Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Proszę o pomoc - bazy danych
Roll94
post 3.07.2014, 09:42:27
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 3
Pomógł: 0
Dołączył: 3.07.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam,

w związku z nową pracą dostałam zadanie, na które mam pomysł natomiast jego efektywne wykonanie mnie kompletnie przerasta. Postanowiłam skorzystać z Accessa, ale nawet nie wiem czy dobrze trafiłam z programem :(Bardzo proszę o pomoc i rady smile.gif

Moim zadaniem jest wprowadzenie systemu kodyfikacji produktu. Kod danego produktu ma się składać z liter i cyfr, przy czym każde miejsce kodu oznacza daną kategorię (coś na kształt numeru PESEL). Nie ujawniając danych firmy, przytoczę przykład z owocami żeby pokazać o co mi chodzi.
Nazwa produktu --> kod: Owoc/Warzywo (O/W) - Kraj pochodzenia - Kolor (01- biały, 02 - żółty, 03 - zielony itd)
np. arbuz --> O - PL - 03

Jak to zrobić? Pierwsza kolumna dałam Nazwa produktu, kolejne kolumny wybrałam Majątek: Kategoria i w opcjach wpisałam te literki które potrzebuję (wg przykładu O, W) itd. Czy idę w dobrym kierunku? Czy (jeśli tak, to jak) można jakąś formułą w ostatniej kolumnie automatycznie zebrać kod produktu?

Jeżeli macie jakieś pomysły, będę wdzięczna za każdą wskazówkę wink.gif

Pozdrawiam!
Go to the top of the page
+Quote Post
Turson
post 3.07.2014, 10:28:29
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 291
Pomógł: 829
Dołączył: 14.02.2009
Skąd: łódź

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeżeli zadanie w pracy cię przerosło, to może nie ma sensu tam pracować?
Jeżeli struktura jest zawsze taka sam, to wystarczą kolumny: Nazwa_produktu | Kraj_pochodzenia | Kolor

@down
Oczywiście, że można się czegoś nauczyć, przecież nauka polega na podejmowaniu wyzwań wink.gif

Ten post edytował Turson 3.07.2014, 11:13:31
Go to the top of the page
+Quote Post
Roll94
post 3.07.2014, 11:04:46
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 3
Pomógł: 0
Dołączył: 3.07.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Może i mnie przerosło, ale nie widzę w tym powodu żeby się poddawać. Zawsze można się czegoś nauczyć smile.gif Nie wiem, czy dobrze tłumaczę. Chciałabym uzyskać coś takiego:
Kolumna 1: X
Kolumna 2: Y
Kolumna 3: Z
Kolumna 4: 0
Kolumna 5: 7
[z listy wyboru]
Kolumna 6: XYZ-07 (na przykład)
[z jakiejś magicznej formuły]
Go to the top of the page
+Quote Post
toffiak
post 3.07.2014, 11:18:50
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 395
Pomógł: 80
Dołączył: 24.08.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie wiem czy dobrze rozumiem: X, Y, Z, 0, 7 to pozycje wybierane z listy ? jeśli tak to jak podał Turson odpowiednie właściwości trzymasz w osobnych tabelach np: tabela "kolor", "kraj_pochodzenia", "rodzaj".
W tabeli "kolor" masz kolory, "kraj_pochodzenia" to kody krajów a "rodzaj" to rodzaj produktu. W głównej tabeli "produkt" masz tylko identyfikatory odpowiednich pozycji ( relacje ) z powyższych tabel.

Na podstawie wyboru łączysz tabele i otrzymujesz produkt.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 18:46