przez się smile.gif Korzystam z Agavi i chyba zrobię mała prywatę:

  1. <?php
  2.  
  3. class Post_BrowseSuccessView extends BlogaviBaseView
  4. {
  5.    // Wypluwamy HTML
  6.    public function executeHtml(AgaviRequestDataHolder $rd)
  7.    {
  8.        // Routing ustalił na podstawie urla, że akcja ma wypluć HTML
  9.        
  10.        $this->setupHtml($rd, 'master'); // ustawiamy layout
  11.        
  12.        // Kontroler już odwalił bródna robotę - pobranie danych z bazy poprzez model
  13.        // i wybranie (zwrócenie nazwy) odpowiedniego widoku np. Success, Error, Input - i przekazał
  14.        // listę artykułów do widoku (dostepną w tutaj z poziomu metody
  15.        // AgaviVi::getAttribute('list_of_articles').
  16.        
  17.        // Ustawiamy zmienną specyficzną dla HTML <title />
  18.        // Można też z modelu dociągnąć inne specyficzne/dodatkowe dla danego formatu dane.
  19.        $this->setAttribute('title', 'Lista artykułów.');
  20.        
  21.        // Następnie kotroler/dispatcher przechodzi do szablonu.
  22.        // Szablon może byc różny, gdyz w konfigu można zaznaczyć jaki
  23.        // renderer ma być użyty (jak i ustawić własny); Może to być czysty PHP,
  24.        // phpTAL, OPT etc.
  25.    }
  26.  
  27.    // Wypluwamy Json
  28.    public function executeJson(AgaviRequestDataHolder $rd)
  29.    {
  30.        // Routing ustalił na podstawie nagłówka (np. 'X-Requested-With' == 'XmlHttpRequest'), że akcja
  31.        // ma wypluć JSON - to o czym pisałeś Cysiaczku:)
  32.        
  33.        // Agavi pozwala skonfigurować nagłówki dla konkretnych formatów
  34.        // zwanych tutaj output_types. Mozna też ustawić ręcznie.
  35.        $this->container->getResponse()->setContentType('application/json');
  36.        
  37.        // Wynik jest zwracany bezpośrednio z pominięciem szablonu.
  38.        return json_encode($this->getAttribute('list_of_articles'));
  39.    }
  40.    
  41.    // Wypluwamy CSV
  42.    public function executeCSV(AgaviRequestDataHolder $rd)
  43.    {
  44.        $this->container->getResponse()->setContentType('text/csv');
  45.        
  46.        // Poniżej logika (logika widoku) budowania dokumentu CSV
  47.        $csv = fopen('p://temp', 'r+');
  48.        fputcsv($csv, $this->getAttribute('list_of_articles'));
  49.        rewind($csv);
  50.        return $csv; // Tutaj magia Agavi - sama wykryje, że zwracany jest handler pliku i go wypluje.
  51.    }
  52. }
  53.  
  54. ?>


Jak widzicie widok to zestaw klas obsługujących równolegle (ale oddzielnie) różne formaty wynikowe. Dzięki temu, zostawiamy akcji tylko to czym ma się zająć - pobraniem danych i przekazaniem do odpowiedniego widoku.
Sam widok Agavi, jest znacznie bardziej rozbudowany, gdyż na przykład layouty (w większości frameworków zwykłe szablony ze zdefiniowanych miejscem "wklejenia" wyniku aktualnej akcji) mogą składać się z kilku warstw, gdzie do każdej może być przypisany inny renderer (tak, można mieć jednocześnie Smarty i OPT biggrin.gif). Na dodatek można layouty modyfikować in runtime (programistycznie) dodając lub usuwając wybrane warstwy.

Ten post edytował LBO 14.09.2008, 00:32:38
Go to the top of the page
+Quote Post
Cysiaczek
post 14.09.2008, 00:32:29
Post #9





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 465
Pomógł: 137
Dołączył: 26.03.2004
Skąd: Gorzów Wlkp.




Coś czuję, że zaraz znów rozbijemy się o rozumienie MVC smile.gif
Moim zdaniem jest poprawny, ale ubogi funkcjonalnie i trudny w rozbudowie. Jeśli wiążesz warstwę z konkretną implementacją, to sam potem sobie jesteś winien, jeśli tą warstwę przyjdzie Ci wymieniać, albo dodać inną - alternatywną (choćby celem przetestowania)
Jeśli chodzi o ten PDF, to w kontrolerze sobie to inicjujesz (tu obiekt sam już korzysta z modelu, na własną rękę), przekazujesz zainicjalizowany obiekt do obiektu transportującego dane dla widoku i tu masz np. dwa wyjścia.
1.
SzablonAkcji.php
  1. <?php
  2. $pdf->display();
  3. ?>


2. Zaimlementowanie w obiekcie PDF np. interfejsu, który jest rozumiany przez widok i który widok sobie sam uruchomi
  1. <?php
  2. interface Displayable
  3. {
  4.  public function display();
  5. }
  6. ?>

