Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

12 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pytania na rozmowie rekrutacyjnej, Jakie usłyszeliście, jakie zadawaliście...
Adi32
post 16.07.2012, 14:58:39
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 348
Pomógł: 26
Dołączył: 8.10.2008
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam.

Nie znalazłem na forum takiego tematu z zagadnieniami które mnie interesują więc postanowiłem napisać.

Po kilku rozmowach rekrutacyjnych mogę stwierdzić, że niekiedy ważniejsze jest to co możemy wydukać z pamięci niż to co i jak potrafimy zrobić.

Jest rozmowa rekrutacyjna, miły początek, dyrektor wyjaśnia czym zajmuje się firma/dział, następnie prosi o rozwiązanie problemu i wręcza mi laptopa.
Wtedy jest super, dostając praktyczny problem z którym spotykałem się nie raz mogę się wykazać. Potem następuje część testów i pytań technicznych.

Jednak nie zawsze tak jest. Bywa, że jeszcze nie ochłonięty ze stresu dostaję jedną kartkę ze strukturą bazy danych a drugą z 10cioma zadaniami i zaczynam się motać mimo, że w domu zajęłoby mi to kilka minut. Nie wiem czy ktoś jeszcze miewa takie sytuacje, jeżeli tak to jak sobie z tym radzicie?

Można wkuć na pamięć działanie wzorców projektowych razem z przykładami, czym różnią się interfejsy od klas abstrakcyjnych to klasyk (smile.gif) ale na niektórych rozmowach są zadania teoretycznie łatwe jednak w tedy jak się ma dostęp do internetu (dla mnie np. proste są wyrażenia regularne ale niekiedy muszę zerknąć do jakiegoś kursu).

Wydaje mi się, że nie ma większego sensu (jakiś tam ma) uczenie się wszystkiego na pamięć, jednak biorąc pod uwagę pytania na "tych" rozmowach stwierdzam, że i tego wypadałoby się nauczyć, a pytanie do Was to właśnie czego?

Na pewno wielu z Was ma jakieś doświadczenie w tym temacie...
Nie chce iść na łatwiznę i poznać wszystkie pytania które mogłyby paść lecz takie jakich rozwiązanie teoretycznie proste wypadałoby wykuć na pamięć.

Ten post edytował Adi32 16.07.2012, 14:59:01


--------------------
Wolałem języki z rodziny C ale poszedłem na łatwizne...
Go to the top of the page
+Quote Post
darko
post 16.07.2012, 16:28:22
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 885
Pomógł: 463
Dołączył: 3.10.2009
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ważniejsze od wkucia na pamięć jest pełne zrozumienie problemu i umiejętność znalezienia w krótkim czasie optymalnego rozwiązania. Wszystkiego na pamięć nie wkujesz, zresztą nie o to chodzi, ważniejsza jest umiejętność wyszukiwania informacji, musisz wiedzieć, czego i gdzie szukać. Popracuj trochę nad technikami relaksacyjnymi, np. joga.


--------------------
Nie pomagam na pw, tylko forum.
Go to the top of the page
+Quote Post
Adi32
post 16.07.2012, 16:39:19
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 348
Pomógł: 26
Dołączył: 8.10.2008
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(darko @ 16.07.2012, 17:28:22 ) *
Ważniejsze od wkucia na pamięć jest pełne zrozumienie problemu i umiejętność znalezienia w krótkim czasie optymalnego rozwiązania. Wszystkiego na pamięć nie wkujesz, zresztą nie o to chodzi, ważniejsza jest umiejętność wyszukiwania informacji, musisz wiedzieć, czego i gdzie szukać.

Tosz to właśnie napisałem, jednak na rozmowach rekrutacyjnych często o tym nie pamiętają smile.gif

Potrafię praktycznie wykorzystać wiedzę jak i wyszukiwać informacji w sieci, forum zawsze jest ostatecznością.
Jednak w trakcie rozmowy tego nie ma a padają takie pytania na które odpowiedzi ot tak nie są jasne.


