Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

6 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> PostgreSQL vs MySQL
anas
post 25.10.2004, 08:13:51
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 172
Pomógł: 0
Dołączył: 22.09.2002
Skąd: Gorzów Wlkp

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hej.

Mam pytanie do kolegow mniej lub wiecej doswiadczonych praca z PostgreSQL. Czy mozecie podac mi praktyczne roznice, ktore przekonaly was do korzystania z PostgreSQL'a w stosunku do MySQL-a. Dla mnie jak narazie glownie przkonywujaca jest obsluga PL/SQL oraz typy tablicowe ktorych brakowalo mi czasem w MySQL. Nie wiem rowniez jak sie sprawa ma z wydajnoscia - chociaz PostgreSQL wydaje mi sie bardziej profesionalnym narzedziem... mialem troche stycznosci z Oracle'm wiec moze to bedzie pomocne w dobrym zrozumieniu PostgreSQL'a, ale z checia bym sie dowiedzial jaka lekture polecicie zeby zglebiac ten temat.

pozdrowka

anas
Go to the top of the page
+Quote Post
DavidPL
post 29.10.2004, 11:01:53
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 66
Pomógł: 1
Dołączył: 27.04.2004
Skąd: Rzeszów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


3 główne i niezwykle wyraźne rożnice:
MySQL dużo szybszy od PostgreSQL'a - plus dla MySQL
Brak podzapytań w MySQL - ogromny minus dla MySQL
MySQL jest płatny, PostgreSQL jest darmowy - plus dla PostgreSQL

--
Pozdrawiam,
Dawid Szałęga


--------------------
Pozdrawiam,
Dawid
Go to the top of the page
+Quote Post
kszychu
post 29.10.2004, 11:08:04
Post #3





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 712
Pomógł: 23
Dołączył: 27.10.2003
Skąd: z kontowni

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(DavidPL @ 2004-10-29 11:01:53)
MySQL jest płatny,

ohmy.gif Chryste! od kiedy??


--------------------
"Coś się kończy, coś się zaczyna." Andrzej Sapkowski
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 29.10.2004, 11:12:17
Post #4





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Kolejne rzeczy:

MySQL nie ma funkcji
MySQL nie ma trigerow

Odnosnie obslugi przez Postgresa plpgsql, plpert, c to jest cos wspanialego, co MySQLowi brakuje i przez dluzszy okres czasu bedzie brakowac.

Szkoda @kszychu ze zamknoles moj temacik, myslalem ze bedzie osta dyskusja na ten temat. Mam nadzieje ze sie tutaj przeniesie. Fakt nie zauwazylem tego tematu.

Ten post edytował SongoQ 29.10.2004, 11:30:58


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
zalew
post 29.10.2004, 11:56:11
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 407
Pomógł: 0
Dołączył: 24.10.2002
Skąd: warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


http://builder.com.com/5100-6388-1050671.html


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
kszychu
post 29.10.2004, 12:04:21
Post #6





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 712
Pomógł: 23
Dołączył: 27.10.2003
Skąd: z kontowni

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(SongoQ @ 2004-10-29 11:12:17)
Szkoda @kszychu ze zamknoles moj temacik, myslalem ze bedzie osta dyskusja na ten temat. Mam nadzieje ze sie tutaj przeniesie. Fakt nie zauwazylem tego tematu.

Też żałuję, że musiałem to zrobić, ale staramy się (wszyscy!) by na forum panował porządek a nie burdel.
Na przyszłość radzę uważniej PRZEGLĄDAĆ forum przed założeniem nowego wątku a nie będę musiał nic zamykać.
Poza tym, dyskusja będzie o wiele ostrzejsza jeżeli będzie toczyła się w jednym wątku a nie w dwóch ;-)


--------------------
"Coś się kończy, coś się zaczyna." Andrzej Sapkowski
Go to the top of the page
+Quote Post
bela
post 29.10.2004, 13:10:50
Post #7


Administrator PHPedia.pl


Grupa: Developerzy
Postów: 1 102
Pomógł: 2
Dołączył: 14.09.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


MySQL jest płatne, ale wypadku modyfikacji kodu źródłowego

[edit]

wczoraj gadałem z ojciem o bazach danych i miał taki przypadek, ze PgSQL padł i użytkownicy nie mogli się zalogować, user potracił granty
z pewnością coś takiego nie miałoby miejsca w Oraclu czy MSSQL

Ten post edytował bela_666 29.10.2004, 13:15:10


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
anas
post 29.10.2004, 13:27:51
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 172
Pomógł: 0
Dołączył: 22.09.2002
Skąd: Gorzów Wlkp

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(zalew @ 2004-10-29 11:56:11)

Hej.

