Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [HTML]Sens używania nagłówków (h1,h2,h3...)
Terrorizer
post 18.09.2013, 18:13:20
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 345
Pomógł: 3
Dołączył: 31.03.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam,
Zastanawiam się od początku nauki html, po co komu nagłówki??
Czemu nie stosuje się zwykłych pragrafów <p> zamiast <h1>??
Przecież nagłówki mają różne rozmiary, pozatym nie wiadomo o co z nimi chodzi.
Moim zdaniem paragraf jest bardziej luźny, ma domyślną wartość jak każdy inny wpisywany na stronie tekst i można go dowolnie dostosować.
Samo to ,żeby odróżnić nagłówki od reszty tekstu jest bezsensowne, równie dobrze można użyć komentarza
Go to the top of the page
+Quote Post
Rysh
post 18.09.2013, 18:16:53
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 821
Pomógł: 111
Dołączył: 11.09.2006
Skąd: Biała Podlaska

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Podstawy:
http://www.bycwidocznym.pl/naglowki-html-h...lizacji-strony/


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Terrorizer
post 18.09.2013, 18:26:31
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 345
Pomógł: 3
Dołączył: 31.03.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mając na uwadze fakt ,który właśnie przeczytałem, czyli pozycjonowanie...
Nagłówki są jeszcze gorsze niż myślałem. To po co ja dodaje tytuł strony i tagi w mecie, skoro h1 może mi popsuć pozycjonowanie strony?
Pozatym nagłówki narzucają nam w pewnym sensie format strony. Kto powiedział ,że zawsze treść musi zostać poprzedzona nagłówkiem hmm?
Wciąż uważam ,że zwykły paragraf jest lepszy!
Go to the top of the page
+Quote Post
Rysh
post 18.09.2013, 18:33:56
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 821
Pomógł: 111
Dołączył: 11.09.2006
Skąd: Biała Podlaska

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A kto Ci broni stylować nagłówki i dostosować je do swoich potrzeb?


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Terrorizer
post 18.09.2013, 18:48:42
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 345
Pomógł: 3
Dołączył: 31.03.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Po prostu staram się zrozumieć ich ideę. Odnoszę wrażenie ,że h1,h2,h3 to po prostu wymysły które już dawno powinny wyginąć ze współczesnego języka.
Pozycjonowanie powinno zostać zawarte w tytule oraz meta, a tekst powinien się zawierać w paragrafach.
Może to wynik jeszcze mojej niewiedzy, ale póki co nie znam sensownego wytłumaczenia dla kontynuacji używania nagłówków.
Go to the top of the page
+Quote Post
lobopol
post 18.09.2013, 19:26:56
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 729
Pomógł: 346
Dołączył: 4.04.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Niezbyt widać masz pojęcie, boty w tym momencie minimalną wartość przykładają do tego co masz w meta czy title (nie da się określić jak bardzo na tym bazują), tagi takie jak h1 pomagają na stronie na odseparowaniu treści, wyróżnieniu danych wątków na stronie etc. Dla bota najważniejsza jest treść. Każdy ux/seowiec/webdev powie Ci jedno wyróżnianie w jakiś sposób pewnych treści ze strony jest ważne
ux:
-treść z podziałem jest czytelniejsza dla użytkownika
-łatwiej odnaleźć w niej szukane informacje
seo:
-treść jest czytelniejsza dla bota
-pewne trendy wskazują, że boty lepiej indeksują strony z podobną treścią, ale z poprawnym użyciem tagów (h1/strong/etc.)
webdev:
-poprawny układ html
-dodatkowe możliwości zarządzania układem strony

Co do twojego argumentu u wyginięciu tych tagów to czym to uargumentujesz? Boty są coraz inteligentniejsze i czytają stronę jak człowiek i zwracają szczególną uwagę na to co widać, a nie to co sobie poukrywałeś w kodzie.

