Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> praca w IT
symer
post 26.07.2018, 06:47:01
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 66
Pomógł: 0
Dołączył: 24.08.2017

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam . Jak to jest z tą pracą w IT . Słyszałem , że dużo botcamowców się pcha do tej branży. Mam kumpla co pracuje w IT parę lat jak Java Developer to mówił, że tych starszych wybrednych programistów wyrzucili i zastąpili ich tymi z kursami. Na dodatek sam obawia się o pracę, ponieważ bardzo dużo kursantów składa tam papiery i to jest wszędzie.
Od nie dawno się rozglądam za pracą jako programista php developer (miałem już okazję ale się nie dogadałem co do wynagrodzenia) i zastanawiam sie, czy faktycznie jest coraz gorzej? ponieważ widzę, że ogłoszeniach , że kupę ilości osób składa papiery. Nie wiem, czy ten kumpel panikuje , czy nie ale tak mi powiedział jeśli chodzi o IT
Go to the top of the page
+Quote Post
kapslokk
post 26.07.2018, 07:07:53
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 965
Pomógł: 285
Dołączył: 19.06.2015
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Na dodatek sam obawia się o pracę

To chyba musi być po prostu słabym programistą. U mnie w firmie np jest dość spory problem z zatrudnieniem kogoś ogarniętego. Bardzo często zdarza się, że ktoś przychodzi na rozmowę, ma oczekiwania finansowe seniora, a umiejętności juniora smile.gif. W każdym razie, jeśli ktoś jest ogarnięty to firma go po prostu bierze - szukanie kolejnego kandydata zbyt długo trwa biggrin.gif

BTW. temat raczej do Hydeparku, nie do Giełdy ofert

Ten post edytował kapslokk 26.07.2018, 07:10:48
Go to the top of the page
+Quote Post
mrc
post 26.07.2018, 08:53:46
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 160
Pomógł: 27
Dołączył: 22.09.2008
Skąd: Tarnów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeżeli pracownik jest wdrożony w projekty, to nie raz nie opłaca się go zwalniać po to, by zatrudnić kogoś nowego, kto nie zna historii projektu/projektów.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 26.07.2018, 09:15:17
Post #4





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 441
Pomógł: 6290
Dołączył: 27.12.2004




Sa firmy i "firmy". Te drugie maja gdzies kulture pracy i logike. Sam raz w takiej pracowalem: 200 programistow, w ciagu pol roku polowa ekipy sie zmieniala. Popracowalem tam pare tygodni i zrobilem papa. Dla nich to byla normaze ludzie przychodza i odchodza a to ze trzeba kogos doszkolic... who cares.... Bylo to bardzo ladnie widac po kodzie jaki tam tworzono. No ale kasa sie zgadzala - to najwazniejsze. Takze jak ktos pracuje w takiej firmie, gdzie boji sie ze go zaraz zastapia "mlodszym" to albo sam nie ogarnia co robi, ale pracuje w "firmie". Jesli to drugie to sam niech lepiej ucieka stamtad i szuka normalnej firmy

ps: przenosze


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
ohm
post 26.07.2018, 09:35:55
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 618
Pomógł: 143
Dołączył: 22.12.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(mrc @ 26.07.2018, 09:53:46 ) *
Jeżeli pracownik jest wdrożony w projekty, to nie raz nie opłaca się go zwalniać po to, by zatrudnić kogoś nowego, kto nie zna historii projektu/projektów.


Szczególnie osoby po bootcampach biggrin.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 26.07.2018, 11:07:08
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja zawsze pracowałem w firmach gdzie ktoś leciał z konkretnego powodu. Nigdy nie było tak że ktoś poleciał bo można go zastąpić. Zastępowanie ludzi jest nie opłacalne bo wdrożenie człowieka w projekt może trwać nawet 3-4 mc.

Często lecą ludzie którzy są bajlopisarzami... CV cudowne, śliczne aż oczy się świecą a potem zaczyna taki pracować i wali takie byki że wymiotować się chce. Np. sytuacja życiowa. Przyszedł gość do pracy... senjor jak się patrzy... ale gita to on chyba z kursu robił...

