Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

> Zasady panujące na forum News

1. Posty w tym forum są poddawane moderacji więc nie dodawaj ich kilka razy.
2. Akceptujemy tylko wartościowe wiadomości o php lub pochodnych
3. Publikacja newsa na wortalu po moderacji oscyluje w granicach 30min
4. Wstawiane grafiki powinny mieć maksymalną szerokość 357px

Zapraszamy do uzupełniania wortalu o ciekawe informacje :)

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> PHP Next Generation, news z php.net
semafor1985
post 28.05.2014, 13:33:40
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 61
Pomógł: 3
Dołączył: 18.10.2012
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie

Ostrzeżenie: (0%)
-----


na php.net ukazał się news:

http://www.php.net/archive/2014.php#id2014-05-27-1

i nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale chłopaki z "PHP teamu" myślą nad tym aby PHP był kompilowany?
co myslicie na ten temat? za ile czasu możemy się spodziewać kompilowanego PHP?
czy będzie to prawdziwa rewolucja?
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 29.05.2014, 09:40:37
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeśli to wypali, to wiele rzeczy które muszą być przepisywane do innych języków pozostaną w PHP, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem chociażby ze względów finansowych.

Jednak to PHPTeam i "społeczność", więc na 99,9% znajdzie się grupa debili którzy będą na nie, wymyślą jakieś bzdury o tradycji i bezsensownej wyglądającej strukturze kompilowania i pomysł upadnie.


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
toffiak
post 29.05.2014, 10:33:21
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 395
Pomógł: 80
Dołączył: 24.08.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Społeczność PHP jest podzielona obecnie na dwa fronty: pierwszy chce zmian w języku tak aby był on rzeczywiście porównywalny w innymi druga natomiast za wszelką cenę chce pozostawić PHP takim jakim jest: maksymalnie uproszczonym ze wsteczną kompatybilnością.

Do tej pory wygrywała druga frakcja, dlatego mieliśmy niewielką ewolucją z wersji na wersję teraz po ogłoszeniu przez facebooka "nowego" języka, do głosu doszła doszła ta pierwsza którą odważnie mówi co im się w PHP nie podoba i czym powinien ten język być.


Osobiście jestem w tej pierwszej frakcji i uważam że jeśli język się zmieni, niekoniecznie musi być być to kopia Hacka, to czeka go powolna śmierć ( co nie znaczy że i za 5-8 lat nikt w nim nie będzie programował ), dlatego bardzo kibicuje "reformatorom" i czekam na ruch taki sam jaki wykonano w Pythonie. Co Pythonowi wyszło na dobre.

O samym PHPNG było jakiś czas temu na http://www.phpclasses.org/blog/


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
semafor1985
post 30.05.2014, 12:58:01
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 61
Pomógł: 3
Dołączył: 18.10.2012
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ostatnio, na tym forum wywiązała się burzliwa(?) dyskucja na temat 'HHVM',
nad plusami i minusami, sensie istnienia itp.
W tamtym momencie pomyślałem, że skoro takie twory powstają, to "chłopaki od PHP"
prędzej czy później wezmą to pod uwagę i zaimplementują coś takiego w silniku PHP,
pomyślałem nawet że HHVM w bliżej nieokreślonej przyszłości stanie się integralną częścią silnika PHP.
Jak widać PHPTeam, na szczęście, cały czas myśli nad rozwojem, miejmy nadzieje, że nie spełnią się wasze obawy
dotyczące "upadku pomysłu".
Go to the top of the page
+Quote Post
JacekJagiello
post 30.05.2014, 19:41:14
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 22
Pomógł: 0
Dołączył: 21.11.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jak już chyba kiedyś wspomniałem, Zephir mógłby być rozwiązaniem. smile.gif
Jest od razu tłumaczony do C, który z koleji jest kompliowany i szybki. Zresztą ma ładny syntax, podobny do PHP, statyczne typowanie, czego chcieć więcej? Nawet trwają prace nad kompilatorem JIT smile.gif

@edit: No ale to oczywiście nie przjedzie, mała popularność, no i "to nie PHP".

Ten post edytował JacekJagiello 30.05.2014, 19:42:35
Go to the top of the page
+Quote Post
irmidjusz
post 30.05.2014, 20:33:48
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 279
Pomógł: 60
Dołączył: 25.02.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Trzeba ten język w końcu zreformować i porzucić kompatybilność wsteczną, bo to się ciągnie i zawadza jak kula u nogi. I zlikwidować mnóstwo przestarzałych, szkodliwych bubli.


