Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Trudna sytuacja - prawa autorskie
Skyline
post 11.08.2011, 20:16:19
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 63
Pomógł: 0
Dołączył: 25.07.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witajcie,

Chciałbym uzyskać wasze opinie, w pewnej sprawie dotyczącej aplikacji php sprzedanej pewnej firmie.

Sprawa wyglada następująco:

Firma X zgłosiła się do mnie z zapytaniem, czy wykonam dla nich aplikacje do obsługi serwisu. Zgodziłem się, powiedzieli mi jaką ma mieć funkcjonalność, aplikację wykonałem wdrożyłem im w serwisie, przetestowali i są zadowoleni. Wystawiłem im fakture "projekt i wdrożenie aplikacji serwisowej", którą opłacili. Nie podpisywałem z nimi żadnych umów.

Po jakimś czasie odezwali się do mnie, żebym skopiował im tą aplikację i wdrożył w Firmie Y do obsługi ich serwisu. W firmie Y mają udziały.

Czy ja mam obowiązek im skopiować tą aplikację do firmy Y, czy mam to traktować jako drugie wdrożenie i wystawić firmie Y fakturę?

Jak uważacie?

Pozdrawiam
Go to the top of the page
+Quote Post
JohnnyB
post 11.08.2011, 20:28:21
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 76
Pomógł: 19
Dołączył: 19.01.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ewidentnie jako osobne wdrożenie.
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 11.08.2011, 20:41:17
Post #3


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




Nie masz nigdzie zapisu że prawa majątkowe przechodzą na nich, więc aplikacja należy do Ciebie, czyli jw. kolejną fakturę za wdrożenie wysyłaj.
Go to the top of the page
+Quote Post
Skyline
post 11.08.2011, 21:16:30
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 63
Pomógł: 0
Dołączył: 25.07.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dziekuje Wam bardzo za odpowiedzi. Nie podpisywałem umów. Jakby chcieli z przekazaniem praw autorskich to albo bym nie wzial zlecenia, albo inna stawka by byla. W przyszlym tygodniu czeka mnie z nimi batalia w tej sprawie. Po prostu wymuszaja na mnie jakby skopiowanie tego :/

Ten post edytował Skyline 11.08.2011, 21:17:45
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 11.08.2011, 22:06:38
Post #5


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




Zawsze możesz powiedzieć że jak im sie nie podoba to czekasz na pozew, w sądzie stracą tylko kasę na rozprawy i prawników
Go to the top of the page
+Quote Post
IceManSpy
post 11.08.2011, 22:31:16
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 006
Pomógł: 111
Dołączył: 23.07.2010
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A jeśli nie ma z nimi żadnej umowy to co wtedy? Mogą chyba powiedzieć "my tego Pana nie znamy" albo jeśli nawet maile są wymienione, to "rozmawialiśmy z nim przez telefon, ale jednak wybraliśmy inną ofertę". Pytam też z ciekawości.


Czy zawsze jak napisze się jakąś aplikację czy cokolwiek, to prawa autorskie posiada kreator, jeśli ich się nikomu nie przekaże?

Ten post edytował IceManSpy 11.08.2011, 22:33:16


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Skyline
post 11.08.2011, 22:37:57
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 63
Pomógł: 0
Dołączył: 25.07.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Zaproponuje im wdrozenie za x kasy + abonament za dzialanie online na oplacanym przezemnie serwerze. I tak, pierwsza wersje ich aplikacji utrzymuje online bez obciazania ich kosztami. Pozatym, obie wersje, jak sadze, beda sie rozwijaly we wlasnym zakresie, takze musze odciac pewna wspolna funkcjonalnosc a kolejne zmiany traktowac jak oddzielne wersje.

Naprawde wkurza mnie to, że ludzie nie potrafią poszanowac pracy i czasu jaka sie wlozylo w tworzenie takiej aplikacji (tutaj 6 miesiecy po godzinach) i pozwalaja sobie na teksty "skopiuj, zmien logo i nazwe firmy". :/



Cytat(IceManSpy @ 11.08.2011, 23:31:16 ) *
A jeśli nie ma z nimi żadnej umowy to co wtedy? Mogą chyba powiedzieć "my tego Pana nie znamy" albo jeśli nawet maile są wymienione, to "rozmawialiśmy z nim przez telefon, ale jednak wybraliśmy inną ofertę". Pytam też z ciekawości.


Czy zawsze jak napisze się jakąś aplikację czy cokolwiek, to prawa autorskie posiada kreator, jeśli ich się nikomu nie przekaże?


