Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Propozycja artykułu - "Różnice między proceduralnym, a objektowym PHP"
ixpack
post 6.05.2011, 09:58:27
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 248
Pomógł: 55
Dołączył: 1.06.2010
Skąd: mam to wiedzieć?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mam taką propozycję, aby ktoś kompetentny (nie ja...) napisał artykuł o podstawowych różnicach między obiektowym i strukturalnym (proceduralnym, liniowym - ile jeszcze określeń?) PHP.

Dlaczego? Dwa razy czytałem książkę o OOP... Jedynie pobieżnie czytałem podrozdział o różnicach pomiędzy tymi dwoma światami. A różnice są i jeżeli np. (tak jak ja, ale dzięki odpowiedzi mike'a w tym wątku zacząłem czytać książkę po raz 3ci i...) uważasz, że programowanie obiektowe to takie w którym jedynie używasz klas, obiektów, narzędzi i przeplatasz to z liniowym php - to jesteś w błędzie. Pewien jestem, że przyda się to każdemu samoukowi.

Edit: Żeby jakaś mądra głowa nie wpadła na pomysł "że jest to oczywiste" - nie nie jest to oczywiste, może zapomnieliście już te czasy, że nawyk ze struktur przenikał wasze kody od szpiku... Ale ja nie i dlatego chcę pomóc mnie podobnym, którzy "jeżdżąc dieslem - myślą że olej silnikowy jest nie potrzebny". Około 19:00 dopiszę "punkty" jakie moim zdaniem powinny znaleźć się w takim artykule, bo fakt "mądre głowy" nie do końca mogą wiedzieć o co mi chodzi. Peace Y

Ten post edytował ixpack 6.05.2011, 10:17:04


--------------------
Łatwo jest być odważnym za murami własnego zamku.
Go to the top of the page
+Quote Post
Cysiaczek
post 6.05.2011, 14:22:27
Post #2





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 465
Pomógł: 137
Dołączył: 26.03.2004
Skąd: Gorzów Wlkp.




Napisz coś więcej, ale moim skromnym zdaniem musisz zwyczajnie zrozumieć, że OOP to sposób myślenia o kodzie. Fizycznie różnice w kodzie są wtórne, kod jest wtórny względem paradygmatu obiektowego i trudno w jakiś sensowny sposób przedstawić drogę od wniosków do przesłanek, po lekturze której załapiesz w czym rzecz. To po prostu wymaga paru nieprzespanych nocy i dużej wyobraźni. Skup się na takich pojęciach jak zadanie, podmiot oraz na relacjach między nimi w języku naturalnym smile.gif
"Basiu kup golonkę", "Wojtku, weź różową kredkę i narysuj samolot" itd. Podkreślaj podmioty i rzeczowniki, bo to są najczęściej obiekty. Czasowniki to operacje, a przymiotniki odpowiadają za właściwości (składowe/zmienne obiektu). Jak tak parę bardziej złożonych zdań przekujesz na kod, to zrozumienie samo przyjdzie.


--------------------
To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability, to inform yourself.
Think for yourself. Question authority.
Go to the top of the page
+Quote Post
itsme
post 6.05.2011, 15:13:54
Post #3





Grupa: Zarząd
Postów: 1 512
Pomógł: 2
Dołączył: 22.04.2002
Skąd: Koszalin




ii ja mam to zrozumieć ?


--------------------
brak sygnaturki rowniez jest sygnaturką
Go to the top of the page
+Quote Post
starach
post 6.05.2011, 15:26:18
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 999
Pomógł: 30
Dołączył: 14.01.2007
Skąd: wiesz ?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Pomimo tej odrobiny sarkazmu jestem szczerze zaszczycony i biorę określenie "mądra głowa" bardzo do siebie, bo podobnie jak inni bladego pojęcia nie mam o co ci chodzi. Oczywiście istnieje też taka możliwość, że jestem kompletnym kretynem, ale staram się zawsze myśleć pozytywnie. wink.gif

Z niecierpliwością wyczekuję 19stej.
Go to the top of the page
+Quote Post
ixpack
post 6.05.2011, 18:21:05
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 248
Pomógł: 55
Dołączył: 1.06.2010
Skąd: mam to wiedzieć?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jak obiecałem tak piszę.

Głównie chodzi mi o wykorzystanie (nie każdy samouk czyta książki) podrozdziału "Programowanie obiektowe i proceduralne" z PHP5 Obiekty, wzorce, narzędzia.