Shylon Ray Hunter | July 1, 2002 - czy nie wydaje Ci sie ze 2 lata w dziedzinie informatyki (a tym samym baz danych to duzo)?

- kiedys juz to przegladalem i np.

Foreign key support - Mysql - NO - no mi sie wydaje ze jest jednak inaczej.

Views - rzeczywiscie jeszcze ich nie ma - ale juz w wersji 5-atej mozna z nich korzystac - ale do czasu wypuszczenia stable nie jest to dobre rozwiazanie - pozatym glownym wykorzystaniem widokow wydaja mi sie wzgledy bezpieczenstwa, ktore mozna uzyskac rowniez za pomoca uprawnien

Triggers - jesli chodzi o wyzwalacze to rzeczywsice rowniez ich nie ma - przykladem uzycia moze byc sprzatanie w przypadku usuniecia rodzica - ale jak wspomnialem w MySQL-u dzialaja juz w pelni klucze obce z mozliwoscia ustawienia takich parametrow jak ON DELETE czy ON UPDATE - i w naszym przypadku CASCADE. Tak czy siak wyzwalaczy brakuje. W moim przypadku idealne narzedzie do zrobienia QUOTY w MySQL-u, ktorej standardowo nie ma.

Stored procedures - no rzeczywiscie nie ma jezyka PL/SQL i tego mi najbardziej brakuje - ale dla upatrych mozna zawsze napisac wlasne funkcje w c i zaimplementowac je do serwera MySQL, lub poprostu robic te rzeczy na warstwie aplikcacji

Co do podzapytan:

http://dev.mysql.com/doc/mysql/en/Subqueries.html

Unie - od 4.0 juz sa

A to co znalzlem drazac temat:

http://dev.mysql.com/doc/mysql/en/Roadmap.html

... i teraz zadaje sobie pytanie czy warto sie przesiadac, czy tez nie. Pozatym jeden z przedmowcow wspomnial o tym ze MySQL jest platnym serwerem bazodanowym - ja myslalem ze serwer nie jest, a jedynie wsparcie?

Czy rzeczywiscie z doswiadczenia waszego wynika(nie mowie o malych skryptach do newsow itp) ze przy projektowaniu zlozonych aplikacji PostgreSQL staje sie narzedziem lepszym? Co mnie najbardziej zaszokowalo to fakt iz wydajnosciowo jest gorszy od MySQL-a.
Go to the top of the page
+Quote Post
DavidPL
post 29.10.2004, 14:09:15
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 66
Pomógł: 1
Dołączył: 27.04.2004
Skąd: Rzeszów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(kszychu @ 2004-10-29 12:08:04)
ohmy.gif Chryste! od kiedy??

Od co najmniej końcówki 2001 roku.

--
Pozdrawiam,
Dawid Szałęga


--------------------
Pozdrawiam,
Dawid
Go to the top of the page
+Quote Post
zalew
post 29.10.2004, 14:12:50
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 407
Pomógł: 0
Dołączył: 24.10.2002
Skąd: warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Stored procedures - no rzeczywiscie nie ma jezyka PL/SQL i tego mi najbardziej brakuje - ale dla upatrych mozna zawsze napisac wlasne funkcje w c i zaimplementowac je do serwera MySQL, lub poprostu robic te rzeczy na warstwie aplikcacji


