Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Jakie IDE?
trifek
post 1.05.2020, 19:08:18
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 340
Pomógł: 0
Dołączył: 28.09.2015

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witajcie,
Jakie IDE używacie w codziennej pracy? Możecie coś polecić?smile.gif



Go to the top of the page
+Quote Post
vokiel
post 1.05.2020, 19:44:13
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


PHPStorm


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 1.05.2020, 21:41:31
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(vokiel @ 1.05.2020, 20:44:13 ) *
PHPStorm

I na tym można zakończyć dalsze dyskusje wink.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
trifek
post 1.05.2020, 21:44:42
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 340
Pomógł: 0
Dołączył: 28.09.2015

Ostrzeżenie: (0%)
-----


W Visual Studio Code jest konsola która np. Po wpisaniu przykładowo: Artisan make controller generuje kontroler. W PHP Storm tez jest coś takiego?smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 1.05.2020, 22:08:35
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tak, phpstorm też ma konsolę
Go to the top of the page
+Quote Post
Tomplus
post 1.05.2020, 22:23:00
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 825
Pomógł: 225
Dołączył: 20.03.2005
Skąd: Będzin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jakim problemem jest poinstalować sobie różne IDE i sprawdzić jak się pracuje z nimi.

Go to the top of the page
+Quote Post
trifek
post 2.05.2020, 09:04:46
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 340
Pomógł: 0
Dołączył: 28.09.2015

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Pyton_000 @ 1.05.2020, 23:08:35 ) *
Tak, phpstorm też ma konsolę


https://imgur.com/a/aFdxmSi - a takie coś ma? Pobrałem sobie demo, ale nie widzę takiej opcji smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
sazian
post 3.05.2020, 13:48:17
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 043
Pomógł: 141
Dołączył: 19.09.2006
Skąd: B-tów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Visual Studio Code ma jedną zasadniczą wadę, jego twórcą jest pomiot szatana firma M$.
Poza tym żeby to zaczęło sensownie działać jako IDE trzeba zainstalować tak na oko jakieś pół miliona dodatków, a nawet w tedy z tego co mi wiadomo działa to tak sobie - słyszałem że ma problemy z podpowiadaniem składni, a szczególnie elementów bieżącego projektu.

Z tego co mi wiadomo to phpstorm nie ma konsoli w takim znaczeniu jak VS czy Atom.

Z darmowych proponuję jeszcze spróbować NetBeans - również nie ma "takiej konsoli" - dodatkowo dla mnie jego wadą jest to że nie ma wsparcia dla type script oraz frameworków js jak np. react czy vue, ale do php jest ok.
Go to the top of the page
+Quote Post
ohm
post 3.05.2020, 17:53:54
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 618
Pomógł: 143
Dołączył: 22.12.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja uzywam sublime text 3 ze spora iloscia dodatkow, kilka razy probowalem phpstorma, ale jakos mi nie lezy, od zawsze wolalem proste i szybkie edytory i po prostu przytlacza mnie phpstorm. W sublime mam juz opanowane "generowanie" kodu z uzyciem swoich (i dodatkowych) snippetow, tylko niestety tworcy dodatkow juz coraz rzadziej dostosowuja je do nowszych wersji frameworkow, itp. A szkoda, bo dla mnie jest po prostu idealny w swojej prostocie.
Go to the top of the page
+Quote Post
batman
post 4.05.2020, 04:25:31
Post #10





Grupa: Moderatorzy
Postów: 2 921
Pomógł: 269
Dołączył: 11.08.2005
Skąd: 127.0.0.1




W moim przypadku używam zarówno IDE (PhpStorm i PyCharm) oraz edytor (VS Code). Pierwsze używam do pracy nad "projektami". Przez projekt rozumiem konkretną funkcjonalność, a nie projekt per se. PhpStorm automatyzuje i upraszcza pracę z dockerm, gitem, testami, debugowaniem, taskami, itp. Z kolei VS Code używam do szybkich poprawek oraz projektów, do których IDE się nie nadaje, np. Ansible lub Terraform (nie udało mi się jeszcze znaleźć pluginów, które dobrze by nimi dobrze działały). Jeśli miałbym coś polecić, to byłyby to produkty JetBrains. Pobierz wersję próbną i przetestuj. Nie mogę zagwarantować, że narzędzie to będzie dla Ciebie idealne, ale nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz.


