Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Programista PRO, Może jakiś zbiór kosiążek, dla zaawansowanych i wyżej.
Adi32
post 26.04.2013, 14:53:48
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 348
Pomógł: 26
Dołączył: 8.10.2008
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witajcie.

Proponuję zrobić jakiś zbiór książek dla osób zaawansowanych.
Unikałbym tytułów zawierających "od podstaw", "dla każdego", "z przykładami" (nic tak nie zabija kreatowności jak przykłady...).
Chodzi mi o takie książki które pokażą nowe możliwości, technologie itp.

Pogrupowałbym to w jakiś sposób np.

Ogólnie webdeveloperskie:
- SQL
- PHP OOP
- Jakies o frameworkach
- JS ew. jQuery, AJAX

Ale i takie które mogłyby zainteresować programistów PHP
- webserwisy, komunikacja typu klient <> usługa
- Git, SVN
- WCF
- Wzorce projektowe
itd.

Ja np. poszukuje tego wszystkiego (większość już posiadam) ale fajnie byłoby i dla niejednego wygodnie mieć taki zbiór czasami aktualizowany.


--------------------
Wolałem języki z rodziny C ale poszedłem na łatwizne...
Go to the top of the page
+Quote Post
sowiq
post 26.04.2013, 15:16:46
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 890
Pomógł: 339
Dołączył: 14.12.2006
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Adi32 @ 26.04.2013, 15:53:48 ) *
takie książki które pokażą nowe możliwości, technologie itp.

Kolego, o nowych technologiach i możliwościach możesz przeczytać w internecie, a nie w książce. Najczęściej zawierają one nieaktualne już informacje.

A druga sprawa, że tematów o książce nawet na tym forum było już kilka.
Go to the top of the page
+Quote Post
solificati
post 27.04.2013, 10:39:27
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 26
Pomógł: 10
Dołączył: 17.03.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeśli temat ma pozostać to mogę się pokusić o listę książek ze statystyki, optymalizacji, machine learning, finansów i quant analysis.

Kod
Rezerwuję sobie miejsce. Z miejsca całej listy nie napiszę.


Ten post edytował solificati 27.04.2013, 18:32:22
Go to the top of the page
+Quote Post
pamil
post 27.04.2013, 17:03:35
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 97
Pomógł: 15
Dołączył: 12.08.2012
Skąd: Zabrze

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Pokuś się smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Adi32
post 28.04.2013, 12:49:08
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 348
Pomógł: 26
Dołączył: 8.10.2008
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Pokuś pokuś.

Ja jeszcze sprecyzuję temat - chodzi o kompletny zestaw książek które będą przydatne dla zaawansowanego programisty.
Przy okazji można byłoby dorzucić książki z innymi, lekko powiązanymi tematami, nowymi technologiami programistycznymi dla których blog lub inny serwis informacyjny to za mało (jak np. WCF).


--------------------
Wolałem języki z rodziny C ale poszedłem na łatwizne...
Go to the top of the page
+Quote Post
ajlowju
post 11.06.2013, 11:21:40
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 13
Pomógł: 0
Dołączył: 9.05.2013

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Smiało możesz się pokusić!
Go to the top of the page
+Quote Post
emp
post 19.06.2013, 19:49:49
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 195
Pomógł: 14
Dołączył: 12.01.2006
Skąd: Gotham City

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ogólnie Książki jak nie robić siary i z siebie totalnego lamusa. Nie czytałeś tych książek to się nawet nie przyznawaj.
Czysty Kod
Refaktoryzacja ulepszanie struktury istniejacego kodu
Wzorce projektowe elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnegu uzytku
Architektura systemow zarzadzania przedsiebiorstwem wzorce projektowe

Projektowanie, wytwarzanie, proces tworzenia Przydało by się znać podstawy programowania obiektowego, wzorce GRASP i tworzenia oprogramowania w sposób ewolucyjny no i jakieś podstawy inżynierii oprogramowania
Inżynieria oprogramowania. Klasyka informatyki
Uml i wzorce projektowe analiza i projektowanie obiektowe oraz iteracyjny model wytwarzania aplikacji
Inzynieria oprogramowania w ujeciu obiektowym uml wzorce projektowe Książka niezła bo porusza szeroki zakres wiedzy związanej z produkcją oprogramowania. Bardzo teoretyczna, zdeka nieaktulna, ale warta przeczytania.
UML należy znać Jezyk uml 2.0 w modelowaniu systemow informatycznych

PHP Uzupełnił bym to tym
Php obiekty wzorce narzedzia
i tym Php 5 narzedzia dla ekspertow

Javascript Nawet mi nie mów że tego nie czytałeś
Javascript programowanie obiektowe
Javascript wzorce

