Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Wymagania dla juniora w DOBREJ firmie
athabus
post 28.05.2018, 09:00:41
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hej, ostatnio było kilka postów "co mam dalej robić ze swoim życiem", więc się podłączę pod trend ;-)

Jestem teraz na takim etapie, że muszę podjąć decyzje co chcę dalej w życiu robić. Swego czasu założyłem z żoną firmę, teraz dzieciaki dorosły (w sensie najmłodsze poszło do żłobka), żona przejmuje powoli większość obowiązków, a ja się robię zbędny w firmie i coraz więcej czasu poświęcam swojej starej pasji, czyli programowaniu. Wiecie jak to jest jak się siada do kompa z bananem na twarzy i spędza przed nim 12h - ja znów tak mam. Wiele się zmieniło, technologię teraz są dojrzałem i muszę przyznać, że dobrze mi się w nich pracuje.

I teraz pomysły "na życie" są dwa. Pierwszy to napisanie aplikacji SaaS i zarabianie na tym (pomysły są, coś tam już powstaje). Drugi pomysł to zaczepienie się w jakiejś firmie. Gdyby to drugie miało wypalić to musi to jednak być firma przez duże F - nie chodzi mi o pieniądze, wielkość firmy etc, tylko o miejsce, gdzie pracuje się nad ciekawymi rzeczami i ciągle czegoś trzeba się uczyć. Na dzisiaj za mało umiem aby w takiej firmie pracować, ale chciałbym się dowiedzieć czego w takiej firmie wymaga się od juniora.

Co umiem na dzisiaj:
- php w wersji 5.6 - na tej się zatrzymałem, teraz nadrabiam zaległości / chłonę nowości
- mysql - powiedzmy średnio. Tzn umiem robić proste zapytania, a te trudniejsze buduję z pomocą Googla. Myślę, że tutaj ogólnie problemem jest to, że w swoich projektach nie maiłem nigdy potrzeb budowania skomplikowanych zapytań - gdybym miał, to szybko bym nadrobił zaległości. Jednym słowem umiem to co w tutorialach, a brakuje mi praktyki.
- framework - pracuje w Symfony i prywatnie uważam, że jestem w tym niezły jak na samouka. Tzn rozumiem i wykorzystuje mechanizmy wbudowane w ten framework typu Services, konfiguracja, LifeCycles i ogólnie dobrze czuję się z MVC. Potrafię sobie organizować / automatyzować pracę, widzę fragmenty kodu, które są używane częściej i je potrafię wydzielić etc. Wszystko to jednak na poziomie aplikacji - nigdy nie pisałem modułów do Symfony etc.
- javascript znam bardzo słabo. W zasadzie do wszystkiego wykorzystuję jquery, a gołego js unikam. Jquery potrafię budować animacje, manipulować dom, wywoływać zapytania ajaxowe itp. Nie sprawia i to problemu i zazwyczaj (z pomocą google) udaje mi się zrobić też coś bardziej skomplikowanego, typu jakaś aplikacja single page z mechanizmami typu drag&drop etc.
- kontrola wersji - podstawy git, który jednak wykorzystuję we własnym zakresie - nigdy nie współpracowałem z innymi.
- css - raczej znam słabo - tzn. komfortowo się poruszam, buduje/przerabiam serwisy, od biedy nawet jakiś design bym pociął, ale raczej nie mam takiej "wizji całości". Ostatnio głównie pracuję na bootstrapie i tylko przerabiam gotowe rzeczy pod swoje potrzeby.
- właśnie zaczynam naukę angulara z perspektywą budowania aplikacji na urządzenia mobilne w niedalekiej przeszłości.
- servery - nie boję się konsoli, umiem postawić prosty serwer, zrobić podstawowe zabezpieczenia etc. Nic wyszukanego - po prostu tyle na ile przydatne to jest komuś kto programuje w php.

