Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

> Praca w zawodzie programisty
kamil934
post 22.05.2019, 19:22:18
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2
Pomógł: 0
Dołączył: 7.05.2019

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cześć,

od dłuższego czasu mam wewnętrzny dylemat odnośnie pracy w IT.

Mam 24 lata i skończyłem studia o kierunku: Dietetyka (wiem, do teraz zadaje sobie pytanie dlaczego) - chyba po prostu nie wiedziałem co chcę robić w zyciu i testowałem wszystko co mnie zaciekawiło.

Skończyłem technikum o profilu informatycznym gdzie nauczyłem się podstaw C++, (a sam nauczyłem się jeszcze podstaw PHP, JS, SQL, HTML, CSS)

Mam pytanie do osob aktywnych zawodowo - w jaki sposób szukać pracy i czy wogóle jest cień szansy na jej znalezienie przy takich kompetencjach ?

Kolega z HR podpowiedział mi, że dużo firm przyjmuje młodych zmotywowanych i głodnych wiedzy pracowników, ja wysłałem kilkanascie CV i 0 odzewu.

Uważacie, że należałoby rozpocząć studia o profilu informatycznym? może zrobić jakieś projekty,portfolio wysyłać czy coś może jeszcze innego ?

Większość pracowdawców na rynku wymaga często wyksztlacenia informatycznego, doświadczenia komercyjnego i perfekt angielskiego - na dzień dzisiejszy nie dysponuje żadnym.

Czy znacie może sposób pomimo braków w CV jak szukać pracę lub staż jako programista ? Czy uwazacie, że powinienm zacząć studia od zera albo podejsć jeszcze w inny sposób do tematu?

Dziękuję wszystkim za pomoc smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Start new topic
Odpowiedzi
athabus
post 28.05.2019, 19:55:22
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


PHP to taki język, że na każdym poziomie możesz się gdzieś zahaczyć i jest przekrój ofert od zupełnie śmieciowych z minimalnymi wymaganiami aż po bardzo wymagające, gdzie na wejściu wymaga się bardzo wiele. Nie pokazałeś swojego kodu, więc trudno określić co już umiesz, ale po opisie wnioskuje, że raczej niewiele. Wg mnie aby znaleźć sensowną pracę w PHP trzeba:
- ogarniać PHP
- umieć przynajmniej 1 framework lub popularny cms/system sklepowy (Wordpress, Prestashop etc) na poziomie umożliwiającym pracę z klientem
- ogarniać git (podstawowe koncepcje typu marge, branch itp + umiejętność korzystania z repo zdalnego typu gitlab / github)
- ogarniać podstawy fullstacku (czyli html, css, js)
- poruszać się w miarę sprawnie w Linux (czyli umieć postawić system, zainstalować LAMP, podpiąć domenę do tego etc). Nie musi to być na super poziomie, ale z grubsza powinieneś umieć kupić server root i doprowadzić go do takiej postaci, że po wisaniu mojastrona.pl wyświelti się Twoja strona
- Mysql na podstawowym poziomie
- umiejętność korzystania z Google + StackOverflow

To jest ogólnie podstawa, która wg mnie wyznacza zatrudnialność, czyli bycie juniorem, któremu ktoś chce zapłacić. Przy odrobinie szczęście i umiejętności samosprzedania z takim stackiem dostaniesz ~2k na rękę. To jest mz taki poziom, że w mało wymagającej firmie nie będziesz przeszkadzał i jak się szybko uczysz to będziesz rokował, że po 2-4 miesiącach zaczniesz robić coś konstruktywnego. W PHP na 90% będzie to niestety gównopraca, gdzie będziesz robił jakieś rzeczy typu konfigurowanie Wordpressa w agencji marketingowej. Jak masz głowę na karku to szybko z tego typu pracy uciekniesz i zaczniesz się rozwijać.

W to co warto zainwestować:
- angielski na poziomie B2 - w prawie każdej dobrze płatnej pracy w naszym kraju będą od Ciebie wymagali abyś potrafił się porozumiewać w tym języku z kolegami z innych krajów czy klientami + prawie na pewno będziesz pisał dokumentację w tym języku.
- umiejętności społeczne - wbrew pozorom mają ogromne znaczenie w tym zawodzie

Co do Twojego pytania o frameworki to moim prywatnym zdaniem jest tak zaczynasz od PHP, rozwijasz się i dochodzisz do poziomu gdzie zaczynasz rozumieć frameworki rozwijasz się dalej i dochodzisz do poziomu, gidze frameworki zamieniasz na komponenty z których korzystasz, a sam zaczynasz się skupiać na architekturze, rozwijasz się dalej i w pewnym momencie tworzysz koncepty, które piszą za Ciebie inni. Raczej każdy idzie tą drogą. Umiejętność korzystania z frameworków to jest mniej więcej ten moment, gdzie możesz oczekiwać, że ktoś Ci zapłaci a Twoją pracę.

Co do studiów - jak będziesz umiał dobrze programować to w PHP prawie nigdy nie będą Cię pytać o papier. W niektórych językach jest to wymaganie podczas rekrutacji (np. Java), ale w PHP raczej rzadko widuję ogłoszenia, gdzie wyższe techniczne to must have.

Ogólnie jak chcesz iść w tym kierunku to ucz się i szukaj pracy jednocześnie. Nastaw się jednak, że $$$ w tym zawodzie są ok, ale na pewno nie od samego początku. Pewnie z 2 lata od dzisiaj miną zanim dojdziesz w okolice średniej krajowej, a i to może się okazać optymistycznym założeniem. Tak tylko uprzedzam na wypadek gdybyś się naczytał, że programiście zarabiają naście tysięcy. Faktycznie zarabiają, ale Ci dobrzy, a nie wszyscy. W PHP myślę, ze do poziomu 10k + dochodzi nie więcej jak 1 na 10 programistów.
Go to the top of the page
+Quote Post

Posty w temacie


Reply to this topicStart new topic
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 24.04.2024 - 10:46