--------------------
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
My software never has bugs. It just develops random features.
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 4.05.2020, 09:39:18
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(trifek @ 2.05.2020, 10:04:46 ) *
https://imgur.com/a/aFdxmSi - a takie coś ma? Pobrałem sobie demo, ale nie widzę takiej opcji smile.gif

W pewnym sensie ma:

https://www.jetbrains.com/help/phpstorm/lar...use_artisan_cli
Go to the top of the page
+Quote Post
netir
post 4.05.2020, 18:09:40
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 44
Pomógł: 5
Dołączył: 20.05.2019

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(sazian @ 3.05.2020, 14:48:17 ) *
Visual Studio Code ma jedną zasadniczą wadę, jego twórcą jest pomiot szatana firma M$.
Poza tym żeby to zaczęło sensownie działać jako IDE trzeba zainstalować tak na oko jakieś pół miliona dodatków, a nawet w tedy z tego co mi wiadomo działa to tak sobie - słyszałem że ma problemy z podpowiadaniem składni, a szczególnie elementów bieżącego projektu.


Do PHP wystarczą 2 do vscode: PHP IntelliSense, PHP Namespace Resolver i odpala się zdecydowanie szybciej niż PHPStorm. Do tego zazwyczaj nikt nie pisze tylko w PHP, zazwyczaj jakiś js dochodzi, czyli angular/vue/react, więc czy vscode, czy phpstorm to i tak wtyczka musi wpaść.

Nie twierdzę, że PHPStorm jest zły, na pewno lepiej podpowie składnie, ale też za te 4 stówy rocznie to większość użytkowników połowy funkcji nie wykorzysta.

Wybór IDE to powinien być podyktowany potrzebą, a nie szpanem, bo niestety większość ludzi tylko tym się kieruje, ale jak zapytasz z czego korzysta w tym cudownym programie to kończy się na zaletach typu "podpowiadanie składni".
Go to the top of the page
+Quote Post
vokiel
post 4.05.2020, 18:46:21
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(netir @ 4.05.2020, 19:09:40 ) *
Do PHP wystarczą 2 do vscode: PHP IntelliSense, PHP Namespace Resolver i odpala się zdecydowanie szybciej niż PHPStorm. Do tego zazwyczaj nikt nie pisze tylko w PHP, zazwyczaj jakiś js dochodzi, czyli angular/vue/react, więc czy vscode, czy phpstorm to i tak wtyczka musi wpaść.

Nie twierdzę, że PHPStorm jest zły, na pewno lepiej podpowie składnie, ale też za te 4 stówy rocznie to większość użytkowników połowy funkcji nie wykorzysta.

Wybór IDE to powinien być podyktowany potrzebą, a nie szpanem, bo niestety większość ludzi tylko tym się kieruje, ale jak zapytasz z czego korzysta w tym cudownym programie to kończy się na zaletach typu "podpowiadanie składni".


Ja wyszedłem z założenia, że IDE to moje główne narzędzie pracy, dlatego 300zł/rok (czyli 25zł miesięcznie = kilka piw lub jedna mała pizza) to nie jest dużo.
Szybkość uruchomienia nie ma większego sensu, bo mało kto przeskakuje pomiędzy projektami co chwila, bardzo często uruchamia się IDE i w nim siedzi przez większość dnia. Ważne jest jak usprawnia to codzienną pracę. Owszem można wszystko ogarnąć w Notepad++ tylko po co się ograniczać?

Rozumiem, jeszcze jak ktoś nie zarabia, wtedy wydanie tych kilku stówek jest barierą (chociaż w przypadku PHPStorma są też licencje edu).

W przypadku rozbudowanego IDE jego możliwości poznaje się długi czas, ja korzystam ze Storma kilka lat i co raz coś nowego odnajduję. Subskrybuję newsletter, przeglądam changelogi i oglądam ich kursy na YT. Ciągle uczę się nowych opcji, a i tak wielu nie znam. Niemniej, nie wyobrażam sobie do codziennej pracy czegoś bardziej ograniczonego.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
netir
post 4.05.2020, 19:42:21
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 44
Pomógł: 5
Dołączył: 20.05.2019

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(vokiel @ 4.05.2020, 19:46:21 ) *
Ja wyszedłem z założenia, że IDE to moje główne narzędzie pracy, dlatego 300zł/rok (czyli 25zł miesięcznie = kilka piw lub jedna mała pizza) to nie jest dużo.
Szybkość uruchomienia nie ma większego sensu, bo mało kto przeskakuje pomiędzy projektami co chwila, bardzo często uruchamia się IDE i w nim siedzi przez większość dnia. Ważne jest jak usprawnia to codzienną pracę. Owszem można wszystko ogarnąć w Notepad++ tylko po co się ograniczać?

Rozumiem, jeszcze jak ktoś nie zarabia, wtedy wydanie tych kilku stówek jest barierą (chociaż w przypadku PHPStorma są też licencje edu).

W przypadku rozbudowanego IDE jego możliwości poznaje się długi czas, ja korzystam ze Storma kilka lat i co raz coś nowego odnajduję. Subskrybuję newsletter, przeglądam changelogi i oglądam ich kursy na YT. Ciągle uczę się nowych opcji, a i tak wielu nie znam. Niemniej, nie wyobrażam sobie do codziennej pracy czegoś bardziej ograniczonego.


