Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Co sądzicie o CodeIgniter?
Szymciosek
post 9.04.2013, 00:26:13
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 168
Pomógł: 126
Dołączył: 5.02.2010
Skąd: Świdnica

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam,
tak jak w temacie: http://helion.pl/ksiazki/codeigniter-zaawa...osna,codeig.htm
co sądzicie o tej książce?
Go to the top of the page
+Quote Post
markonix
post 9.04.2013, 11:55:46
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 707
Pomógł: 290
Dołączył: 16.12.2008
Skąd: Śląsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Czy CI jest na tyle trudnym frameworkiem aby kupować książkę skoro ma tak dobrą, polską dokumentacje?
Książki nie czytałem, jeżeli dobrze porusza tematykę MVC bardziej ogólnie i teoretycznie to myślę, że można o niej pomyśleć.
Jeżeli to tylko lista metod i funkcji wraz z jakimiś przykładami to nie warto - jest tego dużo w internecie za darmo.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 9.04.2013, 12:04:00
Post #3





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




Książka nie ma niczego czego nie znajdziesz w necie. CI jest na tyle banalny że nie warto kupować do niego książki.

Czemu ludzie nadal chcą pisać w tym fw o.O
Go to the top of the page
+Quote Post
pyro
post 9.04.2013, 12:36:15
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 148
Pomógł: 230
Dołączył: 26.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Spawnm @ 9.04.2013, 13:04:00 ) *
Czemu ludzie nadal chcą pisać w tym fw o.O


Pewnie dlatego, że:
1. Jest to chyba najprostszy framework z tych popularnych
2. Posiada dobrą dokumentację. Mówią, że Kohana to urozmaicona alternatywa dla CI, ale posiada tak ssącą dokumentację, że aż szkoda gadać.

Według mnie obecnie framework bardziej do nauki niż do stosowania w realnych projektach. Bo jak ktoś by od razu się wziął za Symfony albo ZF to mógłby nic nie zrozumieć i się szybko zniechęcić posiadając słabą wiedzę na temat chociażby MVC.


--------------------
ET LINGUA EIUS LOQUETUR IUDICIUM
Go to the top of the page
+Quote Post
Szymciosek
post 9.04.2013, 13:46:03
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 168
Pomógł: 126
Dołączył: 5.02.2010
Skąd: Świdnica

Ostrzeżenie: (0%)
-----


pyro np. ja. Miałem wiedzę jako taką w czystym php, strukturalnie i obiektowo, ale za szybko wziąłem się za symfony i zrezygnowałem. Teraz chciałem spróbować czegoś mniejszego. Na razie piszę w samym MVC jako wzorzec wiem, ale myślę o użyciu i nauczeniu się jakiegoś fw.

Z tego co czytałem, CI jest bardzo dobry na początek, a później łatwo przejść na kohane.
Go to the top of the page
+Quote Post
pyro
post 9.04.2013, 14:17:36
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 148
Pomógł: 230
Dołączył: 26.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Szymciosek @ 9.04.2013, 14:46:03 ) *
pyro np. ja. Miałem wiedzę jako taką w czystym php, strukturalnie i obiektowo, ale za szybko wziąłem się za symfony i zrezygnowałem. Teraz chciałem spróbować czegoś mniejszego. Na razie piszę w samym MVC jako wzorzec wiem, ale myślę o użyciu i nauczeniu się jakiegoś fw.

Z tego co czytałem, CI jest bardzo dobry na początek, a później łatwo przejść na kohane.


Mi się wydaje, że po nauce możliwości i znaczenia frameworków na przykładzie CI powinieneś przejść na Sf2, bo Kohana mimo wszystko (według mnie) framework-lipka trochę. Zaraz pewnie zostanę zaatakowany wink.gif .


--------------------
ET LINGUA EIUS LOQUETUR IUDICIUM
Go to the top of the page
+Quote Post
sowiq
post 9.04.2013, 14:23:51
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 890
Pomógł: 339
Dołączył: 14.12.2006
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(pyro @ 9.04.2013, 15:17:36 ) *
Kohana mimo wszystko (według mnie) framework-lipka trochę.

+1 ode mnie. Tak na prawdę Kohana 2 nie różniła się zbytnio od CI i IMO jest dobrym frameworkiem do nauki.

Ja ze swojej strony polecam też Yii. Framework ten ma dosyć specyficzne podejście, ale bardzo miło się w nim pisze.
Go to the top of the page
+Quote Post
Szymciosek
post 9.04.2013, 14:25:15
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 168
Pomógł: 126
Dołączył: 5.02.2010
Skąd: Świdnica

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dobra dobra, bo wiem jak się zakończy ten temat, każdy powie mi inny fw i wybierz sobie sam biggrin.gif
Mi chodzi konkretnie o CI, co sądzicie jako o fw oraz czy warto się nim zainteresować, stworzyć jakiś projekt na wstępie?
Go to the top of the page
+Quote Post
sowiq
post 9.04.2013, 14:28:35
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 890
Pomógł: 339
Dołączył: 14.12.2006
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Szymciosek @ 9.04.2013, 15:25:15 ) *
czy warto się nim zainteresować, stworzyć jakiś projekt na wstępie?

