Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Umowa-zlecenie
bim2
post 1.04.2012, 20:09:20
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 873
Pomógł: 152
Dołączył: 9.04.2006
Skąd: Berlin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Szybkie pytanie bo mam problem. Podpisałem umowę zlecenie na której widnieje jakaś kwota, ogólnie osobiście nie wykazuję zarobków w ciągu roku więc na pewno byłby zwrot z podatku. I teraz jak to jest kiedy mi zleceniodawca płaci? Może on zapłacić mi kwotę minus ten podatek tłumacząc się, że ja będę miał zwrot czy musi wypłacić pełną kwotę a podatek go nie powinien obchodzić?

Jedyne co w umowie piszę o wynagrodzeniu to:
http://cl.ly/18313l0Z3w101D322l0Q

:/


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
ShadowD
post 1.04.2012, 20:31:55
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 333
Pomógł: 137
Dołączył: 25.03.2008
Skąd: jesteś??

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jak miałem umowę zlecenie dostałem całość, a podatek to dodatkowy zarobek. ;-) Ogólnie tyle co pisze to powinien Ci płacić i koniec, w tym powinien być podatek określony, a zwrot z tego podatku to Twoja sprawa.


--------------------
Mój blog - o wszystkim i niczym ale zazwyczaj związane z informatyką! ;-)
Githube

Usługi spawalnicze i monterskie | Park linowy Lublin i Okunince
Go to the top of the page
+Quote Post
bim2
post 1.04.2012, 20:41:11
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 873
Pomógł: 152
Dołączył: 9.04.2006
Skąd: Berlin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No właśnie tak czytałem na necie o tej ustawie i niby jakąś zaliczkę na ten podatek płatnik może odtrącić, tylko nie wiem jak to jest regulowane :/ Zna się ktoś lepiej na tym?

Na gazecie prawnej znalazłem takie info:
Cytat
Zaliczki na podatek

Od należności wypłacanych za pracę na podstawie umów zlecenia i o dzieło pobierane są zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczki te potrącają płatnicy. Kwestie te uregulowano w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z tymi regulacjami osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa m.in. w art. 13 pkt 2 i 4-9, są zobowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy. Mają przy tym stosować do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. cool.gif, najniższą stawkę podatkową. Jest ona określona w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Wspomniana najniższa stawka wynosi 19 proc.


Ale jeżeli kolega wyżej mówi, że płatnika nie obchodził podatek i wypłacał całą kwotę to jak to jest? Czy ustala się to indywidualnie?

Ten post edytował bim2 1.04.2012, 21:28:44


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 2.04.2012, 10:12:21
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeśli jako osoba fizyczna wykonywałeś pracę na umowę zlecenia dla firmy to powinno się to odbyć tak:
- Ty otrzymujesz kwotę netto
- pracodawca odprowadza 19% od Twojego dochodu (pomniejszonego o koszty uzyskania wynikające z ustawy) - te pieniądze wpłaca na konto US
- na koniec roku otrzymujesz rozliczenie od pracodawcy za wszystkie prace, które dla niego wykonałeś na odpowiednim druku skarbowym
- na podstawie tego druku/druków rozliczasz się z US i dostajesz zwrot za kwotę wolną od podatku + ewentualne ulgi

BTW jeśli to były jakieś prace programistyczne w wyniku których coś powstało to lepiej rozliczać się na umowę o dzieło bo jest korzystniejsza.
Go to the top of the page
+Quote Post
bim2
post 2.04.2012, 15:26:39
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 873
Pomógł: 152
Dołączył: 9.04.2006
Skąd: Berlin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Athabus, a jak to wygląda w umowie o dzieło. Wykazałem się ignorancją i nie sprawdziłem dokładnie ale ja podpisałem umowę o dzieło oraz załącznik przekazujący prawa majątkowe. Czy przy umowie o dzieło mogę się upomnieć o resztę kwoty i dopiero samodzielnie się rozliczyć?


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 2.04.2012, 15:34:39
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jakie są możliwości dokładnie więc nie chcę Cie wprowadzać w błąd. Opisałem standardowy scenariusz - wydaje mi się, że nie możesz dostać całej kwoty. Zresztą nawet jeśli to i tak musisz ją wpłacić do US - rozliczasz się dopiero na koniec roku podatkowego.

Co do umowy o dzieło to będzie tak samo, tyle tylko, że umowa o dzieło jest korzystniej opodatkowana bo są wyższe koszty uzyskania przychodu (płacisz podatek od mniejszej kwoty).
Go to the top of the page
+Quote Post
bim2
post 2.04.2012, 15:36:17
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 873
Pomógł: 152
Dołączył: 9.04.2006
Skąd: Berlin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Co można w sumie wliczyć w koszty, mówię tutaj o zrobieniu strony do zarządzania kontem z gry internetowej. Jedyne co mi przychodzi na myśl to prąd.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 2.04.2012, 15:44:07
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Koszty są narzucone przez ustawę z góry. Z przypadku umowy o dzieło masz 50% w przypadku umowy zlecenia zdaje się 20%. Nic nie musisz wykazywać - to po prostu takie założenie. Jak ich nie poniosłeś to Twój zysk - jak poniosłeś większe to Twoja strata.
Go to the top of the page
+Quote Post
bela
post 2.04.2012, 18:36:52
Post #9