"po prostu robic na warstwie aplikacji" - wiesz, mowa tu o bazie, a nie o tym ze moze ona sluzyc za tableki i wszytko robic poza nia.. na mysql nie rozdzielisz warstwy aplikacji i bazy danych i w tym wlasnie caly problem.. po to sa udf czy procedury skladowane zeby moc zaprojektowac poprawnie i elastycznie aplikacje rozdzielajac interfejs od bazy.. na braku funkcji badz procedur mysql sie dla mnie konczy..
metody 'dla upartych' mnie nie interesuja, nie wiem zreszta po co tyle osob probuje udawadniac ze mysql dorownuje pg.. tam gdzie nie trzeba projektowac systemu poprawnie, badz jest na tyle maly, ze pozniejsza jego konserwacja nie odgrywa zanczenia, oczywiscie wystarczy mysql.. dlatego tak wiele osob go uzywa ze im wystarcza.. obecnie do wiekszosci zlecen uzywam postgres i ciezko by mi bylo sie cofnac w rozwoju i pisac nawet sredniego cmsa przekladajac wszystkie zadania bazy na php..
na mysqlu mam fotobloga, dwa portfolia, sajt z newsami, kilka malych sklepow, i wiekszosc stron dawnych klientow, ktore maja bardzo prosta strukture... ostatnie moje zlecenia jednak to dosc zlozone sajty z cmsami, gdzie obojetnie czy pracujac sam czy rozdzielajac zadania po prostu warstw bazy od programu musze rozdzielic, bo inaczej zgine.. tutaj mam postgres i zadnia bazy tworze i koryguje na poziomie bazy, a logike interfejsu rzezbie w php.. nie potrafilbym juz tego pomieszac..

pytasz czy 2 lata to duzo, owszem duzo, ale i tak dopiero niedawno sie pojawily nowe featuresy w mysqlu i nie widze powodow zeby leciec z tego tytulu do niego jak po cieple bulki rano.. po prostu nie widze.. postgres spelnia wymagania do poprawnej budowy aplikacji bazodanowej, mysql nie, po co to tlumne namawianie na My? bez sensu

problemem dla mnie jest tylko nieznajomosc administracji postgresa przez niektorych providerow, zazwyczaj gdy kaze na koncie moich klientow zalozyc postgres to w sluchawce slychac 'yyy... hmm...' i rozne serie tlumaczen.. juz kilku hostingowcow moich klientow wyslalem na drzewo, bo nie potrafili badz nie chcieli zainstalowac i udostepnic mi w dzialajacej formie postgres... na mysql'u swiat baz danych sie dla nich konczy (tak jak dla wiekszosci programistow), nikt z ich kleintow nie korzystal i srednio mozna liczyc na jakakolwiek znajomosc tematu.. na szczescie mam jedna firme, z ktora wspolpracuje w ktorej sa solidni ludzie i przynajmniej tam mam spokoj o ich kompetencje..

Ten post edytował zalew 29.10.2004, 14:19:40


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
kszychu
post 29.10.2004, 14:17:14
Post #11





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 712
Pomógł: 23
Dołączył: 27.10.2003
Skąd: z kontowni

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(DavidPL @ 2004-10-29 14:09:15)
Cytat(kszychu @ 2004-10-29 12:08:04)
ohmy.gif Chryste! od kiedy??

Od co najmniej końcówki 2001 roku.

--
Pozdrawiam,
Dawid Szałęga

N stronie: http://www.mysql.com/company/legal/licensi...ce-license.html
czytamy
Cytat
Our software is 100% GPL (General Public License); if yours is 100% GPL compliant, then you have no obligation to pay us for the licenses.

Czyli jednak nie do końca jest płatny...


--------------------
"Coś się kończy, coś się zaczyna." Andrzej Sapkowski
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 29.10.2004, 14:18:27
Post #12





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@bela_666

Cytat
wczoraj gadałem z ojciem o bazach danych i miał taki przypadek, ze PgSQL padł i użytkownicy nie mogli się zalogować, user potracił granty
z pewnością coś takiego nie miałoby miejsca w Oraclu czy MSSQL


Postgresa czy MySQL'a nie ma co porownywac do ORACLE'a to jest tak jak bys porownywal malucha do mercedesa. Troche nietypowe porownanie ale taka jest prawda.