Cytat
Najłatwiej powiedzieć, że główna różnica tkwi w obecności obiektów w programowaniu proceduralnym. Nie jest to jednak stwierdzenie ani odkrywcze, ani prawdziwe. W języku PHP obiekty mogą być bowiem wykorzystywane w kodzie proceduralnym. Na początku dziennym jest również definiowanie klas opartych na kodzie proceduralnym.


Są jednak kluczowe różnice pomiędzy dwoma kodami. Moją propozycją jest aby w artykule porównać (tak jak w książce) dwa kody robiące "to samo" oraz wyszczególnić wspomniane różnice:
Podział odpowiedzialności: dla kod porceduralny to sekwencje poleceń, które nie raz są powielane (chociażby sprawdzanie czy zmienna x jest stringiem). W kodzie obiektowym natomiast następuje próba minimalizacji tych zależności i zepchnięcie pewnego zadania na dany obiekt istniejący w systemie, przez co kod nie jest powielany.
Spójność i sprzęganie: w proceduralnym kodzie nasze funkcje, klasy - nawet jeżeli są w jakiś sposób powiązane często wędrują po naszym kodzie. Często trzeba zmieniać kilka funkcji, klas, bo części kodu są od siebie tak zależne, że przy zmianie jednej funkcji musimy zmieniać kolejną... W obiektowym zaś - klasa często niejako spaja kilka metod w jednym miejscu - a jeżeli wiele metod z różnych klas robi "to samo" - to mamy już do czynienia z rozluźnieniem i należy przeanalizować kod. W kodzie obiektowym konserwacja jest zminimalizowana. Za zwyczaj zmienia się jedną klasę, metodę i dodaje kolejną klasę, która ma być odpowiedzialna za jakieś zadanie.
Ortogonalność: promuje łatwość wykorzystania istniejących już komponentów (co praktycznie nie istnieje dla programowania zorientowanego proceduralnie) przez włączanie ich do nowych systemów bez konieczności ich przystosowywania w sposób spartański.
Nie ma automatycznego narzędzia mierzącego spójność, sprzęganie czy ortogonalność - musimy użyć mózgu smile.gif.

Kolejnymi "ważnymi regułami" są: zasięg klas, polimorfizm (trudne słowo wink.gif) i hermetyzacja (kolejne trudne słowo smile.gif).

Kolejnym "punktem" w artykule moim zdaniem powinien być "dekalog", według którego należy projektować i pisać nasz kod. Dekalog to za mocne słowo, ale coś w stylu dobrych rad jak np.:
Cytat
Zwielokrotnienie kodu:
Zwielokrotnienie kodu jest jednym z cięższych grzechów programowania. Uczucie deja vu przy programowaniu procedury może sygnalizować problem projektowy.
Przyjrzyj się wtedy wystąpieniom powtórzonego kodu. Być może uda się je scalić [...] we wspólnej klasie.


Jak Cysiaczek napisał: "OOP to sposób myślenia o kodzie." - i to jest prawda. Ale gdzie leży ta "granica"?

Ok lecę na zakupy - bo mnie kobieta goni wink.gif. Ręczniki trzeba kupić :/


--------------------
Łatwo jest być odważnym za murami własnego zamku.
Go to the top of the page
+Quote Post
#luq
post 7.05.2011, 09:03:54
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 589
Pomógł: 91
Dołączył: 22.05.2008
Skąd: Gliwice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(ixpack @ 6.05.2011, 19:21:05 ) *
Podział odpowiedzialności: dla kod porceduralny to sekwencje poleceń, które nie raz są powielane (chociażby sprawdzanie czy zmienna x jest stringiem). W kodzie obiektowym natomiast następuje próba minimalizacji tych zależności i zepchnięcie pewnego zadania na dany obiekt istniejący w systemie, przez co kod nie jest powielany.

Nikt nie powiedział, że w kodzie proceduralnym nie można napisać funkcji.

Cytat
Spójność i sprzęganie: w proceduralnym kodzie nasze funkcje, klasy - nawet jeżeli są w jakiś sposób powiązane często wędrują po naszym kodzie. Często trzeba zmieniać kilka funkcji, klas, bo części kodu są od siebie tak zależne, że przy zmianie jednej funkcji musimy zmieniać kolejną...