Oczywiście, że warto. Warto się interesować wieloma rzeczami, nawet jeśli z góry wiadomo, że nie są one idealne. Inaczej nie wyrobisz sobie własnego zdania. A co do tworzenia projektu - inaczej niż przez praktykę nie poznasz danego rozwiązania.

Więc, jak ktoś wspomniał wcześniej, pobaw się CI, napisz jakiś projekt a jak już zdobędziesz trochę "ogłady", przesiądź się na coś lepszego bardziej zaawansowanego smile.gif

Ten post edytował sowiq 9.04.2013, 14:29:53
Go to the top of the page
+Quote Post
Szymciosek
post 9.04.2013, 14:30:23
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 168
Pomógł: 126
Dołączył: 5.02.2010
Skąd: Świdnica

Ostrzeżenie: (0%)
-----


To teraz jeszcze pytanie, bo zacząłem tworzyć system cms na własne potrzeby i czysto dla nauki i teraz czy zostać przy tym jak piszę teraz czyli głównie opieram się na MVC i wzorcach, które mam zamiar bardziej poznać czy od razu z tym przenieść się do CI?
Go to the top of the page
+Quote Post
sowiq
post 9.04.2013, 14:39:40
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 890
Pomógł: 339
Dołączył: 14.12.2006
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Moje subiektywne zdanie - przenieść się do frameworka. Chyba większość programistów PHP miało na początku ambicje napisania swojego FW, ale później przychodzi trochę doświadczenia i człowiek zaczyna korzystać z gotowych i sprawdzonych rozwiązań.

Ja się przyznam, że jak zobaczyłem ostatnio swój kod napisany jakieś 4-5 lat temu (na własnym "rozwiązaniu"), to złapałem się za głowę smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Szymciosek
post 9.04.2013, 15:47:30
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 168
Pomógł: 126
Dołączył: 5.02.2010
Skąd: Świdnica

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Teraz rozmawiałem ze znajomym wg. niego nie warto brać się za CI, lepiej pouczyć się czystego php i przesiąść się na Symfony.
Ja osobiście nie wiem co myśleć w końcu, na symfony się chyba nie czuję za dobrze jeszcze. Jest to duży fw i w małym stopniu tylko go wykorzystać potrafię, jakieś routingi, ustawienia, pobieranie ustawień z config.yml i jeszcze pewnie coś małego by się udało zrobić, ale to jest tylko mały procent całości chyba?

Chciałbym usłyszeć zdanie kogoś, kto kiedyś był w podobnej sytuacji, a pewnie jest was tutaj trochę.

Ten post edytował Szymciosek 9.04.2013, 15:49:56
Go to the top of the page
+Quote Post
sowiq
post 9.04.2013, 16:11:34
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 890
Pomógł: 339
Dołączył: 14.12.2006
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Kolego, nie wydaje Ci się, że pytasz cały czas o to samo pomimo tego, że dostałeś już odpowiedź?

Moja subiektywna ocena:

CI/Kohana - dosyć proste, bardzo dobre do nauki pracy z frameworkami. Ale z drugiej strony dość mocno ograniczone.

Symfony/Zend/inne kobyły - bardzo zaawansowane, mają dużo "ficzerów", ale przez to są trudne do nauki dla początkujących i mogą zniechęcić na początku.

Yii - coś pomiędzy pierwszą i drugą opcją. Według mnie bardzo dobry kompromis.
Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 9.04.2013, 16:35:15
Post #14





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




A w czym yii jest łatwiejszy od zenda? Bo ma gii? Osobiście odradzam yii jako pierwszy fw.
Go to the top of the page
+Quote Post
Szymciosek
post 9.04.2013, 16:39:33
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 168
Pomógł: 126
Dołączył: 5.02.2010
Skąd: Świdnica

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Poszedłbym i nawet w stronę tego symfony, a to że po drodze będą problemy - wiem, bo wszędzie są i wiem, że będą chwile załamki, ale to mi chyba pomoże. Chciałem sobie obrać cel - napisać aplikację taki cms jak już pisałem, czyli stworzenie widoków strony, dodawanie menu, edycja podstron etc... Więc do tego bym dążył w celach nauki symfony i próbował stworzyć coś takiego, myślę że nauczyłoby mnie to czegoś, bo dostając z góry problem (cms) próbuję go rozwiązać, w między czasie przychodzi masa mniejszych problemów, które też trzeba rozwiązać i tu zaczyna się szukanie w internecie jak to zrobić i tym samym nauka.
Go to the top of the page
+Quote Post
sowiq
post 9.04.2013, 20:04:49
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 890
Pomógł: 339
Dołączył: 14.12.2006
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Spawnm @ 9.04.2013, 17:35:15 ) *
A w czym yii jest łatwiejszy od zenda? Bo ma gii?