Sorry za to Displayable, bo nawet nie wiem, czy takie słowo istnieje tongue.gif
MVC to prosty wzorzec, ale jest bardzo abstrakcyjny i jego implementacje mogą posiadać po wiele różnych warstw. W aplikacjach koropracyjnych wyróżnia się w sumie 4 warstwy (Obiekty wzorce narzędzia str. 246.):
1. Warstwa widoku
2. Warstwa poleceń i kontroli
3. Warstwa logiki biznesowej
4. Warstwa danych

1+2=warstwa prezentacji (widok)

Więc nie trzymajmy się pojęcia MVC jako jedynego słusznego i nie ograniczajmy się do tych 3 warstw. Temat służy zaprezentowaniu różnych koncepcji smile.gif


--------------------
To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability, to inform yourself.
Think for yourself. Question authority.
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 14.09.2008, 00:42:15
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(orglee @ 14.09.2008, 00:59:15 ) *
Może tutaj powinienem na dobrą sprawę zadać jeszcze inne pytanie. Czy mój sposób widzenia MVC jako wzorca w którym nie jest potrzebna odrębna klasa zajmująca się widokiem jest poprawny.


Jest poprawny, ale bardzo ograniczony. Juz wystarczy, że w większości frameworków widok to w zasadzie obiekcik, który zwyczajnie potrafi obsłużyć przyjmowanie danych i przekazywanie do szablonu - bardzo biednie. W zasadzie to jest klasa-nakładka na system szablonów - wymusza pewien interfejs i tyle.
Go to the top of the page
+Quote Post
starach
post 14.09.2008, 01:00:09
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 999
Pomógł: 30
Dołączył: 14.01.2007
Skąd: wiesz ?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mam propozycję. Może zdefiniujmy czym powinno się zajmować to nasze wspaniałe V.
Z tego co napisaliście mogę założyć, że powinien on umieszczać dane w szablonie i wybierać renderer.

Ok. Jednak w moim przypadku w FW szablon sam importuje obiekty modelu. Zostaje tylko wybór renderera którego już w tym momencie zmienić nie mogę. Jeśli renderer miałby zostać użyty inny to można by było umieścić kod odpowiedzialny za jego wybór w kontrolerze akcji, co nie było by moim zdaniem naruszeniem zasad MVC. Nie sądzę żeby nawet dla tych dwóch potrzeb należałoby tworzyć odrębną klasę, a co dopiero dla jednej. Tak więc czy są jeszcze jakieś inne zadania które można przydzielić widokowi ?
Go to the top of the page
+Quote Post
Cysiaczek
post 14.09.2008, 01:25:37
Post #12





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 465
Pomógł: 137
Dołączył: 26.03.2004
Skąd: Gorzów Wlkp.




Ja od zawsze forsuję prosty podział widoku na:
1. Logikę widoku
2. Szablon widoku

Logika nie musi być rozbudowana, bo w małych FW może być prosta i ograniczać się jedynie do wywołania szablonu i przekazania mu danych
Szablon to to co wszyscy znają jako pliki .tpl, czy .php - konkretny wygląd dla danych.
Siłą rzeczy, przy taki podziale dyskusja skupia się na tym, co w tej logice widoku być powinno i gdzie powinna być umiejscowiona (bo może być właśnie w szablonie). Czym się powinna zajmować logika widoku? Moim zdaniem tym, co napisałem w drugim poście smile.gif


--------------------
To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability, to inform yourself.
Think for yourself. Question authority.
Go to the top of the page
+Quote Post
Black-Berry
post 14.09.2008, 10:19:25
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 663
Pomógł: 6
Dołączył: 3.06.2007
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
No właśnie otóż to. Dla mnie widok jest to plik szablonu napisany w html czy xml czy czymkolwiek innym i przepuszczony przez renderer (np. smarty)
Ja również korzystam z systemu szablonów ale w formacie .phtml (html+php) i na razie sprawdza się to dobrze. Gdybym używał templatek renderowanych to chcąc np dodac datę do swojego szablonu musiałbym przekazać ją w argumancie lub mieć odpowiednie metody w renderze zamieniające znacznik {actual_date} na coś innego. Render musiałby też odpowiednio formatowac datę bo nie każdy lubi format xxxx-xx-xx. Przekazywanie w argumencie to też spora rozrzutność bo jeśli stawiam nowy serwis to duża część argumentów może być wogóle niewykorzystana.

Czasami templatka musi posiadać np. pager więc tworzy nowy obiekt klasy Pager. Czy to nie jest przypadkiem nadużycie bo wydaje mi się, że mój sposób narusza wszelkie modele powiązane z MVC. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie korzystania ze Smarty. Tworzenie rendera tylko po to aby trzymać się kanonu jest dla mnie nie zrozumiałe. W aplikacjach internetowych priorytetem powinna być wydajność.