Co do ceny to nie 300, tylko 404,95 przez 1 rok po obecnym kursie euro. Nabijaj się, ale nie przekłamuj faktów. 34 zł miesięcznie to już pizza i piwo, a to już nie są żarty.

Szybkość uruchamiania to tak jak pisałem, zależy od specyfiki stanowiska. Jak np musisz komuś pomóc i odpalić dosłownie na 5 minut inny projekt to prędkość nabiera sensu. To samo jak np ogarniasz mikroserwisy i sprawdzasz problem, który wymaga odpalenia np drugiego projektu na drugim monitorze (tu też kwestia preferencji, pewnie niektórzy wolą przełączać się pomiędzy projektami).

Jeżeli chodzi o poznawanie PHPStorma i uczenie się z tutoriali to podziwiam, według mnie uczenie się IDE nie powinno być celem samym w sobie, chyba, że masz z tego frajdę, a twój pracodawca ma korzyści z twojej wydajniejszej/szybszej pracy.

Sam trafiłem na ten wątek dzisiaj bo rozważałem zakup, ale jak widzę fanboyów to coś złego się we mnie uruchamia.

Ten post edytował netir 4.05.2020, 19:59:23
Go to the top of the page
+Quote Post
batman
post 5.05.2020, 00:26:18
Post #15





Grupa: Moderatorzy
Postów: 2 921
Pomógł: 269
Dołączył: 11.08.2005
Skąd: 127.0.0.1




Cytat
Jeżeli chodzi o poznawanie PHPStorma i uczenie się z tutoriali to podziwiam, według mnie uczenie się IDE nie powinno być celem samym w sobie, chyba, że masz z tego frajdę, a twój pracodawca ma korzyści z twojej wydajniejszej/szybszej pracy.

Mylisz się w tej kwestii. Uczenie się narzędzi, z których korzystasz jest tak samo ważne jak uczenie się języka, w którym piszesz. Gdybym nie interesował się co nowego się pojawiło w VS Code, nie wiedziałbym, że dodali Jupyter Notebook. Kolejnym krokiem było przeczytanie dokumentacji oraz zrobienie kilku testowych projektów. Obecnie nie wyobrażam sobie pracy z Jupyter bez VS Code.

Co do ceny. 89 euro za pierwszy rok, 71 euro za drugi rok i 53 euro za każdy kolejny. Zaczynasz więc od 400 złotych, a kończysz na 240 (przy obecnym kursie). Nie jest to jakaś powalająca kwota, zwłaszcza w przypadku programisty. Jeśli nie chcesz rezygnować z latte lub tostów z awokado wink.gif zawsze możesz zrobić malutki projekcik, który pokryje koszt.

Jeśli rozważasz zakup, to zamiast obrażać się na ludzi, którzy korzystają z PhpStorma, pobierz wersję testową i sprawdź samemu czy będzie Ci odpowiadał. A jeśli będziesz miał jakiś problem, to zadaj pytanie na forum, jestem pewien, że któryś z fanboyów będzie w stanie Ci pomóc.


--------------------
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
My software never has bugs. It just develops random features.
Go to the top of the page
+Quote Post
trifek
post 5.05.2020, 07:00:21
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 340
Pomógł: 0
Dołączył: 28.09.2015

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja się jednak skusiłem na PHP Storma. Napisałem do producenta i dostałem rabat -15% na start smile.gif Napisałem że aktualnie korzystam z VSC i zastanawiam się nad przejściem i czy mają jakieś ciekawe oferty dla migrantów wink.gif

Bardzo fajny program, ale fakt ma sporo funkcji o których istnieniu dowiaduję się codziennie smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
vokiel
post 5.05.2020, 11:00:09
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(netir @ 4.05.2020, 20:42:21 ) *
Co do ceny to nie 300, tylko 404,95 przez 1 rok po obecnym kursie euro. Nabijaj się, ale nie przekłamuj faktów. 34 zł miesięcznie to już pizza i piwo, a to już nie są żarty.

Szybkość uruchamiania to tak jak pisałem, zależy od specyfiki stanowiska. Jak np musisz komuś pomóc i odpalić dosłownie na 5 minut inny projekt to prędkość nabiera sensu. To samo jak np ogarniasz mikroserwisy i sprawdzasz problem, który wymaga odpalenia np drugiego projektu na drugim monitorze (tu też kwestia preferencji, pewnie niektórzy wolą przełączać się pomiędzy projektami).

Jeżeli chodzi o poznawanie PHPStorma i uczenie się z tutoriali to podziwiam, według mnie uczenie się IDE nie powinno być celem samym w sobie, chyba, że masz z tego frajdę, a twój pracodawca ma korzyści z twojej wydajniejszej/szybszej pracy.