Poza tym najgorsi są tacy co to nie oni, ile to nie oni, a potem praca weryfikuje że gadasz z kimś innym. Tak jakby CV było nie od tego człowieka. Smutne ale prawdziwe.
Go to the top of the page
+Quote Post
memory
post 26.07.2018, 18:01:21
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 616
Pomógł: 84
Dołączył: 29.11.2006
Skąd: bełchatów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Pyton_000 @ 26.07.2018, 12:07:08 ) *
Np. sytuacja życiowa. Przyszedł gość do pracy... senjor jak się patrzy... ale gita to on chyba z kursu robił...


Pewnie całe życie pracował na SVN. Ten twój przykład trochę słaby

Ten post edytował memory 26.07.2018, 18:01:45
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 26.07.2018, 18:55:59
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ogólnie odnoszę zupełnie odwrotne wrażenie. W każdej innej branży z moja wiedzą i brakiem doświadczenia pewnie bym miał problem aby dostać staż w dobrej firmie, a tutaj nawet są ludzie, którzy są mi gotowi płacić ;-)

Co do bootcampów to nie wiem czy dobrze rozumiem, ale to są te intensywne kursy, które po 4-6 miesiacach nauki mają z człowieka z ulicy zrobić programistę? Szczerze to jeśli programista z doświadczeniem boi się, że zastąpi go osoba po takim kursie to albo grubo przesadza, albo minął się z życiowym powołaniem. Przecież po 6 miesiącach od zera nic się nie umie... To jest zdecydowanie za mało czasu aby nabrać doświadczenia.
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 26.07.2018, 19:02:59
Post #9





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 441
Pomógł: 6290
Dołączył: 27.12.2004




Cytat
Pewnie całe życie pracował na SVN. Ten twój przykład trochę słaby
No raczej dobry. Jesli ktos do tej pory siedzi na SVN znaczy ze sie w ogole nie rozwija i daleko mu do miana Seniora


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
Pilsener
post 27.07.2018, 08:10:47
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 590
Pomógł: 185
Dołączył: 19.04.2006
Skąd: Gdańsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nospor, tylko zazwyczaj to Ty musisz się dostosować do firmy a nie firma do Ciebie. Każdy by chciał pracować w najnowszych technologiach, ale wszyscy wiemy jak jest. Ktoś te starocie utrzymywać też musi.

I dla mnie bycie specjalistą IT to stan umysłu a nie jakaś tam wiedza czy doświadczenie. Trzeba się takim po prostu urodzić. Jak ktoś nie umie logicznie i z sensem sklecić zdania po polsku to się nie nadaje nawet na księgowego czy analityka a co dopiero np. na programistę. Jak ktoś nie ma predyspozycji to żadne studia i bootcampy mu nie pomogą, dlatego tak długo jak ludzkość się będzie rozwijać tak długo specjaliści będą w cenie.
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 27.07.2018, 08:45:28
Post #11





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 441
Pomógł: 6290
Dołączył: 27.12.2004




Cytat(Pilsener @ 27.07.2018, 08:10:47 ) *
Nospor, tylko zazwyczaj to Ty musisz się dostosować do firmy a nie firma do Ciebie. Każdy by chciał pracować w najnowszych technologiach, ale wszyscy wiemy jak jest. Ktoś te starocie utrzymywać też musi.

No i?
1) O migracji SVN na git nie slyszal? Ja jak przyszedlem do aktualnej firmy to zmigrowalem 80% projektow z SVN do git. Wszyscy byli zadowoleni. pozostale 20% co sie nie dalo zmigrowac z roznych powodow to ja i tak nie uzywam SVN tylko git-svn, czyli pracuje sobie po GITowsku na SVN.

2) A nawet jesli sie nie da bo cos tam srostam i jeszcze inne costam to sie cwiczy pewne rzeczy prywatnie

Przyszedl do nas tez ostatnio na interview "Starszy programista" Na wiekszosc pytan odpowiodal: "Nie, bo w firmie tego nie robimy". No kurcze... Nie robicie w firmie TDD ok, taka polityka firmy, ale sam mozesz robic. Sam mozesz pisac testy do rzeczy ktore tworzysz. I polowa jego odpowiedzi byla taka. No to ok, jestes w takim razie poprostu programista i juz.