Wiesz, oni akurat mnie znają, gdyz nie pracowalismy zdalnie, tylko znamy sie osobiscie, to nie jest pierwsza aplikacja ktora dla nich robilem. Wiec to tez inna kwestia.
Go to the top of the page
+Quote Post
IceManSpy
post 11.08.2011, 23:40:42
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 006
Pomógł: 111
Dołączył: 23.07.2010
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ale to tak ogólnie się pytam o te prawa autorskie, czy jak napisze się jakąś aplikację, to prawa autorskie posiada twórca, jeśli ich się nikomu nie przekaże?


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Damonsson
post 12.08.2011, 00:20:58
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 355
Pomógł: 533
Dołączył: 15.01.2010
Skąd: Bydgoszcz

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Prawa autorskie są niezbywalne, nawet jak je komuś przekażesz, to są nadal Twoje, po prostu taki zapis jest nieważny.

Autorskie prawa majątkowe są zbywalne, jeśli nie przekazałeś ich klientowi na umowie, czy czymś tam innym, to są nadal Twoje.
Go to the top of the page
+Quote Post
Daiquiri
post 12.08.2011, 08:46:40
Post #10





Grupa: Administratorzy
Postów: 1 552
Pomógł: 211
Dołączył: 7.07.2009
Skąd: NJ




Zacznijmy od tego, iż nawet gdyby posiadali prawa majątkowe to nie mogą wymagać od Ciebie kolejnego wdrożenia. Masz Fakturę, zatem wzajemne prawa i obowiązki powinien regulować Kodeks Cywilny (zakładam, że to umowa o dzieło).

@IceManSpy
Zasadniczo musisz je przekazać - czy to w treści umowy, czy też po prostu napisać pismo, iż takowych praw się zrzekasz na rzecz innej osoby/firmy. Jednak z tego co pamiętam (nie mam 100% pewności) to prawnik mówił mi o czymś takim jak domniemanie przeniesienia, w momencie jeżeli ktoś kupił od nas dzieło i jest ono bezużyteczne bez przeniesienia praw, a umowa milczy na ten temat.
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 12.08.2011, 08:54:14
Post #11





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




Cytat
albo jeśli nawet maile są wymienione, to "rozmawialiśmy z nim przez telefon, ale jednak wybraliśmy inną ofertę". Pytam też z ciekawości.

ZTCW, to maile też są wiążące.


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post
IceManSpy
post 12.08.2011, 09:18:17
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 006
Pomógł: 111
Dołączył: 23.07.2010
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(erix @ 12.08.2011, 09:54:14 ) *
ZTCW, to maile też są wiążące.

Dlatego dopisałem też fragment o tym telefonie. Bo przecież możesz wymienić X maili z kimś,a potem do niego zadzwonić i powiedzieć: "nie, jednak pana nie potrzebujemy" nawet jak maile wskazują na rozpoczęcie pracy nad aplikacją.

Może trochę gdybam i lekko zmieniam temat, ale jestem ciekaw takich sytuacji smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
jar0d
post 12.08.2011, 10:35:17
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1
Pomógł: 0
Dołączył: 13.02.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Daiquiri @ 12.08.2011, 09:46:40 ) *
@IceManSpy
Zasadniczo musisz je przekazać - czy to w treści umowy, czy też po prostu napisać pismo, iż takowych praw się zrzekasz na rzecz innej osoby/firmy. Jednak z tego co pamiętam (nie mam 100% pewności) to prawnik mówił mi o czymś takim jak domniemanie przeniesienia, w momencie jeżeli ktoś kupił od nas dzieło i jest ono bezużyteczne bez przeniesienia praw, a umowa milczy na ten temat.

Nie jestem ekspertem ale ostatnio trochę poczytuje sobie tematy związane z umowami itd. Nie ma obowiązku przekazywania autorskich praw majątkowych, leży to w gestii klienta aby zadbać o to by je uzyskać. Przekazanie takich praw zawsze musi odbywać się drogą pisemną (elektroniczna raczej też pod warunkiem, że obie strony posiadają odpowiednie podpisy kwalifikowane) w postaci zapisu w umowie, odrębnej umowy lub pewnie jakiegoś listu. Jeśli takowych zapisów nie ma, mówimy w takiej sytuacji co najwyżej o udzieleniu licencji.

Oczywiście autorskie prawa osobiste są niezbywalne niezależnie od zawartych w umowie zapisów.

Całość najlepiej sprawdzić jeszcze u prawnika, a tutaj link do poczytania (ostatni akapit).


--------------------
'byc albo nie byc ...'
Go to the top of the page
+Quote Post
Daiquiri
post 12.08.2011, 10:55:14
Post #14





Grupa: Administratorzy
Postów: 1 552
Pomógł: 211
Dołączył: 7.07.2009
Skąd: NJ




@jar0d
Nie pisałam, że masz "obowiązek" przekazania, tylko musisz je przekazać - żeby spłynęły na Klienta. W innym przypadku zostają przy Tobie.
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.03.2024 - 14:13