Ps. Jeżeli uważasz, że się mylę, a zapewniam Ciebie, że tak nie jest. Po prostu rób jak uważasz, ale jeżeli wiążesz z html jakiekolwiek plany odnośnie pracy czy publikacji strony to się przekonasz, że niezbyt Ci to wyjdzie na dobre.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Terrorizer
post 18.09.2013, 20:12:37
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 345
Pomógł: 3
Dołączył: 31.03.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A co jeśli moja strona ma być czystą wirtualną galerią, w której będą przelatywały zdjęcia niczym zakładki. Będzie się na nie klikało, oglądało.
Nie życzę tam sobie żadnych napisów, nagłówków. Wszystko będzie na obrazkach.
I co teraz? moja strona straci na wartości poniewać jest nowoczesna nie ma <h1> questionmark.gif Czy to nie jest komiczne?

Ten post edytował Terrorizer 18.09.2013, 20:13:19
Go to the top of the page
+Quote Post
zoorg
post 18.09.2013, 20:14:05
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 17
Pomógł: 0
Dołączył: 18.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(lobopol @ 18.09.2013, 20:26:56 ) *
Co do twojego argumentu u wyginięciu tych tagów to czym to uargumentujesz? Boty są coraz inteligentniejsze i czytają stronę jak człowiek i zwracają szczególną uwagę na to co widać, a nie to co sobie poukrywałeś w kodzie.



no i sam zgodziłes się z "T" (:



co zaś do funkcji jaką DZIŚ pełnią tagi H, to taki jest standard, i tyle.
Go to the top of the page
+Quote Post
sunpietro
post 18.09.2013, 20:17:53
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 262
Pomógł: 26
Dołączył: 23.01.2009
Skąd: eZ Systems

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Terrorizer, mylisz sens wykorzystania nagłówków na stronie z wizualizacją ważnej treści za pomocą stylów CSS. Nagłówki są i będą zawsze traktowane jako tytuł treści, która znajduje się pod nimi. Zupełnie jak w książkach, masz tytuł a pod tytułem jest treść, która się odnosi do tytułu. To jest znaczenie semantyczne, jak najbardziej poprawne i jak najbardziej zalecane. Fakt, że nagłówek czy też paragraf można wystylizować wg własnego widzimisię nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi strukturę treści na stronie. Idąc Twoim tokiem myślenia, po co nam wogóle jakiekolwiek tagi, skoro wszystko można ostylować za pomocą CSS używając klas i używając tylko jednego rodzaju znacznika, np. diva?
Wtedy treść strony zgubiłaby swoją strukturę i jej sens byłby bardzo nieczytelny.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Posio
post 18.09.2013, 21:09:46
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 417
Pomógł: 44
Dołączył: 23.06.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Kolego "znawco tematu", założycielu tego jakże pięknego tematu. Nie jesteś medium, i nie jesteś w stanie obmyślić nowego standardu. Nagłówki są używane do oznaczania "ważności" czy priorytetu danego tekstu, oprócz tego spełniają masę innych funkcji czy to wizualnych czy strukturalnych. Nie zastastanowiłeś sie czasami dlaczego taka dość innowacyjna firma jak Google, która ma ogromny wpływ na rynek oraz technologię, bo praktycznie ona nimi kieruje nie zamienia tych nagłówków na zwykłe paragrafy(domaga się zmian) ? Bo jest to po prostu nie wygodne i mało użyteczne, czy to dla ludzi czy dla botów. Sens i możliwości tych jakże prostych bytów poznasz zgłębiając wiedzę z dziedziny HTML, pozycjonowania, optymalizacji. Poducz się trochę(poznaj troche bliżej html), stwórz swój jakże innowacyjny i nowoczesny projekt "nowoczesna strona z obrazkami bez nagłówków", daj go do oceny i jeśli pod względem SEO czy usability/readability będzie dobrze, możesz wdać się w poważną dyskusję na ten temat.
Go to the top of the page
+Quote Post
Terrorizer
post 18.09.2013, 21:29:53
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 345
Pomógł: 3
Dołączył: 31.03.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Może zostałem trochę źle odebrany. Dyskutuję z wami, to fakt.
Jest to jednak dyskusja mająca na celu uzyskanie informacji, których nie umiem na własną rękę znaleźć w internecie.
Wielu postów też nie do końca rozumiałem ,więc podtrzymuję rozmowę.