GUI, intefejs użytkownika i projektowanie dokumentu. Przydało by się wiedzieć co to jest koło barw, znać zasady DTP odległości, wyrównania, powtarzalności, kontrastu itp. Nie mówie że macie być grafikami, ale nie bądźcie totalnymi ignorantami.
Dtp od podstaw projekty z klasa
Niezawodne zasady web designu projektowanie spektakularnych witryn internetowych
Jeżeli robisz interfejsy użytkownika, tworzysz okienka, listy, formularze i tego nie czytałeś to lepiej to zrób zanim ktoś się dowie jak bardzo lecisz w kulki.
Projektowanie interfejsow sprawdzone wzorce-projektowe

SQL Bardzo ważna rzecz mi się jeszcze przypomniała przecież. Musisz to wiedzieć jak tworzysz instrukcje sql. Nie mówie że masz używać zaawansowanych udogodnień bazy. To jest wiedza konieczna jeśli jej nie posiadasz.
Antywzorce jezyka sql jak unikac pulapek podczas programowania baz danych
Jeżeli ktoś z was tworzy instrukcje sql, wiadomo że korzysta z instrukcji preparowanych, nazwanych symboli zastepczych, używa tranzakcji , warstwy utrwalania, sqle trzyma w osobnych plikach, zestawach do edycji nie w kodzie i... zna antywzorce sql.
Nagminnie programisci tworza antywzorce sql rozwiązując problemy z warstwy dziedziny. Ja jestem w czołówce tych programistów.
Rzecz jasna nie tworzymy sqlów spagetti na a4 strone. Nie powinno być takich krzywych akcji. To nie jest robienie raportów. Nie ma dla makaroniarzy usprawiedliwienia.
Kiedyś robiłem źle sqle. Po przeczytaniu tej ksiązki dalej robie źle, ale już wiem co.

Zarządzanie projektami. O zarządzaniu projektami też by się przydało coś wiedzieć by nie być totalnym ignorantem. To jest dobra książka dla każdego:
Efektywne zarzadzanie projektami
i uzupełnić to np tym: Scrum o zwinnym zarzadzaniu projektami

Nie piszę o css i html, ale wiadomo że css spriaty należy wykorzystywać, a nie ładowac setek obrazków w osobnych żądaniach itp Skrypty css i javascript należy lepić w pojedyńcze i minimalizować np: yui compresorem. W php wykorzystywać przestrzeń nazw, autoloadera, a nie robić przypał jakby się dragi sprzedawało pod sklepem. PDO, instrukcje preparowane i nazwane symbole zastępcze ( nazwane, a nie nienazwane ). Instrukcje wykonujemy w tranzakcjach itp itd Robimy testy z użytkownikami, a nie zakładamy że to się im będzie podobać, tworzymy persony. Jak projektujemy to jakieś UML-e robimy. Najelpiej korzystać z media wiki. Automatyzujemy co się da za pomocą serwerów ciągłej integracji, ROBIMY TESTY ! Korzystamy z gita, phinga, dbdeploya, phara itp

To tak zgrubsza co mi do głowy przychodzi. Jeśli to przeczytacie i zrozumiecie, nauczycie się wykorzystywać to możecie się juz nie uważać za totalnych lamusów.
Nie ma czegoś takiego jak książki dla zaawansowanych. Książki są wprowadzające, przedstawiające podstawy i cała reszta. Zaawansowany programista to taki który się ciągle rozwija, zdobywa wiedze i potrafi ją wykorzystać.
Ja oczywiście nie jestem zaawansowany bo potrafie przyjść do roboty nie widząc na oczy bo za dużo bielunia zarzuciłem.

Ja czytam jedną książkę na miesiąc. Oczywiście cały czas programuje, zdobytą wiedze wykorzystuje i też wam polecam tak robić. Bez wątpienia zarobione pieniądze poprzez nowo zdobyta więdzę i umiejętności wydajemy na narkotyki, alkochol, prostytutki, hazard, taksówki, broń palną itp itd a tak na prawde jestem nolifem programujacym 12 godzin dziennie grającym w tibie który nigdy jeszcze nie zaruchał dupeczki i przegrał gre zwaną życiem osobistym. Taka prawda jezd ona. Życie ciężkie jak maczeta. Pamiętajcie hajs musi się zgadzać i uratowałem wam życie. Pisss joł.

Ten post edytował emp 19.06.2013, 19:59:42


--------------------
Temat zamykam i przenoszę do Bangladeszu.
To jest wiadomość śmierci jeśli ją czytasz to znaczy że pozostało ci 30 sekund życia, więc lepiej zacznij się modlić.
Go to the top of the page
+Quote Post
Adi32
post 14.11.2013, 09:32:52
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 348
Pomógł: 26
Dołączył: 8.10.2008
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Do SQL dorzuciłbym "High Performance MySQL, 3rd Edition" http://shop.oreilly.com/product/0636920022343.do

P.S. O to chodziło smile.gif Dobra robota emp.


--------------------
Wolałem języki z rodziny C ale poszedłem na łatwizne...
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 18:40