Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

6 Stron V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> PostgreSQL vs MySQL
dvc
post 23.02.2005, 17:26:59
Post #41





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 139
Pomógł: 0
Dołączył: 29.04.2002
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(SongoQ @ 2004-10-29 14:58:34)
@anas Odnosnie tego porowniania bo sam to napisalem, dalej twierdze ze tak jest, jak napisales ze masz doswiedczenie z ORACLEM to wiesz jakie mozliwosci oferuje bazka. Postgres nie jest tak rozbudowany ale pewne rzeczy posiada.

Wazna rzecza w PG jest mozliwosc stosowania pgplsql, ktory troszeczke sie rozni od plsql ORACLE, jest w nim cos takiego jak plperl, c.

Polecam przesiadke z MySQLa na Postgresa. Naprawde warto dla samych mechanizmow bazy.

Jesli chodzi o ORACLE to jest to naprawde serwer baz danych za ogromne pieniadze, ale w tym masz bezpieczenstwo, pomoc, stabilnosc itd.

Tylko gdzie ta wydajnosc ? winksmiley.jpg

Jesli kupujesz cos za ogromne pieniadze chesz zeby to byla rakieta i miala wszystko w sobie winksmiley.jpg

Teoria: fundamentalna podstawa (potrzebna by zrozumiec i ogarnac temat)
Doswiadczenie: najwazniejsze winksmiley.jpg (nie trzeba chyba tlumaczyc)

Ten post edytował dvc 23.02.2005, 17:36:38


--------------------
.: [ DV ] :.
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 24.02.2005, 16:27:12
Post #42





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@dvc

Cytat
esli kupujesz cos za ogromne pieniadze chesz zeby to byla rakieta i miala wszystko w sobie


A tak nie jest?


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
cfk
post 27.02.2005, 00:24:27
Post #43





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 125
Pomógł: 1
Dołączył: 8.01.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


moim zdaniem każdy system jest do róznych baz. MySQL jest darmowy ale sprawdza się przy małych bazach. Natomiast oracle jest drogi ale na oraclu stoją bazy po dwa miliony rekordów i nic sie nie sypie i ładnie sie edytuje. A tak poza tym nowy oracle 10g ma pare fajnych rzeczy które podwyższaja jego średnią ocene:)

Ten post edytował cfk 27.02.2005, 00:25:02
Go to the top of the page
+Quote Post
dvc
post 28.02.2005, 13:05:39
Post #44





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 139
Pomógł: 0
Dołączył: 29.04.2002
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(SongoQ @ 2005-02-24 16:27:12)
A tak nie jest?

Jak nie zobacze nie uwierze winksmiley.jpg

Liczby nie klamia, wiec poprosze o linki stron gdzie ktos w 2004 roku przeprowadzal test baz danych pod wzgledem wydajnosci. Wiadomo ze MySQL nie posiada tego co ma PostgreSql czy Oracle, ale przeciez ma zapytania SELLECT, INSERT, UPDATE winksmiley.jpg

Bazy danych Oracle sa dedykowane dla korporacji przemyslowych takich jak banki i inne instytucje temu podobne.

Ten post edytował dvc 28.02.2005, 13:06:29


--------------------
.: [ DV ] :.
Go to the top of the page
+Quote Post
MStaniszczak
post 14.07.2005, 21:43:52
Post #45





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 71
Pomógł: 1
Dołączył: 3.10.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam

Oracle jest w kilku "rozmiarach" ;-)
- Oracle Database 10g Standard Edition One - dość tani, 149$ za usera, licencja na jeden serwer z jednym do dwóch procesorów (czyli raczej nie bazy o wielkości terabajtów;-)
- Oracle Database 10g Standard Edition - możliwość pracy zarówno na pojedynczym serwerze jak i w klastrze - ograniczenei to maks. 4 procesory (łącznie
- Oracle Database 10g Enterprise Edition - możliwość pracy w kastrze bez ograniczeń, dodatkowo takie rzeczy jak OLAP i wiele innych

Z tym że Oracle to nie jest baza do obsługi stronki Kowlaskiego i to nie tylko ze względu na cenę, ale po prostu nie rozwinie on skrzydeł na bazach po kilka, kilkanaście mega. Tylko będzie niepotrzebnie zżerał zasoby komputera;-) Za to na bazach kilku gigabajtowych jest już lepiej;-)

Dodatkowo zróżnicowanie baz od Standard One do Enterprise Edition pozwala na łagodny rozwój firmy bez strachu o to że w którymś momencie może się okazać że stanie ona przed problemem migracji np. z PostgreSQL-a na Oracle EE lub inną Enterprie-ową baze (DB2 czy Informix, czy cokolwiek innego).