--------------------
there is much to be learned
Go to the top of the page
+Quote Post
JacekJagiello
post 30.05.2014, 20:51:41
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 22
Pomógł: 0
Dołączył: 21.11.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
I zlikwidować mnóstwo przestarzałych, szkodliwych bubli.

Popieram. A zacząć należy od wywalenia tego wstrętnego $ sprzed zmiennych. Kto to wogóle wymyślił?!
Tylko pomyślmy, jeśli wywalić kompatybilność wsteczną to będzie z tym problem, bo blokuje nam to... na przykład Wordpress. Wordpress ma obecnie 30 000 wtycze. Masa ludzi kupuje serwery współdzielone i instaluje na nich WP, ponieważ chcą szybko i w prosty sposób "stworzyć stronkę". I z tego względu hostingodawcy nie będą chciały przerzucać się na "rewolucyjną" wersję PHP, która nie będzie kompatybilna z WP, lub innymi CMS-ami. Jak żyć?
Go to the top of the page
+Quote Post
vermis
post 30.05.2014, 23:40:07
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 279
Pomógł: 56
Dołączył: 3.06.2010
Skąd: Tarnowskie Góry

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(JacekJagiello @ 30.05.2014, 21:51:41 ) *
I z tego względu hostingodawcy nie będą chciały przerzucać się na "rewolucyjną" wersję PHP, która nie będzie kompatybilna z WP, lub innymi CMS-ami. Jak żyć?


Wspieranie kilku wersji php na jednym serwerze nie jest problemem, więc da się to przeskoczyć.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 31.05.2014, 13:20:29
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(JacekJagiello @ 30.05.2014, 21:51:41 ) *
A zacząć należy od wywalenia tego wstrętnego $ sprzed zmiennych. Kto to wogóle wymyślił?!


Składnia miała być z założenia prosta i czytelna:
  1. $c = 'foo';
  2. print_r("show c: $c");

Takie coś jest prostsze do odczytania niż:
  1. str c = 'foo';
  2. print_r("show c:%s", c);

Początkujący wymiatacz kodu gubiłby się w tym co to jest "%s" wink.gif

Wywalenie "$" nie przejdzie. Poza tym zawsze możesz to zgłosić na stronie php.net
Brak kompatybilności dla WP, to byłoby małe piwo.

Ten post edytował !*! 31.05.2014, 13:21:55


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
sazian
post 1.06.2014, 18:22:45
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 043
Pomógł: 141
Dołączył: 19.09.2006
Skąd: B-tów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


że z tym dolarem trzeba coś zrobić to się akurat zgodzę, proponuję zacząć od wprowadzenia go we wszystkich innych językach biggrin.gif

ale do rzeczy, takie rozwiązanie byłoby zdecydowanie najlepsze. Niema problemu z serwerami współdzielonymi(nie muszą instalować dodatkowego oprogramowania), a do tego gdyby udało się zrobić do wyboru "kompilacje w locie" lub "wrzucenie binarki" to by była całkiem bajka tongue.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
MatKus
post 2.06.2014, 13:11:09
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 63
Pomógł: 3
Dołączył: 27.08.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A według mnie akurat kompilowanie kodu nie ma większego sensu.
Jedną z największych zalet PHP jest to, że mogę podmienić jeden plik "w locie" bez ruszania reszty systemu. Mogę nawet na komórce zalogować się do shella i coś na szybko zmienić. Przy kompilowaniu kodu już tak łatwo nie będzie. Trzeba coś zmienić, potem przekompilować otrzymiując inny plik, i dopiero jego wrzucić na serwer. A jeśli to jest cały projekt kompilowany, to się zaraz okaże, że wrzucanie pliku potrwa kilka minut i przez ten czas cały serwer leży.
Natomiast jeśli chodzi o szybkość działania - no cóż, może to miało znaczenie parę lat temu, ale obecnie, kiedy dedyka można mieć za kilkadziesiąt zł/miesiąc (o ile sami potrafimy nim zarządzać) to akurat chyba nie ma znaczenia.

