Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Piszczenie zasilacza
lwc
post 27.02.2009, 13:35:11
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 69
Pomógł: 11
Dołączył: 5.10.2008
Skąd: Wielkopolska

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam, dzisiaj postanowiłem jak zawsze włączyć komputer i stała się rzecz dziwna. Usłyszałem bardzo głośnie ciągłe brzęczenie. Myślałem, że może wentylator się zapchał, więc wyłączyłem komputer i otworzyłem obudowę. Wyczyściłem wpierw wentylator od procesora, a później od Karty Graficznej. Niestety dalej to samo, więc trochę posłuchałem i wyszło, że to zasilacz w środku. Wziąłem, więc sprężone powietrze i patyczki i wyczyściłem go. Włączyłem i zaczęło normalnie działać. Fajnie. Nie minęło kilka minut i znowu to samo. Powtórzyłem czynność, włączyłem i znowu to samo po kilku minutach. Postanowiłem kompa wyczyścić jeszcze raz, ale porządnie na dworze. Jak widać w tej chwili piszę tą wiadomość i jest ok, ale ile to potrwa, tego nie wiem. Przy podłączaniu do zasilacza, czarnej wtyczki, która podłączona jest z drugiej strony do prądu, zauważyłem, że ten czarny kontakt w zasilaczu rusza się i chciałem go przykręcić, ale nic z tego. Kiedy ruszam tym kontaktem słychać jakiś stukot. W sumie nie wiem ocb już. Postanowiłem przeczytać co google wie na ten temat, ale wie nie dużo. Takiego problemu nie znalazłem. Proszę was o wskazówki, rady i pomoc.

PS. Nie jestem osobą, która zna się nie wiadomo jak na kompach od środka, ale coś tam potrafię w tym kierunku.
Go to the top of the page
+Quote Post
l0ud
post 27.02.2009, 15:00:11
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 387
Pomógł: 273
Dołączył: 18.02.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jaka marka zasilacza? (patrz na naklejkę z boku). W takich przypadkach lepiej się nie męczyć i kupić nowy zasilacz, zanim ten się spali razem z płytą główną i innymi podzespołami.


--------------------
XMPP: l0ud@chrome.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
lwc
post 27.02.2009, 15:13:45
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 69
Pomógł: 11
Dołączył: 5.10.2008
Skąd: Wielkopolska

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Marka zasilacza to ModeCom, a model to Feel-400ATX. Dodam jeszcze kilka moich spostrzeżeń z ostatnich kilku chwil. Po pierwsze dźwięk, który jest teraz, czyli jak działa komputer powiedzmy, że normalnie jest taki sam jak ten wtedy, ale tamten były o wiele głośniejszy. Dziwne. Po drugie jak komputer jest na dywanie z otwartą obudową czy tam ze zamknięta jest ok, ale wystarczy, że go poruszę chcąc włożyć do biurka i klapa, wtedy zaczyna piszczeć. O dziwo komputer chodzi normalnie, tyle, że jak ten hałas zacznie piszczeć to idzie dostać cholery. Pozdrawiam.
Go to the top of the page
+Quote Post
l0ud
post 27.02.2009, 15:27:28
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 387
Pomógł: 273
Dołączył: 18.02.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cóż... zdecydowanie nie jest to zasilacz z górnej półki. Ze średniej też nie. Być może po prostu zaczyna padać, dlatego tak piszczy. Zawsze możesz spróbować go rozkręcić i zobaczyć co jest nie tak, ale nie chcę mieć na sumieniu ani Twojego komputera ani Ciebie. Polecam zakup nowego, dopóki jeszcze nic się nie spaliło. Poszukaj chociażby Modecoma MC-350ATX (nie feel'a) - powinien być w sam raz, a nie jest aż taki drogi smile.gif


--------------------
XMPP: l0ud@chrome.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
lwc
post 27.02.2009, 15:37:51
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 69
Pomógł: 11
Dołączył: 5.10.2008
Skąd: Wielkopolska