Ogólnie moje aplikacje są, działają, wykorzystują je ludzie w codziennej pracy (głównie robiłem różnego rodzaju rzeczy jako backend do ecommerce). Liznąłem wielu rzeczy typu wykorzystywanie zewnętrznych api, przerabianie gotowych systemów itp itd, ale w niczym nie czuję się biegły. Jestem samoukiem i nigdy nie miałem możliwości w 100% realizowania swojego hobby.

W każdym razie do brzegu - czego brakuje mi aby zostać juniorem w dobrej firmie, gdybym ewentualnie wybrał tą drogę. Chciałbym to wiedzieć, żeby obecnie trochę nadrobić zaległości i mięć taką furtkę na przyszłość szeroko otwartą. Innymi słowy aby nie było wstydu na rozmowie ;-)
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 28.05.2018, 09:11:58
Post #2





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 440
Pomógł: 6290
Dołączył: 27.12.2004




Cytat
czego brakuje mi aby zostać juniorem w dobrej firmie, gdybym ewentualnie wybrał tą drogę.


Na podstawie tego opisu to wydaje mi sie ze moszesz z palcem wiesz gdzie startowac spokojnie na juniora bez zadnego wstydu.

Cytat
php w wersji 5.6 - na tej się zatrzymałem, teraz nadrabiam zaległości / chłonę nowości

Do nas nie tak dawno temu startowal koles na wyzsze stanowisko i byl bardzo zaskoczony gdy zapytalismy o php7. Nawet nie wiedzial ze wyszlo...


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 28.05.2018, 09:36:35
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(nospor @ 28.05.2018, 10:11:58 ) *
Na podstawie tego opisu to wydaje mi sie ze moszesz z palcem wiesz gdzie startowac spokojnie na juniora bez zadnego wstydu.


Bardzo optymistyczne to co mówisz.

A nie wymaga się np. testów, znajomości wzorców projektowych etc. Ja na przykład nigdy nie pisałem testów, a wzorce znam z nazw/założenia i widzę w oprogramowaniu, ale w swoich wytworach w zasadzie chyba tylko fabrykę, fasadę i singleton stosowałem świadomie i to pewnie jeszcze niezbyt udanie znając życie ;-)

Cytat(nospor @ 28.05.2018, 10:11:58 ) *
Do nas nie tak dawno temu startowal koles na wyzsze stanowisko i byl bardzo zaskoczony gdy zapytalismy o php7. Nawet nie wiedzial ze wyszlo...

Widocznie był zarobiony ;-)
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 28.05.2018, 09:41:10
Post #4





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 440
Pomógł: 6290
Dołączył: 27.12.2004




Cytat
A nie wymaga się np. testów, znajomości wzorców projektowych etc. Ja
Zdaje sie chcesz startowac na juniora a nie middev tak? wink.gif Takich rzeczy junior uczy sie juz w firmie.


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 28.05.2018, 09:46:33
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No to super, czyli widzę, że jest dla mnie przyszłość w zawodzie ;-)
Po prostu mój cel, jeśli się zdecyduję na taką drogę, jest taki aby robić coś co będzie dawało mi satysfakcję. Lubię się uczyć, rozwiązywać problemy, poznawać nowe rzeczy. Jakbym miał trafić do firmy, gdzie będę cały czas robił przeróbki, formularze etc to wiem, że szybko bym się wypalił. Takie rzeczy mogę robić jako freelancer już teraz, ale to bez sensu przecież.