Generalnie dowiedziałem się najważniejszej rzeczy: Nagłówki pomagają w promocji strony.

No dobrze, przyjmuję to do wiadomości, jednak nie ukrywam mojego zmieszania w tej kwestii. Szkoda ,że standardy muszą wpływać na szablon mojej strony.
Tytuł, nagłówek, tekst, nagłówek, tekst, nagłówek, tekst. Hmmm jak dla mnie dosyć monotonnie? Może to tylko pozorne złudzenie początkującego, czyli mnie tongue.gif
Byłem do tej pory przekonany ,że meta tagi wpływają na pozycjonowanie mojej strony. Tymczasem okazuje się ,że zawartość strony również jest istotna.
Go to the top of the page
+Quote Post
thek
post 18.09.2013, 22:26:57
Post #12





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 362
Pomógł: 714
Dołączył: 12.02.2009
Skąd: Jak się położę tak leżę :D




@Terrorizer: Już wielce widzę te super wymowne galerie. Jeden obraz wyraża więcej niż tysiące słów... Taaaa... Tyle, że nie zawsze to, co autor nieraz chce powiedzieć lub co jest sednem tej grafiki. Poza tym każda grafika/zdjęcie zazwyczaj samym tytułem nie stoi smile.gif Jest jeszcze opis, komentarze. Gdyby wszystko było opatrzone identycznej wagi komentarzami to wszystkie elementy były by jednakowej wartości. Tytuł i opis autora jednakowej wagi co byle komentarz.

Tytuł strony? Metatagi?? LOL... Popatrz tam na pierwszej lepszej stronie osób, które nie rozumieją pozycjonowania, a zobaczysz tam takie spamowisko bez ładu i składu, że głowa boli. Dlatego google zwraca uwagę na gęstość słów kluczowych. Przesadzasz? Olewa takie, albo wręcz filtr na nie dostajesz biggrin.gif Inni walą tam nawet słowa kluczowe, których nawet w treści strony brak. To ja się pytam: "Po co?"

Paragraf to jedynie akapit. Nagłówki pełnią rolę tytułów czy śródtytułów w tekście. Służą więc logicznemu podziałowi tekstu na mniejsze i większe partie tekstu. Roboty mogą analizować stronę, ale jej nie widzą. Tym samym Twoje "cuda" CSS-owe czy skryptowe są nieraz dla nich niewidzialne i niezrozumiałe. Bot wchodzi na ułamek sekundy. Nie zobaczy czegoś, co odpala się po 5 sekundach skryptem smile.gif On bazuje w dużej mierze na semantyce kodu i tym co zdąży przetrawić. Nie będzie przecież całego CSS interpretował i zastanawiał się, czy ten "font-weight: bold" to coś ważnego, czy nie. A może <strong> jest ważniejszy albo text-decoration: underline? Albo sięgniemy po font-size? Zaczynasz łapać? Nagłówki możemy wystylizować, ale ich numeracja sugeruje ważność. Oraz podział strony na segmenty. Stanowią punkt zaczepienia dla oka. Jak również szkielet, który wypełniamy treścią. Pełnią więc nagłówki wiele funkcji, a ich porzucenie zdecydowanie nie ma sensu.

@zoorg: źle zrozumiałeś słowa lobopola. To, że lepiej czytają, oznacza tyle, iż ignorują sztuczki, które stosują SEOwcy w formie ukrytej. Widzisz metatagi? Nie. Reagujesz alergią na title zasrany słowami kluczowymi? Zapewne tak. Widzisz tekst ukryty pod display:none lub w kolorze tła? Pewnie nie smile.gif Właśnie o coś takie chodziło lobopolowi. O modyfikacjach stylami, które sprawiają, że tak naprawdę boty wywalają syf i skupiają na treści oraz wyróżnikach w nim. Stosowanie tego samego wszędzie i jedynie stylowanie sprawia, iż elementy stają się mało wyraziste. Poza tym zaczynasz zasypywać stronę masą elementów zbędnych i ilość znaków odpowiedzialnych za stylizację zaczyna być w kiepskim stosunku do tekstu istotnego. Bo też zaczynają się mnożyć atrybuty id, class, wszelkiego rodzaju spany, elementy puste. A to jest objaw kiepskiej wiedzy autora z zakresu stosowania html+css.