Nikt nie powiedział, że w kodzie proceduralnym nie można pisać uniwersalne funkcji (przyjmujących parametry i dzięki temu działające dla każdego przypadku)

Ogólnie brniesz chyba w złą stronę skupiając się za bardzo za fizycznych różnicach obu podejść. Obiektówka różni się sposobem myślenia i formułowania kodu czyli bardziej mentalną sprawą. Przejście między tymi dwoma sposobami kodowania nie następuje w dzień, dwa czy tydzień, jest to proces dłuższy więc się nie przejmuj jeśli nie do końca wszystko na początku rozumiesz.
Jeśli dopiero zaczynasz to na pewno pomocnym będzie to co napisał Cysiaczek o golarce i różowych kredkach. Jeśli projektowałeś kiedyś bazę to także jest pomocne bo większość tabel to właśnie obiekty. Np. mamy aplikacje do urządrzania pokoju, tabelki

user | item | user_has_item

obiektowo:
  1. $u = new User('luq');
  2. $i = new Item('safka');
  3. $i->setColor('#f00');
  4. $u->addItem($i);


Naprawdę taki artykuł o którym piszesz jest zbędny


--------------------
Moja gra - scraby.io
Go to the top of the page
+Quote Post
ixpack
post 7.05.2011, 09:57:36
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 248
Pomógł: 55
Dołączył: 1.06.2010
Skąd: mam to wiedzieć?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(#luq @ 7.05.2011, 09:03:54 ) *
Nikt nie powiedział, że w kodzie proceduralnym nie można napisać funkcji.

Nie myśl w sposób obiektowy o kodzie proceduralnym. Mając 2 funkcje w obu napiszesz sprawdzanie np. czy zmienna x jest stringiem, myśląc obiektowo (tak pewnie pomyślałeś) napisałbyś inną funkcję która sprawdza to czy zmienna x jest stringiem... Ale proceduralne myślenie nie utworzy kolejnej funkcji... Rozumiesz o co chodzi?

Cytat(#luq @ 7.05.2011, 09:03:54 ) *
Nikt nie powiedział, że w kodzie proceduralnym nie można pisać uniwersalne funkcji (przyjmujących parametry i dzięki temu działające dla każdego przypadku)

Przemądrzała funkcja? I to ma być myślenie obiektowe? I przenieś tą funkcję do innego projektu... smile.gif

Cytat(#luq @ 7.05.2011, 09:03:54 ) *
Ogólnie brniesz chyba w złą stronę skupiając się za bardzo za fizycznych różnicach obu podejść.

Sam skupiasz się na MNIE, a nie na problemie. Świat jest materialny i dlatego skupiam się na tym co jest fizyczne smile.gif.

#luq rozumiem, że chcesz mi pomóc - na pewno przemyślę to co napisałeś do mnie. Ps. Fajny blog, ciekawe rzeczy.

Sam bym ten artykuł napisał, wstawił na swojego bloga (jak na razie jest pusty wink.gif), problem w tym, że nie jestem na tyle dobrze obyty w filozofii tworzenia kodu w sposób obiektowy. Pewnie gdy już będę - zapomnę co chcę powiedzieć "teraz".

Panowie. Rozumiem, że dla was jest to oczywiste, ja dopiero zaczynam łapać i jasno widzę te różnice - dlatego nie staram się być jak ten "profesor" z kawału:
"Co to jest student? Student jest jak liść dryfujący po wielkim morzu w stronę wysepki, aby w końcu odpocząć.
A co to jest profesor? Profesor to koleś na tej wysepce robiący fale - aby liście nie mogły dopłynąć do wysepki.
A co to są liście na wysepce? To ludzie, którzy mogliby pomóc, ale zapomnieli już jak to jest podczas dryfowania."

Fakt, "mądre głowy" (nie ma tu złośliwości - jak starach napisał - komplement) nie zainteresują się takim artykułem bo uważają, że jest taki artykuł zbędny. Chodzi o przypomnienie "drogowskazów" dla nich, a pokazanie poprawnej ścieżki dla "mnie podobnym" smile.gif. Zerknijcie pobieżnie na wątki w oop - używanie zmiennych globalnych czy wszechmocne klasy - to nie jest obiektowe programowanie. Zła filozofia, coś pomiędzy. Ja, mnie podobni + pewnie niektórzy uważający siebie za expertów oop właśnie na takim etapie są. Robiąc głupie błędy w myśleniu.
U mnie myślę jest ok - wiem, że przestawienie się nie zajmie dnia, skoro w proceduralnym robiłem wcześniej magię wink.gif.