No nic czyli pozostaje robić swoje i po wakacjach trzeba podjąć jakieś decyzje.
Go to the top of the page
+Quote Post
by_ikar
post 28.05.2018, 10:27:04
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 798
Pomógł: 307
Dołączył: 13.05.2009
Skąd: Gubin/Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Moim zdaniem nie ma sensu czekać. Próbuj już teraz. Przechodziłem tą drogę, tj nie mam technicznego wykształcenia, mam tylko zawodowe (kucharz), przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy najpierw dałem sobie kilka miesięcy (pół roku w sumie wyszło) zrobiłem w tym czasie kilka zleceń, siedziałem po nocach i czytałem dokumentacje, lub przeglądałem przykłady i analizowałem kod. Mimo obaw że jestem za słaby itp itd okazało że się nadawałem, w między czasie dalej się "uczyłem" (głównie poprzez rozwiązywanie problemów które mają inni), rozwiązywałem też problemy w firmie w której pracowałem i poszło to zdecydowanie do przodu.

Możesz chcieć jakichś super wyzwań, każdego dnia coś nowego itp itd ale realia są inne i się nie nastawiaj na pisanie oprogramowania do sterowania rakiet, bo się zawiedziesz. Popracuj w jednej firmie, zobacz jak się pracuje w grupie, naucz się jakichś nowych rzeczy, dopiero potem decyduj czy chcesz iść dalej, czy ci odpowiada jak jest. Raczej nie trafisz od razu na tą jedną firmę, a może nawet w miedzy czasie spodoba ci się inny kierunek rozwoju i będziesz chciał używać innych technologii. Jednocześnie nie nastawiaj się też żeby zostać w jednej firmie, bo stagnacja nie jest dla wszystkich oraz nie zawsze jest dobra.

Idź i próbuj, jak nie pójdziesz to się nie dowiesz; odkładanie tego w czasie w zasadzie niczego ci nie daje. A nawet jakbyś miał popracować pół roku w jakiejś firmie, to już będziesz miał jakieś referencje, już będziesz miał jakieś doświadczenie.

Koniec końców każdy z nas jest w większej lub mniejszej mierze samoukiem. To jak wyewoluował webdevelopment, jest zupełnie różne od tego czego mógłbyś się nauczyć w szkole/uczelni, nawet dzisiaj. Nawet książki wydane dzisiaj, mogą być przestarzałe, zwłaszcza w frontendzie, gdzie wszystko tak szybko ewoluuje, że nadążenie za tymi zmianami jest niemożliwe przez wydawców lub szkoły/uczelnie.


PS mała rada, zostaw angulara, zacznij od czegoś prostszego, w stylu vue.js; będziesz w stanie robić swoje single page applications po jednym weekendzie.

Ten post edytował by_ikar 28.05.2018, 18:37:10
Go to the top of the page
+Quote Post
aras785
post 28.05.2018, 10:41:45
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 859
Pomógł: 177
Dołączył: 29.10.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@by_ikar - fajny ten vue.js ! smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
batman
post 28.05.2018, 10:48:27
Post #8





Grupa: Moderatorzy
Postów: 2 921
Pomógł: 269
Dołączył: 11.08.2005
Skąd: 127.0.0.1




Jeśli chcesz iść na juniora to nie masz się czego wstydzić. A jeśli czegoś nie wiesz, to senior lub team lead dopilnuje żebyś się tego nauczył. W styczniu zmieniłem pracę i trafiłem do firmy, gdzie AWS to tzw. "must have". Ja niestety zainwestowałem swój czas w Azure, więc mamy tutaj sytuację jabłka kontra pomarańcze wink.gif Wziąłem się do roboty i aktualnie przygotowuję się do certyfikacji AWS. Jak widać, to nic strasznego czegoś nie wiedzieć. Wystarczy wiedzieć czego się chce, przygotować plan działania i się go trzymać.


--------------------
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
My software never has bugs. It just develops random features.
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 28.05.2018, 11:08:07
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hej by_ikar dzięki za motywacja. Mój problem jest trochę bardziej złożony... niestety. Ogólnie mam już swoje lata - w tym roku wybije 38 na liczniku. Na etacie pracowałem chyba jakieś 6 miesięcy zaraz po studiach, potem zawsze już były wolne zawody. Największy minus tego planu to właśnie to, że boję się czy się odnajdę jako pracownik.

