Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

> Zasady panujące na forum News

1. Posty w tym forum są poddawane moderacji więc nie dodawaj ich kilka razy.
2. Akceptujemy tylko wartościowe wiadomości o php lub pochodnych
3. Publikacja newsa na wortalu po moderacji oscyluje w granicach 30min
4. Wstawiane grafiki powinny mieć maksymalną szerokość 357px

Zapraszamy do uzupełniania wortalu o ciekawe informacje :)

2 Stron V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> PHP Next Generation, news z php.net
timon27
post 10.06.2014, 07:33:14
Post #21





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 578
Pomógł: 69
Dołączył: 15.04.2007
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


PHP kompilowalny?
Nie raz jak potrzebowałem na szybko mały programik to kompilowałem php.
Kompilator:
http://www.bambalam.se/bamcompile/
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 10.06.2014, 07:51:50
Post #22





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(timon27 @ 10.06.2014, 08:33:14 ) *
PHP kompilowalny?
Nie raz jak potrzebowałem na szybko mały programik to kompilowałem php.
Kompilator:
http://www.bambalam.se/bamcompile/

facepalmxd.gif

http://pl.wikipedia.org/wiki/JIT_(informatyka)

Ten post edytował !*! 10.06.2014, 07:52:02


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
Dejmien_85
post 16.06.2014, 01:27:17
Post #23





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 251
Pomógł: 23
Dołączył: 23.04.2013

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A to wszystko pewnie po tym jak zobaczyli Facebookowego Hacka - http://hacklang.org/

Ciekawe co z tego będzie. Mnie się to bardzo podoba. Na pewno też jest odpowiednio napisane - bo jąderko PHP to... lepiej nie będę tego komentować (ani podejścia tych, którzy rozwijali ten język).
Go to the top of the page
+Quote Post
MatKus
post 16.06.2014, 10:01:14
Post #24





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 63
Pomógł: 3
Dołączył: 27.08.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(fizzlebubble @ 3.06.2014, 12:18:12 ) *
Poprawiłeś humor mi, jak i teamowi z którym pracuję na cały dzień, poproszę o więcej złotych myśli biggrin.gif.

Jeśli Twoją 'stronkę' odwiedza 100 osób dziennie, a w HP masz 5 osób online to łał, możesz sobie pozwolić na wygadywanie takich bzdur, jednakże gdy optymalizacja i wydajność technologii przelicza się na tysiące złotych oszczędności wierz mi - śpiewka jest inna.

Jeśli uważasz, że faktycznie taniej jest zapłacić komuś za kilka miesięcy kodowania i optymalizacji/zmian w kodzie, niż dokupić kolejny serwer, to chyba pora, żebyś przestał zatrudniać licealistów smile.gif
Ale oczywiście jeśli dostaniemy gratis dobry JIT, to tym lepiej.

Ale jak się trochę zastanowić, to brakuje mi w PHP realnej możliwości postawienia usługi (np. serwera socketowego). W teorii można, ale w praktyce parę elementów by się przydało w PHP zmienić, żeby to przeszło. Choćby todać wielowątkowość (porządnie zrobioną, bez hacków i kombinacji).

Swoją drogą, jestem ciekaw, czy się rozwinie HACK i czy rozwiąże wkrótce ten problem, bo jak na razie rozwija się ciekawie.
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 16.06.2014, 11:44:29
Post #25





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(MatKus @ 16.06.2014, 11:01:14 ) *
Jeśli uważasz, że faktycznie taniej jest zapłacić komuś za kilka miesięcy kodowania i optymalizacji/zmian w kodzie, niż dokupić kolejny serwer, to chyba pora, żebyś przestał zatrudniać licealistów


Dobry serwer to koszt ok 20k złotych, stać Cie na taki wydatek od tak? Mogę Ci przysłać CV?

@Dejmien_85 - korzystasz z tego? Od jakiegoś czasu szukam ludzi którzy korzystają z tego typu narzędzi/nagładek/nowinek i okazuje się że to tylko ciekawostki przyrodnicze.

Ten post edytował !*! 16.06.2014, 11:45:32


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
Dejmien_85
post 16.06.2014, 15:53:57
Post #26





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 251
Pomógł: 23
Dołączył: 23.04.2013

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(!*! @ 16.06.2014, 12:44:29 ) *
@Dejmien_85 - korzystasz z tego? Od jakiegoś czasu szukam ludzi którzy korzystają z tego typu narzędzi/nagładek/nowinek i okazuje się że to tylko ciekawostki przyrodnicze.


