Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Monitor?, Jaki?
Gugsen
post 14.05.2009, 20:20:40
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 21
Pomógł: 0
Dołączył: 13.01.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam serdecznie,

Wiem, ze już podobne topiki są, jednak trochę stare i dane wiadomo - deaktualizują - a zamierzam kupić nowy komputer - jeszcze nie wiem czy to będzie notebook czy stacjnonarka - ale mam klka pytań co do obrazu.

1. Czy do programowanie polecanie 17 czy większe?

2. Jak jest u Was z rodzielczością na większych monitorkach?

3. Czego Wy uzywacie w codziennej pracy?

Jesli mozecie, polećcie coś, bo mnie już na swoim szlag mało nie trafi. Bardzo dużo siedze i potrzebuję cegoś wypasionego.

Cena w zasadzie tutaj dla mnie znaczenia nie ma - musi byc odpowiadający moim potrzebom, czyli dobra jakość obrazu i bardzo przyjemna praca.

Pozdrawiam i liczę na pomoc,

Łukasz
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 14.05.2009, 20:30:29
Post #2


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




1. jak kto lubi, panoramiczny jest bardzo przydatny przy długich linijkach z kodem i ogolnie w obcowaniu z jakims wiekszym IDE
2. 1680x1050 jak dla mnie moze być
3. dell 2007wfp na matrycy s-ips
Go to the top of the page
+Quote Post
Zyx
post 14.05.2009, 21:41:07
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 952
Pomógł: 154
Dołączył: 20.01.2007
Skąd: /dev/oracle

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Co masz na myśli pod pojęciem "dobra jakość"? Zależy to od rodzaju matrycy, jaką masz w laptopie:

1. Matryce TN, w które wyposażone są praktycznie wszystkie monitory w przedziale cenowym 500-1500 zł, nigdy nie dadzą Ci naprawdę dobrego obrazu. Nienajlepsze kąty widzenia, przekłamania kolorów, zmiany barw przy zmianie kąta patrzenia, które są mniej lub bardziej zniwelowane w zależności od ilości wyłożonych pieniędzy.

2. Matryce MVA/PVA - montowane głównie w monitorach z wyższej półki do zastosowań półprofesjonalnych i profesjonalnych oferują świetne odwzorowanie barw, w dodatku prawie bez przekłamań barw przy zmianie kąta patrzenia, jednak z gorszą jasnością (ale mi akurat takie coś odpowiada, chyba że mam monitor całkiem pod słońce ustawiony) i ciut gorszym czasem reakcji matrycy - chociaż w sumie ja na tym gram, oglądam filmy itd. i nie widzę żadnych problemów ze smużeniem. Problem w tym, że monitory z tymi matrycami są sporo droższe.

Jeśli nie jest Ci potrzebna aż tak dobra jakość i odpowiadają Ci wyczyny matryc TN, to w tym przedziale cenowym możesz łatwo kupić duży monitor. W przypadku tych drugich matryc ceny dużych monitorów są już kosmiczne, np. w ofercie firmy EIZO bez trudu znajdziesz monitory za 2500-3500 zł, a bywają i droższe.

Wielkość ekranu potrzebną do kodowania musisz już sobie sam określić. Duży monitor + mała rozdzielczość = zawartość ekranu czytelna nawet z większej odległości. Duży monitor + duża rozdzielczość = więcej się mieści, ale monitor musi stać bliżej. Ja pracuję na 1280x1024 i w sumie jest nieźle, choć bez rewelacji. W NetBeans mieści się okno kodu, menusy, jeszcze jakiś dodatkowy panel u dołu. Na laptopie, gdzie mam 1280x800, już jest gorzej, z panelem np. SVN-a już się ciężko pisze, gdyż zbyt mało widać. Mimo wszystko jeśli masz możliwość, to wziąć większego nie zaszkodzi, ino pamiętaj, aby dopasować go rozmiarami do miejsca, gdzie on będzie stał zgodnie z tym, co napisałem powyżej. Czytanie z daleka kodu nadziubdzianego na ekranie do przyjemności nie należy, tak samo w drugą stronę.


--------------------
Specjalista ds. głupich i beznadziejnych, Zyx
Nowości wydawnicze: Open Power Collector 3.0.1.0 | Open Power Autoloader 3.0.3.0
Go to the top of the page
+Quote Post
AxZx
post 14.05.2009, 22:16:49
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 385
Pomógł: 55
Dołączył: 1.03.2005
Skąd: śląsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


od jakiegoś czasu korzystam z HP LP2275w - 22", 1680x1050, matryca PVA.
co prawda nie jest to EIZO, jakie miałem wcześniej, ale niestety był on za mały (17").

teraz wydaje mi się, że 22" to minimum do programowania, zwłaszcza jak korzysta się z Eclipse - po lewej lista plików, po prawej czasem wyszukiwanie i na środku zostaje trochę miejsca.
17" było fajne 5 lat temu, kiedy to większych LCD nie było, albo były bardzo drogie.