Dlatego pierwszy wybór to próba stworzenia aplikacji. Mam dwa pomysły, z których każdy ma pewien potencjał. Jeden już w sumie jest w fazie prototypu i testy na ludziach wypadły genialnie, ale niestety jest pewien bloker - tj. użytkownik musi kompletnie zmienić swoje nastawienie. Tak więc pomysł może paść na tym, że jest zbyt innowacyjny (nie technologicznie, ale użytkowo). Drugi pomysł ma znacznie większe szanse powodzenia, bo ma wszystkie elementy, które powinny umożliwić mu przełamanie pierwszej bariery wieku dziecięcego, ale wiadomo jak jest - nawet najlepsze pomysły mogą się okazać niewypałem.
Daje sobie 6 miesięcy na to aby zobaczyć czy coś z tego będzie. Jeśli się uda to będę szedł w tym kierunku. Na koniec roku nie będzie światełka w tunelu to spróbuję etatu.

Etat jest dla mnie kuszący - 15 lat bycia na działalności sprawia, że myśl o zamknięciu biurka o 16 jest bardzo fajna. Mam różne inne hobby, dzieci etc. Z drugiej strony wszędzie dobrze, gdzie na s nie ma ;-) Ciekawe czy po kolejnych 6 miesiącach nie będzie czegoś brakowało.

Co do angulara to uczę się go, bo jest podstawą frameworka ionic, który z kolei chcę wykorzystać jako platformę do aplikacji mobilnej, która jest mi potrzebna w jednym z projektów wyżej.

Oczywiście rozumiem, że praca na etacie to nie będzie rozwiązywanie problemów głodu na świecie. Wiadomo, że programowanie prawie na każdym poziomie to nadal robienie w dużej mierze rzeczy trywialnych. Ale ja po prostu tak już mam, że jak napotykam na problem w programowaniu, to jestem szczęśliwy, że mogę się czegoś nowego nauczyć. Nie potrafię tego wyjaśnić, ale to jest coś co chciałbym w razie czego mieć na etacie. Tj. mogę robić rzeczy trywialne, ale pod warunkiem że czasami dostanę też coś co sprawi, że po powrocie do domu i uśpieniu dzieciaków będę chciał usiąść do komputera i się douczyć.

@batman - dokładnie mam takie podejście jak Ty. Wiem, że jeśli dostanę zadanie/temat do opanowania i odpowiednią ilość czasu to to zrobię. Nie miałbym problemu iść do firmy, gdzie na rozmowie powiedzą mi "tego, tego i tego nie umiesz i musisz szybko opanować". Wręcz bym się ucieszył i wieczorami nadrabiał zaległości. Po prostu nie chcę iść do firmy, gdzie będę przerabiał szablony do Wordpressa i ciągle robił to co już umiem.

W tym wszystkim pociesza mnie, że z tego co piszecie mam jakieś podstawy aby w miarę szybko zacząć, gdybym się zdecydował na taką ścieżkę.
Go to the top of the page
+Quote Post
by_ikar
post 28.05.2018, 18:31:59
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 798
Pomógł: 307
Dołączył: 13.05.2009
Skąd: Gubin/Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@aras785 you're welcome.

Cytat
Co do angulara to uczę się go, bo jest podstawą frameworka ionic, który z kolei chcę wykorzystać jako platformę do aplikacji mobilnej, która jest mi potrzebna w jednym z projektów wyżej.


Istnieje coś takiego jak nativescript, nie powiem ci za wiele o tym projekcie, ale obsługuje zarówno angulara jak i vue.js: https://www.nativescript.org
Może powiem ci dlaczego mówię ci o tym vue.js; głównie dlatego że angular ma pewne "wymagania", musisz się nauczyć typescriptu, oraz samej filozofii tego frameworka. Nie jest to zadanie trywialne i o ile nie chcesz całkowicie iść w tym kierunku, to po prostu tracisz czas. To jest jak różnica między SF a LV, w LV wejdziesz szybko i szybko zaczniesz robić rzeczy, do SF potrzebujesz trochę czasu. Nie ma tutaj lepszej/gorszej technologii, tutaj porównuje jedynie krzywą nauczania się.