--------------------
Najpierw był manual... Jeśli tam nie zawarto słów mądrości to zapytaj wszechwiedzącego Google zadając mu własciwe pytania. A jeśli i on milczy to Twój problem nie istnieje :D
Go to the top of the page
+Quote Post
kamil4u
post 18.09.2013, 22:33:38
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 350
Pomógł: 512
Dołączył: 4.01.2009
Skąd: Wrocław / Świdnica

Ostrzeżenie: (0%)
-----


O SEO musisz odczytać, jeśli chcesz robić strony internetowe.

Cytat
Byłem do tej pory przekonany ,że meta tagi wpływają na pozycjonowanie mojej strony. Tymczasem okazuje się ,że zawartość strony również jest istotna.

Nie jest równie istotna, jest bardziej. Meta tagi przestały pełnić swoją funkcję dlatego, że ludzi zaczęli wpisywać do nich wszystko - nie powiązane ze swoją stroną.

Cytat
A co jeśli moja strona ma być czystą wirtualną galerią, w której będą przelatywały zdjęcia niczym zakładki. Będzie się na nie klikało, oglądało.
Nie życzę tam sobie żadnych napisów, nagłówków. Wszystko będzie na obrazkach.
I co teraz? moja strona straci na wartości poniewać jest nowoczesna nie ma <h1> questionmark.gif Czy to nie jest komiczne?

Nie, strona nie straci na wartości. Jeśli ludzie będą do niej linkować strona będzie popularna w Google, ale tylko pod hasłem( frazą ) moja-strona-www.pl i ew. "fajne obrazki( jak tak ludzie będą do niej linkować )". Dlaczego? Bo Google nie znajdzie niczego innego prócz obrazków - nie ma tekstu - nie ma wyników w wyszukiwarce. Treść jest bardzo ważna.


Popatrz na swojego poprzedniego posta. Podzieliłeś go na akapity. Dlaczego? Bo tak jest czytelniej. I o to samo chodzi w robieniu stron. Kilka zalet stosowania elementów HTML zgodnie z ich przeznaczeniem:
- łatwość edycji - np. wszystkie nagłówki chcesz zrobić czerwone. Jakbyś operował tylko na <p> to miałbyś z tym sporo problemów
- estetyka kodu - gdy po roku chcesz wrócić do kodu to szybko się orientujesz, gdzie co jest
- programy dla niedowidzących - programy te muszą wydobyć najistotniejszą treść - tak nie będą wiedziały co jest istotne, a co nie
- SEO - o tym mówili poprzednicy. Prezentacja kodu jest bardzo ważna, wyobraź sobie książkę, gdzie leci ciurkiem tekst. Czytałoby się to niewygodnie, a znaleźć cokolwiek w niej byłoby męczarnią.
- wyobraź sobie, że pracujesz w firmie. Dzięki standardom Twój kolega z pracy łatwo będzie się mógł domyślić o co Tobie chodziło i nie będzie musiał spędzić dodatkowe X minut myśląc - "a o co Tobie chodziło?"

Generalnie - nagłówków używa się, jeśli jest to potrzebne. Wypadałoby umieść nagłówek w logu. Jeśli na stronie masz artykuły to, aż prosi się nadać każdemu z nich tytuł - używasz nagłówka. Jak wyświetlasz napisz gdzie jesteś - np. "kontakt" czy "oferta" to dajesz nagłówek. Przyznasz chyba, że w tych miejscach jest logiczne użycie jakiegoś specjalnego wyróżnienia - np. nagłówka.

Podaj jakiś konkretny powód przeciw - bo to, że jesteś nowym programistą( jak mnie mam ) i zwyczajnie Ci się to nie podoba to słaby argument - prawda? Pokaż nam swoją stronę to może na konkretnym przypadku lepiej będziemy mogli Ci zaprezentować jak to się robi poprawnie i dlaczego.