Gdyby to jakiś Józek z Bagien wypuścił Hacka, wtedy mógłbym potraktować to jako ciekawostkę, jednak Facebook ma poważne plany co do swojego dziecka - na razie to bardzo świeży produkt, jednak to, że HHVM i Hack sały się Open Source daje pewną nadzieję.

To może być ciekawy zestaw, jak na razie jego rozwój jest ograniczony do developerów Facebooka - przez co jego przyszłość owiana jest niepewnością. Zobaczymy jakie będą dalsze poczynania Facebooka. Na razie się przyglądam, tak samo jak i wielu innych developerów. Społeczność raczej obawia się tworzyć kod produkcyjny na Hacku (nie jest jeszcze przetestowany przez zwykłych szaraków, nie wiadomo co FB wymyśli, co ze wsparciem itd) - jedno jest pewne, społeczność PHP przygląda się Hackowi z ciekawością.

Moim zdaniem jest to coś godnego uwagi - przynajmniej dla mnie. PHP to nie mój jedyny język, obcuję także z innymi (głównie C-style). Hack to kolejna alternatywa, z której mogę zacząć korzystać błyskawicznie szybko.Problem jest tylko z bibliotekami (a właściwie z ich brakiem). No cóż, zobaczymy co przyniesie przyszłość.
Go to the top of the page
+Quote Post
fizzlebubble
post 16.06.2014, 17:20:32
Post #27





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 272
Pomógł: 28
Dołączył: 13.02.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(MatKus @ 16.06.2014, 11:01:14 ) *
Jeśli uważasz, że faktycznie taniej jest zapłacić komuś za kilka miesięcy kodowania i optymalizacji/zmian w kodzie, niż dokupić kolejny serwer, to chyba pora, żebyś przestał zatrudniać licealistów smile.gif


Skoro już jesteśmy przy uprzejmościach, ok - pierwszym do zwolnienia będziesz Ty. Programiści są drodzy, hardware tani, owszem, jednakże wytłumacz biznesowi dlaczego koszt miesięczny infrastruktury przekracza grubo dochód roczny średniego Polaka. Są takie rozmiary aplikacji, o których Ci się nie śniło, lecz dopóki będziesz 'klepać stronki' w Wordpressie to obawiam się, że tego się nie dowiesz.

Koniec uprzejmości, teraz na poważnie. Często aplikacja wymaga kilka serwerów, gdzie 20k to tak na dzień dobry, do tego dolicz kolokacje. Produkcja, staging no i jakiś dev playground. Do tego model SaSS potrafi przy źle zaprojektowanej aplikacji znacznie wygenerować koszta utrzymania, co przelewa się na koszt aplikacji, co jednoznacznie ma wpływ na dochody firmy itd.


--------------------
Nie obrażę się, jeśli za udzieloną pomoc odwdzięczysz się klikając w "Pomógł" :).
Go to the top of the page
+Quote Post
MatKus
post 17.06.2014, 09:32:20
Post #28





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 63
Pomógł: 3
Dołączył: 27.08.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(fizzlebubble @ 16.06.2014, 18:20:32 ) *
Koniec uprzejmości, teraz na poważnie. Często aplikacja wymaga kilka serwerów, gdzie 20k to tak na dzień dobry, do tego dolicz kolokacje. Produkcja, staging no i jakiś dev playground. Do tego model SaSS potrafi przy źle zaprojektowanej aplikacji znacznie wygenerować koszta utrzymania, co przelewa się na koszt aplikacji, co jednoznacznie ma wpływ na dochody firmy itd.

Nie zrozum mnie źle, ja nie twierdzę, że nic nie ma sensu niczego optymalizować. Spora część stron jest pisana do dupy, bo tak jest szybciej, a potem się ktoś dziwi, ze rozwój tego jest drogi i że coś się sypie. Niestety przy czymś takim pracuję teraz, gdzie wcześniej ktoś przez kilka lat pisał do kitu i teraz nie tak łatwo doprowadzić wszystko do prządku, a od nowa przepisać też nie ma za co.

A to nie zmienia faktu, że istnieją duże aplikacje, i zawsze będą istniały takie, które na jednym serwerze się nie pomieszcza choćby nie wiem jak i co optymalizować. 20 000zł to jakieś 3 miesiące kosztów pracownika (+-, zależnie od wypłaty). Jeśli coś da się taniej zoptymalizować, to znaczy, że pewnie nie było najlepiej napisane i to oczywiście trzeba optymalizować, ale nie wszystko się da łatwo zrobić lepiej. Tak, jak pisałem, jeśli dostaniemy optymalizację PHPa gratis, to super.