Cytat
Oczywiście rozumiem, że praca na etacie to nie będzie rozwiązywanie problemów głodu na świecie. Wiadomo, że programowanie prawie na każdym poziomie to nadal robienie w dużej mierze rzeczy trywialnych. Ale ja po prostu tak już mam, że jak napotykam na problem w programowaniu, to jestem szczęśliwy, że mogę się czegoś nowego nauczyć. Nie potrafię tego wyjaśnić, ale to jest coś co chciałbym w razie czego mieć na etacie. Tj. mogę robić rzeczy trywialne, ale pod warunkiem że czasami dostanę też coś co sprawi, że po powrocie do domu i uśpieniu dzieciaków będę chciał usiąść do komputera i się douczyć.


Też to lubię i w pełni rozumiem.

Cytat
Hej by_ikar dzięki za motywacja. Mój problem jest trochę bardziej złożony... niestety. Ogólnie mam już swoje lata - w tym roku wybije 38 na liczniku. Na etacie pracowałem chyba jakieś 6 miesięcy zaraz po studiach, potem zawsze już były wolne zawody. Największy minus tego planu to właśnie to, że boję się czy się odnajdę jako pracownik.


Ja będę miał 31 w tym roku, jestem najstarszy z swojego zespołu i gdzieś dość wysoko w całej firmie. Zacząłem również niedawno, etatowo pracuje prawie 5 lat. Wcześniej to było tylko hobby, tak jak u ciebie. W sumie to nawet był przypadek że zacząłem programować. Więc w większej mierze cię rozumiem. Za pół roku będziesz miał zapewne już 39, za pół roku może coś wypaść i będziesz musiał przesunąć termin. Serio, idź i próbuj, odpowiedzi i tak nie dostaniesz zapewne z dnia na dzień, w niektórych firmach HR się tak opiernicza, że możesz tygodniami ciągnąć rekrutację. Nie widzę powodu dla którego miałbyś z tym tematem zwlekać, zwłaszcza że te tematy o których piszesz, możesz ciągnąć równolegle, przynajmniej przez jakiś czas. Jak masz swoją działaność, to nawet łatwiej będzie cię przyjąć, bo sporo firm woli B2B.
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 30.05.2018, 13:57:50
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzięki by_ikar - na razie jeszcze nie mogę iść na etat, nawet gdybym chciał. Powiedzmy, że na razie przechodzimy małą reorganizację życiowo/zawodową. Myślę, że realnie będzie tak czy siak można o tym myśleć dopiero od początku przyszłego roku. Teraz powiedzmy, że mam dużo "wolnego" czasu, w którym rozwijam nowe projekty/nadrabiam zaległości, ale jednak pójście na etat nie wchodzi w grę, bo nie jestem w 100% dyspozycyjny. Może w drugiej połowie roku pomyślę o jakiejś części etatu, ale pewnie będzie problem z takim podejściem, bo pewnie musiałyby to być ~3 ruchome dni, czyli dla pracodawcy trochę słabo.
Go to the top of the page
+Quote Post
Pilsener
post 31.05.2018, 08:50:54
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 590
Pomógł: 185
Dołączył: 19.04.2006
Skąd: Gdańsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Junior PHP Developer:
Cytat
bardzo dobra znajomość PHP
i tak dalej

