Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Matura maj 2013 zad. 5 arkusz II - Access
gamusa
post 18.04.2014, 15:51:14
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2
Pomógł: 0
Dołączył: 18.04.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam,
od jakiegoś czasu przerabiamy na lekcjach Accessa i matury, m. in. maturę z 2013 roku, i tam jest zadanie 5 z arkusza II (Znajomi i ich zainteresowania), w którym należy podać liczbę osób interesujących się majsterkowaniem. W tabeli mamy trzy kolumny, jedna to id wiersza, druga to id_osoby, a trzecia to id_hobby. Majsterkowanie ma id h042. Gdy przefiltruję tabelkę, to access pokazuje mi 8 wyników, co widać na pierwszym załączonym zdjęciu. Kwerenda główna (nazwana w projekcie "b") ma podkwerendę (inaczej nie dało rady, w projekcie nazwana "do b"). Podkwerenda ma dodane pole Hobby gdzie w kryteriach jest "majsterkowanie" (załączone zdjęcie 2), a kwerenda główna ma dodaną podkwerendę i w miejscu 'podsumowanie' jest włączona funkcja Policz (zdjęcie 3). Kwerenda główna pokazuje rzeczywiście 8 wyników. Jednak - jest jedno ale. Gdy, według poradnika na stronie maturainformatyka.pl robię to zadanie, to tam jest polecenie aby w mojej podkwerendzie włączyć również wiersz Sumy i zostawić go na opcji "grupuj według" (zdjęcie 4). Gdy tak zrobię, to kwerenda pokazuje 7 wyników. I to rzeczywiście jest odpowiedź zgodna z odpowiedziami zawartymi na CKE. Teraz moje pytanie: do czego to jest potrzebne? Dlaczego zmienia to wynik końcowy? I dlaczego wynikiem ma być 7, pomimo że po przefiltrowaniu tabelki jest 8 pól odpowiadających moim kryteriom? Bardzo proszę o pomoc, naprawdę mi na tym zależy.

Zdjęcia



Go to the top of the page
+Quote Post
trueblue
post 18.04.2014, 16:04:27
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 761
Pomógł: 1822
Dołączył: 11.03.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Popatrz na kolumnę id_osoba.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
gamusa
post 19.04.2014, 14:57:05
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2
Pomógł: 0
Dołączył: 18.04.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Już rozumiem, Grupuj według załatwia sprawę, bo "sumuje" te same wiersze, czyli te które się powtarzają, i dlatego po tej opcji jest 7 osób. Ok, dziękuję bardzo za pomoc. smile.gif
Ale dlaczego podają, że jedna osoba tak jakby dwa razy interesuje się majsterkowaniem? Jest dwa razy w kolumnie id_osoba osoba o id o003, to jest dla mnie jeszcze troszkę niezrozumiałe...
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 11:14