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
Pilsener
post 27.07.2018, 13:26:59
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 590
Pomógł: 185
Dołączył: 19.04.2006
Skąd: Gdańsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jak zapłacili za taką migrację to super. Niestety nasza rzeczywistość jest taka, że jak chcesz zrobić coś nowego to musisz sam znaleźć na to czas i jeszcze najlepiej by się to nie wydało, bo potem będzie gadanie, że z takiej migracji firma nie ma żadnych zysków businesssmiley.png

Na zachodzie jest jeszcze gorzej z nowościami, bo tam podejście jest takie: "Stawiamy na Dupal 5. Dupal 8? No dobrze, ale po co, znamy się dobrze na wersji 5 i wiemy, że działa, więc będziemy stawiać na 5". Nie jeden i nie dwa razy byłem w ciężkim szoku widząc projekty, jakie tu zrzuca Skandynawia czy Beneluks. Raz mnie na rozmowie pytali, czy będę w stanie nauczyć się strukturalnego kodu, bo widzą, że mam OOP wpisane arrowheadsmiley.png I co, nie chcesz się uczyć strukturalnie, nie chcesz się rozwijać? baaasmiley.gif

I takie robienie samemu też ma swoje ograniczenia, warto być na bieżąco z pewnymi rzeczami ale nie ma sensu np. wgryzać się dokładnie w Elastic Search jak nigdy nie wiesz, czy będziesz miał szansę tego użyć. Doświadczenia typu "a skręcałem coś tam w szopie po godzinach" też nikt raczej nie będzie brał poważnie.
Dlatego fajnie jest, jak firma daje budżet na szkolenia albo chociaż czas na samorozwój - ale tu też znowu ile firm tak robi?

I technologii coraz więcej, więc coraz mniej osób pasujących do profilu firmy. Pytanie, czy wolimy kogoś skreślać bo np. używał Slacka zamiast Hip Chata i liczyć na cud, że ktoś nam jednak w końcu idealnie podpasuje czy też wolimy postawić na kogoś, kogo trzeba będzie douczyć tego czy tamtego.
I dla mnie problemem zawsze nie jest to, że ktoś czegoś nie umie, nie zna, nie rozumie, tylko że ma wywalone na to, by to zrobić bo świetnie się czuje w swoim PHP 4 strukturalnym i nie chce tego zmieniać.
Go to the top of the page
+Quote Post
markuz
post 27.07.2018, 13:50:08
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 240
Pomógł: 278
Dołączył: 11.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
używał Slacka zamiast Hip Chata

Slack kupił Hip Chata ostatnio więc ten problem z głowy wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
daro0
post 28.07.2018, 07:36:32
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 88
Pomógł: 12
Dołączył: 17.09.2014
Skąd: Krasnystaw

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(athabus @ 26.07.2018, 19:55:59 ) *
Co do bootcampów to nie wiem czy dobrze rozumiem, ale to są te intensywne kursy, które po 4-6 miesiacach nauki mają z człowieka z ulicy zrobić programistę?


A może właśnie o to chodzi że resztę ktoś taki douczy się w firmie? Na te szkolenia to idzie sporo ludzi, na każdych potencjalnych 100 to można by założyć, że z 20-tu ma już jakieś tam pojęcie i podejrzewam że spośród kilku dałoby się wyselekcjonować takich, którzy by się potencjalnie nadawali ale resztę by się doszkolili już w realnej pracy. A statystycznie pewnie część przed rozpoczęciem szkolenia ma już jakieś tam niewielkie doświadczenie i miała styczność z programowaniem.

Weź pod uwagę sam program szkoleń i topowe technologie czy frameworki. A potem start do firmy gdzie Ty pracujesz również na tych topowych frameworkach. Na dodatek to wszędzie się tak mówi o tych dobrych praktykach, TDD itd, wiem że w realiach to sprawa może wyglądać zupełnie inaczej ale jak myślisz w jakim to jest celu?