@anas Wydaje mi sie ze Postgres jest lepszy przy projektowaniu "wiekszych" aplikacji niz MySQL. Takie jest moje zdanie. Chociaz nie jestem przeciwny MySQL'owi, ale brakuje mu tych wyzej wymienionych mechanizmow ktore sa bardzo wazne.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
DavidPL
post 29.10.2004, 14:21:12
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 66
Pomógł: 1
Dołączył: 27.04.2004
Skąd: Rzeszów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(zalew)
na szczescie mam jedna firme, z ktora wspolpracuje w ktorej sa solidni ludzie i przynajmniej tam mam spokoj o ich kompetencje..

Całkowicie się z Tobą zgadzam.

A tak BDW jeśli masz takiego providera to podziel się smile.gif
Może komuś się przyda smile.gif

Cytat(kszychu)
N stronie: http://www.mysql.com/company/legal/licensi...ce-license.html
czytamy

Cytat

Our software is 100% GPL (General Public License); if yours is 100% GPL compliant, then you have no obligation to pay us for the licenses.


Czyli jednak nie do końca jest płatny...


O ile mi wiadomo to MySQL ma 2 licencje:
Jedną - wirusową - GPL i komercyjną, a że nie za bardzo lubię rozdawać na prawo i lewo moją pracę, i cały włożony w produkt wisiłek, a następnie patrzeć jak ktoś się pod tym podpisze i sprzeda jako swoje to zostaje mi kiepski komercyjny MySQL albo darmowy i całkiem niezły PostgreSQL.

--
Pozdrawiam,
Dawid Szałęga

Ten post edytował DavidPL 29.10.2004, 14:33:41


--------------------
Pozdrawiam,
Dawid
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 29.10.2004, 14:41:36
Post #14





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
"po prostu robic na warstwie aplikacji" - wiesz, mowa tu o bazie, a nie o tym ze moze ona sluzyc za tableki i wszytko robic poza nia.. na mysql nie rozdzielisz warstwy aplikacji i bazy danych i w tym wlasnie caly problem.. po to sa udf czy procedury skladowane zeby moc zaprojektowac poprawnie i elastycznie aplikacje rozdzielajac interfejs od bazy.. na braku funkcji badz procedur mysql sie dla mnie konczy..


Zgadzam się z tym całkowicie. Nie po to jest baza danych zeby obliczenia i tak w programie robic, to jest bezsens. Baza danych sluzy do zwracania gotowych danych a aplikacja sluzy do prezentacji tego wszystkiego, tak samo jak mechanizmy baz danych sa tak rozwiniete ze zwracac dane, ktere wymagaja tylko ewentyualnie drobnego sformatowania i w przypadku php pobrania i przekazania do np SMARTY.

Jesli chodzi o administracje Postgresa oj cieniutko z tym u providerow.

Powiem moze tak obrazliwie dla niektorych. Duzo jest osob ktore zaczynaja przygody z bazami danych i jak np odpala sobie takiego phpmyadmina to "sliczne" im sie to wydaje, gorzej juz bywa jesli zobacza pgAdmina - co to jest? po co mi to wszystko? Nie mowie juz o ORACLE'u.

Moim zdaniem zeby sie wypowiedziec na ten temat trzeba poznac mozliwosci "prawdziwych" baz danych a nie twierdzic ze MySQL jest najlepszy, widzac tylko w szkole na zajeciach Accesa i robiac newsy w MySQL.

Przytocze slowa pewnego dr "Kazda baza danych jest odpowiednia do odpowiednich zastosowan" i z tym sie zgadzam ale nie mozna wywyzszac MySQLa ponad Postgresa.

Ten post edytował SongoQ 29.10.2004, 14:45:50


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
anas
post 29.10.2004, 14:43:30
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 172
Pomógł: 0
Dołączył: 22.09.2002
Skąd: Gorzów Wlkp

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hej ponownie.

Zalew - thx za wyczerpujaca odpowiedz - co do PosgreSQL-a to rzeczywiscie wydawalo mi sie ze jest to baza bardziej profesionalna - przez co byla mniej uzywana a tym samym krytykowana za trudnosc znalezenienia pomocy itp.

