Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Java i PHP
Daimos
post 14.10.2016, 20:22:40
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 319
Pomógł: 118
Dołączył: 26.11.2003
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Panowie, na pewno są tu zwolennicy javy i do nich kieruję ten wątek.
Od lat zajmuje się PHP i tylko PHP. Z wiekiem zauważam, że co raz trudniej przyswajać nowe rzeczy, potrzeba więcej samozaparcia, żeby się czegoś nauczyć, a w samym PHP, żeby nadążyć jest czego się uczyć. Ale żeby odświeżyć umysł, zastanawiam się nad stworzeniem kilku aplikacji w javie, o której nie mam pojęcia. Zdarzyło mi się kiedyś zrobić prostą apkę z webview (tak, oszukałem wink.gif ) i dzięki temu z pod moich rąk wyszło kilka aplikacji na androida napisanych w PHP, ale czas na czystą Javę. Stąd mam kilka pytań, które dla PHPowca, który już zapuścił korzenie w swoim IDE są ciekawe, a dla Was pewnie banalne smile.gif Próbuję znaleźć odpowiedzi, ale ciężko idzie, a nie mam z kim pogadać, żeby wyjaśnił w kilku zdaniach.
1. Jak wygląda kwestia baz danych i kompilacji aplikacji dla klienta? Na prosty rozum, czy baza zostaje "wkompilowana" w aplikację, jeśli tworzę prosty program? Jaka baza?
2. Jak tworzycie interface graficzny? Bo wiem, że można trzymać się htmla, ale z tego co czytam, chyba nie jest to najlepsze wyjście.
3. Z jakiego środowiska korzystacie? Popularne IDE?
4. Czym się warto zainteresować, frameworki, bilbioretki?

Ten post edytował Daimos 14.10.2016, 20:29:06


--------------------
scriptun.com. Startup z poradnikami do gier ttp.zone i ttpzone.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
Skie
post 14.10.2016, 21:12:09
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 555
Pomógł: 84
Dołączył: 20.02.2008
Skąd: Małopolska

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie jestem profesjonalnym programistą JAVY, ale pracując z nią hobbystycznie i pobocznie w pracy, myślę, że mogę odpowiedzieć.

1. JAVA a bazy danych to dwie osobne rzeczy i najcześciej sprawa takich aplikacji wygląda podobnie jak w PHP - apka JAVAowa korzysta z API i konfiguracji osobno zainstalowanej bazy danych lub big data, by zapisywać i czytać dane. W przypadku aplikacji bardziej pod zastosowanai domowe niz serwerowe, czasem do instalatora dodawane są opcje typu "Posiadam bazę danych" i "Nie posiadam", po czym instalator odpowiednio reaguje. Aczkolwiek najczęściej baza stoi na serwerze.

2. Nie mam pojęcia, przynajmniej nie przy desktopowej apce.

3. IntelliJ jest teraz na topie , więc jak do PHP używasz PHPStorma, to powinieneś czuć się jak w domu.

4. Spring i Hibernate to podstawa.

Ten post edytował Skie 14.10.2016, 21:19:16


--------------------
Wieloprocesowość i wielowątkowość w PHP, poznaj Kraken PHP!
Serwer HTTP i WebSocket w PHP | Promise/A+
Strona Domowa | Elradia MMORPG
FireFox: make the web better.
Go to the top of the page
+Quote Post
Daimos
post 15.10.2016, 14:37:42
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 319
Pomógł: 118
Dołączył: 26.11.2003
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


W sumie głównie chodzi mi o desktopowe aplikacje. Także jak to się odbywa w przypadku kiedy klient nie ma bazy? Program sam mu uruchamia serwer podczas startu aplikacji? Nie ma jakiś baz wewn. ? Wyobrażam sobie prostą aplikację, książkę adresową z wyszukiwarką, no i dziwne by było, aby do czegoś takiego instalować komuś serwer, nawet automatycznie smile.gif Jeśli chodzi o IDE to korzystam z netbeansa, niby ma wsparcie javy, ale czy dobre, nie mam pojęcia.


--------------------
scriptun.com. Startup z poradnikami do gier ttp.zone i ttpzone.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
kapslokk
post 15.10.2016, 14:48:52
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 965
Pomógł: 285
Dołączył: 19.06.2015
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Zawsze można użyć np sqlite smile.gif Wtedy baza nie potrzebuje serwera.
Go to the top of the page
+Quote Post
trueblue
post 15.10.2016, 14:57:45
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 761
Pomógł: 1822
Dołączył: 11.03.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Kiedyś interfejs graficzny w Javie budowało się z pomocą AWT lub Swing (gotowe komponenty i widgety, oraz o ile pamiętam skórki). Nie wiem jak teraz, ale do dyspozycji są również SwingX, JavaFx i inne.
Z bazami łączysz się (być może też się coś zmieniło) korzystając z JDBC. Nie wiem jak z bazami osadzonymi, ale w takim przypadku rozwiązaniem będzie, albo tak jak pisał kasplokk, SQLite albo H2.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Dejmien_85
post 19.10.2016, 09:46:09
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 251
Pomógł: 23
Dołączył: 23.04.2013

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witaj Kolego,

Kilka grosze ode mnie - dewelopera PHP/JS, który z Javą obcuje po godzinach pracy (głównie android, game dev).

Cytat(Daimos @ 14.10.2016, 21:22:40 ) *
1. Jak wygląda kwestia baz danych i kompilacji aplikacji dla klienta? Na prosty rozum, czy baza zostaje "wkompilowana" w aplikację, jeśli tworzę prosty program? Jaka baza?

Bez cudów, używa się SQLlite, albo innych wbudowanych baz danych (np. w postaci zwykłej biblioteki .jar). Zbadaj temat "embeded database" dla javy.

Cytat(Daimos @ 14.10.2016, 21:22:40 ) *
2. Jak tworzycie interface graficzny? Bo wiem, że można trzymać się htmla, ale z tego co czytam, chyba nie jest to najlepsze wyjście.

Hmm, masz dwie drogi. Jedna która jest podobna do HTML-a i oparta o stylowanie (javaFX), a druga oparta o gotowe komponenty w postaci klas (awt/swing). Ta pierwsza jest nowsza, ta druga to znane juz w Javie komponenty.
Podobno javaFX to przyszłość. Nie wiem, nie pisałem zbyt wielu apek desktopowych z wykorzystaniem tych komponentów - jedynie gry, do których wykorzystuję bibliotekę libGDX.

Cytat(Daimos @ 14.10.2016, 21:22:40 ) *
3. Z jakiego środowiska korzystacie? Popularne IDE?

Najpopularniejsze to oczywiście IntelliJ IDEA, a później Eclipse i Netbeans.

Cytat(Daimos @ 14.10.2016, 21:22:40 ) *
4. Czym się warto zainteresować, frameworki, bilbioretki?

Kolego, Java jest lubiana i wybierana z tego powodu, że posiada masę bibliotek i frameworków. Jest ich więcej niż w świecie PHP - wyboru kupę i nie wiadomo co wybrać.
Oczywiście są takie, które mają już swoją markę, np. Spring to coś w stylu Zenda, ale poza nimi jest masa, masa, masa innych.

W skrócie - do bazy Hibernate. To coś jak Doctrine 2. W sumie Doctrine jest oparte na Hibernate. ; )
Co do deweloperki apek desktopowych - jest masa frameworków i bibliotek, nie ośmielę się wybrać żadnej z tego powodu, że nie mam doświadczenia w tej materii.

Mam nadzieję, że te informacje wydały się choć trochę pomocne.
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 29.03.2024 - 02:31