Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> PHP i książka do oopu
neosatan
post 11.08.2009, 15:30:57
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 79
Pomógł: 2
Dołączył: 29.04.2009
Skąd: wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mam pytanie, co do dobrej książki do oppu pod PHP. Jako, że wcześniej programowałem głównie poc C++, tudzież Visual Basic, więc teraz przesiadka, praktycznie całkowicie pod PHP jest dla mnie lekko zagmatwana. Bardzo bym chciał właśnie na temat oopu dowiedzieć więcej. Jestem też ciekawy jak dokładnie PHP traktuje pamięc (wiem, że PHP ma mechanizm copy-on-write, ale co wiecej to nie wiem).
Widziałem kilka książek, które mnie zaciekawiły, ale nie wiem którą wybrać.

Programowanie objektowe w PHP 5

PHP 5 Zaawansowane programowanie

i jeszcze była taka trzecia, miała białą okładkę i chyba jakiegoś legwana czy coś podobnego. i też się nazywała PHP Programowanie objektowe, ale tej nie moge znaleźć na stronie heliona. Ogólnie panowanie to, którą książkę wybrać, czy może proponujecie jakąś, której jeszcze nie widziałem.


--------------------
C/C++ (ucze się...), PHP (ucze się...), SMARTY(ucze się...), PYTHON(ucze się...), C#(uczę się...), PERL(uczę się...), JavaScript(uczę się...), JAVA(będą mi kazali się uczyć...)... Ja się głównie uczę...
Go to the top of the page
+Quote Post
Quantum
post 11.08.2009, 15:56:01
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 450
Pomógł: 84
Dołączył: 27.11.2008
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


mam pierwszą, moim zdaniem jest przeznaczona dla początkujących i średnio-zaawansowanych w OOP, większość jest dobrze wytłumaczona, ale jak już osiągniesz większy poziom wtajemniczenia radziłbym sięgnąć po te drugą pozycję winksmiley.jpg atutem książki jest cena, z przesyłką na helion 39zł z tego co pamiętam. Dla mnie jej przerobienie zajęło ok. 4 dni. i chyba większość zapamiętałem tongue.gif krótko mówiąc na start polecam 1 tytuł.

Ten post edytował sniffer32 11.08.2009, 15:59:35
Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 12.08.2009, 07:36:52
Post #3





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




czytałem obie, pierwsza lepsza smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
dr_bonzo
post 12.08.2009, 08:06:03
Post #4





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 5 724
Pomógł: 259
Dołączył: 13.04.2004
Skąd: N/A

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jak znasz OOP z C++ to ... wystarczy ci manual php (http://www.php.net/manual/en/language.oop5.php ) zeby poznac roznice w zapisie i dzialaniu, ew. jak to nie zadziala to bym szukal ksiazki.

Patrzac potem na twoja sygnaturke... chyba ksiazka bedzie konieczna tongue.gif


--------------------
Nie lubię jednorożców.
Go to the top of the page
+Quote Post
neosatan
post 12.08.2009, 16:34:24
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 79
Pomógł: 2
Dołączył: 29.04.2009
Skąd: wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Coz, opp znam z C/C++ (w koncu juz troche siedze w cepku). Jednak w PHP opp inaczej wygląda nizeli w C++. Chocby dziedziczenie wielobazowe (a juz nie mowie o zaprzyjaznianiu, czy mechanice wyjatkow (one dzialaja tak samow jak w C++ questionmark.gif znaczy tak samo odwijaja stos??)), w PHP to nie istnieje, wiec ciezko sie tak od razu przestawic, natomiast w C++ nie ma czegos takiego jak interfejsy, wiec to jest nowe dla mnie (choc z uporem maniaka je wciskam gdzie tylko mi sie wydaja przydatne). Manual jednak mi to wszystko bardzo nikle wyjanil, wiec stwierdzilem, ze siegne po ksiazke, ktora mi to objasni. Poza tym w manualu nic nie ma o wzorcach projektowych, a w ksiazkach zazwyczaj cos tam opisza (a noz cos podobnrgo do singletona, czy cus).

Jak znacie jeszcze jakies pozycje, ktore nie figuruja wyzej to tez podawajcie.