PHP Programmer
Cytat
bardzo dobra znajomość PHP
i tak dalej

Senior PHP Full Stack
Cytat
bardzo dobra znajomość PHP
i tak dalej

Ja tam nie widzę jakiejś większej różnicy w wymaganiach, dlatego nigdy nie startowałem na juniora i wszystkim radzę to samo. Lepiej zacząć od seniora, bo więcej płacą. Poza tym juniorzy często dostają najtrudniejszą i najbardziej wymagającą pracę, dzierganie jakiś starych wypocin gdzie musisz odkopywać dokumentację sprzed 20 lat i tak dalej.
Zatem jeśli chodzi o juniora to mamy:
- duże wymagania (co najmniej mid a nierzadko i senior - a raz spotkałem się nawet z sytuacją, że wymagania na juniora były wyższe niż na seniora, bo w porównaniu do seniora wymagano dodatkowo studiowania)
- mniejsze pieniądze
- gorsze projekty, gdzie trudno się rozwinąć i czegoś nauczyć

Nic dziwnego więc, że prawie nie ma ofert dla juniorów bo i nie ma zazwyczaj chętnych, każdy kto spełnia wymagania na juniora bez trudu znajdzie pracę jako mid lub senior.
Go to the top of the page
+Quote Post
mrc
post 31.05.2018, 12:04:54
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 160
Pomógł: 27
Dołączył: 22.09.2008
Skąd: Tarnów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@Pilsener

Senior to nie tylko większa kasa. Senior to osoba, która ogarnia co służy do czego, i nie robi głupich błędów. To osoba, na której polega się w projekcie, a nie przez którą projekt poległ. To jest osoba, która zanim zmieni fw na "lepszy" przekalkuluje sobie, czy aby na pewno jest potrzeba. Juniorzy, czyli programiści szukający swojej pierwszej-drugiej pracy na przestrzeni roku często (nie generalizując) nie nadają się na takie stanowiska, bo zwyczajnie brakuje im doświadczenia.

W Twoim wywodzie trzeba odróżnić stanowisko senior/mid/junior od kandydata będącego seniorem/mid/juniorem.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 31.05.2018, 14:24:14
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Pilsener pewnie trochę masz w tym racji - szczerze mówiąc liczę, że etap juniora to będzie krótki etap. Mam nadzieję, że się nie zdziwię, ale uważam, że obecnie jestem na takim etapie, gdzie wiele ogarniam przyzwoicie, ale brakuje mi po prostu usystematyzowania wszystkiego. Przypuszczam, że po pół roku pracy już nie będzie wstydu. Obecnie na bank mam pewne rażące braki - np. wspomniany brak doświadczenia z testami, javascript to u mnie dramat itp. Plan teraz jest taki, aby przy okazji rozwoju projektów trochę te najbardziej oczywiste rzeczy nadrobić.

Jeśli dojdzie do tego, że będę szedł na etat, to pierwszą pracę chcę potraktować jako rozpoznanie bojem. Muszę siebie ocenić w odniesieniu do innych, bo kompletnie nie znam środowiska. Może przy odrobienie szczęścia trafię do firmy, gdzie uda się rozwijać płynnie. Najbardziej chcę po prostu uniknąć trafienia do "agencji interaktywnej" i stawiania Wordpressa. Na pieniądzach mi na tym etapie nie zależy - wolę trafić do firmy za mniejszą kasę, ale gdzie realnie będę się rozwijał... No ale tak jak pisałem najwcześniej za pół roku. Teraz programuje w miesiąc więcej niż ostatnio przez pół roku, więc może za te 6 miesięcy też będę w innym miejscu niż teraz.
Go to the top of the page
+Quote Post
miccom
post 18.06.2018, 20:00:59
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 493
Pomógł: 8
Dołączył: 7.07.2007
Skąd: Tychy

Ostrzeżenie: (0%)
-----


athabus,
Twoja historia prawie jak Moja smile.gif, mam te same rozterki, te same pytania i wątpliwości.
I też chyba będę startował na juniora, ale myślę że bardziej jako praca zdalna więc dla Ciebie też będzie to dobre rozwiązanie gdyż pracujesz kiedy masz czas, bez wychodzenia z domu itp.


