Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> prosta baza danych
gav3l
post 29.08.2011, 15:13:26
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8
Pomógł: 0
Dołączył: 4.06.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam
Chciałbym zrobić prostą bazę danych, zastanawiam się jaki program będzie się do tego najbardziej nadawał. Pomożecie?
Chodzi o prostą tabelkę z możliwością sortowania, łatwego dodawania nowych wierszy, i przede wszystkim jak najłatwiejszą w obsłudze. Wybrałbym excela, ale przyszły użytkownik bazy danych (albo tabelki smile.gif ) nie czuje się komfortowo pracując w tym programie... Accessa niestety nie posiadam, także to też odpada... więc zostaje jakiś prosty i wygodny program do baz danych (taki, którego przetrawi osoba powiedzmy "średnio skomputeryzowana") lub jakiś łatwy w instalacji (i przede wszystkim wygodny w obsłudze) systemik który mógłbym załadować na serwer (ale tutaj ważna jest dla mnie poufność, baza musi być zabezpieczona przed włamaniem).
znam podstawy php, podstawy podstaw mysql (ewentualnie mogę się trochę podszkolić jeśli nie będzie to zbyt czasochłonne); za to html i css mam całkowicie opanowane w praktyce (w portfolio mam 5 poważniejszych stron firmowych)

co polecacie przy moich umiejętnościach? smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Rid
post 29.08.2011, 15:45:58
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 715
Pomógł: 47
Dołączył: 5.12.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


JA bym zaproponował MSSQL 2008R2 express(darmowa wersja)-ma bardzo intuicyjnego menagera bazy danych SQl Server Menagment Studio-myślę że przypasuje Panu jak chciał Pan Accesa używać.
Go to the top of the page
+Quote Post
gav3l
post 29.08.2011, 16:10:45
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8
Pomógł: 0
Dołączył: 4.06.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzięki za szybką odpowiedź.
Tylko czy osoba która nigdy nie widziała na oczy takich rzeczy jak access nie będzie miała problemów z obsługą takiej bazy?
Go to the top of the page
+Quote Post
Rid
post 29.08.2011, 16:19:17
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 715
Pomógł: 47
Dołączył: 5.12.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Powiem tak,obsługa jakiegokolwiek programu wymaga co najmniej podstawowej wiedzy o nim.
Jeżeli osoba nie wie co to baza danych jak utworzyć relacje pomiędzy tabelami to raczej żadnego programu bazodanowego nie obsłuży.Nawet w Accesie trzeba znać jakieś zasady kreowania baz danych.

Dodatkowo w MSSQl trzeba znać podstawowo angielski-program nie jest spolszczony-ale innej alternatywy do accesa nie widzę.

Ten post edytował Rid 29.08.2011, 16:19:44
Go to the top of the page
+Quote Post
grrizli
post 29.08.2011, 16:47:26
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 29
Pomógł: 6
Dołączył: 29.08.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


jeżeli planujesz "załadować na serwer" to sugeruję MySQL (wsparcie na wielu tanich hostingach) + PhpMyAdmin lub SQLBuddy. Z naciskiem na ten drugi interfejs gdyż jest on prostszy znacznie. Warto obejrzeć screenshoty na stronach tych projektow i przemyśleć czy jest to wystarczająco przejrzyste. Zabezpieczenie nie będzie problemem, login+haslo wystarczy jak mniemam.
Jeżeli w grę wchodzi lokalny serwer to MSSQL jest całkiem fajnym pomysłem, a jak przebrniesz przez konfigurację MySQLa to warto pomyslec o programie Navicat (i jego komercyjnych wersjach), program banalny do tego PL z tego co pamiętam, bardzo szerokie możliwości (przynajmniej w wersjach komercyjnych, ale są też darmowe).

Jak wspomniał mój przedmówca, każdy program, każde rozwiązanie wymaga wdrożenia użytkownika. Niestety, ale człowiekowi, który nigdy nie miał kontaktu z bazami danych koncepcję ich działania trzeba wytłumaczyć. Później wykorzystywany program wcale nie ma dużego znaczenia.

I co chyba bardziej istotne, Excel chyba jest najprostszym rozwiązaniem w tej sytuacji. Jeśli ktoś się czuje z nim niepewnie to z bazą danych może oszaleć biggrin.gif

Ten post edytował grrizli 29.08.2011, 16:54:11
Go to the top of the page
+Quote Post
gav3l
post 29.08.2011, 20:38:31
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8
Pomógł: 0
Dołączył: 4.06.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


thx za pomoc smile.gif
Czy wdrożenie takiego systemu (funkcje poniżej) wymagałoby dużego wysiłku?
- ekran startowy: monit o hasło
- wyświetla się tabela (możliwość edycji każdego rekordu... możliwość dodania nowego rekordu, m.in. wgrania pliku... opcja sortowania...)

Serwer oczywiście mam, niestety nie są to serwery lokalne. Czy jeśli zabezpieczyłbym silnym hasłem to będzie jakieś ryzyko włamania?
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 16.04.2024 - 07:31