--------------------
aplikacje internetowe | Symfony
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 14.05.2009, 22:56:24
Post #5


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




minimum to jest rozdziałka 1680x1050, a rozmiar w calach to juz zalezy od jakosci wzroku uzytkownika tongue.gif mi np 20" z taka sama rozdzielczoscia w zupelnosci wystarcza, ani monitor za wielki, ani za malo miejsca na pulpicie ani same ikony nie sa zamałe smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Gugsen
post 15.05.2009, 15:27:34
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 21
Pomógł: 0
Dołączył: 13.01.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hmm czyli z tego co widzę cenicie duż emonitorki na których się wszystko po prostu zmieści.
Dzięki za rady - dużo mi dały. Jutro wybieram się do centrum by zobaczyć jak to wygląda w praktyce i coś pewnie upoluję ;-)
Go to the top of the page
+Quote Post
kacka
post 15.05.2009, 15:31:19
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 44
Pomógł: 5
Dołączył: 29.06.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Eizo nowe albo używane - jeśli cena rzeczywiście nie gra roli:)


--------------------
Kacper Szurek <--- http://www.kacka.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
Gugsen
post 17.05.2009, 11:59:49
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 21
Pomógł: 0
Dołączył: 13.01.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Byłem w galerii i co mi wpadło na myśl - połączenie notebooka + zewnętrzego monitora, myszki i klawiatury.
Kiedy chcę to odpinam, laptop w torbę i kontynuje prace gdzie chcę.

Czy takie coś ma sens? Czy laptop będzie obsługiwał 2 monitory? Jesli nie standardowo to o czym pamiętać?
I czy rodzielczości na obu monitorach będa musiały być takie same?

Przepraszam, że pytam o takie rzeczy na forum o PHP, ale chciałbym zapytać samych zainteresowanych.
Go to the top of the page
+Quote Post
.radex
post 18.05.2009, 15:14:22
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 657
Pomógł: 125
Dołączył: 29.04.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Gugsen @ 17.05.2009, 12:59:49 ) *
Byłem w galerii i co mi wpadło na myśl - połączenie notebooka + zewnętrzego monitora, myszki i klawiatury.
Kiedy chcę to odpinam, laptop w torbę i kontynuje prace gdzie chcę.

Czy takie coś ma sens? Czy laptop będzie obsługiwał 2 monitory? Jesli nie standardowo to o czym pamiętać?
I czy rodzielczości na obu monitorach będa musiały być takie same?

Przepraszam, że pytam o takie rzeczy na forum o PHP, ale chciałbym zapytać samych zainteresowanych.


Jeśli często gdzieś podróżujesz z komputerem to nie jest to złe rozwiązanie. Laptop jak najbardziej powinien obsłużyć oba monitory, ale lepiej dopytaj się co do konkretnego notebooka: mój brat raz podłączył swojego lapka do mojego monitora i oba działały razem, ale nie mógł ustawić odpowiedniej rozdzielczości na zewnętrznym, więc obraz był rozciągnięty.


--------------------
blog | Tadam — minutnik do Pomodoro na Maka :)
Go to the top of the page
+Quote Post
rzymek01
post 18.05.2009, 16:10:50
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 592
Pomógł: 62
Dołączył: 3.08.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ostatnio byłem w Media Expert w celu podpatrzenia sobie monitorków, ale nigdzie nie było napisanych typów matryc, patrzę na ceny... wszystkie poniżej 1000zł (nawet za 22") i już wszystko jasne tongue.gif

ad rem też mam zamiar kupić monitor między 20"-22", oczywiście panoramiczny, matryca MVA/PVA (jednak trochę za droga), więc raczej IPS (lepsza od TN, gorsze barwy jak w PVA, ale mniejszy czas reakcji - kogo to obchodzi?*) i zamierzam się zmieścić w przedziale do 1500zł

* czy na prawdę między powiedzmy 10ms a 5ms jest zauważalna różnica? albo kontrast? szmery bajery tongue.gif


--------------------
:]
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 18.05.2009, 16:43:30
Post #11


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




oj coś pokręciłeś hierarchia jest taka: tn. pva/mva, ips smile.gif cenowo również i ips ma lepsze barwy niż pva i wyższy czas reakcji średnio ~16ms acz nigdy nie udało mi sie ujrzec sławetnego smużenia

edit: tak w kontraście jest różnica o ile to nie jest dynamiczny kontrast występujący w ściśle okreslonych warunkach, zazwyczaj dosyć rzadkich
Go to the top of the page
+Quote Post
zzeus
post 18.05.2009, 20:14:37
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 441
Pomógł: 71
Dołączył: 3.09.2007
Skąd: wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Może ktoś się wypowiedzieć jak ma się wielkość monitora panoramicznego do komfortu pracy programisty ? Chodzi o to czy na 19 calowym monitorze panoramicznym można wygodnie pracować, czy konieczne w tym przypadku jest coś większego, powiedzmy 22 - 24 cale ?