Co do dolara w zmiennych - na początku, kiedy przechodziłem z C++ i Delphi na PHP też się zastanawiałem, po co on komu potrzebny, ale z perspektywy czasu jestem zdecydowania za.

jedyne, co mnie w php denerwuje, to jego niekonsekwencja. czemu jest strpos(), ale już str_replace() ? czemu w strpos() podmiot szukania jest na początku, a w str_replace na końcu? Tyle, że teraz zamiana tego już nie jest prostem tematem bez tworzenia czegoś załkowicie nowego, bez porzucenia kompatybilności wstecznej. Ale skoro już miała by być ona porzucana, to może od razu zrobić obiect php i w ogóle porzucić w nim strukturalne programowanie? Chociaż niekiedy do zrobienia drobnej pierdółki wygodniej i szybciej jest jestnak napisać coś strukturalnie.

Ten post edytował MatKus 2.06.2014, 13:12:17
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 2.06.2014, 13:27:59
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Natomiast jeśli chodzi o szybkość działania - no cóż, może to miało znaczenie parę lat temu, ale obecnie, kiedy dedyka można mieć za kilkadziesiąt zł/miesiąc (o ile sami potrafimy nim zarządzać) to akurat chyba nie ma znaczenia.


Napisz mi chociaż prostą aplikację w php opartą o sockety która nie zarżnie zasobów choćby przy ruchu do 5k UU. Jeśli uzyskasz wydajność zbliżoną do C, to z chęcią odkupię od Ciebie ten kod.
Poza tym pomysł z kompilowaniem nie oznacza że to Ty będziesz coś kompilował ;)

Ten post edytował !*! 2.06.2014, 13:28:30


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
semafor1985
post 2.06.2014, 13:40:26
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 61
Pomógł: 3
Dołączył: 18.10.2012
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No i chyba mamy tutaj mała symulacje tego co opisane zostało w postach powyżej:
jedni chcą zmian, inni chcą pozostać przy starych rozwiązaniach,
jedni chcą zmienić to, inni co innego.
Prawda jest taka, że gdy zmiany (gruntowne takie jak kompilacja) zostaną wprowadzone to ludzie ponarzekają, ponarzekają
i się przyzwyczają, za pare lat nawet nie będą pamiętać, że kiedyś to się tak pisało.
Język powinien iść do przodu. Na początku wszyscy albo większość jest niechętna nowym rozwiązaniom ale myśle, że z czasem docenią to.

Ten post edytował semafor1985 2.06.2014, 13:43:49
Go to the top of the page
+Quote Post
viking
post 2.06.2014, 16:42:13
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 365
Pomógł: 1113
Dołączył: 30.08.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(MatKus @ 2.06.2014, 14:11:09 ) *
jedyne, co mnie w php denerwuje, to jego niekonsekwencja. czemu jest strpos(), ale już str_replace() ? czemu w strpos() podmiot szukania jest na początku, a w str_replace na końcu? Tyle, że teraz zamiana tego już nie jest prostem tematem bez tworzenia czegoś załkowicie nowego, bez porzucenia kompatybilności wstecznej. Ale skoro już miała by być ona porzucana, to może od razu zrobić obiect php i w ogóle porzucić w nim strukturalne programowanie? Chociaż niekiedy do zrobienia drobnej pierdółki wygodniej i szybciej jest jestnak napisać coś strukturalnie.


Nie wiem jak to wewnętrznie wygląda ale IMO dobrym pomysłem mogło by być podzielenie tego na grupy korzystając z namespace.

use PHP\String;
use PHP\DB\Oracle;

coś w ten deseń. Teraz żeby zrobić porządki trzeba by wszędzie używać np \strpos()


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
stud3nt
post 2.06.2014, 18:28:52
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 46
Pomógł: 7
Dołączył: 6.01.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No patrzcie. Od dwóch tygodni noszę się z zamiarem otwarcia tu dyskusji na temat "kompilowanie kodu PHP w przyszłych jego wersjach - fantazja, czy realna możliwość", a tu mnie sami twórcy wyprzedzili.

Jeśli postanowią iść tą drogą, jestem całym sercem za nimi. Smutną prawdą jest bowiem to, iż mój ulubiony język programowania cierpi na poważne niedostatki, jeśli chodzi o prędkość działania. Najlepszym tego dowodem jest ogromna popularność wszelkiego rodzaju narzędzi wspomagających Słonika typu APC czy eAccelerator. W małych i średniej wielkości projektach wydajność nie jest żadnym problemem - skrypty nadal wykonują się w ułamkach sekund, a skryptowość kodu jest zaletą i bardzo ułatwia zmiany. Jeśli jednak dobijemy do pewnej liczby użytkowników, serwer zaczyna się dławić. A tymczasem identyczne apki postawione na ASP.net lub Javie nadal pracują bez specjalnej spiny.