A jeśli ktoś jeszcze nie wiem, MySQL produkuje od niedawna dość tanią bazę klasy Enterprise – MaxDB (niegdyś rozwijany przez SAP baza SAP DB).

Pozdrawiam
Marcin Staniszczak

PS Nie wiem jak to jest teraz, ale Oracle (tak jak i inni producenci baz EE) nie pozwalał na publikowanie porównań wydajności swojej bazy z konkurencją...
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 15.07.2005, 00:03:02
Post #46





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Odnosnie ORACLE - za jakosc się płaci. Moim zdaniem cena jest odpowiednia do mozliwosci jakie oferuje bazka.

Cytat
PS Nie wiem jak to jest teraz, ale Oracle (tak jak i inni producenci baz EE) nie pozwalał na publikowanie porównań wydajności swojej bazy z konkurencją...

Taka firma jak ORACLE mogla by sobie pozwolic smile.gifsmile.gif


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Ccn
post 25.09.2005, 11:04:28
Post #47





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 65
Pomógł: 0
Dołączył: 2.07.2005

Ostrzeżenie: (30%)
XX---


Używałem obu baz na Windows XP, kiedy już zmusiłem postgresql'a do pracy (musiałem mu zrobić konto zwykłego usera i konfiguracja i phppgadmin...) i mysql to zainstalowałem phpBB 2.0.17 na mysql i postgresql i zacząłem testować, phpbb na postgresql srało co jakiś czas błędami, chociaż później już nie. MySQL działało troche szybciej niż PostGreSQL i nie robiło błedów. Dla mnie MySQL lepsze, bo jest najpopujarniejsze (chyba)


--------------------
Mój localhost: Apache 1.3.*, PHP 4.3.11, MySQL 4.0.24-nt, Perl (Windows XP Pro SP2)
Go to the top of the page
+Quote Post
mike
post 25.09.2005, 11:15:40
Post #48





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 7 494
Pomógł: 302
Dołączył: 31.03.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Ccn @ 2005-09-25 12:04:28)
Dla mnie MySQL lepsze, bo jest najpopujarniejsze (chyba)

Jedzmy gówno miliony much nie mogą się mylić. (przepraszam, jeśli uraziłem kogoś)

MySQL ma dużo mniejsze możliwości, choć wersja 4.1 już jest zbliżona do bazy danych. Może i jest szybszy na małych, niepoindeksowanych, niepoprawnie skonstruowanych bazach/tabelach.

Ale jest on tylko namiastką bazy danych dobrą do księgi gości, liczników troszkę większych konstrukcji.
Go to the top of the page
+Quote Post
Ozzy
post 25.09.2005, 11:42:05
Post #49





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 204
Pomógł: 0
Dołączył: 26.12.2003
Skąd: Rzeszów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A ma ktoś patent na Postgresa na FAT32?
Póki co nie zamierzam się przesiadać na NTFS, poza tym uważam, że to chybiony pomysł, powinna być jakaś opcja dla FAT32 nawet kosztem ograniczenia bezpieczeństwa (dla celów deweloperskich ma to akurat niewielkie znaczenie).
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 29.09.2005, 17:17:04
Post #50





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@Ccn
Cytat
Dla mnie MySQL lepsze, bo jest najpopujarniejsze (chyba)

Zeby cos porownac trzeba uzywac, poznac mozliwosc. To ze wiecej osob uzywa to nie znaczy ze jest lepszy.. MySQL nie wykorzystyje sie do bardzo skomplikowanych projektow, sa to proste rzeczy a takich serwisow jest najwiecej, statystyki, sada, logowanie i rejestracja. Gdzie w gre wchodza juz rzeczy zwiazane z wydajnosci, z mechanizmami odzyskiwania danych, zabezpieczen itd kazdy zastanawia sie nac czyms naprawde co by moglo temu sprostac.