Administrator PHPedia.pl


Grupa: Developerzy
Postów: 1 102
Pomógł: 2
Dołączył: 14.09.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


przy umowie o dzieło:
Cytat
Koszty uzyskania przychodów określa się z tytułu wykonywania umowy o dzieło w wysokości 20% uzyskiwanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone od płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe praz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W przypadku, gdy wykonujący dzieło udowodni, że poniósł wyższe koszty, niż ryczałtowe 20%, może on rozliczyć te koszty wyższe. W tym przypadku powinien on posiadać dowody na poniesienie kosztów. Natomiast gdy wykonujący dzieło korzysta z ryczałtowej kwoty 20% przychodu – dowody poniesienia wydatków nie będą mu potrzebne.

Jeżeli jednak dzieło to związane jest z korzystaniem przez twórców z praw autorskich, koszty określa się w wysokości 50 % uzyskiwanego przychodu i podobnie jak w przypadku 20 % kosztów uzyskania przychodów oblicza się je od przychodu pomniejszonego o potrącone od płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe praz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.


przy umowie zlecenie podobnie:
Cytat
W przypadku umów zlecenia zleceniobiorców obejmują 20% koszty ryczałtowe. Nie stosuje się kosztów obniżonych ryczałtowych takich jak w umowie o pracę. Koszty 20% wylicza się od kwoty przychodu po obniżeniu ich wcześniej o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku udowodnienia kosztów w kwocie wyższej niż 20% - obowiązują koszty wyższe, niemniej to na podatniku ciąży obowiązek posiadania dowodów na poniesienie tych dodatkowych kosztów.

Możliwe jest stosowanie kosztów podwyższonych 50%, o ile przy zleceniu występuje rozporządzanie prawami autorskimi innymi wartościami niematerialnymi i prawnymi, a na stosowanie takich kosztów wskazuje umowa łącząca strony.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
kubaa537
post 4.04.2012, 20:23:02
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 0
Pomógł: 0
Dołączył: 4.04.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Musisz dostać całą kwotę. Taką jaka widnieje na umowie zlecenie.
Zleceniodawca nie może umniejszyć Ci tej kwoty o podatek vat.
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 4.04.2012, 21:06:22
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


VAT od umowy zlecenia? Przecież jedno nie ma z drugim nic wspólnego.

Jako osoba fizyczna bim2 podlega tylko podatkowy dochodowemu od 50% wartości umowy o dzieło. I ten podatek jako zaliczkę odprowadza do US zleceniodawca. Bim dostaje kwotę netto (czyli już umniejszoną o podatek) i ewentualnie może się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku na koniec roku podatkowego.
Go to the top of the page
+Quote Post
ShadowD
post 4.04.2012, 23:12:18
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 333
Pomógł: 137
Dołączył: 25.03.2008
Skąd: jesteś??

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@athabus pisze tak jak było u mnie.

Przykład (procentowo się zgadza)

Wyceniam projekt na 1000zł
Dostaję 1000 - 180 (18% za podatek)
Wykonuję zlecenie
Rozliczają się oni z tych 180zł
Proszę o zwrot, dostaję 90zł (50% podatku)

Tak to wyglądało, umowa o dzieło była podpisywana i takie zwroty dostałem, właściciel firmy załatwiał wszystko sam kwota była podzielona na zaliczkę 300 i resztę 700, ale całość dostałem na raz bo to znajomy, a nie chciało nam się biegać, po wykonaniu stroni podpisałem papier o zakończeniu i pobraniu środków do ręki i przeznaczeniu praw i pomocy w terminie 30 dni. Całość była dość korzystna dla mnie i nie wiem czy da się lepiej to załatwić jeśli tak dajcie znać na przyszłość, straciłem 9% które poszło na podatek.


--------------------
Mój blog - o wszystkim i niczym ale zazwyczaj związane z informatyką! ;-)
Githube

Usługi spawalnicze i monterskie | Park linowy Lublin i Okunince
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 5.04.2012, 10:26:40
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dokładnie tak powinno być.

Dostałeś 1000zł brutto - zaliczka na podatek dochodowy. Z tym, że w umowie o dzieło stosuje się 50% kosztów uzyskania przychodu, czyli płacisz podatek od 500zł czyli 90zł. Tak więc do reki dostajesz 910zł, a zleceniodawca 90zł przelewa na konto US. Na koniec roku masz prawo rozliczyć się z US - gdy łącznie Twoje zarobki nie przekroczą kwoty zwolnionej od podatku (zdaje się, że ~3000zł rocznie) to całość zapłaconego podatku jest Ci zwracana przez US. Jeśli przekroczy, to też zwracają ale tylko do kwoty wolnej od podatku + ewentualnie jakieś ulgi.

Ogólnie masz typowy przykład tego o czym pisałem wyżej.

//edit:
Jeśli ma być legalnie to umowa o dzieło w takim przypadku jest najkorzystniejsza

Ten post edytował athabus 5.04.2012, 10:28:03
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 16.04.2024 - 17:22