Sam trafiłem na ten wątek dzisiaj bo rozważałem zakup, ale jak widzę fanboyów to coś złego się we mnie uruchamia.


Co do ceny to [b@]batman[/b] już wyjaśnił: 89+71+53 = €213 = 968,62zł / 3 = 322,87zł rocznie. Pomijam tu całkowicie zniżki których też jest dużo.

W Stormie masz coś takiego jak "Attach" przy otwieraniu projektów - czyli doczytujesz projekt do aktualnego kontekstu. Super wygodne właśnie przy mikroserwisach, bo możesz mieć 5 projektów otwartych w jednym oknie na raz. Owszem, jeśli pracujesz nad wieloma projektami i zmieniasz je między sobą wielokrotnie w ciągu dnia to te kilka sekund dłuższego otwierania może irytować.

Jeśli nie uważasz, że wydajność pracy ma znaczenie, czy to poprzez lepszy sprzęt, lepsze zrozumienie narzędzi, szybszą pracę to ignorujesz podstawowy koszt pracy. Czas to pieniądz, inne zasoby są relatywnie tanie. W przypadku programowania to ile czasu programista potrzebuje na wykonanie zadania przekłada się bezpośrednio na zysk.

Odróżniaj opinie od fanboyowania. OP pyta o opinie to jej udzielamy, mamy zachwalać VIMa jak nie wiemy jak z niego wyjść żeby nie było że to fanboyowanie thumbsdownsmileyanim.gif



--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 5.05.2020, 18:47:43
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Storm to dla mnie przede wszystkim:
- bardzo wygodne opcje refactoringu kodu
- Php Inspections (EA Extended) - plugin dla niewtajemniczonych
- Przełączanie się między projektami jest mega wygodne i szybkie (poza pierwszym odpaleniem i poczekaniem aż zrobi się cache projektu)
- Dla fanów jest vim-mode (ja do nich nie należę biggrin.gif) - ale to wiem że więszkość edytorów ma typu Sublime i vscode
- drafty
- integracja z data grip (do baz danych)
- wsparcie od ręki dla np. Symfony, phptunit/codeception, jakieś tam wsparcie dockera ale tu się coraz lepiej dzieje

Ogólnie nie jest tak że to co ma storm nie da się zrobić w vscode. Jednak dla mnie 2 pierwsze punkty są czymś czego nie ma vscode smile.gif (no chyba że się mylę)
Nie boli mnie to ile pamięci zjada, czy jak szybko sie uruchamia bo są to czasy relatywnie dla mnie niskie.
Go to the top of the page
+Quote Post
netir
post 5.05.2020, 20:19:08
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 44
Pomógł: 5
Dołączył: 20.05.2019

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Pyton_000 @ 5.05.2020, 19:47:43 ) *
- bardzo wygodne opcje refactoringu kodu


Jakie dokładnie? Wątpię, że magicznie przepisze mi klasy (bez sarkazmu, próba domysłu).

Cytat(Pyton_000 @ 5.05.2020, 19:47:43 ) *
- Php Inspections (EA Extended) - plugin dla niewtajemniczonych


Możesz coś więcej o tym napisać? Pomijając, że to plugin co by było obrzucone kamieniami w vscode przez inkwizytorów phpstorma biggrin.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
batman
post 6.05.2020, 02:43:35
Post #20





Grupa: Moderatorzy
Postów: 2 921
Pomógł: 269
Dołączył: 11.08.2005
Skąd: 127.0.0.1




Cytat
Jakie dokładnie? Wątpię, że magicznie przepisze mi klasy (bez sarkazmu, próba domysłu).

Tak się składa, że PhpStorm przepisze Ci kod smile.gif
Powiedzmy, że zrobiłeś literówkę w nazwie klasy i użyłeś tej klasy w wielu miejscach w projekcie. Po pewnym czasie zorientowałeś się, że masz błąd i chcesz go poprawić. Możesz ręcznie przekopać cały kod, co zajmie masę czasu i jest bardzo podatne na błędy. Możesz użyć kombinacji find+grep+sed ale nie masz gwarancji, że nie zmodyfikujesz czegoś innego. Albo możesz użyć PhpStorm i narzędzia do refaktoryzacji kodu. PhpStorm ładnie pozamienia wszystkie wystąpienia tej konkretnej klasy (włączając w to komentarze, phpdoc, itp.).

Co doPhp Inspections (EA Extended), nigdy z tego nie korzystałem, ponieważ wbudowane inspekcje w zupełności mi wystarczają. Z tego co przeczytałem na stronie twórcy jest to po prostu statyczna analiza kodu, czyli to, co PhpStorm robi "out-of-the-box". Możliwe, że plugin ten dodaje coś, czego brakuje w PhpStorm (nie zagłębiałem się zbytnio w readme).


--------------------
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
My software never has bugs. It just develops random features.
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.03.2024 - 10:10