Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Junior Dev w PHP, Rzeczywiste obowiązki / Wątpliwości
IProSoft
post 29.10.2021, 10:48:31
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 479
Pomógł: 97
Dołączył: 6.09.2011
Skąd: php.net :)

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam,

Od ponad 10lat prowadziłem własną DG i wychodziło to naprawdę fajnie, zarówno satysfakcja z pracy jak i zarobki były na naprawdę dobrym poziomie jednak kilka błędnych decyzji spowodowało, że zamiast się rozwijać zatrzymałem się w miejscu, a kolejne problemy sprowadziły mnie do parteru z którego nie mogę się podnieść :-)

Przechodząc do rzeczy, chciał bym znaleźć pracę zdalnie jak programista jednak nie mam w tej materii żadnego doświadczenia, a zaszłości z własnego biznesu powodują, że wiary w siebie mam mniej niż zero niestety. Jak do tej pory potrafiłem napisać własny skrypt, wprowadzać modyfikacje w WP, October CMS, Laravelu, czy Kohana, zarówno backend jak i frontend... Napisałem nawet własną wtyczkę pod Chrome, pisałem skrypty w Pythonie czy obsługiwałem instalację i konfigurację VPS. Ogarniałem całkiem sporo rzeczy prowadząc Fanpage, sklep, portale i sprzedając własny skrypt tylko, że to wszystko pod własne dyktando i tak naprawdę, nie do końca uczyłem się tego wszystkiego, a bardziej "ogarniałem" na miarę potrzeb.

Tutaj mam do was wielką prośbę, mianowicie czy mogli byście napisać mi jakieś konkretne zadania i obowiązki, przykłady kody, modyfikacji jakie zlecane są osobie na takiem stanowisku ? Jak to wygląda w rzeczywistości, konkretne zadania i być może końcowy efekt jak powinno to wyglądać ?

Nie wiem czy dobrze opisuję to co myślę ale mam nadzieje, że nikt mnie nie wyśmieje :-)


--------------------
Manual prawdę Ci powie.
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 29.10.2021, 10:57:59
Post #2





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 429
Pomógł: 6289
Dołączył: 27.12.2004




Jesli bys sie dostal do normalnej firmy to:
1) Znajomosc FW takich jak Symfony/Laravel, ewentualnie inne
2) Znajomosc baz danych MySQL, ewentualnie PGSQL, mssql
3) Znajamosc git, gitlab
4) docker

za znajomosc mam na mysli w miare ogarnianie tematu wink.gif

No i normalnie, pisanie projektow w tym co podalem, ewentualnie poprawianie bugow w starych.
Zaleta dostania sie do normalnej firmy jest mozliwosc uczenia sie od bardziej doswiadczonych osob.


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
IProSoft
post 29.10.2021, 16:24:17
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 479
Pomógł: 97
Dołączył: 6.09.2011
Skąd: php.net :)

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzięki za odpowiedź.

W Laravel i Symfony wprowadzałem jakieś modyfikacje, poprawki, w innych również jednak wszystko opiera się na używaniu dokumentacji itp., czy to wystarczające umiejętności czy bardziej trzeba powiedzmy z pamięci znać architekturę, fasady itp. ?

Przygotowywałem i optymalizowałem bazy dla dużej ilości danych i relacji jednak czasem zapominam podstawowe zapytania i muszę się posiłkować dokumentacją :-)

Ogólnie szukam przykładowych zadań jakich musi podejmować się junior, masz może w tym polu jakieś doświadczenia ?




--------------------
Manual prawdę Ci powie.
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 29.10.2021, 16:47:07
Post #4





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 429
Pomógł: 6289
Dołączył: 27.12.2004




Jak sam mowisz startujesz na juniora wiec to powinno chyba wystarczyc na poczatek. Tez duzo zalezec bedzie co oczekuje dana firma.
Przykladowe zadania? No trudno powiedziec, wszystko zalezy co robi firma i co akurat ma na tapecie. Jak my zatrudnialismy kiedys juniora to dostal do poprawy pare raportow w naszej aplikacji pisanej w ZF1 i dzialal. I tak krok po kroku poznawal to co mamy.
Inna firma moze dac ci do napisania jakis nowy moduł do ich aplikacji albo czort wie. To nie egzamin ze masz napisac algorytm na obliczanie potegi, a bedziesz mial normalnie projekty do robienia


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
com
post 4.11.2021, 20:11:41
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 3 032
Pomógł: 366
Dołączył: 24.05.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tak jak napisał @nospor stanowisko juniorskie jest nie tylko dla takich co mieli już jakaś komercyjną styczność, nie jest tak też, że będąc nawet seniorem musisz mieć cały php.net w głowię, junior z założenia to osoba która się ma nauczyć i tym to się rożni od mida czy potem seniora, że z biegiem czasu patrzy się na kod coraz szerzej. Po czasie zauważysz, że tu możesz użyć takiego wzorca, tam takiej architektur a tu po prostu zwykłego crudzika machniesz i będzie dobrze. Będąc juniorem patrzą Ci trochę przez palce, na code review zrobisz kod który nawet może i działa ale senior wytknie Ci w nim masę niedociągnięć i im bardziej będziesz samodzielny w tym co robisz tym bardziej awansujesz w hierarchii. Z założenia junior może się mylić i zadaniem tych ponad nim jest to by jego pomyłki maksymalnie wyeliminować, a przy okazji go edukować.

TL;DR
Junior się uczy wiec trzeba nad nim stać i go kontrolować, ma jeszcze stosunkowa mała wiedze, często nie potrafi nawet korzystać z google czy dokumentacji(obraz tego forum)
Mid już trochę umie, coraz więcej zauważa wzorców i potrafi je samemu stosować, popełnia coraz mniej błędów na code review, zna już na dosyć wysokim poziomie narzędzia których używa(ale nie zna edge casów technologii, wiec przy nietrywialnych problemach jeszcze potrzebuje pomocy), staje się nim przeważnie po około 2 latach komercyjnej pracy(oczywiście jak się przykładasz)
Senior rozwijasz się dalej, znasz już rożne niespodzianki danej technologii, przez co popełniasz coraz mniej błędów i dostrzegasz, już że programowanie to nie tylko sam kod, zaczynasz rozumieć coraz lepiej wymagania własnych klientów i mówić ich wspólnym językiem dzięki temu poprawia się morale zespołu.
Polecam też ogólnie zainteresować się trochę DDD, to jest cenna wiedza która poprawi nawet twój poziom juniorski smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.03.2024 - 04:40