Zresztą. kolejna wersja PHP to nie tylko kwestia JIT i innych optymalizacji.


Póki co, ostatnio czytam coraz więcej o hacku i jestem coraz pozytywniej do niego nastawiony. Ale ponieważ nie wszystko można ot tak sobie przenieść na hacka, szczególnie w przypadku projektów ze zmieszanym PHP z HTML, to nadal czekam na rozwój PHPa.

Ten post edytował MatKus 17.06.2014, 09:57:58
Go to the top of the page
+Quote Post
fizzlebubble
post 17.06.2014, 11:01:21
Post #29





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 272
Pomógł: 28
Dołączył: 13.02.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hack w przypadku PHPowców wydaje się spoko przy budowie API, jednakże to jest po prostu kolejna warstwa abstrakcji, w dodatku nałożona na sam język, co jest średnio fajne, bo nagle w projekcie jest: jakiś język szablonów, biblioteka js, może jakiś framework js, makarony z php, biblioteki frameworka php no i nasz kod napisany w hacku. Troche sporo do utrzymania smile.gif


--------------------
Nie obrażę się, jeśli za udzieloną pomoc odwdzięczysz się klikając w "Pomógł" :).
Go to the top of the page
+Quote Post
MatKus
post 17.06.2014, 11:39:16
Post #30





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 63
Pomógł: 3
Dołączył: 27.08.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(fizzlebubble @ 17.06.2014, 12:01:21 ) *
Hack w przypadku PHPowców wydaje się spoko przy budowie API, jednakże to jest po prostu kolejna warstwa abstrakcji, w dodatku nałożona na sam język, co jest średnio fajne, bo nagle w projekcie jest: jakiś język szablonów, biblioteka js, może jakiś framework js, makarony z php, biblioteki frameworka php no i nasz kod napisany w hacku. Troche sporo do utrzymania smile.gif

Bez przesady. O ile wcześniej nie pisałeś na zasadzie "jak leci, tak będzie" to różnica jest minimalna, nie mieszałeś kodu z HTMLem itp. to róznia nie jest taka duża.
Jakiś system szablonów i tak trzeba było mieć. Jakiegoś frameworka trzeba było używać, JS jest niezeleżny od serwera, więc to bez róznicy, czy resztę masz w PHP czy HACKu.
Fakt, że nie każdy projekt da się przenieść z PHP na HACKa, ale jeśli się zaczyna nowy projekt, to myślę, że HACK jest godny rozważenia i nie stanowi większej różnycy przy pisaniu. Trzeba się tylko nauczyć, żeby nie tylko nie powinno się używać eval(), ale w ogóle się nie da, że nie tylko nie powinno się mieszać HTML z kodem, ale w ogóle się nie da, i żeby typować zmienne, i w zasadzie wielkich róznic przy nowych projektach nie widzę.
Go to the top of the page
+Quote Post
niebieskiciapek
post 9.07.2014, 11:38:11
Post #31





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 11
Pomógł: 0
Dołączył: 21.05.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
use PHP\String;
use PHP\DB\Oracle;

coś w ten deseń. Teraz żeby zrobić porządki trzeba by wszędzie używać np \strpos()

Ale szkaradztwo wink.gif Ja akurat lubię prostotę w PHP, jeśli ktoś chce żeby język wyglądał jak C++ albo Java... to można pisać w C++ albo Java. Raczej nikt nie będzie umiał w tym pisać jak się to przerobi na trochę lepsze C. Na chwilę obecną największym problemem jest brak współbieżności. Ile % programistów PHP ogarnie współbieżność, jeśli większość pewnie nawet koncepcji wykonywania kodu po zwróceniu odpowiedzi nie będzie w stanie zrozumieć. Popularność języka wynika z tego, że nie ma w nim skomplikowanych koncepcji, a nie z faktu że sam język jest prosty.

Jakiś czas temu dodano np. możliwość wykonywania kilku kwerend sql równocześnie. Robi to ktoś? Ja nie widziałem wink.gif

@fizzlebubble: 20k to dużo? smile.gif Przecież to mniej niż koszt zatrudnienia pracownika przez rok na minimalnej. A nikt nie będzie za tyle pracował (w IT tym bardziej). Z czegoś ta popularność wynika. Optymalizacja się w 99% przypadków po prostu nie opłaca (ja akurat się zajmuję optymalizacją). Taniej jest dołożyć nowy serwer niż coś optymalizować nawet jeśli zakładamy że proces zajmie tylko 2 tygodnie. No chyba że: optymalizujemy sql; ktoś coś totalnie skopał w kodzie; piszemy w C i nam odpadnie konieczność dołożenia 20 serwerów.

