Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Nowy "Wazny Temat" czy wątek w dziale przedszkole, tak dla ulatwienia
olechafm
post 6.04.2011, 11:47:10
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 125
Pomógł: 2
Dołączył: 8.10.2010
Skąd: Poniemieckie miasto przesiedleńców

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ponieważ dział Przedszkole jest najbardziej nabijającym posty działem i często wywołuje frustrację Panów Pro Userów PHP proponuję założyć nowy poddział czy wątek który na pewno przyda się wszystkim początkującym i pozwoli na skuteczniejsze szukanie informacji na forum. Chodzi mi o najzwyklejszy słownik pojęć i terminów tłumaczący co zawilsze nazwy i określenia używane na forum. Chodzi mi o miejsce gdzie opisane zostaną pojęcia takie jak choćby dispatcher, router czy bootstrap. Rzeczy, które nie są oczywiste a co do których pojawiają się częste pytania. Gdy ktoś zadaje bardzo podstawowe pytanie a w odpowiedzi dostaje określenia tego typu to się załamuje bo niby dostał odpowiedź ale w sumie to dalej nie rozumie bo to kolejne rzeczy o które musi zapytać. Efekt jest taki, że Panowie pomagający się stresują niepotrzebnie po raz 20 odpowiadając na to samo pytanie (przeważnie w formie "poszukaj sobie w googlu" albo "wyszukiwarka nie gryzie"). To chyba nie jest cel działu Przedszkole by ludzi odsyłać w PiSdu a do słownika było by łatwiej i przyjemniej. Niestety słownik w PHPedi to w sumie słownik angielsko - polski i nie daje zbyt wiele. Wyszukiwanie tematów na forum po takich jak podane przykłady słowach kluczowych daje rezultat na parę dni czytania a w sumie ciężko z syntezować tak uzyskane informacje i wyciągnąć z nich coś pożytecznego.


pzdr
olechafm
Go to the top of the page
+Quote Post
mat-bi
post 6.04.2011, 16:48:54
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 690
Pomógł: 92
Dołączył: 6.02.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Problem jest taki, że google nie gryzie, zwykle wystarczy looknąć i jest dokłądnie wyjaśnione, a tak chcąwszystko na tacy.
Go to the top of the page
+Quote Post
Crozin
post 6.04.2011, 17:13:01
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 476
Pomógł: 1306
Dołączył: 6.08.2006
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@mat-bi: Słownik języka polskiego też nie gryzie. Zajrzyj czasami do niego.

Co do tematu - nie jest to zły pomysł. http://phpedia.pl/wiki/Słownik - nie widzę problemu by dodać tu brakujące hasła i uzupełnić artykuły dotyczące konkretnych zagadnień. Możesz brać się do roboty! smile.gif

Ten post edytował Crozin 6.04.2011, 17:13:19
Go to the top of the page
+Quote Post
olechafm
post 7.04.2011, 08:53:56
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 125
Pomógł: 2
Dołączył: 8.10.2010
Skąd: Poniemieckie miasto przesiedleńców

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ehh uwielbiam takie odpowiedzi.... właśnie dla tego zaproponowałem ten temat, wpisz cokolwiek w google albo w wyszukiwarce na forum, pierwsze 20 odpowiedzi jakie znajdziesz czy tu czy na innych forach to właśnie takie jak ta Twoja genialna "google nie gryzie"

a co do PHPedii to wisi tam już chyba sporo i jakoś nikt się nie kwapił by dodać tam jakąś niewiarygodną listę terminów a piękne wpisy typu :

Accessor
Metoda dostępowa.

to poziom wiedzy, o której marzy każdy początkujący w tej dziedzinie. Chyba operatorom tego przybytku powinno zależeć na rozwoju bazy wiedzy, bo w końcu to misja, którą starają się wypełniać w imię rozwoju popularności PHPa a skoro nie idzie na PHPedii to może tu poprzez pytania od początkujących uda się skonstruować trochę definicji, które później uzupełnią zasoby PHPedii.

Tylko proszę dalej bez komentarzy w stylu "chcą wszystko na tacy" bo człowiek wyjeżdża z pomysłem dla dobra ogółu i dostaje od razu z glana, mam wrażenie, że już wszystkie fora tematyczne stały się odnośnikami do googla, ja rozumiem, że to frustruje jak ktoś setny raz chce używać forum jako parsera, ale po to jest dział przedszkole, by w nim uzyskiwać rozwiązania problemów początkujących. Przypomnijcie sobie swoje początki.

Ten post edytował olechafm 7.04.2011, 08:54:30
Go to the top of the page
+Quote Post
hwao
post 7.04.2011, 09:15:30
Post #5


Developer


Grupa: Moderatorzy
Postów: 2 844
Pomógł: 20
Dołączył: 25.11.2003
Skąd: Olkusz




Pomysł fajny, ale ciężki w realizacji, bo jak sobie to wyobrażasz?

1. Właśnie przez PHPedie, tam może każdy dodawać własne hasło, oraz edytować istniejące - wystarczy potem raz na jakiś czas zaktualizować posta na forum, lub ewentualnie dać link.