Kolejnym faktem jest to, że początkujący raczej nie zaglądają do artykułów :/ co znowu przemawia na niekorzyść. Także walczę z wiatrakami.

Ten post edytował ixpack 7.05.2011, 10:09:15


--------------------
Łatwo jest być odważnym za murami własnego zamku.
Go to the top of the page
+Quote Post
starach
post 7.05.2011, 12:33:23
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 999
Pomógł: 30
Dołączył: 14.01.2007
Skąd: wiesz ?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Wiesz to nie jest tak, że po przeczytaniu 500 książek oraz artykułów i napisaniu 500 klas człowiek staje się alfą i omegą wiedzącą gdzie co jak i kiedy zastosować. Najlepszą nauką po zapoznaniu się z teorią jest przejrzenie kodu już napisanego. Jednak nawet w takich frameworkach jak Zend, Symfony czy Kohana znaleźć można rozwiązania i konstrukcje które potrafią zadziwić.

Cały problem polega na tym, że zasady obiektowe są w miarę elastyczne. To jest trochę tak jak z wcięciami w kodzie. Jeden woli na 1 tab = 4 spacje inny 1 tab = 2 spacje i jeszcze inny woli spacje nie zamieniające się w tab. Zresztą gdzieś na forum jest jedna dyskusja o stosowaniu metod magicznych która o mały włos nie zamieniła się w Dżihad.

Jak znajdziesz już metodykę, którą będziesz sukcesywnie stosować opisz ją gdzieś. Chętnie przeczytam, a może nawet trochę podyskutuję o gustach. wink.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
ixpack
post 7.05.2011, 12:51:29
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 248
Pomógł: 55
Dołączył: 1.06.2010
Skąd: mam to wiedzieć?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(starach @ 7.05.2011, 12:33:23 ) *
Wiesz to nie jest tak, że po przeczytaniu 500 książek oraz artykułów i napisaniu 500 klas człowiek staje się alfą i omegą[...]

Jak znajdziesz już metodykę, którą będziesz sukcesywnie stosować opisz ją gdzieś.


Co do alfy i omegi - co racja, to racja... Myślałem, że wiem "coś" - a niedawno myślałem dobrą godzinę nad zapisem
  1. if ($foo = $this->fooBar($bar))
, a to takie oczywiste, że aż mnie zagięło :/.

Jeszcze kupę kodu przede mną wink.gif. A na razie nasza dyskusja byłaby porównywalna z rozmową studenta i przedszkolaka (gdzie ja to ten 2gi wink.gif). Choć "każdy głupiec ma czasem coś mądrego do powiedzenia".

Ps. ten wątek chyba bardziej pasuje do hydeparku... wink.gif

Ten post edytował ixpack 7.05.2011, 12:53:09


--------------------
Łatwo jest być odważnym za murami własnego zamku.
Go to the top of the page
+Quote Post
Daiquiri
post 7.05.2011, 13:19:00
Post #10





Grupa: Administratorzy
Postów: 1 552
Pomógł: 211
Dołączył: 7.07.2009
Skąd: NJ




ixpack, mam wrażenie że za dużo czytasz, a za mało robisz smile.gif. Oczywiście solidne podstawy się przydadzą, ale nic nie zastąpi ładnych paru tysięcy linijek napisanego kodu. Praktyka ma to do siebie, że potrafi być bardzo skutecznym nauczycielem. Uważam, iż toczenie stricte akademickich dyskusji nie nauczy Cię myślenia w sposób obiektowy. Napisz jakiś moduł i wrzuć go do oceny, a na pewno dostaniesz mnóstwo cennych wskazówek. Wtedy będzie sporo miejsca na sensowną polemikę, która zdecydowanie bardziej Ci się przyda.

Obawiam się, że zaproponowany temat artykułu, będzie kolejnym z serii już istniejących smile.gif.
Go to the top of the page
+Quote Post
toaspzoo
post 9.05.2011, 20:46:47
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 778
Pomógł: 84
Dołączył: 29.07.2010
Skąd: Gliwice / Pławniowice Mistrz niezmordowanej klawiatury.

Ostrzeżenie: (20%)
X----


~"PHP, Apache, Mysql od Podstaw"~ nie pamiętam do końca tytułu, bo dawno czytałem, wyd. Helion.
Na allegro można kupić jeszcze chyba


--------------------

LS Easter egg <
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 13:20