@MatKus
Cytat
Póki co, ostatnio czytam coraz więcej o hacku i jestem coraz pozytywniej do niego nastawiony.

Poczytaj o golang albo C++ z STL. Jak już iść w optymalizacje to dlaczego półśrodkami? Za hack raczej nikt nie zapłaci bo przyrost wydajności będzie zbyt niski żeby w tym cokolwiek optymalizować, a koszty kodu i narzut na produktywność zbyt wysokie, żeby w tym pisać.
Go to the top of the page
+Quote Post
irmidjusz
post 15.07.2014, 22:17:43
Post #32





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 279
Pomógł: 60
Dołączył: 25.02.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(niebieskiciapek @ 9.07.2014, 12:38:11 ) *
Za hack raczej nikt nie zapłaci bo przyrost wydajności będzie zbyt niski żeby w tym cokolwiek optymalizować, a koszty kodu i narzut na produktywność zbyt wysokie, żeby w tym pisać.


LOL ale dowaliłeś... jest akurat dokładnie odwrotnie. Stosunek przyrostu wydajności do kosztu pisania kodu jest dla HACKa wielce satysfakcjonujący i to się właśnie opłaca. Poczytaj trochę w necie.


--------------------
there is much to be learned
Go to the top of the page
+Quote Post
MatKus
post 17.07.2014, 10:08:59
Post #33





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 63
Pomógł: 3
Dołączył: 27.08.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(niebieskiciapek @ 9.07.2014, 12:38:11 ) *
@MatKus

Poczytaj o golang albo C++ z STL. Jak już iść w optymalizacje to dlaczego półśrodkami? Za hack raczej nikt nie zapłaci bo przyrost wydajności będzie zbyt niski żeby w tym cokolwiek optymalizować, a koszty kodu i narzut na produktywność zbyt wysokie, żeby w tym pisać.

No ok, ale żeby pisać w golang, C++ itp. to muszę się nauczyć nowego języka i napisać cały kod od nowa.
Żeby przejśc na hack, muszę nauczyć się tylko kilku róznic w stosunku do PHP, a większość kodu można z automatu skonwertować. więc nakład tu jest stosunkowo niewielki.

Oczywiście automat nie zamieni wszystkiego, szczególnie, jeśli kod PHP był napisany do d*.* , ale i tak te poprawki, które trzeba zrobić są o wiele mniej czasochłonne, niż przepisanie wszystkiego na nowo nie wspominając o nauce nowego języka.

Ciężko natomiast mi wypowiedzieć się na temat przyrostu wydajności. Sam testów nie robiłem żadnych, więc ciężko powiedzieć, ale podobno jest duża.

Wydaje mi się, że Hack może być dość dobrym złotym środkiem pomiędzy poświęcaniem czasu na optymalizację a dokładaniem nowych serwerów.
Go to the top of the page
+Quote Post
niebieskiciapek
post 8.08.2014, 22:44:18
Post #34





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 11
Pomógł: 0
Dołączył: 21.05.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ogólnie przyrost wydajności max (optymistycznie) x4 to nic... bo założenia pesymistyczne są takie, że realnie to 1-2x ... no może dla nowych projektów, ale raczej mało kto zapłaci dodatkowo, żeby pisać w hacku, kiedy serwery są tanie jak barszcz. Przy takich liczbach to się nijak ekonomicznie nie spina, no chyba, że pracujesz z dzieciakami na ZPN, które piszą kod za paczkę chipsów, więc mogą napisać trochę szybszy kod za 2 paczki wink.gif Największy problem to wbrew pozorom brak dostępu do wspólnego dla całej aplikacji obszaru pamięci.

C / go to przyrost rzędu 300-1000x (nie procent), więc tu już sprawa wygląda inaczej. A zmienne możesz sobie "keszować" lokalnie bez używania relatywnie w tym wypadku wolnego memcached.

Cytat
Oczywiście automat nie zamieni wszystkiego, szczególnie, jeśli kod PHP był napisany do d*.*

To wymówka, jeśli to automat - powinien wszystko zamieniać, to są takie semi-automatyczne narzędzia smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.03.2024 - 12:42