2. Można założyć temat na forum "Pojęcia - objaśnienie" i w pierwszym poście zamieścić Alfabetyczny spis pojęć wraz z objaśnieniem - jeżeli ktoś trafi na coś co nie jest wytłumaczone, dokleja posta na dolę z pojęciem + jeżeli jest w stanie jakimś wyjaśnieniem do niego, jeżeli wklei bez objaśnienia to osoby chętne łapią te słówko i objaśniają je też jako odpowiedz w tym temacie.
Osoba odpowiedzialna za temat przepisuje wyjaśnione terminy do pierwszego posta (alfabetycznie, plus pilnuje jakości) a posty które zostały przeniesione do 1 tematu usuwa (żeby jakiś porządek tam panował).


Samym pilnowaniem tematu się mogę zająć, ale nie wiem czy znajdą się osoby chętne żeby tam cokolwiek pisać.
Go to the top of the page
+Quote Post
olechafm
post 7.04.2011, 12:08:59
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 125
Pomógł: 2
Dołączył: 8.10.2010
Skąd: Poniemieckie miasto przesiedleńców

Ostrzeżenie: (0%)
-----


no o coś takiego mi właśnie chodzi, wiem że PHPedia powinna do tego służyć ale jakoś słabo to tam idzie, dlaczego? a no dlatego, że Ci którzy taką wiedzą dysponują, rzadko tam się pojawiają by coś dodać, a tu na forum gdzie wszyscy są aktywni łatwiej będzie to zrobić, wystarczy popatrzeć jaka jest aktywność userów w dziale przedszkole, pojawia się po kilka odpowiedzi dziennie na każdy temat i każdy problem, gdy powstanie dobry słownik terminów na pewno zniknie część banalnych pytań z forum bo cala potrzebna na początek wiedza znajdzie się w jednym miejscu a i użytkownicy będą się mogli wykazać, oczywiście zaangażowanie ze strony Adm/Modów forum powinno tylko pomóc
Go to the top of the page
+Quote Post
mat-bi
post 7.04.2011, 12:13:44
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 690
Pomógł: 92
Dołączył: 6.02.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Crozin @ 6.04.2011, 18:13:01 ) *
@mat-bi: Słownik języka polskiego też nie gryzie. Zajrzyj czasami do niego.

Co do tematu - nie jest to zły pomysł. http://phpedia.pl/wiki/Słownik - nie widzę problemu by dodać tu brakujące hasła i uzupełnić artykuły dotyczące konkretnych zagadnień. Możesz brać się do roboty! smile.gif


Sorka, ale nie powiedziałem nic, bym miał tam zaglądać, nie martw się, znam j.polski w stopniu wysokim.

W sumie słownik można rozbudować, kto się zgłasza?
Go to the top of the page
+Quote Post
Crozin
post 7.04.2011, 14:50:58
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 476
Pomógł: 1306
Dołączył: 6.08.2006
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@mat-bi: To napiszę inaczej... looknij sobie do słownika.

Ten post edytował Crozin 7.04.2011, 14:51:08
Go to the top of the page
+Quote Post
olechafm
post 7.04.2011, 15:30:16
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 125
Pomógł: 2
Dołączył: 8.10.2010
Skąd: Poniemieckie miasto przesiedleńców

Ostrzeżenie: (0%)
-----


dla szerszego zainteresowania i aktywniejszej dyskusji temat musiałby się znaleźć w miejscu bardziej publicznym na forum, mało osób zagląda regularnie do tego działu
Go to the top of the page
+Quote Post
everth
post 7.04.2011, 17:37:27
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 782
Pomógł: 153
Dołączył: 21.07.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Zamiast nowego działu na forum to nie wiem czy nie lepsza byłaby tutaj formuła Q&A. Tak jak kiedyś najwięcej odpowiedzi znajdowało się na listach dyskusyjnych tudzież forach tak teraz najszybciej odpowiedź na nurtujące mnie pytanie znajduje na stackoverflow czy serverfault. Tyle że chyba nie ma jakiegoś polskiego odpowiednika dla tych serwisów (a może nie chce mi się szukać). Bo tu na forum ostatnio pojawia się coraz mniej interesujących wątków, za to mnóstwo nowych tematów pyta o to samo (często w odstępie kilku minut).


--------------------
Już mi się ani wiedzieć, ani tym bardziej myśleć nie chce.
[Think different]!
Go to the top of the page
+Quote Post
mat-bi
post 7.04.2011, 17:39:37
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 690
Pomógł: 92
Dołączył: 6.02.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


a http://devpytania.pl/questions ?
Go to the top of the page
+Quote Post
everth
post 7.04.2011, 17:41:04
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 782
Pomógł: 153
Dołączył: 21.07.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


wyrzuca mi blank screen?

EDIT:
Paranoja Opery wink.gif Rzeczywiście, zobaczę jak to się ma do oryginalnego stacka.
EDIT#2:
Na razie tylko ~1800 pytań z czego 206 otagowanych PHP, trochę mało jak na ogólny serwis - długa droga przed nimi

Ten post edytował everth 7.04.2011, 17:51:16


--------------------
Już mi się ani wiedzieć, ani tym bardziej myśleć nie chce.
[Think different]!
Go to the top of the page
+Quote Post
olechafm
post 22.04.2011, 20:52:15
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 125
Pomógł: 2
Dołączył: 8.10.2010
Skąd: Poniemieckie miasto przesiedleńców

Ostrzeżenie: (0%)
-----


chyba najpopularniejszym zagranicznym Q&A jest www.Quora.com gdzie można śledzić wybrane wątki, tematy itp. ale to są wszystko funkcjonalności zbliżające nas do działania forum a nie o takie coś do końca chodzi

czyli temat zdechł...
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 24.04.2024 - 21:31