Mam nadzieję ze za bardzo nie odszedłem od tematu smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 14.09.2008, 10:26:15
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Black-Berry @ 14.09.2008, 11:19:25 ) *
Czasami templatka musi posiadać np. pager więc tworzy nowy obiekt klasy Pager. Czy to nie jest przypadkiem nadużycie bo wydaje mi się, że mój sposób narusza wszelkie modele powiązane z MVC.


A dlaczego? Póki ten pager nie ma nic wspólnego z logiką biznesową, wszystko jest w porządku - zrobiłeś sobie tylko helpera, który bez tony if'ów wypisuje to czego chcesz.
Go to the top of the page
+Quote Post
dr_bonzo
post 14.09.2008, 19:55:51
Post #15





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 5 724
Pomógł: 259
Dołączył: 13.04.2004
Skąd: N/A

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dane do widoku wybieram w kontrolerze, widok (zwykla tpl) tez moze je sobie pobrac.
Moj Pager jest zaprzeczeniem MVC, "tpl" pagera znajduje sie w dostepie do danych (DAO/ORM), konfigurowalne i latwe w uzyciu, chociaz wyraznie lamie podzial na logike biznesowa/dao i na widok.


--------------------
Nie lubię jednorożców.
Go to the top of the page
+Quote Post
Sedziwoj
post 16.09.2008, 12:38:52
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 793
Pomógł: 32
Dołączył: 23.11.2006
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mi też się wydaje że problemem jest raczej ustalenie jak to ma się dzielić, gdzie co wykonywać, a nie jak to zaimplementować.
bo mamy konkretną akcję, ona pobiera dane, obrabia, i tu nasuwa się pytanie co dalej, przekazuje do widoku, ale z tego co się mówi, to ta akcja powinna wybrać jaki.
I teraz te dane trafiają do widoku, czy to będzie Smarty/OPT/XML/PDF tworzony (jeśli jest, bo przy czystym html+php niema) odpowiednie obiekty i przekazywane dane oraz "szablon", i tu dla Smart to plik *.tpl, dla PDF to zunifikowany obiekt renderera, który będzie umiał wygenerować dokument wykorzystując obiekt stworzony w widoku. Potem widok uruchamia display na tym generujący i na tym kończy swoje działanie.

Tak to wygląda moim zdaniem, aby rozdzielić coś co generuje Smarty itd. od konkretnego przypadku *.tpl czy renderera dla PDF.
Sama akcja na podstawie jakiś danych powinna określić co będzie tym generatorem, a sam generator wie jaki typ danych zwraca.


--------------------
Algorytmy w PHP, czy ktoś o tym słyszał?
Dlaczego tak mało kobiet programuje? ponieważ nie zajmują się głupotami.
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 16.09.2008, 12:57:24
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Sedziwoj @ 16.09.2008, 13:38:52 ) *
/ciach/


Czyli tak jak pisałem - logika widoku powinna byc oddzielona od logiki kontrolera.
Ale jednak nie zgadzam się z wyborem rendera w akcji - to powinno byc transparentne dla niej. Świetny sposób, by dodawać różne formaty prezentacji do tej samej akcji, bez ruszania jej kodu.
Go to the top of the page
+Quote Post
dr_bonzo
post 16.09.2008, 13:04:53
Post #18





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 5 724
Pomógł: 259
Dołączył: 13.04.2004
Skąd: N/A

Ostrzeżenie: (0%)
-----


U mnie, w akcji, wybierany jest typ odpowiedzi.
Tworzy to obiekt odpowiedzi (Response), ktory dostaje dane z akcji i ma interfejs: pushContents() + pushHeaders(), dzieki czemu jestem w stanie wygenerowac dowolna odpowiedz dowolnego typu (wlasciwie to jest polaczony Response z obiektem Renderera)

  1. <?php
  2. $response->pushHeaders() ; // a w srod: header( ... ) etc.
  3. $response->pushContents(); //  w srodku echo "...." etc (albo mam return:P nie pamietam)
  4. ?>



edit:
@LBO: a wlasnie, bede wkrotce mial wybor renderra "rozszerzeniem pliku z URLa requestu" http://.../post/show/1.(xml|html|pdf) etc.
Tzn w kontrolerze mam dostep do $this->getResponseFormat() i sproboje to automatycznie podpiac do wyboru tego renderera.

Ten post edytował dr_bonzo 16.09.2008, 13:07:38


--------------------
Nie lubię jednorożców.
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 16.09.2008, 13:22:30
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


dr_bonzo: Rozumiem, że posiadasz jakis router do Tego, prawda? Czy to bedzie konfigurowalne, czy na stałe zaimplementujesz wyciaganie rozszerzenia z url'a?
Go to the top of the page
+Quote Post
dr_bonzo
post 16.09.2008, 13:33:17
Post #20





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 5 724
Pomógł: 259
Dołączył: 13.04.2004
Skąd: N/A

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Oczywiscie mam router, wlasnie on sie zajmuje rozpoznaniem formatu (oprocz odczytania pozostalych parametrow z URLa)


--------------------
Nie lubię jednorożców.
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.03.2024 - 12:41