--------------------
Wolałem języki z rodziny C ale poszedłem na łatwizne...
Go to the top of the page
+Quote Post
wiewiorek
post 16.07.2012, 16:42:15
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 247
Pomógł: 11
Dołączył: 5.09.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jak będziesz kandydować np. na stanowisko młodszego programisty .NET w Axa Direct i będziesz rozmawiać z Panią Katarzyną Bednarczyk to nieważne co umiesz - bo będziesz musiał odpowiedzieć na pytania:
- jak wyobrażasz sobie pracę na stanowisku programisty w Axa Direct,
- jak myślisz jak wygląda typowy dzień pracy na stanowisku programisty w Axa Direct,
- jak realizowałeś zlecenia jako freelancer i miałeś rzeczy do poprawki to co zrobiłbyś teraz podpisując z klientem umowę żeby uniknąć późniejszych problemów,
- czego nauczyłeś się na studiach co przyda ci się w pracy (ale uwaga - jak powiesz prawdę, że niczego to ta pani zrobi wielkie oczy)

biggrin.gif biggrin.gif

Także ciesz się, że ktoś w ogóle pytał cię z rzeczy związanych z programowaniem, bo mogłeś trafić na taką kobietę jak ta z Axa Direct. biggrin.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Adi32
post 16.07.2012, 16:49:10
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 348
Pomógł: 26
Dołączył: 8.10.2008
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(wiewiorek @ 16.07.2012, 17:42:15 ) *
Jak będziesz kandydować np. na stanowisko młodszego programisty .NET w Axa Direct i będziesz rozmawiać z Panią Katarzyną Bednarczyk to nieważne co umiesz - bo będziesz musiał odpowiedzieć na pytania:
- jak wyobrażasz sobie pracę na stanowisku programisty w Axa Direct,
- jak myślisz jak wygląda typowy dzień pracy na stanowisku programisty w Axa Direct,
- jak realizowałeś zlecenia jako freelancer i miałeś rzeczy do poprawki to co zrobiłbyś teraz podpisując z klientem umowę żeby uniknąć późniejszych problemów,
- czego nauczyłeś się na studiach co przyda ci się w pracy (ale uwaga - jak powiesz prawdę, że niczego to ta pani zrobi wielkie oczy)

biggrin.gif biggrin.gif

Także ciesz się, że ktoś w ogóle pytał cię z rzeczy związanych z programowaniem, bo mogłeś trafić na taką kobietę jak ta z Axa Direct. biggrin.gif

Spotkałem podobną kobietę w firmie Żagiel, pytania były jeszcze gorsze:

- Jakim zwierzęciem chciałbym być
- Wymień po 3 swoje pozytywne i negatywne cechy
- Jak wyobrażasz sobie siebie za 5 lat? Co będziesz robił i ile zarabiał?
- Dlaczego to właśnie tutaj chciałbyś pracować?

Ja się nie zgłaszałem, sami do mnie zadzwonili (w CV nie było nic o Java, tylko PHP) a na sam koniec tej bezsensownej rozmowy
- My poszukujemy programistę JAVA, umie Pan?

Odpowiedziałem, że trzeba było tak od razu i zakończyłem rozmowę.


--------------------
Wolałem języki z rodziny C ale poszedłem na łatwizne...
Go to the top of the page
+Quote Post
Niktoś
post 16.07.2012, 16:58:36
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 195
Pomógł: 109
Dołączył: 3.11.2011

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Cytat
Jakim zwierzęciem chciałbym być

Jestem ciekaw,jak odpowiedziałeś na to pytanie.Hahaha ,jakby mnie tak zapytali to bym chyba ze stołka spadł.

W ogóle jeśli firma zadaje takie pytania to do poważnych nie należy.Pytania nie związane z branżą ani z zawodem nie mają sensu.
Takie pytania to się zadaje w zakładzie psychiatrycznym, albo w poradni psychiatrycznej, lekarz wykłada ci fotki- jakieś mazgaje i pyta się co ci takie zdjęcia przedstawiają. Nie oszukujmy się- to są tego rodzaju pytania. Nie wiem, może mają stwierdzić czy jesteś zrównoważony emocjonalnie-tylko w przypadku , kiedy są one zadawane przez panią z HR to nie mają one najmniejszego sensu bo tym się specjalizuje lekarz psychologii/socjologii, lekarz terapeuta itp. a nie rekrutant/ka.

Ten post edytował Niktoś 16.07.2012, 17:15:28
Go to the top of the page
+Quote Post
darko
post 16.07.2012, 17:00:30
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 885
Pomógł: 463
Dołączył: 3.10.2009
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeśli takie pytania padają, to poczytaj sobie o testach sporządzanych dla i przez rekruterów, oni tam mają jakieś różne wymyślane pytania, w których jedyne, co wiadomo, to tylko tyle, że nie wiadomo o co chodzi? Odpowiadając na szereg takich pytań rekrutujący próbują wybadać Twoją osobowość, w szczególności, jak radzisz sobie w stresujących sytuacjach, czy masz predyspozycje przywódcze, czy jesteś samodzielny oraz jaką perspektywę czasową planujesz w kontekście współpracy z daną firmą.