Administratorzy i właściciele hostingów z pewnością będą wdzięczni, bo chociaż nowa generacja języka na pewno nie będzie łatwa do wdrożenia, to w ostateczności i tak się zwróci (niższe obciążenie serwerów === większy zysk przy tym samym sprzęcie); Jeśli kompilowany PHP zbliży się wydajnością do ASP.net, to będzie bajecznie. Bez tego - PHP nie umrze szybko, ale poza granicę średnich stron i aplikacji dla małych i średnich (głównie małych) firm i odbiorców, nigdy nie wyjdzie.

Trzymam kciuki, ale nie ma się co emocjonować. Osobiście uważam, że jeśli dojdą do porozumienia i powiedzą "tak", to pierwsze wersje nowego PHP ukażą się najwcześniej za rok.

Ten post edytował stud3nt 2.06.2014, 18:36:46
Go to the top of the page
+Quote Post
sazian
post 2.06.2014, 18:39:41
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 043
Pomógł: 141
Dołączył: 19.09.2006
Skąd: B-tów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


a tak swoją drogą to taka pseudo kompilacja została już wprowadzona w 5.5 za sprawą natywnie dodanego Zend OPcache.

Co prawa nie jest to kompilacja w pełnym tego słowa znaczeniu(trochę taka kompilacja w locie o której pisałem wcześniej) ale skok wydajnościowy według testów jest całkiem niczego sobie
Go to the top of the page
+Quote Post
destroyerr
post 3.06.2014, 07:13:27
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 879
Pomógł: 189
Dołączył: 14.06.2006
Skąd: Bytom

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie rozumiem dlaczego piszecie o kompilowaniu plików, przecież jest napisane, że chodzi o kompilacje JIT. Od strony użytkownika nie powinno się nic zmienić wrzucasz plik ze skryptem na serwer i otwierasz w przeglądarce.
Porównywanie HHVM czy Hacka do Zephira jest co najmniej nie na miejscu. Zupełnie różne od siebie rozwiązania z innymi docelowymi zastosowaniami.
Problem uporządkowania funkcji jest stary. Kiedy pojawiły się przestrzenie nazw była wielka nadzieja na poprawę. Przestrzenie nazw istnieją w tym języku już parę lat i jakoś nic się nie zmienia.
Dolara można uczynić znakiem dozwolonym na początku nazwy zmiennej i po problemie. Bardziej od dolara przeszkadza mi słowo kluczowe function na każdym kroku.
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 3.06.2014, 10:14:58
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A skoro już jesteśmy przy PHP i temat jest w miarę gorący... Ktoś wie co się stało z polską wersją http://www.php.net/docs.php ? Jak szukam czegoś w google, następuje przekierowanie na wersje PL lecz takowa nie istnieje, tak samo jest z odnośnikami na forum przy kolorowaniu składni.


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
fizzlebubble
post 3.06.2014, 11:18:12
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 272
Pomógł: 28
Dołączył: 13.02.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Natomiast jeśli chodzi o szybkość działania - no cóż, może to miało znaczenie parę lat temu, ale obecnie, kiedy dedyka można mieć za kilkadziesiąt zł/miesiąc (o ile sami potrafimy nim zarządzać) to akurat chyba nie ma znaczenia.


Poprawiłeś humor mi, jak i teamowi z którym pracuję na cały dzień, poproszę o więcej złotych myśli biggrin.gif.

Jeśli Twoją 'stronkę' odwiedza 100 osób dziennie, a w HP masz 5 osób online to łał, możesz sobie pozwolić na wygadywanie takich bzdur, jednakże gdy optymalizacja i wydajność technologii przelicza się na tysiące złotych oszczędności wierz mi - śpiewka jest inna.




--------------------
Nie obrażę się, jeśli za udzieloną pomoc odwdzięczysz się klikając w "Pomógł" :).
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 3.06.2014, 11:50:45
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(!*! @ 3.06.2014, 11:14:58 ) *
A skoro już jesteśmy przy PHP i temat jest w miarę gorący... Ktoś wie co się stało z polską wersją http://www.php.net/docs.php ? Jak szukam czegoś w google, następuje przekierowanie na wersje PL lecz takowa nie istnieje, tak samo jest z odnośnikami na forum przy kolorowaniu składni.

Nikt nie chciał tłumaczyć ;) Brak wsparcia ?
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.03.2024 - 11:20