Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Wprowadzenie do MVC [hawk]
Seth
post 21.03.2004, 23:37:32
Post #1





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 335
Pomógł: 6
Dołączył: 7.03.2002

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Uwagi, pytania zwiazane zwiazane z artykulem hawka "Wprowadzenie do MVC" prosze pisać w tym temacie.
Go to the top of the page
+Quote Post
Holyboy
post 22.03.2004, 13:39:33
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 22
Pomógł: 0
Dołączył: 30.01.2004
Skąd: Kraków, Częstochowa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mniam mniam - ten artykul i polska dokumentacja Phiend'a biggrin.gifD

Jednakze jest pewien powazny problem - wydrukowac nadal to sie latwo nie da - niestety, panowie ta ikonka drukuj jest nic nie warta w sumie...

Tak wiec moja propozycja roszerzenia funkcjonalnosci - trzeba dodac cos w stylu "Drukuj zawartosc dzialu" - najlepiej jak bedzie wysylalo plik PDF

Moja drukarka juz piszczy na wiesc o drukowaniu Manuala Phiend'a biggrin.gifD
Jak bedzie piszczec za czesto i za glosno to recznie to zloze i wrzuce do PDFa
Go to the top of the page
+Quote Post
itsme
post 22.03.2004, 13:43:04
Post #3





Grupa: Zarząd
Postów: 1 512
Pomógł: 2
Dołączył: 22.04.2002
Skąd: Koszalin




dzis bede w domq pracowal nad pdf wiec poglaszcz swoja drukareczke niech poczeka i dostanie to na co czeka ... .
Go to the top of the page
+Quote Post
scanner
post 22.03.2004, 13:43:25
Post #4





Grupa: Zarząd
Postów: 3 503
Pomógł: 28
Dołączył: 17.10.2002
Skąd: Wrocław




PDF: http://forum.php.pl/viewtopic.php?t=13877


--------------------
scanner.info
Warto pamiętać: KISS, DRY
Go to the top of the page
+Quote Post
Indeo
post 26.03.2004, 19:10:03
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 295
Pomógł: 7
Dołączył: 26.03.2004
Skąd: Opole

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A gdzie mozna poczytac coś więcej o problematyce MVC?
Jakieś szersze informacje, przykłady? Gdzie wogóle można poczytać o organizacji kodów php itd.

Pozdrawiam
Go to the top of the page
+Quote Post
Nalfein][WR
post 26.03.2004, 20:41:15
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 66
Pomógł: 0
Dołączył: 22.04.2003
Skąd: Żory / K-ce

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tutaj: http://mvc.ag.bocznica.org/ winksmiley.jpg

Ciekawe rzeczy piszą też na http://www.phppatterns.com .


--------------------
Gadu-Gadu: 3909164
Go to the top of the page
+Quote Post
Indeo
post 26.03.2004, 22:16:59
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 295
Pomógł: 7
Dołączył: 26.03.2004
Skąd: Opole

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Any polish literature?
Go to the top of the page
+Quote Post
hawk
post 27.03.2004, 10:23:15
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 521
Pomógł: 0
Dołączył: 3.11.2003
Skąd: 3city

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Niestety, w naszym pięknym ojczystym języku literatura fachowa jest skąpa. Cóż, taka profesja...

Do linków dorzucę jeszcze http://msdn.microsoft.com/practices/type/P...erprise/DesMVC/.
Go to the top of the page
+Quote Post
Indeo
post 27.03.2004, 10:33:21
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 295
Pomógł: 7
Dołączył: 26.03.2004
Skąd: Opole

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cóż a może wogóle przydałaby się jakaś wykładnia nie koniecznie z kręgu filozofii światowej ale poparta własnymi doświadczeniami w zakresie budowania aplikacji php. Od dłuższego czasu buduję takie aplikacje ale jest w nich bałagan, czasami prowadzi to do tego że kilka razy pobieram z bazy te same zmienne, a czasami wręcz dochodzi do kolizjii nazw zmiennych. Pogubiłem się w tym wszystkim. Czasami aż strach pomysleć co ten program właściwie robi (od ponad roku parsuje i wrzuca do MYSQL'wej bazy dane pochodzące z baz PROGRESA (nie mylić z postgresem!)) na ich podstawie generuje pisma, umowy itd.

Kiedy patrzę np. na taki MAMBO_SERVER, jak tam wszystko jest ładnie poukładane, prawie kazdy skrypt składa się z instrukcji typu $obiekt_X->zrób_to(), obiekt_Y->zrób_tamto(). Nie to co u mnie.