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Elo, co do zasilacza MC-350ATX jest on tańszy od tego, którego posiadam teraz, bardzo ciekawe. Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Czy są to objawy padania zasilacza czy może to być jakaś usterka, którą da się naprawić. Nie chodzi o kasę, bo tutaj problemu nie ma, ale ten komputer jest nowy, ma dopiero dwa lata, gwarancja jest i do tej pory wszystko świetnie działało, a tutaj dzisiaj taka afera. Wolę być pewien, oczywiście, wiem, że przez internet za dużo słowami nie opisałem, ale inaczej nie mam jak. Pozdr.
Go to the top of the page
+Quote Post
batman
post 27.02.2009, 16:01:57
Post #6





Grupa: Moderatorzy
Postów: 2 921
Pomógł: 269
Dołączył: 11.08.2005
Skąd: 127.0.0.1




Bez tego dźwięku ciężko cokolwiek stwierdzić.

Bardzo mało prawdopodobne, ale ciekawsze rozwiązanie. Pada Ci jakiś kondensator w zasilaczu. Zasilacz do wymiany. Jednak z doświadczenia wiem, że jeśli piszczy kondensator, to za chwilę nastąpi wybuch smile.gif

A na poważnie, to łożyska w wiatraku Ci się zatarły i dlatego piszczy. Nic z tym nie zrobisz. Musisz kupić nowy.


--------------------
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
My software never has bugs. It just develops random features.
Go to the top of the page
+Quote Post
lwc
post 27.02.2009, 16:22:39
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 69
Pomógł: 11
Dołączył: 5.10.2008
Skąd: Wielkopolska

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Rozumiem. Dzięki wielkie za odpowiedzi. Co do dźwięku to mam tylko takie nagranie, słaba jakość, ale zawsze coś. Wrzuciłem go tutaj:
OdSiebie
W sumie pogodziłem się już z tym, że trza nowy kupić, ale może ktoś ma jeszcze jakąś inna teorię. Co człowiek to inne zdanie. A może ten dźwięk potwierdza wasze przypuszczenia, chętnie posłucham odpowiedzi. Elo

Edit:
Wszystko wskazuje na to, że to rzeczywiście łożyska, aczkolwiek mam pytanie. Czy można używać komputer, jeżeli to tak brzęczy ?

Ten post edytował lwc 27.02.2009, 18:49:52
Go to the top of the page
+Quote Post
tiraeth
post 27.02.2009, 22:18:07
Post #8





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 1 789
Pomógł: 41
Dołączył: 30.10.2003
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Zmień wiatraczek i możesz korzystać. Wiatraczek to koszt ok. 8-15 złotych. Wymienisz sobie za free (nie zapomnij o lutownicy, bo zwykle wiatraczki takie są "wlutowane" w odpowiednie otwory w płytce drukowanej w zasilaczu - ewentualnie "utnij" kable i złącz lutem).
Go to the top of the page
+Quote Post
lwc
post 27.02.2009, 22:28:47
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 69
Pomógł: 11
Dołączył: 5.10.2008
Skąd: Wielkopolska

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Rozumiem. W takim razie dziękuje wszystkim za pomocne posty, każdy z was mi pomógł i to bardzo, co zostało w odpowiedni sposób wynagrodzone. Wiedziałem, że można na was liczyć. Pozdro.
Go to the top of the page
+Quote Post
servs
post 7.07.2009, 23:07:52
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 235
Pomógł: 0
Dołączył: 18.11.2006
Skąd: gorzów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam!

Piszczą zapewne cewki winksmiley.jpg
Ja zawsze psikam na nie WD-40, i jest po sprawie - nie ważne czy w zasilaczy czy telewizorze. Uważaj tylko, żeby oliwka nie dostała się za bardzo na druk.

Pozdrawiam!
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 7.07.2009, 23:10:19
Post #11





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




Eee, a jak to możliwe, żeby na piszczenie cewek pomagał WD-40...? O.o

O czymś nie wiem, czy jak...?