Osobiscie uzywam MySQL do prostych zastosowan, ale nie twierdze ze ta baza jest lepsza od np Postgresa. W PG moge sobie wszystko przeniesc na baze, php tylko mi wyswietla i przekazuje informacje od usera.

Wydaje mi sie ze nie ma sensu ciagnac tej dyskusji. Na forum sa linki do porownan ORACLE, PG, MSSQL, MySQL, wystarczy poszukac i zobaczyc.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
FiDO
post 29.09.2005, 18:15:59
Post #51





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 1 717
Pomógł: 0
Dołączył: 12.06.2002
Skąd: Wolsztyn..... Studia: Zielona Góra

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja od siebie dodam, ze przez miesiac wakacji mialem praktyki w pewnej firmie (a potem zostalem jeszcze na dluzej, wiec w sumie prawie cale wakacje tam robilem), ktora nastawiona jest na robienie aplikacji w .NET. Pierwszy raz mialem tam stycznosc z MSSQL'em (wczesniej powazniejsza baze widzialem tylko na laborkach z Oracla, no i kiedys bawilem sie troche PG, bo jeden projekt tego wymagal, ale nie stosowalem nawet wtedy wiekszosci jego funkcji). Bardzo szybko sie go nauczylem, po 2-3 tygodniach grzebania w nim codziennie osiagnalem calkiem niezla plynnosc w pisaniu niekoniecznie prostych procedurek. I co moge powiedziec?
Ze "zakochalem" sie w procedurach skladowanych... zrobilem z pomoca tej bazy podczas calego swojego stazu kilka mniejszych projektow, praktycznie wszystko co moglem zamykalem w procedury i naprawde mi sie to spodobalo. Daja one calkiem spore pole do popisu (aczkolwiek T-SQL'owi z MSSQL'a jeszcze troche brakuje i niektore rzeczy sa trudne do zrobienia, badz niewydajne) i naprawde nie moge sie doczekac mysql'a w wersji 5 (nota bene.. juz jest Release Candidate, nie beta, takze do konca roku chyba bedzie stabilna wersja).
PG jest oczywiscie fajny i ma procedury juz od dawna... ale na jego niekorzysc przemawia niestety mala popularnosc. Gdyby byl u wiekszej ilosci firm hostingowych to napewno wyszloby mu to na dobre. Co z tego, ze ja go sobie moge w domu zainstalowac (co juz zreszta dawno uczynilem, a meczarni troche bylo, bo jeszcze za czasow, kiedy nie bylo wersji natywnej pod windowsa), jesli jest on rzadko spotykany i do wiekszosci projektow stosuje mysqla wlasnie dlatego, ze na serwerze docelowym innej opcji po prostu nie ma.
Dlatego duze nadzieje pokladam w MySQL5, ktory moze to zmienic i w koncu stac sie porzadna i popularna (glownie w sensie wystepowania na serwerach) baza danych.


--------------------
Brak czasu :/
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 29.09.2005, 21:37:59
Post #52





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Dlatego duze nadzieje pokladam w MySQL5, ktory moze to zmienic i w koncu stac sie porzadna i popularna (glownie w sensie wystepowania na serwerach) baza danych.


To jest tak jak z windowsem, brakuje lat doswiadczenia. Wspomnialem o procedurach skladowych. Dla mnie tez to jest super sprawa, zamykam wtedy wszysto po stronie bazki, walidacja, autoryzacja i inne rzeczy jakie mi tylko do glowy przyjda. MySQL bedzie zawsze z poslizgiem zawsze bedzie wszystko kopiowane z ORACLE, a nawet z PG wkoncu nie ma co sciemniac to ORACLE jest liderem i tej firmie wszystko zawdzieczamy.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Method
post 4.10.2005, 11:33:44
Post #53





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 177
Pomógł: 6
Dołączył: 14.01.2003
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (10%)
X----


a co tu sie dziwic ze sie przesiadaja. tu klania sie proces pozyskiwania srodkow na zakup odpowiednich serwerow i tyle. platne chociazby mssql daja ci przede wszystkim kilka mozliwosci bakupu, chodz i one nie sa pozbawione wad.

stwierdzenie przelozonych "szybko i tanio" moze kiedys wkoncu trafi do lamusa


--------------------
"zycia nie mierzy sie liczba oddechow,
ale liczba chwil, ktore zapieraja dech w piersi"
Go to the top of the page
+Quote Post
no-name
post 28.12.2005, 08:06:06
Post #54