--------------------
C/C++ (ucze się...), PHP (ucze się...), SMARTY(ucze się...), PYTHON(ucze się...), C#(uczę się...), PERL(uczę się...), JavaScript(uczę się...), JAVA(będą mi kazali się uczyć...)... Ja się głównie uczę...
Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 12.08.2009, 17:49:52
Post #6





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




dziwne , jestem pewien że widziałem w manualu kod singletona... po prostu nie ma wyszczególnionego działu o wp.
Co do książki to już się wypowiedziałem którą polecam smile.gif

//edit
poczytaj w sieci o oop w wp np. na phpedia.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
kamil4u
post 12.08.2009, 17:58:19
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 350
Pomógł: 512
Dołączył: 4.01.2009
Skąd: Wrocław / Świdnica

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Poza tym w manualu nic nie ma o wzorcach projektowych

http://www.pl2.php.net/manual/pl/language.oop5.patterns.php


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
neosatan
post 12.08.2009, 18:36:59
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 79
Pomógł: 2
Dołączył: 29.04.2009
Skąd: wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


z tego co zobaczylem to jest nawet o singletonie i o fabrykowaniu objektow. slepy jestem jak nic...


--------------------
C/C++ (ucze się...), PHP (ucze się...), SMARTY(ucze się...), PYTHON(ucze się...), C#(uczę się...), PERL(uczę się...), JavaScript(uczę się...), JAVA(będą mi kazali się uczyć...)... Ja się głównie uczę...
Go to the top of the page
+Quote Post
kilas88
post 12.08.2009, 18:41:09
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 305
Pomógł: 25
Dołączył: 27.01.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


PHP 5 Zaawansowane programowanie, aktualnie czytam - bardzo dobra książka. Pełno konkretnych przykładów, wyjaśnienie logiki, dużo praktycznych i "życiowych" porad i rozwiązań problemów. Z czystym sumieniem polecam.
Go to the top of the page
+Quote Post
PawelC
post 14.08.2009, 12:22:47
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 173
Pomógł: 121
Dołączył: 24.09.2007
Skąd: Toruń

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Na początek polecam tą pierwszą, ponieważ sam z niej się uczę smile.gif Wszystko jest bardzo dobrze opisane, wraz z przykładami.
Go to the top of the page
+Quote Post
Riklaunim
post 14.08.2009, 23:44:31
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 640
Pomógł: 44
Dołączył: 8.02.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Pytanie czy to ma służyć do akademickiej nauki języka? Bo jak tak to można bawić się w takie książki, a jak ktoś chce użyć PHP do czegoś konkretnego to powinien zainteresować się frameworkami, gdzie to co potrzebne z teorii programowania obiektowego jest zastosowane w praktyce (o czym wszystkim programista nie musi mieć pojęcia).


--------------------
Biblioteki: Skrypty, CMS | Kurs PHP | Python
Go to the top of the page
+Quote Post
neosatan
post 17.08.2009, 11:31:07
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 79
Pomógł: 2
Dołączył: 29.04.2009
Skąd: wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ostatecznie zakupilem ta pierwsza. Poczytalem kawalek pierwszej i kawalek drugiej i ostatecznie wydala mi sie pierwsza lepsza. nie ma w niej nic na temat samego jezyka php, a jedynie o oopie w php, wiec to co chcialem.

sama nauka jezyka php u mnie przebiega jak nauka jezyka c/c++, czyli raz, ze akademicka nauka (wymuszone przez uczelnie) i praktyka, poniewaz lubie wiedziec dokladnie jak dzialaja dane mechanizmy jezyka, a nie tylko praktycznie wykorzystanie tych mechanizmow.

ogolenie polecam Programowanie objektowe w PHP5 (pierwsza ksiazka), mam rozwniez z tej serii ksiazke na temat smartow i tam bylo ladniw wytlumaczone jak uzywac tej biblioteki. co prawda brakuje samego opisu wnetrza tej biblioteki, ale do tego to juz dokumentacja smartow jest niezastapiona...


--------------------
C/C++ (ucze się...), PHP (ucze się...), SMARTY(ucze się...), PYTHON(ucze się...), C#(uczę się...), PERL(uczę się...), JavaScript(uczę się...), JAVA(będą mi kazali się uczyć...)... Ja się głównie uczę...
Go to the top of the page
+Quote Post
petrrr
post 17.08.2009, 20:43:58
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 10
Pomógł: 1
Dołączył: 9.07.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Szkoda, że nie zauważyłem Twojego posta wcześniej. Mam na zbyciu właśnie tę książkę.
Jakby ktoś chciał to proszę o wiadomość.

--
Juz nieaktualne.

Ten post edytował petrrr 18.08.2009, 10:13:08
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 11:21