Nie pracuję w topowych frameworkach w PHP oraz JavaScript, właściwie to na trupach. Nie widzę żadnego zagrożenia ze strony tego 1 - 5% najlepiej rokujących ze szkoleń ale to tylko ze względu na technologie których na pewno tam nie uczą.
Go to the top of the page
+Quote Post
symer
post 8.08.2018, 20:57:29
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 66
Pomógł: 0
Dołączył: 24.08.2017

Ostrzeżenie: (0%)
-----


O jakie technologie Tobie chodzi , których nie uczą?
Go to the top of the page
+Quote Post
daro0
post 9.08.2018, 11:46:56
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 88
Pomógł: 12
Dołączył: 17.09.2014
Skąd: Krasnystaw

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja pracuję w webie w zasadzie na trupach: w PHP Kohana 3, w JavaScript Knockout.js, jeśli chodzi o frameworki i teraz w bazach PostgreSQL. Pokaż mi bootcamp z takim programem szkoleń opierających się o PHP 5.4 - 5.6 (to pewnie będzie) i wymienione tutaj frameworki czy tam biblioteki, gdzie co prawda pracę jeszcze znajdziesz ale aktualnie w ogłoszeniach są inne rzeczy. Postgres jest w ogóle w programie szkoleń czy tylko chodzi o MySQL albo Mongo? Knockout to się chyba na 3.4.2 zatrzymał, co prawda widzę 3.5.0 RC i nie wiem jak to się będzie miało do VUE czy innych frameworków które dynamicznie się rozwijają.

Ten post edytował daro0 9.08.2018, 11:49:06
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 9.08.2018, 12:01:29
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ale to już jest detal implementacyjny. Wiadomo że ciężko zorganizować szkolenie ze wszystkiego. Przeważnie porusza się najpopularniejsze narzędzia (bo technologiami to ciężko nazwać)

Więc generalnie do programowania wystarczy PHP, mysql. Reszta z czasem się doucza. Ba... mając różne proxy w kodzie co za różnica czy Postgres czy Mysql (mówię o takich podstawowych zadaniach). Tak samo RabbitMQ czy redis. nauka adaptera to kilka h.
Co innego jak ktoś jest ciekawy (a taki powinien być developer) to kopie jak działa redis, jakie jest jego API, jak działa Rabbit itd.

Bardziej boli że ludzie uczą się i jest np. GIT. No super tylko co z tego że GUI... GUI do gita to pomyłka imo. to powinno być dodatkiem jak już wie sie jak działa CLI bo potem taki jeden z drugim ma problem jak wyskoczy coś a nie ma tego w GUI a trzeba naprawiać. No i w GUI nie zrobisz wielu fancy rzeczy smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
symer
post 13.08.2018, 16:28:51
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 66
Pomógł: 0
Dołączył: 24.08.2017

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A co polecasz się uczyć do PHP ? co jest rozwojowe? Ja potrafię tylko PHP/MYSQL/SYMFONY/JQUERY/JS I SŁABA ZNAJOMOŚĆ ZENDA. Kiedyś Chciał mnie ktoś przyjąć jako programista ZEND FRAMEWORK i to bardzo dziwne, bo praktycznie mówiąc nie znałem tego Frameworka ;-) Chodzi mi o narzędzie , które są przydatne i pomocne. Chcę pracę dostać jako PHP DEVELOPER a póki co mam za małe umiejętności, ponieważ tylko te słabsze firmy Chcieli mnie przyjąć. Nie Chcę też wchodzić w inny język programowania, ponieważ nie mam czasu na to.Pracuje w innym zawodzie i też mam inne obowiązki. A chciałbym zmienić profesję.
I mam jeszcze jedno pytanie. Bo cały czas naprawiam swój kod, bo miałem nie za bardzo . Czy jak ponownie wysyłam CV do jakiejś firmy to oni ponownie sprawdzają czy ten kod np. już lepiej wygląda?questionmark.gif

Na kursach nie uczą samego GUI GIT. Normalnie na konsolach też robią . Wiem to od kumpla , który od nie dawna robi takie kursy.

Ten post edytował symer 12.08.2018, 12:51:53
Go to the top of the page
+Quote Post
markuz
post 13.08.2018, 16:36:03
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 240
Pomógł: 278
Dołączył: 11.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Patrząc w jaki sposób układasz zdania jako pracodawca miałbym duże wątpliwości żeby Cię zatrudnić. Zacznij może od innego rozwoju - czytaj książki, dużo książek. To tylko moja opinia.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 13.08.2018, 17:18:25
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Markuz też na to zwróciłem uwagę... Nie chciałem pisać, żeby głupio nie zabrzmiało, ale faktycznie Symer musisz popracować nad językiem pisanym.
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 16.04.2024 - 09:03