Korzystajac z okazji chcialbym zapytac jaki podrecznik do nauki tejze bazy byscie polecili - osobiscie jak mowilem mialem stycznosc z ORACLE-m, wiem jak jest poteznym serwerem baz danych i jak duze ma mozliwosci - mam w domu ksiazki z campusow szkoleniowych ktore przestudiowalem i pracowalem z ta baza i dlatego zastanawia mnie fakt, ze ktos z przedmowcow wspomnial ze porownywanie bazy ORACLE do PostgreSQL-a to jak porownywanie malucha i mercedesa - mi sie wydaje ze oba serwery sa w miare dobre i maja rozne zastosowania a to co cechuje ORACLE-a to wsparcie i wbudowane narzedzia dodatkowe - ale to tylko moje zdanie (moze bardzo mylne)... Pewnie ktos zaraz zabije mnie slowami - a wydajnosc, a inne cechy smile.gif - owszem ale tu nie place zlotowki a za ORACLE-a 40 000 zielonych smile.gif

Tak czy inaczej narazie korzystam czesciej z MySQL-a, ale chyba jednak bede musial sie glebiej zainteresowac PostgreSQL-em, szczegolnie wazne jest dla mnie rozdzielenie logiki biznesowej od warstwy aplikacji... tak aby rozne aplikacje mogly bez problemu wyciagac pewne dane z tego samego modelu danych...

thx za wszystkie odpowiedzi...

ps. znacie jakies dobre przyklady wykorzystania posgres'a do rzeczy ktore trzeba bylo w MySQL-u robic na poziomie aplikacji - przyklady z zycia wziete...

pozdrawiam

anas
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 29.10.2004, 14:58:34
Post #16





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@anas Odnosnie tego porowniania bo sam to napisalem, dalej twierdze ze tak jest, jak napisales ze masz doswiedczenie z ORACLEM to wiesz jakie mozliwosci oferuje bazka. Postgres nie jest tak rozbudowany ale pewne rzeczy posiada.

Wazna rzecza w PG jest mozliwosc stosowania pgplsql, ktory troszeczke sie rozni od plsql ORACLE, jest w nim cos takiego jak plperl, c.

Polecam przesiadke z MySQLa na Postgresa. Naprawde warto dla samych mechanizmow bazy.

Jesli chodzi o ORACLE to jest to naprawde serwer baz danych za ogromne pieniadze, ale w tym masz bezpieczenstwo, pomoc, stabilnosc itd.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
revyag
post 29.10.2004, 15:12:39
Post #17





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 258
Pomógł: 16
Dołączył: 21.09.2004
Skąd: Kielce

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Niektórzy mogą tego nie uznać za minus, ale dla mnie tak jest, chodzi o instalacje postgresa na windzie, ojjj smile.gif


--------------------
-------------

------
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 29.10.2004, 15:18:24
Post #18





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(revyag @ 2004-10-29 15:12:39)
Niektórzy mogą tego nie uznać za minus, ale dla mnie tak jest, chodzi o instalacje postgresa na windzie, ojjj  smile.gif

Wyszla werjsa Postgresa na Windowsa. Ale masz racje Postgres i Windows nie najlepsze rozwiazanie.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
zalew
post 29.10.2004, 15:49:16
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 407
Pomógł: 0
Dołączył: 24.10.2002
Skąd: warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Jesli chodzi o administracje Postgresa oj cieniutko z tym u providerow.

czas instalacji i nie daj bog modyfikacji liczony w dniach nie godzinach.. ostatnio nawet uslyszalem, ze 'po prostu takiej uslugi nie oferuja, bo nikt dotad jej nie potrzebowal' od dosc sporej firmy..

Cytat
A tak BDW jeśli masz takiego providera to podziel się smile.gif
Może komuś się przyda smile.gif

http://maze.pl wspolpracujemy juz dlugi czas i na lepszych na razie nie trafilismy. nie stracilem ani minuty zycia na nerwy, czego nie moge powiedziec o wiekszosci isp w polsce heh

Cytat
Moim zdaniem zeby sie wypowiedziec na ten temat trzeba poznac mozliwosci "prawdziwych" baz danych a nie twierdzic ze MySQL jest najlepszy, widzac tylko w szkole na zajeciach Accesa i robiac newsy w MySQL.