--------------------
Nie pomagam na pw, tylko forum.
Go to the top of the page
+Quote Post
prowseed
post 16.07.2012, 17:22:24
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 433
Pomógł: 64
Dołączył: 29.01.2011
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Na pierwszym semestrze miałem zajęcia z socjologii i robiliśmy taki bezsensowny test, a po, bodajże, 40 pytaniach można było sobie odczytać z tabelki jaką mamy osobowość. Nie powiem, idealny wynik to nie był, ale sporo się zgadzało : ) Być może to przypadek, być może bazowanie na ogólnikach (coś jak wróżenie z kart) ale faktem jest, że socjolodzy (podobno) traktują te testy bardzo serio smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
thek
post 16.07.2012, 19:06:51
Post #9





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 362
Pomógł: 714
Dołączył: 12.02.2009
Skąd: Jak się położę tak leżę :D




Nie będę dublował wpisu... -> http://forum.php.pl/index.php?showtopic=20...st&p=977428


--------------------
Najpierw był manual... Jeśli tam nie zawarto słów mądrości to zapytaj wszechwiedzącego Google zadając mu własciwe pytania. A jeśli i on milczy to Twój problem nie istnieje :D
Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 16.07.2012, 19:15:59
Post #10





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




Cytat
Jakim zwierzęciem chciałbym być

Pewnie liczą że ktoś odpowie 'code monkey' ;D
Go to the top of the page
+Quote Post
O$iek
post 17.07.2012, 18:20:06
Post #11





Grupa: Nieautoryzowani
Postów: 45
Pomógł: 16
Dołączył: 28.02.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Chciałbym być świnią, bo lubię taplać się w błocie.
Go to the top of the page
+Quote Post
Twist
post 18.07.2012, 11:40:33
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 174
Pomógł: 11
Dołączył: 12.10.2008
Skąd: Dublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Aż sie dziwie, że nikt nie wspomniał pytan w stylu:

Ile metrów ma statua wolności?
Dlaczego studzienki ściekowe są okrągłe?
Ile razy w ciągu dnia, wskazówki zegarka nakładają się na siebie?
Go to the top of the page
+Quote Post
batman
post 18.07.2012, 12:01:57
Post #13





Grupa: Moderatorzy
Postów: 2 921
Pomógł: 269
Dołączył: 11.08.2005
Skąd: 127.0.0.1




Cytat(Twist @ 18.07.2012, 12:40:33 ) *
Aż sie dziwie, że nikt nie wspomniał pytan w stylu:

Ile metrów ma statua wolności?
Dlaczego studzienki ściekowe są okrągłe?
Ile razy w ciągu dnia, wskazówki zegarka nakładają się na siebie?

Na samym początku swojej drogi zawodowej startowałem do dużej międzynarodowej firmy. Okazało się, że sprawdzili dokładnie każdy punkt wpisany do CV, nawet słabą znajomość języka niemieckiego. Moim zadaniem było odpowiedzenie na pytanie - "Jak dotrzeć do naszej siedziby z dworca PKP". Niestety mój żart w łamanym niemieckim - "najlepiej taksówką", nie przypadał im do gustu.


--------------------
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
My software never has bugs. It just develops random features.
Go to the top of the page
+Quote Post
Orzeszekk
post 18.07.2012, 12:42:46
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 260
Pomógł: 14
Dołączył: 8.09.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja na każdej słyszałem:

- co to obiektowosc
- co to dziedziczenie, hermetyzacja, polimorfizm

korzystalem z tych mechanizmow od dawna, ale nigdy nie pamietalem ktory jest ktory i jakie sa ich definicje, w koncu po 3 rozmowie przeczytalem sobie na wikipedii i nauczylem sie tego na pamiec

- co to jest inner join
- ile pan chce u nas zarabiac (malo ktora lubelska firma chce uczciwie podać widełki) - ty im odpowiadasz a oni odddzwaniaja po tygodniu ze za drogo

Z ciekawszych pytan jakie uslyszalem

- jak opisałbyś kajak przypadkami testowymi (na posade testera)
- (C#) masz kontrolke która wczytuje milion rekordow z bazy danych, i wykonuje na nich jakies operacje, nie mozna tego przeniesc do bazy bo interfejs kontrolki jest generyczny. jak zmniejszylbys uzycie pamieci (chodzilo o hashmapy)


--------------------
"The first 90 percent of the code accounts for the first 90 percent of the development time. The remaining 10 percent of the code accounts for the other 90 percent of the development time."
Tom Cargill, Bell Labs
Go to the top of the page
+Quote Post
SmokAnalog
post 18.07.2012, 12:44:35
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 707
Pomógł: 266
Dołączył: 3.07.2012
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Pytanie, którego najbardziej nie lubię:
Cytat
ILE CHCIAŁBY PAN ZARABIAĆ?