Tak jak napisałem, to moja subiektywna opinia. Przede wszystkim w Yii robię "extends CController" a nie "extends Super_Hiper_Mega_Front_Niewiadomoco_Jakas_Klasa". Poza tym, jak dla mnie, jest bardziej intuicyjne i mi osobiście łatwiej było napisać pierwszą aplikację (ba! Nawet Hello World!) w Yii niż Zendzie.

Cytat(Spawnm @ 9.04.2013, 17:35:15 ) *
Osobiście odradzam yii jako pierwszy fw.

Ja też nie napisałem nigdzie, że radzę uczyć się Yii jako pierwszego FW. Active Record + dosyć, moim zdaniem, specyficzne podejście do tworzenia aplikacji może namieszać w głowie początkującemu programiście. Nie mniej jednak pod względem progu wejścia ustawiłbym Yii gdzieś pomiędzy Kohaną/CI a S2/ZF. Jeśli chodzi o funkcjonalność i ilość udogodnień to nie wiem czy ustępuje "tym większym".
Go to the top of the page
+Quote Post
Lion
post 9.04.2013, 22:13:37
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 148
Pomógł: 14
Dołączył: 23.02.2013

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Zrobiłem dwa duże i kilka mniejszych projektów w CI. Jest to na razie pierwszy framework przy którym zostałem na dłużej, więc nie mogę go za bardzo porównywać innymi które znam bardzo powierzchownie. Mogę jednak potwierdzić, że jest on bardzo przyjemy w nauce. Większość rzeczy których szukałem, znalazłem bądź w dokumentacji lub na forum. Na forum i na githubie można także odnaleźć wiele bibliotek które można wykorzystać. Musiałem go także integrować z innymi bibliotekami, jak pChart czy PHPExcel i nie było z tym większych trudności.

Inną sprawą jest to czy znajomość tego frameworka przyda się podczas szukania pracy. Od czasu do czasu można zobaczyć oferty w których treści widnieje Codeigniter, jednak nie tak często jak Zend czy Symfony.

Co do książki to jeszcze nie miałem styczności, ale przy następnej wizycie w księgarni pewnie przynajmniej przejrzę ją sobie.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Szymciosek
post 9.04.2013, 22:16:11
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 168
Pomógł: 126
Dołączył: 5.02.2010
Skąd: Świdnica

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No właśnie ta praca to jest kolejny argument przekonujący do nauki Symfony i kolejny argument przez który trzeba przebrnąć...
Tak myślę, że jeszcze trochę porobię z MVC + Wzorce projektowe, później powoli siądę ponownie do symfony i zobaczy się co z tego wyjdzie.
Go to the top of the page
+Quote Post
hector55
post 16.04.2013, 17:35:23
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1
Pomógł: 0
Dołączył: 14.04.2013

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ksiązka dobra wink.gif jesli nie chce Ci się szukać w sieci


--------------------
Zapraszam do kontaktu
Go to the top of the page
+Quote Post
adgad
post 16.04.2013, 22:17:37
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 74
Pomógł: 0
Dołączył: 14.04.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


eh, człowiek który wpisze w google tytuł książki i zostanie tu przekierowany to zamiast o książce przeczyta dlaczego yii a nie symfony, czemu symfony a nie zend i ze CI to najgorszy wybór. Najciekawsze że ten offtop prowadzą moderatorzy i doświadczeni userzy, krótszy czynią takie praktyki wielokrotnie :-) tyle dygresji.
Teraz na temat:
Codeigniter jest na tyle popularny że znajdziesz nawet pracę znając ten framework. Tak jak już wspomniano fw ten posiada dobrą dokumentację. Sam jednak zastanawiałem się nad zakupem tej pozycji, odradzono mi to jednak na forum codeignitera, jako książkę bardziej dla początkujących. Jeśli więc nie znasz tego frameworka to warto ją nabyć, tym bardziej że jej cena nie jest bardzo duża. Warto też się zastanowić czy inny framework posiada jakąś książkę. Jak się przekonasz nie ma tego dużo.
Na koniec dodam jeszcze że napisałem do autora by mi napisał czy warto kupić książkę mając pewną wiedzę o CI.

Ten post edytował adgad 16.04.2013, 22:19:19
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 25.04.2024 - 19:07