Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Kilka pytań o doctrine
michael86
post 23.12.2011, 10:54:28
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 3
Pomógł: 0
Dołączył: 23.12.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam

Chciałem po raz pierwszy zastosować doctrine dla nauki. Do tej pory stworzyłem taki mały własny ORM jednakże nie ma on kilku funkcji i ciągle muszę coś w nim zmieniać jak coś robie. Moje pytania:

1. Czy doctrine nadaje się na mocny serwer dedykowany który ma dużą moc procesora jednakże baza i dysk jest aktualnie wąskim garłem? Czy bardziej jest wrażliwe na niedostatki procesora czy raczej dysku lub ramu?

2. Czy można zrobić coś takiego że doctrine mapuje od razu obiekty "dzieci", np. klasa produkty i żeby ładował od razu obiekty klasy załóżmy zdjęcia? Chodzi o to żeby jednym zapytaniem załadować wszystko z bazy a nie odwoływać się potem "szukaj fotek ID = X produkty" 100 razy

3. Czy jest cośna chwilę obecną lepszego od doctrine?


Pozdrawiam
Go to the top of the page
+Quote Post
qrooel
post 23.12.2011, 10:56:58
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 306
Pomógł: 42
Dołączył: 25.03.2010
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(michael86 @ 23.12.2011, 10:54:28 ) *
Witam

Chciałem po raz pierwszy zastosować doctrine dla nauki. Do tej pory stworzyłem taki mały własny ORM jednakże nie ma on kilku funkcji i ciągle muszę coś w nim zmieniać jak coś robie. Moje pytania:

1. Czy doctrine nadaje się na mocny serwer dedykowany który ma dużą moc procesora jednakże baza i dysk jest aktualnie wąskim garłem? Czy bardziej jest wrażliwe na niedostatki procesora czy raczej dysku lub ramu?

2. Czy można zrobić coś takiego że doctrine mapuje od razu obiekty "dzieci", np. klasa produkty i żeby ładował od razu obiekty klasy załóżmy zdjęcia? Chodzi o to żeby jednym zapytaniem załadować wszystko z bazy a nie odwoływać się potem "szukaj fotek ID = X produkty" 100 razy

3. Czy jest cośna chwilę obecną lepszego od doctrine?


Pozdrawiam


2. Oczywiście, od tego jest ORM. Tworzysz sobie normalne relacje.
3. W PHP moim zdaniem nie ma lepszego ORMa. Można się zainteresować jeszcze Propelem ewentualnie.


--------------------
Strony WWW: http://arscreo.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
michael86
post 23.12.2011, 11:06:33
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 3
Pomógł: 0
Dołączył: 23.12.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(qrooel @ 23.12.2011, 10:56:58 ) *
2. Oczywiście, od tego jest ORM. Tworzysz sobie normalne relacje.
3. W PHP moim zdaniem nie ma lepszego ORMa. Można się zainteresować jeszcze Propelem ewentualnie.


a czy na doctrine można zbudować szybszą aplikację niż bez doctrine zakładając że w tej bez doctrine nie bedzie np. takiego mapowania i choć samo użycie doctrine zwolni to sumarycznie znacznie przyśpieszy przez lepsze mapwanie. Czy to możliwe?
Go to the top of the page
+Quote Post
qrooel
post 23.12.2011, 11:14:16
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 306
Pomógł: 42
Dołączył: 25.03.2010
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(michael86 @ 23.12.2011, 11:06:33 ) *
a czy na doctrine można zbudować szybszą aplikację niż bez doctrine zakładając że w tej bez doctrine nie bedzie np. takiego mapowania i choć samo użycie doctrine zwolni to sumarycznie znacznie przyśpieszy przez lepsze mapwanie. Czy to możliwe?


ORM prawdopodobnie spowolni nieco aplikacje, bo bardzo często obiekt zwracany przez Doctrine ma długość 5 metrów, przez co wzrasta zużycie pamięci z tego co zauważyłem.

Dla mnie najważniejsze jest jednak to, że praca z Doctrine jest bardzo przyjemna i o wiele szybsza niż pisanie zapytań z joinami.

Na Twoje pytanie nie odpowiem, bo nie robiłem nigdy takich testów.


--------------------
Strony WWW: http://arscreo.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
michael86
post 23.12.2011, 11:43:54
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 3
Pomógł: 0
Dołączył: 23.12.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


5 metrów to ile bajtów?
Go to the top of the page
+Quote Post
qrooel
post 23.12.2011, 11:56:21
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 306
Pomógł: 42
Dołączył: 25.03.2010
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(michael86 @ 23.12.2011, 11:43:54 ) *
5 metrów to ile bajtów?


71696 bajtów.

Obiekt zawierał: Stronę główna -> dodatkowe zakładki strony głównej -> zdjęcia dodatkowych zakładek strony głównej. Główna + 5 zakładek + 3 zdjęcia na zakładkę.

Ten post edytował qrooel 23.12.2011, 12:02:44


--------------------
Strony WWW: http://arscreo.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 23.12.2011, 12:57:10
Post #7





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




Cytat
samo użycie doctrine zwolni to sumarycznie znacznie przyśpieszy przez lepsze mapwanie. Czy to możliwe?

Nie. Doctrine przyspieszy tylko proces tworzenia aplikacji, sumarycznie - zwiększy zużycie zasobów.

Osobiście preferuję coś lżejszego, bo z tego co pamiętam, to Doctrine jest jednym z najcięższych ORM-ów.

Poza tym, pozostaje jeszcze ActiveRecord, o którym jakoś tu sporo osób zapomina. tongue.gif


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.04.2024 - 03:22