Odbieram to pytanie zawsze jako niegodne, jakby chcieli ze mnie wycisnąć jak najwięcej i zapłacić jak najmniej. Firma powinna podawać stawkę, bo potem jest zespół osób na tym samym stanowisku i każda zarabia inną kwotę - absurd. Pracodawcy - opamiętajcie się!
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 18.07.2012, 12:51:23
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Odbieram to pytanie zawsze jako niegodne, jakby chcieli ze mnie wycisnąć jak najwięcej i zapłacić jak najmniej. Firma powinna podawać stawkę, bo potem jest zespół osób na tym samym stanowisku i każda zarabia inną kwotę - absurd.

Musisz wiedzieć na ile wyceniasz swoje umiejętności. Realnie, bo wiadomo że w sferze marzeń chcesz miliony. Poza tym łatwo takie pytanie ubić "jakbym miał powiedzieć ile chce zarabiać to nie stać by było Pana/Panią na mnie".

Cytat
Pracodawcy - opamiętajcie się!

Buhaha, ale z frytkami czy bez?


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
solificati
post 18.07.2012, 12:54:33
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 26
Pomógł: 10
Dołączył: 17.03.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


W Google otrzymałem pytanie: Ile byś wziął za umycie wszystkich okien w Seattle.
Go to the top of the page
+Quote Post
SmokAnalog
post 18.07.2012, 13:01:48
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 707
Pomógł: 266
Dołączył: 3.07.2012
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(!*! @ 18.07.2012, 13:51:23 ) *
Musisz wiedzieć na ile wyceniasz swoje umiejętności.

Dlaczego muszę? Realia każdej firmy są inne i stawka zależy od wielu czynników. W szanujących się firmach to pracodawca mówi: u nas zarabia się na początku tyle i tyle. Pytanie pracownika na ile się wycenia to wiocha i tyle.
Go to the top of the page
+Quote Post
Adi32
post 18.07.2012, 13:06:31
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 348
Pomógł: 26
Dołączył: 8.10.2008
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Orzeszekk @ 18.07.2012, 13:42:46 ) *
Ja na każdej słyszałem:

- co to obiektowosc
- co to dziedziczenie, hermetyzacja, polimorfizm

korzystalem z tych mechanizmow od dawna, ale nigdy nie pamietalem ktory jest ktory i jakie sa ich definicje, w koncu po 3 rozmowie przeczytalem sobie na wikipedii i nauczylem sie tego na pamiec

- co to jest inner join
- ile pan chce u nas zarabiac (malo ktora lubelska firma chce uczciwie podać widełki) - ty im odpowiadasz a oni odddzwaniaja po tygodniu ze za drogo

Z ciekawszych pytan jakie uslyszalem

- jak opisałbyś kajak przypadkami testowymi (na posade testera)
- (C#) masz kontrolke która wczytuje milion rekordow z bazy danych, i wykonuje na nich jakies operacje, nie mozna tego przeniesc do bazy bo interfejs kontrolki jest generyczny. jak zmniejszylbys uzycie pamieci (chodzilo o hashmapy)


Dzięki za tego posta - o takie coś mi chodziło.

Co do pytania "Ile chciałby Pan zarabiać" to też zawsze je słyszę.
Nie lubię tego pytania i odpowiadam, że przez okres próbny około 2K a potem jeżeli zostanie przyjęty to taką kwotę jaki jestem mniej więcej wart. Te 3 miesiące próbne to jest próba nie tylko dla firmy żeby ocenić mnie ale też abym ja mógł ocenić firmę. Oni mogą wybadać moje umiejętności a ja warunki, średnią płacę i o jaką kwotę mogę prosić względem moich umiejętności.

Tak jest wydaje mi się najsprawiedliwiej.

Ten post edytował Adi32 18.07.2012, 13:09:54


--------------------
Wolałem języki z rodziny C ale poszedłem na łatwizne...
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 18.07.2012, 13:10:34
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


SmokAnalog - dlaczego wiocha? Posiadasz jakąś wiedzę, to zamień to na $. to proste pytanie. To że są widełki, to inna rzecz. Jak przyjdzie Ci pracownik i wyceni na 6,800euro netto, a po tygodniu się okaże że jego kod nie jest warty 20zł, zawsze można mu to wygarnąć biggrin.gif

Ten post edytował !*! 18.07.2012, 13:11:36


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post

12 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 20.04.2024 - 12:39