Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Dalszy rozwój w php - czy zmiana technologii
northwest
post 7.05.2018, 10:31:52
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 788
Pomógł: 1
Dołączył: 17.09.2004

Ostrzeżenie: (10%)
X----


"Karta mieszkańca" takie rzeczy lepiej trzymac w stringsach.

Witajcie.
Chciałbym się poradzić. Od ponad 8 lat pracuję jako programista php w swojej firmie, jednak region w którym mieszkam, robi się coraz cięższy.
Dotychczas napisałem wiele stron internetowych, CMS, gry przeglądarkowe, aplikacje dedykowane, portale społecznościowe itp, itp.
Jest tego naprawdę sporo. W związku z planowanym powiększeniem rodziny planuję się ustabilizować (niestety ze zleceniami bywa różnie).
Planuję poszukać czegoś na b2b lub etatu.
Moje problemy:
- nie znam żadnego frameworka php,
- aplikacje, bazy itp. projektowałem sam - więc pewnie do poziomu "pro" dużo temu brakuje,
- pisałem głównie strukturalnie (obiektówka mi kiedyś nie podeszła).

Zastanawiam się czy lepiej nadrobić zaległości w php i nauczyć się composera, mvc, php7 - czy lepiej od podstaw nauczyć się np. javy lub c#?
Wiele lat temu poszedłem we własną firmę, bo zarobki w php były bardzo słabe.
Teraz widzę, że pojawia się sporo ogłoszeń z kwotami nawet powyżej 15k - więc to się chyba powoli zrównuje z javą itp? Jak myślicie?

Na ten moment biorę pod uwagę zarówno aspekt "przyszłościowy" (chcę pracować w technologii, która pozwoli mi się na spokojnie utrzymać), jak i finansowy (wiadomo, życie i rodzina kosztuje).
Obie technologie są moim zdaniem bezpieczne pod względem przyszłości, jednak biorąc pod uwagę ilość nauki, jaka jest przede mną i zarobki - to w którą technologię sugerowalibyście pójść?

PHP 7 wydaje mi się już na tyle dojrzałą i dobrą technologią że może konkurować pod względem ilości pracy z np. javą?
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 7.05.2018, 11:09:26
Post #2





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 440
Pomógł: 6290
Dołączył: 27.12.2004




W java generalnie zarabia sie wiecej. Mowie generalnie, bo mozna tez znalezc phpowca zarabiajacego lepiej od javowca. Ale generalnie w java wiecej sie zarabia.
15k w php? Jak najbardziej mozliwe, trzeba jednak miec wiedze i trafic na dobra firme tudziez klienta. Generalnie (znowu) w php zarabia 15k gdy pracuje sie dla zagranicznych klientow czy to bezposrednio czy posrednio.

Czy php ma przyszlosc? Byla juz masa tematow na ten temat, poszukaj. Generalnie ma.

Nie mniej jednak jesli dobrze ci sie pracuje w java, to lepiej sie przerzuc sie na java. Jak skolei nie tolerujesz tego ustrojstwa (jak np ja) to zostan w php smile.gif


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
northwest
post 7.05.2018, 12:12:30
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 788
Pomógł: 1
Dołączył: 17.09.2004

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Generalnie pracuje w php i w tym się czuje dobrze. Java to póki co dla mnie kupa "krzaczków" wink.gif

15k - przyjąłem jako "magiczną liczbę" w IT wink.gif

Myślę że np. jak topowy senior w php zarabia przykładowo 15k, a topowy senior w java 30k - to regular w php nie dostanie wiecej niż np. 7 - a w javie np. 15 (przykładowo).
Nie wiem na ile mój sposób myślenia jest racjonalny w tym przypadku smile.gif Zdaje sobie sprawę że na początku zarobię dużo mniej, bo mam "złe" doświadczenie, ale też chciałbym móc na spokojnie się utrzymać.

Jestem z Trójmiasta i tutaj mamy dość sporo firm od javy, od php wydaje mi się że jest tu stosunkowo nie dużo.

Myślisz że lepiej w moim przypadku iść w java czy w php? Ta obiektówka to raczej zmiana sposobu myślenia i chyba szybko uda mi się to ogarnąć.