Chciałbym aby ktos podzielił sie ze mną jakąś swoją sprawdzona filozofia wtej dziedzinie. Nie chodzi o jakies górnolotne wywody ale po prostu o to które zmienne zawsze trzymac wsesjach a których nie, jak rozegrać same pliki skryptów, ile i jakie klasy tworzyć etc.

Pozdrawiam
Go to the top of the page
+Quote Post
hawk
post 27.03.2004, 14:50:02
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 521
Pomógł: 0
Dołączył: 3.11.2003
Skąd: 3city

Ostrzeżenie: (0%)
-----


To nie jest chyba coś co można wytłumaczyć w ramach jednego postu :? . To jest raczej coś czego człowiek/programista uczy się całe życie.

Moja rada: trzeba "czuć" obiektowość. Polecam serial Nalfeina i http://www.phppatterns.com/. Wzorce, wzorce...

Chyba jednak wyszły z tego górnolotne wywody :? i nie podam ci jakiegoś wspaniałego rozwiązania dot. np liczby klas. Odpowiedź brzmi: "to zależy i tylko ty możesz to ocenić". Gdyby było inaczej to zrobiliby jakiegoś mega-super-programującego-robota i nie byłoby dla nas pracy laugh.gif .
Go to the top of the page
+Quote Post
cagrET
post 19.04.2004, 14:28:44
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 90
Pomógł: 0
Dołączył: 3.04.2003
Skąd: Opole

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Polecam artykuł na temat wzorców projektowych:
http://phppatterns.com/index.php/article/a...leview/103/1/1/
ROX ~! :D


--------------------
code.gosu.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
halfik
post 20.04.2004, 14:17:06
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 259
Pomógł: 0
Dołączył: 17.05.2003
Skąd: Nysa

Ostrzeżenie: (10%)
X----


no i w tym phparchitekcie co jest z maja 2003 w pdfie za free tez jest art wprowadzajacy snitch.gif


--------------------


"Nie wiedziałem tylko, że Bóg też był na grzybach, gdy majstrował przy wszechświecie" (Janusz Wisniewski)
dev: gazeta.ie
Go to the top of the page
+Quote Post
matid
post 9.05.2004, 15:15:19
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 362
Pomógł: 0
Dołączył: 18.02.2004
Skąd: Knurów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Przydało by się dodać do tego artykułu jakieś przykłady zastosowania, jakiś kod, bo przyznam szczerze że z przerzuceniem się na OOP było u mnie bez problemu tak z MVC męczę się od jakiegoś czasu i po prostu załapać tego nie umiem.
Go to the top of the page
+Quote Post
Jojo
post 23.06.2004, 12:13:32
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 405
Pomógł: 1
Dołączył: 19.09.2003
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


W artykule nie wyświetlają się rysunki. Sądzę, że przydałyby się do lepszego zobrazowania przedstawionych tam treści. Czy ktoś mógłby poprawić ścieżki do obrazków tak aby pokazywały się poprawnie?

PS. Pod obrazkami przydałby się też alt na wypadek jakby znowu przestały działać smile.gif


--------------------
Rozwój cywilizacji informatycznej to wyścig między programistami, którzy wytwarzają coraz łatwiejsze
programy użytkowe dla idiotów, a światem produkującym coraz lepszych gatunkowo idiotów.

Blog: Małolepszy.info
Go to the top of the page
+Quote Post
jupeter
post 14.07.2004, 15:34:08
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 50
Pomógł: 1
Dołączył: 14.07.2004
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A ja mam cholerne problemy z tym MVC. Próbowałem przetestować gotowe skrypty phpMVC (bez jakichkolwiek zmian).

Mam zainstalowanego Apacha 2 + php 5 pod Windowsikiem.
Zmieniałem już konfigurację php.ini w najrozmaitrzy sposób i wciąż wywala mi jakieś błędy.

Ostatnio wywala mi błąd, że nie może znaleść includa, mimo że ma zdefiniowane w main.php include_path (jakby nie widział w ogóle ustawienia tego).

A nie zagłębiając się za bardzo ... czy ktoś postawił u siebie phpMVC i czy mógłby powiedzieć, jak to uczyniłquestionmark.gif


--------------------
www.symfony.pl - serwis społeczności symfony
Go to the top of the page
+Quote Post
webdeveloper
post 2.11.2004, 00:05:47
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 7
Pomógł: 0
Dołączył: 1.11.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witajcie

Na wstepnie chcialem pochwalic za super serwis, wiele ciekawych informacji, a forum to juz w ogole wymiata - iloscia postow jak i poziomem dyskusji. Dzieki, ze jestescie.