--------------------
Jeśli pomogłem- kliknij POMÓGŁ-przyda się ;)- jeśli piszę bzdury- pisz pod postami. Poprawię się.
PISZĘ POPRAWNIE PO POLSKU!
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 19.06.2018, 08:45:22
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Haha to widzę, że jest nas więcej ;-)
Ja ostatecznie sobie wszystko poukładałem i zdecydowałem się na poszukiwanie pracy. Na razie, do końca wakacji wysyłam CV do firm, w których bym chciał pracować, choć liczę się z tym, że nie spełniam wymagań. Na razie wysłałem 3 CV. Z dwóch firm się do mnie odezwano i przesłano testy do rozwiązania.
Wczoraj byłem na 1 rozmowie. W drugiej czekam na wynik testu i ewentualne zaproszenie na rozmowę.

Ogólnie spodziewałem się jakichś bardzo nierealistycznych oczekiwań, ale po pierwszej rozmowie myślę, że nie będzie diabeł taki straszny. Ogólnie była rozmowa o DI, SOLID, wzorcach jakieś zadanie praktyczne typu wydruk błędu z composera i co bym z tym zrobił. Poległem trochę na pytaniach o testy, ale w CV zaznaczyłem, że nie miałem z nimi styczności.
W drugiej z tych firm jestem po teście praktycznym - wydał mi się bardzo łatwy, więc spodziewam się, że też mnie zaproszą na rozmowę.

Ogólnie nie wiem czy dostanę jakieś propozycje, ale pocieszające jest to, że przynajmniej poruszam się w tematach, o których jest mowa.

Co do pracy zdalnej, to z premedytacją szukam czegoś z biurem. Praca zdalna jest wygodna, ale mój główny cel na najbliższy rok to jak najbardziej się rozwinąć. Mając pod ręką kolegów z większym doświadczeniem chyba pójdzie to szybciej.
Mój główny problem na dzisiaj to to, że kompletnie nie potrafię umieścić swojego miejsca w stawce. Kompletnie nie wiem na jakie stanowiska aplikować / czego się oczekuje etc. Pytania o kwotę to już w ogóle trudny temat, bo nie chcę się wygłupić ani w jedną ani w druga stronę.
Go to the top of the page
+Quote Post
daro0
post 20.06.2018, 16:19:31
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 88
Pomógł: 12
Dołączył: 17.09.2014
Skąd: Krasnystaw

Ostrzeżenie: (0%)
-----


W trybie remote to możecie sobie szukać. A szczególnie bez doświadczenia. Sam kiedyś startowałem formalnie na stanowisko Junior Developer, Symfony, mam doświadczenie ale nie związane z tym frameworkiem. W firmie formalnie był wymóg pracy na miejscu przez pół roku jako okres związany z wdrożeniem w projekt, później niby była możliwość pracy zdalnej, w co raczej nie wierzę a przynajmniej nie wierzę w chęci tejże firmy. W tej pracy jest często problem związany z organizacją czasu pracy. Sam pracuję 100% remote nie wychodząc z domu, w dowolnych godzinach, tylko że forma współpracy mi na to pozwala, gdyby to był wymóg pracy w określonych godzinach to za nic nie mógłbym zapewnić firmie pracy na takich warunkach. A musiałem się wykazać dość konkretną wiedzą żeby przekonać do siebie szefa firmy dla której obecnie pracuję, podobnie było również dla poprzedniej.

Wiele razy w ogłoszeniach na PHPers Jobs widziałem jako wymóg pracę na miejscu, żadnej pracy w trybie remote. W ogłoszeniach często widać np. 20% remote czego też nie rozumiem skoro w 80% wymóg pracy na miejscu więc jaki jest logiczny sens pracy w domu?