Pozdrawiam!

***
Aha. I jeśli już jesteśmy przy poprawnym HTML. Jeśli tekst nie jest długi, a np. tylko jedno wyrazowy, ew. jedno zdanie to zamiast <p> używamy <span>( jeśli nie chcemy w specjalny sposób podkreślać tego słowa) lub <strong>, <b>( jeśli słowo jest ważne dla całości tekstu )


--edit--
@thek - jeśli strona jest dość popularna to jestem przekonany, że Google sprawdza też jak wygląda strona( robi screen, analizuje wszystko, sprawdza style CSS ) - oczywiście nie zmienia to faktu, że na razie jest to rzadkością, ale coś czuję, że roboty te potrafią bardzo dużo smile.gif - oczywiście to moje domysły, a nie sprawdzone źródło

Ten post edytował kamil4u 18.09.2013, 22:38:59


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
thek
post 18.09.2013, 22:36:54
Post #14





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 362
Pomógł: 714
Dołączył: 12.02.2009
Skąd: Jak się położę tak leżę :D




Zawartość strony miała by być nieistotna? Chyba żartujesz smile.gif To może wpiszmy do tytułu Java Script i do metatgów także, ale w treści piszmy o motylkach wink.gif Co robot stwierdzi? Niezgodność tytułu i metatagów z treścią - kiepska strona. I tak ma być. Bot analizuje treść także. Baaaa... Nie tylko nagłówki h1, ale także dalsze. Sprawdza wyróżnienia w tekście pokroju strong, sprawdza atrybuty alt obrazków, title w linkach, sprawdza tekst pod kątem słów kluczowych i ich gęstość w treści by wyeliminować nie istniejące oraz zbyt gęste. Sprawdza ilość tekstu by eliminować farmy pozycjonerskie. Sprawdza... Oj... Wiele rzeczy sprawdza. Włącznie z tym, kto wskazuje na tę stronę i gdzie linki prowadzą. Ale do tego trzeba już mieć poważniejszą wiedzę z zakresu pozycjonowania.


--------------------
Najpierw był manual... Jeśli tam nie zawarto słów mądrości to zapytaj wszechwiedzącego Google zadając mu własciwe pytania. A jeśli i on milczy to Twój problem nie istnieje :D
Go to the top of the page
+Quote Post
kamil4u
post 18.09.2013, 22:50:39
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 350
Pomógł: 512
Dołączył: 4.01.2009
Skąd: Wrocław / Świdnica

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Zawartość strony miała by być nieistotna? Chyba żartujesz smile.gif

Czemu ~theck piszesz to do mnie? W którym miejscu napisałem, ze tak jest? Trochę o SEO czytałem, więc to co piszesz jest prawdą i się w pełni z Tobą zgadzam, ale dlaczego myślisz, ze tego nie wiem?


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Terrorizer
post 18.09.2013, 22:55:19
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 345
Pomógł: 3
Dołączył: 31.03.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Bardzo wam dziękuję za obszerne wypowiedzi biggrin.gif Szczególnie Kamilowi za wyrozumiałość dla początkującego i przejrzystość wypowiedzi, która bardzo wiele mnie nauczyła biggrin.gif
Dzięki wam otrzymałem zastrzyk informacji o których nie miałem wcześniej pojęcia, a cała moja strona musi zostać przeanalizowana od nowa biggrin.gif

Często myślałem o tym, aby zastąpić napisy wklejanymi grafikami, na których będzie coś napisane. Mając pomocnika z ogromnymi zdolnościami graficznymi mogę sprawić ,że będzie to świetne.
Nigdy nie zastanawiałem się nad pozycjonowaniem, w tak szerokim aspekcie.

W tym momencie zamówiłem książki na temat CEO, wyszukiwarki google, i projektowaniu biznesowych stron www.
Mam nadzieje ,że moje braki nadrobię jak najszybciej biggrin.gif

DZIĘKI jeszcze raz exclamation.gif
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 23.04.2024 - 13:15