A teraz ad rem... tlumaczenie mana do phienda jest ok, ale trudno sie je czyta (co juz wiadomo), nawet powstal pdf, ale jest maly problem - nigdzie nie moge go znalezc, link, ktory podano na stronie - nie dziala (404)... any ideas?
Go to the top of the page
+Quote Post
matid
post 2.11.2004, 08:07:54
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 362
Pomógł: 0
Dołączył: 18.02.2004
Skąd: Knurów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tylko czy to naprawdę jest prawdziwy model MVC? Bo z tego co ostatnio się dowiedziałem (od osób studiujących informatykę i z różnych artykułów) to autor chyba pomylił pojęcia Sterownik / Kontroler. W modelu MVC mamy Kontroler i jest on odpowiedzialny za modyfikowanie modelu, a w przypadku gdy mamy akcję nie wymagającą modyfikowania danych Kontroler w ogóle nie uczestniczy w działaniu aplikacji.
A w artykule na php Kontroler jest odpowiedzialny za zbieranie żądań od użytkownika i przekazywanie ich albo Widokowi albo modyfikowanie Modelu.
Czy to aby na pewno jest MVC?

Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić, ale nie na darmo słuchałem 3 godzinnego wykładu o MVC od mojego znajomego informatyka smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
webdeveloper
post 2.11.2004, 08:58:54
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 7
Pomógł: 0
Dołączył: 1.11.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie wnikam czy kontroler powinien wykonywac jakies akcje czy nie... z pewnoscia bede pisal, tak aby mi bylo wygodniej (no i zeby mialo to rece i nogi) i oczywiscie zeby w przyszlosci mozna bylo wielokrotnie wykorzystywac raz napisane modele/wzorce... czas pokaze.

btw dla mnie informatyk to "pan kazio instalujacy drukarki w urzedzie miejskim"... w dzisiejszych czasach pisac o kims informatyk, to IMHO obraza winksmiley.jpg, sklanialbym sie tu do wydzielenia w jakiej galezi ow informatyk sie porusza...

Czy wiadomo juz skad mozna zassac pdfa?
Go to the top of the page
+Quote Post
hawk
post 2.11.2004, 09:15:44
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 521
Pomógł: 0
Dołączył: 3.11.2003
Skąd: 3city

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@matid:
Dla mnie to co powiedział znajomy informatyk jest bez sensu.

Co to znaczy "odpowiedzialny za modyfikowanie Modelu"? Pomijając samo MVC, sama idea czegoś takiego jest... dziwna. Jeżeli jakaś moja akcja chce zmienić coś w modelu, prosi Kontroler, żeby poprosił obiekt Modelu, żeby coś tam zmienił? To by była Fasada na Model.

Cytat
w przypadku gdy mamy akcję nie wymagającą modyfikowania danych Kontroler w ogóle nie uczestniczy w działaniu aplikacji

To ja się zastanawiam, jak taka akcja ma się uruchamiać, jeżeli nie ma w tym momencie żadnego kontrolera. Sama z siebie się zainicjuje i uruchomi? Chyba że mówimy teraz o nie związanych ze sobą skryptach rozrzuconych po katalogach - wtedy Apache robi za kontroler.

Zresztą, webdeveloper dobrze mówi. Nieważna jest teoria, ważna jest praktyka. Największym problemem MVC jest to, że ludzie zastanawiają się, co jest słuszne i zgodne z teorią, zamiast zastanawiać się, co dobrze działa.

@webdeveloper:
Potrzebny ci jest PDF z przetłumaczonym manualem, czy PDF z oryginalnym manualem? To pierwsze generuje chyba ez i skutek jaki jest każdy widzi. To drugie gdzieś pewnie mam.
Go to the top of the page
+Quote Post
webdeveloper
post 2.11.2004, 10:21:39
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 7
Pomógł: 0
Dołączył: 1.11.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
@webdeveloper:
Potrzebny ci jest PDF z przetłumaczonym manualem, czy PDF z oryginalnym manualem? To pierwsze generuje chyba ez i skutek jaki jest każdy widzi. To drugie gdzieś pewnie mam.


Hawk, potrzebuje przetlumaczonego mana z Waszej strony, mana angielskiego zassalem z sourceforga.

Jesli chodzi o pdf generowanego przez ez... albo czegos nie kumam, albo ze mnie jest lamer... nie widze nigdzie bym mogl sciagnac pdf z tlumaczeniem (calym!) mana...

Ten post edytował webdeveloper 2.11.2004, 10:22:11
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 16:49