Zastanawiam się tylko czy ilość nauki w zestawieniu z pewnością pracy i wynagrodzeniem będzie lepsza w moim przypadku w javie czy php.
Nie jestem tylko pewien drogi którą powinienem podążyć smile.gif


Ten post edytował northwest 7.05.2018, 12:15:58
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 7.05.2018, 12:15:14
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


żeby zarabiać w Java spędzisz 2-3 lata na samej nauce, w php doszkolenie zajmie Ci stosunkowo nie dużo bo już jakieś doświadczenie masz.
Go to the top of the page
+Quote Post
northwest
post 7.05.2018, 12:57:43
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 788
Pomógł: 1
Dołączył: 17.09.2004

Ostrzeżenie: (10%)
X----


też mi się tak wydaje (że z php będzie łatwiej) smile.gif
tylko ilość nauki java vs php oop/mvc/symfony nie będzie podobna?
Go to the top of the page
+Quote Post
ohm
post 7.05.2018, 14:44:48
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 618
Pomógł: 143
Dołączył: 22.12.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Do javy dolicz jakiegoś frameworka typu spring, jsf. Co do php, to ucząc się symfony/doctrine masz pewien "zarys" javowego springa wink.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 7.05.2018, 15:51:13
Post #7





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 440
Pomógł: 6290
Dołączył: 27.12.2004




Kolejny powod by mimo wszystko olac jave:

- Puk puk
- Kto tam?
[Bardzo długa przerwa....]
- Java


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
trifek
post 7.05.2018, 20:36:12
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 340
Pomógł: 0
Dołączył: 28.09.2015

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Z czego najlepiej nauczyć się np. Symfony?smile.gif Są jakieś dobre polskie/angielskie kursy?smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 7.05.2018, 22:22:57
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


https://knpuniversity.com/ nie jest tanie ale dobre. Ma też sporo kusów free. Mała uwaga. Transkrypty do wideo są dostępne za free, jedynie wideo są płatne w dużej części.
Go to the top of the page
+Quote Post
batman
post 9.05.2018, 10:50:55
Post #10





Grupa: Moderatorzy
Postów: 2 921
Pomógł: 269
Dołączył: 11.08.2005
Skąd: 127.0.0.1




Tak naprawdę język to kwestia drugorzędna. Jeśli chcesz się wyróżnić na tle tysięcy programistów PHP zainteresuj się aktualnie popularnymi tematami - machine learning, blockchain, devops, IoT. Będzie się to wiązało z nauką nowego języka (PHP średnio sobie radzi w tych tematach), ale najważniejsze będzie pojęcie jak to działa. Ja od pewnego czasu szkolę się w devops - vargant, docker, ansible i selenium to ostatnio narzędzia, z których korzystam częściej niż z PHP i Pythona razem wziętych.


--------------------
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
My software never has bugs. It just develops random features.
Go to the top of the page
+Quote Post
ziolo
post 9.05.2018, 14:38:22
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 82
Pomógł: 20
Dołączył: 17.01.2009
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja sobie tak kodowałem w PHP od 2008/2009 i trochę w UI(js, jquery).
Nauczyłem się szybko symfony1. I tak sobie trochę na etacie(2 lat) zdanie potem freelancerka, potem znowu etat.
Jakieś cmsy proste, drobne aplikacje skrypty, czasami większe platformy.
Ale powiem szczerze to wyglądało jak taka wegetacja, byle jakoś przeżyć, bez wielkiej pasji.

2 lata temu przerzuciłem się na Javę, i ogólnie teraz mocno się dalej rozwijam i developerka to moja pasja, chyba mogę tak powiedzieć teraz.

Ale co zapoczątkowało tą moją zmianę.
Same zmiany w PHP: Symfony2, Composer, PHP5.3 (namespacy). W moim przypadku to był rok 2014.
Ten ogromny skok jakościowy w PHP bardzo mi się spodobał no i właśnie ten skok jakościowy paradoksalnie sprawił, że ostatecznie porzuciłem PHP(przełom 20015/2016).

Zmianą na Javę w moim przypadku całkiem bezbolesna, zwłaszcza, że dalej robię webowe apki(Spring Boot). Trochę UI (ReactJS, Angular). Więc to jest podobne (Spring mvc vs Symfony). OOP Javy i PHP.
Finansowo już zarabiam 2 razy więcej netto niż jako odchodziłem w PHP a nadal mam duże rezerwy na podwyżki.
Teraz pracuję dla dużej korporacji - praca jest lekka, mam bardzo dużo czasu na naukę i z tego korzystam. Ślędzę trendy interesuje się nimi.

Tak jak kolega batman napisał język jest sprawą drugorzędną.
Też sporo czasu poświęciłem na devops: docker, docker-compose, elk stack, oprócz tego hadoop, apache spark.
Interesują mnie mocno tematy jak CQRS, Event sourcing, Microservices, Reactive programming, functional programming.
Najważniejsze cały czas się rozwijać wszystko idzie do przodu, uczyć się, ciężko pracować starać się zrozumieć o co biega w danej technologi i dlaczego ludzie się w to pchają.
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 10:31