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 72
Pomógł: 0
Dołączył: 26.04.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


MySQL 5.0 wyszedł... Co zmienia oblicze tej dyskusji smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 28.12.2005, 10:06:36
Post #55





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
MySQL 5.0 wyszedł... Co zmienia oblicze tej dyskusji

Czy az tak bardzo zmienia. Dodali zaledwie 3 opcje, zadna mi rewolucja i tak zanim wszyscy się przesiada na ta wersje minie rok moze nawet 2.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
sobstel
post 28.12.2005, 10:31:00
Post #56





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 853
Pomógł: 25
Dołączył: 27.08.2003
Skąd: Katowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(SongoQ @ 2005-12-28 10:06:36)
Cytat
MySQL 5.0 wyszedł... Co zmienia oblicze tej dyskusji

Czy az tak bardzo zmienia. Dodali zaledwie 3 opcje, zadna mi rewolucja

wedlug mnie zmienia, w koncu zazwyczaj jedne z podstawowych wad jakie sie wymienialo w mysql to brak widokow czy triggerow

Cytat
i tak zanim wszyscy się przesiada na ta wersje minie rok moze nawet 2.


ale nie o tym dysksuja kto kiedy sie przesiadzie chyba, no nie? to ze ludzie masowo nie przechodza na postgresql nie odstrasza cie od tej bazy?


--------------------
"If debugging is the process of removing bugs, then programming must be the process of putting them in..."
sobstel.org
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 28.12.2005, 11:09:44
Post #57





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
to ze ludzie masowo nie przechodza na postgresql nie odstrasza cie od tej bazy?

He he no jasne i dlatego tak bardzo lubie PG.

Odnosnie tych vidokow i triggerow masz racje smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
sf
post 28.12.2005, 11:21:31
Post #58





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 597
Pomógł: 30
Dołączył: 19.02.2003
Skąd: Tychy

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(sopel @ 2005-12-28 10:31:00)
ale nie o tym dysksuja kto kiedy sie przesiadzie chyba, no nie? to ze ludzie masowo nie przechodza na postgresql nie odstrasza cie od tej bazy?

A po co maja przechodzic? Ci ktorzy znaja zalety postgresa od dawna go uzywaja. Natomiast ludzie, ktorzy nie wiedza co to trigger, nie uzywaja widokow to po co maja przesiasc sie na potgresa? Niech zostana przy mysql bo i tak nie uzywaja dorbrodziejstw niektorych baz danych. Wystarcza im proste zapytania do bazy.


--------------------
Zapraszam na mój php blog, tworzenie stron.
Go to the top of the page
+Quote Post
NaturalDisaster
post 7.04.2006, 11:22:03
Post #59





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 25
Pomógł: 0
Dołączył: 31.12.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Wiem ze temacik jest PostgerSQL vs MySQL ale ja chciałbym się czegoś dowiedzieć o Firebird (i nie mówie tu o przeglądarce tongue.gif).

Ostatnio szukałem zawzięcie różnic między RDBMS tyou OpenSource i natrafiłem na baze Firebird o której wcześniej nie miałem zielonego pojęcia. Z tego co udało mi się wyszukać to także ma możliwość obsługi wbudowanych procedur, triggerów czy transakcji i jest całkowicie darmowy.
Nie wiem tylko jak to się wszystko ma w praniu. Czy ktoś miał coś do czynienia z tą bazą i jak się ona ma w porównaniu z MySQL czy PostgreSQL?
Go to the top of the page
+Quote Post
ferr
post 15.04.2006, 20:50:11
Post #60





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 122
Pomógł: 3
Dołączył: 18.12.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ostatnio zainteresowalem sie szerzej innymi niz MySQL bazami danych. Przeczytalem tez caly ten topic i mam pytanie, mianowicie: potrafilibyscie podac jakies praktyczne przyklady tego, co daja chocby wymienione przez Was "procedury skladowe"? Na czym to polega etc. Gdyby bylo to mozliwe najlepiej na przykladzie zwyklego zapytania obslugujacego listing artykulow..

Ten post edytował ferr 15.04.2006, 20:53:06


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Stron V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 16:50