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post
tiraeth
post 7.07.2009, 23:15:35
Post #12





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 1 789
Pomógł: 41
Dołączył: 30.10.2003
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie wiem, czemu akurat WD-40, bo z tego co wiem, to pomaga farba do metalu i zaklejenie cewek klejem (z pistoletu) na gorąco.
Go to the top of the page
+Quote Post
servs
post 7.07.2009, 23:19:29
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 235
Pomógł: 0
Dołączył: 18.11.2006
Skąd: gorzów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Panowie, nie sprzeczajcie się, bo pracuję w serwisie elektronicznym i mam z tym doświadczenie na codzień ;p
WD-40 niweluje tarcie druta o rdzeń, dzięki czemu drut drga ze swoją niesłyszalną częstotliwością. Co prawda nie jest to wieczne rozwiązanie, Ale w moim zasilaczu laboratoryjnym (dość podobnym konstrukcją do przetwornicy komputerowej) służy przynajmniej 3 lata.
Stosowanie "usztywniaczy" na gorąco może uszkodzić izolację drutu; to samo tyczy się farby - sztywnieje, a jak zacznie się kruszyć to razem z izolacją - a wtedy nie rudno o zwarcie między zwojami.

Ot dziwna teoria winksmiley.jpg

Ten post edytował servs 7.07.2009, 23:21:08
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 7.07.2009, 23:21:38
Post #14





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




Ja myślałem, że w jakiś sposób zmniejsza radiację na pozostałe elementy, a tu taki banał... [;

I to po prostu na drut cewki psikane?


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post
servs
post 7.07.2009, 23:34:23
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 235
Pomógł: 0
Dołączył: 18.11.2006
Skąd: gorzów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja to robię tak, że odwracam cewkę tak, aby jak coś ścieknie na dół, to nie na elektronikę i psikam na drut - od dołu i od góry. Oczywiście bez przesady i delikatnie, żeby psikać tylko na cewkę, a nie na sąsiednie elementy - warto nawet zrobić "parawan" z gazety na cewkę na czas psikania smile.gif
I broń boże nie dotykać cewek, kiedy zasilacz jest włączony do sieci - nie raz mnie pieprzło i nie chciałbym powtarzać tych doświadczeń winksmiley.jpg
Pozdrawiam!
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 7.07.2009, 23:39:11
Post #16


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




zauważyłem u mnie tez takie cudo, tylko nie moge go otworzyć bo gwarancja, a odsyłać mi sie z taka pierdułką nie chce

rozumiem że psiknięcie wd na ślepo byle do środka odpada? biggrin.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
servs
post 7.07.2009, 23:42:39
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 235
Pomógł: 0
Dołączył: 18.11.2006
Skąd: gorzów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


na ślepo nie radzę, choć niektóre zasilacze mają tak bycze otwory, że spokojnie da się namierzyć cewkę rurką od WD-40. Jednak przy takich extremach na prawdę zalecam ostrożność i najlepiej odwrócenie zasilacza do góry nogami na czas operacji.
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 8.07.2009, 01:35:58
Post #18


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




hm dziek iza rade w wolnej chwilii spojrze na tego tagana, acz cewke tyle co ja na googlach widziałem
Go to the top of the page
+Quote Post
Mephistofeles
post 8.07.2009, 09:41:48
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 182
Pomógł: 115
Dołączył: 4.03.2009
Skąd: Myszków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Skoro WD-40 pomaga, to może jakimś smarem gęstszym? Przynajmniej nie spłynie.
Go to the top of the page
+Quote Post
servs
post 8.07.2009, 10:02:02
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 235
Pomógł: 0
Dołączył: 18.11.2006
Skąd: gorzów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Mephistofeles @ 8.07.2009, 10:41:48 ) *
Skoro WD-40 pomaga, to może jakimś smarem gęstszym? Przynajmniej nie spłynie.


Nie mam pojęcia jak gęstszy smar zda egzamin... Jednak nie ryzykowałbym, bo w niektórych są dość twarde drobiny i podczas pracy cewki mogą one uszkodzić izolację.
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 25.04.2024 - 20:09