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 18.05.2009, 20:45:27
Post #13


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




o ile pamietam 19" ma 1440x900 wiec zaczynaj od 20" gdzie jest 1680x1050. I wielkosc monitora wtedy dobierasz do jakosci wzroku bo dla niektorych przy 20" i tej rozdziałce to ikonki wydaja sie jak główki od szpilek smile.gif więc musisz sie przejsc i obejrzeć takie monitory na zywo

mi przy 20" pracuje się wyśmienicie smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
rzymek01
post 18.05.2009, 20:59:15
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 592
Pomógł: 62
Dołączył: 3.08.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(kwiateusz @ 18.05.2009, 17:43:30 ) *
oj coś pokręciłeś hierarchia jest taka: tn. pva/mva, ips smile.gif

racja smile.gif
co nie zmienia faktu, że poluję na S-IPS czarodziej.gif


--------------------
:]
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 18.05.2009, 21:00:35
Post #15





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




Cytat
Może ktoś się wypowiedzieć jak ma się wielkość monitora panoramicznego do komfortu pracy programisty ?

Ogólnie, jeśli chodzi o panoramy, to one się raczej tylko do filmów nadają... Co z tego, że szerokie, jak widzisz mniej linijek? Opyla się wziąć 1280x1024 niż 1440x900. Monitory LCD wyświetlają dobry obraz tylko w najwyższej obsługiwanej rozdzielczości, przy mniejszych robi się "pikseloza". Więc za estetycznie nie pograsz. ;p
IMHO lepszym rozwiązaniem byłyby dwa monitory ;]


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 18.05.2009, 21:04:10
Post #16


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




kiedyś poruszałem taki watek 16:10 vs 4:3 i wiekszosc byla na panorame, ale to zalezy kto jak lubi, ja wole widziec dluzsze linijki bez poziomego scroola i zmieścić dodatkowe toolbary po bokach niż sie cieszyć tymi dodatkowymi 5 linijkami smile.gif

co do 2 monitorow to takie combo 2 jeden na drugim, bo jest komfort pracy biggrin.gif i wszerz i wzdłuż biggrin.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
AxZx
post 18.05.2009, 22:09:06
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 385
Pomógł: 55
Dołączył: 1.03.2005
Skąd: śląsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(kwiateusz @ 18.05.2009, 22:04:10 ) *
kiedyś poruszałem taki watek 16:10 vs 4:3 i wiekszosc byla na panorame, ale to zalezy kto jak lubi, ja wole widziec dluzsze linijki bez poziomego scroola i zmieścić dodatkowe toolbary po bokach niż sie cieszyć tymi dodatkowymi 5 linijkami smile.gif

co do 2 monitorow to takie combo 2 jeden na drugim, bo jest komfort pracy biggrin.gif i wszerz i wzdłuż biggrin.gif


też chciałbym postawić jeden na drugim, bo na szerokość powiedzmy, że jest dobrze. ale czy drivery k.graf. umożliwiają takie ułożenie monitorów? bo z tego co widzę w opcjach można tylko ustawić obok siebie lub zdublować obraz.

najlepiej byłoby zakupić 2 k.graf. z 2 DVI i podpiąć 4 LCD smile.gif wtedy mogłyby być 1280x1024. najlepiej do tego nadawały by się eizo z serii slimedge. wtedy obraz super jakości i dużo px. ramka mogłaby irytować, trzeba by się przyzwyczaić.


--------------------
aplikacje internetowe | Symfony
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 18.05.2009, 23:12:05
Post #18





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




Cytat
że jest dobrze. ale czy drivery k.graf. umożliwiają takie ułożenie monitorów? bo z tego co widzę w opcjach można tylko ustawić obok siebie lub zdublować obraz.

Można. ;]

Cytat
najlepiej byłoby zakupić 2 k.graf. z 2 DVI i podpiąć 4 LCD

Lepiej w sumie 9. ;p Po skosach też się da. ;p

Tylko wymagałoby to co najmniej 5x kart graficznych.


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post
vokiel
post 19.05.2009, 07:07:46
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ale to ma być stanowisko programistyczne, czy stanowisko operatora monitoringu? ;-)

Wg mnie 2 monitory to takie optimum, no moze 3 winksmiley.jpg

Ale jeden też wystarczy:


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 19.05.2009, 07:48:46
Post #20





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




Cytat
Ale to ma być stanowisko programistyczne, czy stanowisko operatora monitoringu? ;-)

To się tylko tak mówi. ;] Ale 2, to chyba przyzwoite minimum - na jednym podgląd kodowanej strony, na drugim - klepisko. [;

Sam też na jednym jadę, ale momentami bywa po prostu ciasno.


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 18.04.2024 - 22:22