dokladnie.
jestem na ostatnim semestrze baz danych i szczerze mysle ze gdyby nie teoria, ktora mi wpajano, to tez uwazalbym ze mysql jest bogiem i czego wiecej mi trzeba, w koncu ma tabele i mozna tam wpisac jakies dane...
patrzac po forach (bazodanowych przegladam kilka zagranicznych), wejdzmy na dzial mysql i na dzial postgresql i porownajmy poziom stawianych zagadnien - "ziemia a niebo".. o mysql pytaja przewaznie ludzie nie wiedzacy jak powiazac ze soba proste struktury, na postgresach i ms, oracle, inne.. siedza ludzie, ktorzy doskonale znaja teorie, ulozyli prawidlowa strukture tylko napotykaja na problemy stricte techniczne, dotyczace pomocy w skladni zapytan badz obslugi samej platformy. (oczywiscie musze dodac "przewaznie").. czujecie roznice o ktorej mowie?
umiesz ukladac struktury danych albo nie umiesz, platforma jest tylko kwestia nauczenia sie nieco odmiennej skladni i ew. interfejsu do obslugi.. a to tylko kwestia czasu... teoria przede wszystkim - nie na darmo analityk jest nadrzedny dla tego co pisze kod.. jesli ktos nie jest obeznany dobrze w teorii, to przesiadka mu wiele nie da..
jesli ktos nie wie jak, to zadna roznica czym..
zeby nie molestowac porownania do samochodow - jesli ktos kto nie interesuje sie fotografia, nie studiowal tematu i nie cwiczyl dostanie nawet najnowszego canona eos za 15000, to nadal bedzie robil tak samo kiepskie zdjecia i tlumaczenia, ze zostaly wykonane na profesjonalnym sprzecie nic nie dadza..

podsmowujac, powtorze:
1. profesjonalnej i elastycznej (takiej aby zmiany w programie nie zmuszaly do poznawania na nowo struktury bazy) aplikacji bazodanowej w mysql nie da sie stworzyc i na tym polu ta platforma dla mnie nie istnieje.
2. za to do prostych zadan z powodzeniem ja mozna wykorzystac i dalej bede jej uzywal, bo jest latwiej dostepna u providerow i szkoda mi zachodu uzerac sie z nieznajomymi firmami tylko po to by postawic kilka dzialow i newsy. dlatego nie ma co mysql skreslac tylko korzystac tam, gdzie to wystarcza - tak samo jak nie potrzebujesz procedur w ms excel zeby dodac to siebie kilka liczb, otwierasz kalkulator..
3. dlatego mowimy o postgres, a nie oracle czy mssql, bo te drugie po prostu kosztuja majatek, przez co nie sa latwo dostepne dla wiekszosci firm, wiec szkoda czasu na porownania fiat i bmw

pozdr

Ten post edytował zalew 29.10.2004, 15:58:53


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
bela
post 29.10.2004, 17:43:34
Post #20


Administrator PHPedia.pl


Grupa: Developerzy
Postów: 1 102
Pomógł: 2
Dołączył: 14.09.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(SongoQ @ 2004-10-29 15:18:27)
@bela_666

Cytat
wczoraj gadałem z ojciem o bazach danych i miał taki przypadek, ze PgSQL padł i użytkownicy nie mogli się zalogować, user potracił granty
z pewnością coś takiego nie miałoby miejsca w Oraclu czy MSSQL


Postgresa czy MySQL'a nie ma co porownywac do ORACLE'a to jest tak jak bys porownywal malucha do mercedesa. Troche nietypowe porownanie ale taka jest prawda.

@anas Wydaje mi sie ze Postgres jest lepszy przy projektowaniu "wiekszych" aplikacji niz MySQL. Takie jest moje zdanie. Chociaz nie jestem przeciwny MySQL'owi, ale brakuje mu tych wyzej wymienionych mechanizmow ktore sa bardzo wazne.

tu nie chodzi o porównanie, tylko o to, że takie coś nie powinno mieć miejsca
ten system dział w pewnym Urzędzie Gminy i zostali uziemieni, ponieważ posypała się baza

@zalew: coraz więcej firm/Urzędów się przesiada na np. MSSQLa


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 14:05