Ten post edytował daro0 20.06.2018, 16:22:56
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 20.06.2018, 16:28:35
Post #18





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 440
Pomógł: 6290
Dołączył: 27.12.2004




@daro0 przesadzasz. Sa oferty remote i to bez wiekszego problemu. Ba, sam wlasnie szukam pracownika do remote

Cytat
W ogłoszeniach często widać np. 20% remote czego też nie rozumiem skoro w 80% wymóg pracy na miejscu więc jaki jest logiczny sens pracy w domu?
No np. raz w tygodniu mozesz pracowac z domu bo cos tam. Skoro jest taka mozliwosci to fajnie. To ze tobie akurat nie pasuje nie znaczy ze innym nie bedzie wink.gif

Cytat
typu wydruk błędu z composera i co bym z tym zrobił.
Czasami nie ogarniam kto wymysla te testy....


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 20.06.2018, 18:10:22
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@nospor ale szukasz juniora/regulara remote? Myślisz, że pracując zdalnie da się czegoś nauczyć? Praca zdalna byłaby super, ale boję sie, że bym się niczego nie nauczył i dalej klepał stare błędy. Może bezpodstawnie?

Co do testów to przyznam szczerze, że sam nie mam pojęcia jak można kogoś skutecznie przetestować. Mój największy problem obecnie to własnie to, że sam nie potrafię sie określić, które ogłoszenia są dla mnie. Jeśli masz jakiś dobry test to przyznam, że z radością bym go sam rozwiązał, żeby chociaż wiedzieć, czy jak rzucam kwotę X to się nie wygłupiam. Choć mam nadzieję, że nie bo na razie w sumie pieniądze są na dalekim końcu mojej listy - bardziej zależy mi na tym aby szybko się zacząć rozwijać i pracować z ciekawymi rzeczami.

Co do tego testu to to był tylko jakiś tam element rozmowy - musze przyznać, że sama rozmowa całkiem spoko. Odniosłem wrażenie, że sprawdzają na ile chociać poruszam się w zagadnieniach. Nie mam porównania z innymi, ale odniosłem pozytywne wrażenie. Nawet jeśli nic się z tego nie urodzi, to było fajne doświadczenie.

Ten post edytował athabus 20.06.2018, 18:10:49
Go to the top of the page
+Quote Post
Pilsener
post 21.06.2018, 07:31:11
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 590
Pomógł: 185
Dołączył: 19.04.2006
Skąd: Gdańsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Czasami nie ogarniam kto wymysla te testy....
- HRowcy zazwyczaj smile.gif I nie wymyślają ich tylko kopiują skąd się da.

Cytat
nie potrafię sie określić, które ogłoszenia są dla mnie.
- za bardzo się przejmujesz ogłoszeniami, większość jest pisana na zasadzie "szukamy naj.. haj.. zaj... wymiatacza bo sami jesteśmy naj... haj.. zaj.. i wymiatamy" a potem przychodzisz i poprawiasz niedomknięty tag htmla w jakiś starych ołpen sorsach.

Robi się jakąś tam listę firm a potem najlepiej się umówić na spotkanie i pytać, pytać i jeszcze raz pytać - często wystarczy parę pytań i już niewiele zostaje z tego "naj haj" arrowheadsmiley.png

Cytat
nie mam pojęcia jak można kogoś skutecznie przetestować
- wystarczy prosta weryfikacja + zwykła rozmowa a reszta i tak wyjdzie w praniu. Są ludzie którzy bardzo dobrze wypadają na rozmowach/testach a nie chciałbyś z nimi pracować i odwrotnie - pewnych rzeczy się nie przeskoczy.
I nie ma co się przejmować, jeśli firmie naprawdę brakuje pracowników to mimo ewidentnych objawów przepicia zawsze dostaniesz propozycję zatrudnienia - najwyżej nie za taką kasę jaką sobie wymarzyłeś Lkingsmiley.png
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 17:28